Sport Track IV liga wschodnia

Sport Track IV liga wschodnia. Oceniamy szanse na starcie sezonu [SONDA]

Sport Track IV liga startuje we wtorek, 15 sierpnia. W grupie wschodniej sezon zapowiada się wyśmienicie. Przed 1. kolejką oceniamy szanse poszczególnych drużyn. Czy się sprawdzą? Przekonamy się podczas rozgrywek ligowych, ale już ubiegły rok pokazał, że IV liga potrafi zaskakiwać. Na swoich faworytów głosujcie w sondzie.

 

Sport Track IV liga zachodnia. Oceniamy szanse [SONDA]

Nowy sezon, już pod nową nazwą Sport Track IV liga, zapowiada się bardzo interesująco. Dwóch mocnych (choć na razie ich dyspozycja jest pewną niewiadomą) spadkowiczów, trzech mocnych beniaminków oraz bardzo wyrównana stawka drużyn, które grały już w IV lidze. To powoduje, że niezwykle trudno wskazać z jednej strony faworytów, a z drugiej nie ma również drużyn, o których już na starcie można powiedzieć, że będą walczyć o ligowy byt.

 

Oto subiektywny przegląd szans przed nowym sezonem

 

Cel: Środek tabeli

 

Sokół Marcinkowice

W zeszłym sezonie, po słabej jesieni, Sokół na wiosnę stoczył heroiczny bój o utrzymanie się w IV lidze. Wiosna pokazała, że podopiecznych Marcina Krzykowskiego stać na zajęcie miejsca w środku tabeli. Kadra Sokoła będzie opierała się głównie na zawodnikach pozyskanych zimą, którzy zostali uzupełnieni doświadczonym Tomaszem Rudolfem (wolny zawodnik), ogranymi Kamilem Krzanowskim (Energetyk Siechnice) i Filipem Wrońskim (Polonia Bielany Wr.) oraz młodym bramkarzem Radosławem Winniczukiem (Polonia Wrocław).

Sparingi: Sokół – Czarni Jelcz-Laskowice 10:1, Sokół – Kolektyw Radwanice 4:1, Sokół – Orzeł Prusice 3:1, Sokół – Skalnik Gracze 3:5.

 

Karolina Jaworzyna Śląska

W ubiegłym sezonie beniaminek miał różne okresy, ale ostatecznie bez problemów utrzymał się w lidze. Teraz też zapowiada się sezon, w którym środek tabeli będzie szczytem marzeń podopiecznych Tomasza Idziaka. Jednym z ciekawszych transferów było pozyskanie Kacpra Matwiejki, który w poprzednim sezonie zagrał 534 minuty w III-ligowej Miedzi II Legnica.

Sparingi: Karolina – AKS Strzegom 0:2, Karolina – Nysa Kłodzko 1:3,

 

Orzeł Ząbkowice Śląskie

Orzeł to solidna marka na Dolnym Śląsku. Podopieczni Tomasza Masłowskiego poniżej pewnego poziomu nie schodzą i teraz powinno być podobnie. Przed sezonem doszli m.in. Maciej Rakoczy (Victoria Tuszyn), Seweryn Ślepecki (Bielawianka) oraz Michał Cholewa (Harnaś Starczówek).

Sparingi: Orzeł – Lechia Dzierżoniów 1:4, Orzeł – ARS Football 6:4, Orzeł – LKS Gilów 10:3, Orzeł – Zdrój Jedlina-Zdrój 3:2.

 

Wiwa Goszcz

Szóste miejsce w ubiegłym sezonie było z pewnością sukcesem beniaminka. Teraz o powtórzenie tego rezultatu może być trudno, zwłaszcza że odeszło dwóch doświadczonych graczy (Bartłomiej Matyja oraz Jakub Rusiecki). Kadra została uzupełniona, ale liga w tym sezonie wydaje się być mocniejsza.

Sparingi: Wiwa – Orla Wąsosz 0:0, Wiwa – Piast Czekanów 3:1, Wiwa – KS Żórawina 3:4, Wiwa – Sokół Wielka Lipa 3:1, Wiwa – Polonia Trzebnica 1:1

 

Nysa Kłodzko

Mistrz wałbrzyskiej okręgówki może sporo namieszać. W barwach MKS-u w IV lidze zobaczymy pięciu nowych zawodników. Doszło trzech obrońców, bramkarz oraz napastnik. – Są to piłkarze bardzo utalentowani, którzy nie mają braków technicznych. Grają bez problemu dwiema nogami, co jest bardzo ważne – mówi na klubowej stronie trener Krzysztof Konowalczyk.

Nysa wygrała wszystkie przedsezonowe sparingi, często z rywalami (przynajmniej w teorii) wyżej notowanymi.

Sparingi: Nysa – Bielawianka 3:2, Nysa – Karolina Jaworzyna Śląska 3:1, Nysa – ARS Football 5:4, Nysa – Zdrój Jedlina Zdrój 3:2.

 

Piast Żerniki Wrocław

Beniaminek przed sezonem odmłodził skład. Doszło kilku młodych zawodników (m.in. ze Śląska i Ślęzy), a z grupy doświadczonych graczy zostali Adam Samiec oraz Tomasz Kosztowniak. Na środek tabeli powinno wystarczyć, choć łatwy sezon dla beniaminka to nie będzie.

Sparingi: Piast – Wratislavia 4:1, Piast – Ambrozja Bogdaszowice 1:2, Piast – GKS Mirków-Długołęka 1:0

 

Czarny koń

 

Bielawianka

W okresie letnim dużo się mówiło o Bielawiance, głównie w kontekście pozyskania doświadczonego i uznanego gracza jakim jest Hernani. Warto pamiętać, że ekipa z Bielawy wzmocniła się również innymi wartościowymi zawodnikami. Łukasz Malec (Lechia Dzierżoniów) da jakość w bramce, a napastnik Robson Henrique Moreira pokazał się z niezłej strony w sparingach. Do tego została z Dzierżoniowa wypożyczona grupa młodych zawodników (Adam Kowalczyk, Dawid Januszewicz oraz Bartosz Tomkiewicz).

Z pewnością Bielawianka może sporo namieszać w lidze. Choć ostatnie przed ligą wyniki sparingi powinny trenerowi zapali czerwoną lampkę.

Sparingi: Bielawianka – Polonia Jaszowice 0:1, Bielawianka -Nysa Kłodzko 2:3, Bielawianka – Zamek Kamieniec Ząbkowicki 6:0, Bielawianka – FK Nachod 4:3, Bielawianka – Zjednoczeni Żarów 10:3, Bielawianka – ARS Football 2:2

 

Cel: Górna połówka

 

Polonia-Stal Świdnica

Świdniczanie, jako spadkowicz z III ligi, jesień mieli bardzo dobrą. Początek wiosny był kiepski, ale końcówka sezonu znów pokazał spora jakość ekipy Tomasza Oleksego. Młoda drużyna z pewnością okrzepła, a przed nowym sezonem została jedynie uzupełniona.

Wyniki sparingów były w kratkę, ale czas powinien działać na korzyść biało-zielonych.

Sparingi: Polonia-Stal – LKS Bystrzyca Górna 7:0, Polonia-Stal – Pogoń Oleśnica 3:1, Polonia-Stal – Orkan Szczedrzykowice 0:2, Polonia-Stal – Lechia Dzierżoniów 0:8, Polonia-Stal – Zamek Kamieniec Ząbkowicki 4:1, Polonia-Stal – Zjednoczeni Żarów 3:1.

 

MPK Wołów

Wołowianie byli najlepszą drużyną na wschodzie IV ligi na wiosnę. Jeśli podopieczni Pawła Troniny i Krzysztofa Tabaka utrzymają dyspozycję, to będą groźni dla każdego ligowego rywala. Zwłaszcza że MKP dokonało niewielu, ale ciekawych transferów. Jakub Małecki powinien dodać sporo doświadczenia w II linii, a np. Kacper Bielica większe pole manewru w przodzie.

Sparingi: MKP Wołów – Polonia Środa Śląska 2:1, MKP Wołów – Orla Wąsosz 4:0, MKP Wołów – Orzeł Prusice 4:1, MKP Wołów – Śląsk II Wrocław 2:3.

 

Sokół Wielka Lipa

W sezonie 2015/16 Sokół zajął 2. miejsce w IV lidze (wtedy w jednej grupie) i był jednym z faworytów we wschodniej grupie Saltex IV ligi po podziale. Poprzedni sezon był jednak nieudany, a drużyna, którą w trakcie rozgrywek objął Marcin Foltyn (zastąpił Mirosława Drączkowskiego) zajęła 10. miejsce w tabeli. Dlatego latem doszło w Wielkiej Lipie do sporych zmian kadrowych. Zespół został solidnie wzmocniony, a nowych gracz pozyskano głównie z Kątów Wrocławskich (Grzegorz Pawełek, Bartłomiej Ożga, Krystian Bagiński) i Gaci (Michał Wróbel, Michał Sudoł), choć nie tylko.

Sparingi: Sokół – Zorza Pęgów 3:0, Sokół – Odra Ścinawa 0:1, Sokół – GKS Kobierzyce 2:2, Sokół – Orla Wąsosz 0:0, Sokół – Wiwa Goszcz 1:3, Sokół – Piast Żmigród 5:6.

 

Unia Bardo

Wicemistrz i rewelacja poprzedniego sezonu. Podopiecznym Tomasza Zielińskiego ciężko będzie powtórzyć ten sukces, ale miejsce w czołówce z pewnością jest w zasięgu. Zwłaszcza że bilans zysków i strat jest na plusie. Do Unii dołączyli m.in. Łukasz Idzi (powrót z wypożyczenia), Michał Łaski (Bielawianka), Łukasz Deneka (Sokół Wielka Lipa) czy Kamil Olejarnik (wypożyczenie z Orła Ząbkowice Śl.)

Sparingi: Unia – Zdrój Jedlina-Zdrój 2:2, Unia – Polonia Nysa 5:0, Unia – Ślęza Wrocław 0:8

 

Pogoń Oleśnica

Przed nowym sezonem w Oleśnicy doszło do fuzji – a właściwie wchłonięcia przez Pogoń A-klasowej Olimpii, która stała się Pogonią II. Ma to być jeden z elementów budowy mocnego klubu, który docelowo ma wrócić nawet na arenę krajową. Oczywiście nie w tym sezonie, ale swoje miejsce w czołówce ligi oleśniczanie powinni zachować. Pogoń wzmocnili m.in. Jakub Rusiecki z Wiwy oraz Michał Kapusz, który wrócił do gry po ciężkiej kontuzji.

Sparingi: Pogoń – LZS Solniki Małe 12:2, Pogoń – Polonia-Stal Świdnica 1:3, Pogoń – Widawa Bierutów 6:1, Pogoń – GKS Mirków Długołęka 4:3, Pogoń – Śląsk Wrocław CLJ 2:2, Pogoń – LKS Czarny Las 6:0

 

Niewiadoma

 

Śląsk II Wrocław

Po spadku z III ligi kadrę rezerw Śląska czekała rewolucja i tak się stało. Wielu graczy odeszło, a nowy zespół powstał na bazie juniorów WKS-u a także młodych graczy z innych klubów, m.in. Ślęzy (Paweł Kucharczyk, Patryk Caliński) czy Wrocław Academy (Adrian Tabaka, Grzegorz Kazimierowicz). Jest tez nowy trener – Dariusza Sztylkę zastąpił Tomasz Horwat. Na razie trudno powiedzieć jak w lidze będzie sobie radziła młoda ekipa. Z czasem, gdy okrzepnie, powinna być mocna, ale chyba jeszcze nie na powrót do III ligi.

Sparingi: Śląsk II – Foto-Higiena Gać 0:3, Śląsk II – MKP Wołów 3:2

 

Górnik Wałbrzych

W drugim spadkowiczu z III ligi długo była podobna sytuacja jak w Śląsku II. Z drużyną pożegnało się wielu zawodników, pojawił się również nowy trener – Maciej Jaworski. Budowanie składu trwało trochę czasu, a kadra wałbrzyszan nie jest jeszcze zamknięta. Doszli m.in. Marcin Smoczyk i Damian Chajewski (Olimpia Kowary) czy Kacper Niemczyk i Artur Słapek (Victoria Świebodzice). Choć straty są większe, to ostatnie wyniki sparingów dają jednak nadzieję, że w IV lidze Górnik będzie się liczył.

Sparingi: Górnik – Zdrój Jedlina Zdrój 6:0, Górnik – FK Trutnov 1:0, Olimpia Kamienna Góra 5:0, Górnik – Górnik Boguszów-Gorce 2:1, Górnik – AKS Strzegom 0:0, Górnik – Zdrój Jedlina Zdrój 1:2

 

Faworyci

 

Polonia Trzebnica

Polonia jest beniaminkiem IV ligi, to wydaje się, że z automatu jest również jednym z faworytów. Choć Polonia nie robiła już tak głośnych nazwisk jak przed rokiem, to zachowała całą drużyną, która wywalczyła awans, i pozyskała nowych – zazwyczaj młodych i utalentowanych – zawodników na pozycje, gdzie trener Sławomir Kołodziej chciał mieć większą konkurencję. Doszli m.in. Kamil Suppan (Sokół Wielka Lipa) oraz Piotr Możdżech i Adrian Puchała (Orla Wąsosz).

Sparingi: Polonia – Orkan Szczedrzykowice 6:0, Polonia – Lotnik Twardogóra 2:0, Polonia – Chrobry II Głogów 3:1, Polonia – Orzeł Prusice 4:2, Polonia – Wiwa Goszcz 1:1.

 

Foto-Higiena Gać

Zwycięzca poprzedniego sezonu w grupie wschodniej o awans (po barażach) chce powalczyć również w tym roku. Z zespołu odeszło kilku doświadczonych zawodników (m.in. Pożarycki, Sudoł, Wróbel), kilku doszło, z których z pewnością największe wrażenie robi Janusz Gancarczyk. Jeśli będzie zdrowy, będzie robił różnicę. Mimo że na papierze skład Foto-Higieny wydawać się może nieco słabszy niż przed rokiem, to podopieczni marcina Dymkowskiego i tak powinni liczyć się w walce o zwycięstwo w lidze. Pokazały to m.in. sparingi z mocnymi rywalami.

Sparingi: Foto-Higiena – LZS Piotrówka 2:2, Foto-Higiena – Śląsk II Wrocław 3:0, Foto-Higiena – Lechia Dzierżoniów 3:2, Foto-Higiena – Orkan Szczedrzykowice 4:3.

 

Kto według Was będzie najlepszy?

Głosujcie w sondzie. Można oddać głos na dwa kluby.

 

 

 

2 thoughts on “Sport Track IV liga wschodnia. Oceniamy szanse na starcie sezonu [SONDA]”

    1. Niestety, to wiele godzin pracy, z zachodem więc już nie zdążę w takiej wersji 🙁 Postaram się przynajmniej zrobić okrojoną. Z okręgówkami na pewno coś powstanie, ale raczej też krótsze teksty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *