IV liga wschód beniaminkowie

IV liga wschód: Zjednoczeni, Piast, Orzeł i GKS. Na co stać beniaminków?

Na kilka dni przed rozpoczęciem rozgrywek IV ligi przyglądamy się beniaminkom występującym we wschodniej grupie. Wśród nich są absolutni debiutanci oraz ekipy grające przed kilkoma laty w IV lidze. Jakie są ich cele stawiane na chwilę przed sezonem? Z jakimi problemami się borykają? – pisze – debiutujący na stronie – Wojciech Syntyrz.

 

Kuźnia Jawor: Awans do IV ligi po sportowej walce [OŚWIADCZENIE]

Wśród beniaminków w grupie wschodniej mamy dwa zespoły, które szybkim krokiem weszły do IV ligi w dwa lata z A klasy oraz dwa wracające na ten szczebel rozgrywek. Spełnienie warunków licencyjnych nie dla wszystkich było łatwe i gdyby nie ukłon ze strony DolZPN w postaci pozwolenia na grę w rundzie jesiennej poza swoim boiskiem (Żarów oraz Mirków) oraz nadzór infrastrukturalny w Prusicach, kluby mogłyby mieć duże problemy z grą i musiałyby szukać alternatywnych boisk.

 

ZJEDNOCZENI ŻARÓW

Zespół z Żarowa wraca do IV ligi po dwóch latach spędzonych w wałbrzyskiej okręgówce. Dobrą informacją dla kibiców Zjednoczonych jest bez wątpienia pozostanie w szeregach tego zespołu dwóch czołowych strzelców z poprzedniego sezonu – Krzysztofa Goździejewskiego oraz Konrada Sajdaka, którzy w klasie okręgowej zdobyli kolejno 23 i 21 bramek. Warta podkreślenia jest skuteczność całej ekipy, która podczas 30 meczów klasy okręgowej aż 101 razy trafiała do bramki rywala. Teraz poprzeczka zostanie postawiona wyżej.

 

– Naszym optymalnym planem jest utrzymanie się w IV lidze. Nie wybiegamy daleko myślami tym bardziej, że całą rundę jesienną gramy na wyjeździe z powodu remontu boiska – mówi serwisowi dolfutbol.pl Marcin Hruszowiec, zawodnik żarowian.

 

Rzadko spotykaną sytuację kibice będą oglądać w kadrze biało-niebieskich. Doświadczony Marcin Hruszowiec będzie w jednym szeregu występował… ze swoim synem Kacprem! Przypomnijmy, że jako bramkarz ten pierwszy występował w najlepszym okresie Sparty Świdnica, m.in. grając w Pucharze Polski przeciwko Pogoni Szczecin.

 

W trzech meczach kontrolnych ekipa z Żarowa nie wypadła najlepiej. Odnotowała dwie wysokie porażki 1:8 z Prochowicami oraz 1:6 z Sobótką (oba mecze grane rezerwowym składem) oraz remis 2:2 po wyrównanym meczu przeciwko AKS Strzegom.

 

PIAST NOWA RUDA

Piast po jednym sezonie przerwy ponownie zagra w IV lidze. – Jesteśmy zdecydowanie zadowoleni z transferów. Mimo wszystko naszym celem jest utrzymanie ze względu na obawy przed „wrocławskimi” zespołami ponieważ bardzo się wzmocniły – mówi naszemu serwisowi Andrzej Kaczmarek, kierownik klubu.

 

W kwestii transferów Piasta trzeba przyznać rację przedstawicielowi noworudzkiego klubu. Wzmocnieniem powinien być Czech Petr Sustek. 21-letni zawodnik może występować na prawej obronie lub pomocy. Udało się także zatrzymać w Nowej Rudzie jego rodaka Lukasa Soumara, który mocno przyczynił się do awansu strzelając 16 bramek w lidze okręgowej. Ponadto sprowadzenie Bartosza Chabrowskiego, zawodnika o którego walczyły liczące się zespoły okręgu wałbrzyskiego napawa nadzieją na wzmocnienie siły ofensywnej Piasta. Zawodnik ten zdobył przed rokiem tytuł najlepszego strzelca klasy okręgowej. Ponadto do klubu dołączyli młodzi – Paweł Arciszewski, Kacper Malec i Dominik Gasiński.

 

Do tej pory Piast rozegrał trzy mecze kontrolne. Odniósł zwycięstwo (4:2 z Unią Bardo), poniósł porażkę (1:3 z trzecioligową Ślęzą) oraz zremisował w derbowym meczu z Nysą Kłodzko 2:2.

 

ORZEŁ EURO-SYSTEM PRUSICE

Dziesięć lat temu ten klub grał w klasie B. Teraz po dwóch efektownych sezonach z klasy A awansował na najwyższy szczebel wojewódzki. – Awans nie byłby możliwy bez dużego wsparcia finansowego gminy Prusice oraz naszego sponsora – firmy Ekosystem. Ponadto ukłony w stronę mniejszych sponsorów i działaczy. To sukces nas wszystkich – twierdzi Adrian Bergier, przedstawiciel Orła.

 

Kibice szczególną uwagę zwrócili na transfery: Krzysztofa Ostrowskiego (130 występów w Ekstraklasie w barach m. in. Śląska Wrocław oraz Widzewa Łódź), Karola Buchli, Łukasza Kuczera, Przemysława Stasiaka czy Dariusza Zalewskiego, czy powrót z wypożyczenia utalentowanego Jakuba Wolskiego.
Klub otrzymał licencję od DZPN na udział w rozgrywkach IV ligi pod nadzorem infrastrukturalnym. – Chodzi o mały zakres prac. Przed pierwszym meczem na własnym boisku będzie zamontowane ogrodzenie boiska oraz ławki. Tym samym będą zrealizowane prace jakich wymagał od nas DolZPN – podkreśla Bergier.

 

Sparingi Orła: 1:2 z Polonia Trzebnica, 2:1 z Polonią Środa Śląska, 3:2 z Orłem Pawłowice, 4:4 z Piastem Żmigród.

 

GKS MIRKÓW

Tak jak ekipa z Prusic, GKS w dwa lata z A klasy awansował do IV ligi. Był w ubiegłym sezonie najskuteczniejszą ekipą spośród tegorocznych beniaminków ze 112 bramkami na koncie! W pięciu meczach sparingowych mirkowianie zwyciężyli trzykrotnie (4:2 z MKP Wołów, 3:2 z Kolektywem Radwanice, 2:1 z Pogonią Oleśnica) oraz dwukrotnie schodzili z boiska pokonani (1:3 z AKS Strzegom oraz 1:3 z Polonią Trzebnica).

 

GKS całą rundę jesienną rozegra, tak jak Zjednoczeni, na wyjazdach. – Do remontu mamy szatnie gości oraz gospodarzy, których powierzchnia nie spełnia norm wymaganych przez DZPN. W mniejszym zakresie dochodzą prace związane z odgrodzeniem boiska od trybun – mówi dolfutbol.pl Paweł Paszkowski, wiceprezes klubu.

 

Klub zasiliło siedmiu zawodników w wieku 17 – 19 lat, których mirkowianie pozyskali ze Ślęzy Wrocław, FC Academy, Śląska Wrocław oraz WKS Śląska. – Jest to nie tyle uzupełnienie bardziej doświadczonej kadry co w niektórych przypadkach wzmocnienie siły zespołu – dodaje Paszkowski.

 

– Naszym celem jest wygranie każdego kolejnego meczu. Taki cel przyświecał nam w klasie okręgowej i tak też będzie teraz. Skutek tego był taki, że z takim podejściem wywalczyliśmy historyczny awans dla klubu – wspomina. – Będziemy bodajże jedynym zespołem w IV lidze, który nie płaci swoim zawodnikom za grę, a jedynie wypłaca premie za wygrane mecze. Uważamy, że pieniądze leżą na trawie i trzeba potrafić je tylko podnieść – kończy wiceprezes GKS.

 

Autor: Wojciech Syntyrz

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *