Jarosław Jach transfer

Jarosław Jach piłkarzem Crystal Palace. Ile zarobią Zagłębie, Lechia i Pogoń?

Stało się. Jarosław Jach został piłkarzem angielskiego Crystal Palace. Podpisał 3,5-letni kontrakt. Cena – tutaj kwota waha się od 2,5 nawet 3 mln euro w zależności od źródła. 97 proc. kwoty trafi Zagłębia, resztą podzielą się Pogoń Pieszyce i Lechia Dzierżoniowa, gdzie wcześniej grał Jach.

 

Świerczok i Jach grają va banque. Stawką jest mundial [SONDA]

Do trzech razy sztuka. Tym razem to przysłowie sprawdziło się w 100 procentach – Jarosław Jach w trzecim okienku transferowym, w którym mówiło się, że może zmienić klub, w końcu tego dokonał. Zawodnik 23 stycznia podpisał 3,5-letni kontrakt z Crystal Palace, klubem angielskiej Premier League. To dla niespełna 24-latka latka duży krok w karierze. Ale także ryzyko, zwłaszcza jeśli szybko nie wywalczy miejsca w podstawowym składzie, może stracić szansę na wyjazd na mistrzostwa świata w Rosji (więcej na ten temat w linku powyżej). Mimo że dwóch podstawowych obrońców Orłów jest kontuzjowanych z pewnością łatwo nie będzie.

 

Na razie oficjalna suma za jaką Zagłębie sprzedało swojego defensora nie jest znana. Mówi się o kwocie od 2,5 do 3 mln euro. Ponoć bardziej prawdopodobna jest właśnie ta druga. Dla moich rozważań przyjmę 2,8 mln euro, czyli ok. 11,6 mln zł. Dlatego kwoty, które padną poniżej, są tylko orientacyjne.

 

Maciej Firlej już strzela dla Górnika Zabrze. Wywalczył też karnego

97,5 procent tej kwoty (a więc 11,38 mln zł) trafi do Zagłębia Lubin. Pozostałymi 2,5 procentami podzielą się kluby, które miały udział w piłkarskim wychowaniu Jacha między 12. a 23. rokiem życia w ramach tzw. solidarity payment (solidarity contribution). Są to kolejno Pogoń Pieszyce (12 – 15 lat), Lechia Dzierżoniów (16 – 18 lat) oraz samo Zagłębie Lubin (działkę Miedziowych już doliczyłem).

 

Przypomnijmy, że na solidaryty payment przeznacza się 5 proc. kwoty transferu (a następnie dzieli według specjalnego klucza). Zakładając, że lubinianie za Jacha dostali 2,8 mln euro to w przeliczeniu na złotówki kwota transfery wyniosłaby 11 mln 600 tys. zł. 5 proc. z tej sumy ok. 580 tys. zł. Z tej kwoty Pogoni Pieszyce przypadłoby 20 proc., a Lechii Dzierżoniów 30 proc, czyli odpowiednio ok. 116 tys. zł i 174 tys. zł.

 

Warto pamiętać, że według analizy Deloitte w ostatnich latach do klubów uczestniczących w szkoleniu trafiło tylko 26 procent wymaganego wkładu. Kluby, którym należą się pieniądze z solidaryty payment muszą same tego pilnować i skutecznie egzekwować. Jak się dowiedziałem, Lechia zgłosi się do Crystal Palace do należne środki. Mam nadzieje, że Pogoń zrobi to samo.

 

fot. www.cpfc.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *