IV liga dolnośląska: dwie grupy czy jedna? [SONDA]

IV liga dolnośląska: dwie grupy czy jedna? [SONDA]

Dwie czy jedna grupa IV ligi? W ŚZPN zaczynają dyskusję o reformie tej klasy rozgrywkowej. Czy u nas też powinno do takiej debaty dojść? A może teraz jest OK? Głosujcie w sondzie.

 

16. kolejka Sport-Track IV ligi przełożona na 1 maja

Działacze Śląskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie podobnie jak na Dolnym Śląsku, są dwie grupy IV ligi, rozpoczynają dyskusję nad reformą rozgrywek w swoim regionie. Jak sami podkreślają, nie chcą narzucać niczego klubom, dlatego będą najpierw sondować jak one zapatrują się na pomysły zmian. A są one dość poważne. Obecnie w ŚZPN funkcjonują 4 grupy IV ligi oraz 6 grup okręgówki. Plan reformy zakłada, że powstałaby 1 grupa IV ligi, 2 grupy ligi wojewódzkiej (nowy poziom rozgrywkowy) oraz 4 grupy okręgówki.

 

Główny argument za zmianami jest taki, że o awansie od III ligi decyduje baraż. Jeden mecz, który np. w przypadku gorszego dnia jednego z zespołów, może zniweczyć trudy całego sezonu. Oczywiście, zawsze można powiedzieć, że to boisko weryfikuje, ale – również moim zdaniem – jest w tym coś lekko niesprawiedliwego, że drużyna, która wygrywa ligę nie może bezpośrednio awansować do wyższej klasy rozgrywkowej. W przypadku Dolnego Śląska – awans do III ligi wywalczy 1 spośród 32 drużyn, ale już z każdej okręgówki do IV ligi awansują 2 zespoły spośród 16.

 

MGKS Oława 1945 + KS Oława = Moto-Jelcz Oława

Przy okazji pomysłów reformy na Śląsku, może warto zastanowić się nad funkcjonowaniem rozgrywek w naszym regionie. Podział na grupy w IV lidze wprowadzono u nas w sezonie 2016/17. Czy zdał egzamin?

 

Z pewnością na Dolnym Śląsku nie byłoby sensu organizowania ligi wojewódzkiej. W grę mógłby wchodzić według mnie jedynie powrót jednej grupy IV ligi. Plusem takie rozwiązania byłby fakt, że mistrz awansuje i jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie. Innym plusem moim zdaniem byłby podniesienie poziomu rozgrywek. W najwyższej lidze regionalnej grałyby najmocniejsze ekipy, ale także te najlepiej poukładane pod względem organizacyjnym i finansowym.

 

Oczywiście są i minusy. Przede wszystkim, kluby znów musiałby jeździć po całym Dolnym Śląsku. To zwiększyłoby koszty. Byłaby mniejsza rotacja klubów – z okręgówki awansowałaby tylko jedna drużyna (choć to może być postrzegane zarówno jako minus, ale także jako plus). Inna sprawa, że kluby raczej nie byłyby chętne do takich zmian. W końcu wiele z nich straciłoby status czwartoligowca.

 

Co myślicie o tych pomysłach? Teraz jest dobrze, czy należy zastanawiać się nad zmianami? Głosujcie w sondzie.

3 thoughts on “IV liga dolnośląska: dwie grupy czy jedna? [SONDA]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *