IV liga wschód sezon 2018/19

Startuje IV liga. Oto przedsezonowy przegląd wschodniej grupy IV ligi

W weekend IV liga rozpoczyna nowy sezon. Rywalizacja w grupie wschodniej zapowiada bardzo ciekawie. Będzie to wyjątkowa runda również z innego powodu – aż trzy zespoły przystąpią do gry bez własnego boiska! Oto przedsezonowy przegląd wschodniej grupy IV ligi – najważniejsze wydarzenia, transfery, sparingi.

 

Zjednoczeni, Piast, Orzeł i GKS. Prezentujemy beniaminków IV ligi wschód

Prezentację wschodniej grupy IV ligi przed nowym sezonem rozpoczęliśmy od przedstawienia beniaminków (link powyżej). Teraz prezentujemy pozostałe drużyny, które zagrają na wschodzie (kolejność przypadkowa).

 

MKP WOŁÓW

Dla wołowskiej drużyny będzie to trzeci z rzędu sezon w IV lidze. Ubiegły zakończył się w nieprzyjemnych okolicznościach, ponieważ MKP zajął pierwsze spadkowe miejsce w tabeli (13. pozycja). Sudety Giebułtów wycofały się jednak z IV ligi i tym samym MKP zachował czwartoligowy status.

Tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu klub rozstał się z trenerem Arturem Nahajło. Jego następcą okazał się Piotr Bolkowski. Wołowianie stracili również najlepszego strzelca – Kamil Ramiączek przeniósł się do Polonii Trzebnica.
Do zespołu dołączyli m.in. Oskar Majbroda (Piast Żmigród), Tomasz Malisz (Orla Wąsosz) czy Daniel Wałęga (Kobierzyce).

Sparingi: Orla Wąsosz – MKP Wołów 1:0, MKP Wołów – Chrobry II Głogów 2:2, MKP Wołów – Prochowiczanka Prochowice 1:0, MKP Wołów – GKS Mirków 2:4.

 

SOKÓŁ MARCINKOWICE

Sokół Marcinkowice był jedną z rewelacji poprzedniego sezonu. W stosunku roku do roku poprawił swoje miejsce w tabeli z 11. w sezonie 2016/17 na 4. w 2017/18). Teraz ma być… jeszcze lepiej. Wyniki sparingów napawają optymizmem zwłaszcza w kontekście ofensywnym (strzelonych 15 goli w czterech meczach), choć liczba traconych bramek jest zbyt duża.

W letniej przerwie nie doszło do dużych zmian kadrowych. Do zespołu dołączyło na razie czterech zawodników: Jakub Polanowski, Piotr Ficoń, Mikołaj Połomka oraz Jacek Mędrzejewski.
Sokół ma również dyrektora sportowego, którym został Adam Lechowski.

Sparingi: Sokół – Karkonosze Jelenia Góra 5:4, Sokół – Start Namysłów 1:0, AKS Strzegom – Sokół 4:3, Polonia Nysa – Sokół 3:1, Sokół – Polonia Kępno 5:5.

 

GÓRNIK WAŁBRZYCH

Górnik, nad wyraz aktywny w otwartym jeszcze okienku transferowym, będzie dzięki wzmocnieniom jednym z pretendentów do walki o pierwsze miejsce. Przynajmniej na papierze. Czy potwierdzi to na boisku?

Z pewnością transfery Tomasza Wepy, Michała Oświęcimki, Sławomira Orzecha, Mateusza Sawickiego, Szymona Tragarza oraz Szymon Steca dadzą sporo jakości.

Sparingi: FK Nachod – Górnik 0:2, Górnik – Ślęza Wrocław 0:3, Górnik – Lechia Dzierżoniów 1:1, Górnik – Orkan Szczedrzykowice 2:2, Górnik – Karkonosze Jelenia Góra 3:1, Górnik – Moto-Jelcz Oława 5:0.

 

POLONIA-STAL ŚWIDNICA

Poprzedni sezon biało-zieloni powinni jak najszybciej wymazać z pamięci, bowiem wypadli dużo poniżej oczekiwań (dopiero 10.miejsce).

Teraz apetyty kibiców rozbudzone zostały transferami bramkostrzelnych Marcosa Pauli Baumgartena oraz Sebastiana Białasika. Oprawa ofensywy to był klucz, ponieważ ubiegły sezon Polonia zakończyła jako czwarta najmniej strzelająca drużyna. Dobrym prognostykiem mogą być wysokie wyniki sparingów podopiecznych Rafała Markowskiego.

Sparingi: Polonia – Stal Chocianów 11:1, Bielawianka Bielawa – Polonia 1:3, Polonia – Pogoń Pieszyce 6:1, Polonia – FD Management Sports 1:4.

 

POLONIA TRZEBNICA

Przed rokiem apetyty były większe, ale skończyło się na 11. miejscu. Teraz ma być zupełnie inaczej. Do Polonii dołączyli młodzi: Radosław Wojtasik, Kamil Goździewski oraz Remigiusz Szandrocho (wszyscy ze Śląska Wrocław). Ponadto nowymi twarzami są: Piotr Kotyla, Łukasz Iwaszków, Krystian Paszkowski, Michał Kapusz oraz Bartosz Jurga.

– Przed tym sezonem w naszym zespole doszło do sporych zmian. W ostatnim czasie opuściło nas kilku doświadczonych zawodników, a w ich miejsce przyszli głównie młodzi gracze. Kibice pewnie mogli się dziwić, oglądając to z boku. Chciałbym jednak ich uspokoić, że ten proces odmłodzenia drużyny był zaplanowany i w naszej ocenie konieczny, abyśmy mogli dalej się rozwijać. Patrząc na to jak chłopaki pracują na treningach, jestem optymistą choć wiadomo, że wszystko zweryfikuje liga. Ostatnie zwycięstwo w sparingu z Orłem Prusice pokazało jednak, że idziemy w dobrym kierunku – powiedział na klubowej stronie prezes TSSR Polonia Kamil Kwaśniak.

Sparingi: Polonia – Orzeł Prusice 2:1, Polonia – GKS Mirków 3:1, Polonia – Sparta II Wrocław 8:7, Polonia Leszno – Polonia 5:4.

 

PIAST ŻERNIKI WROCŁAW

Ubiegłoroczny beniaminek radził sobie całkiem nieźle i zakończył sezon na siódmym miejscu. O powtórzenie takie wyniku może być ciężko ale nie jest to zadanie nie do wykonania.

Nowy trener Marek Kowalczyk zdecydował się przede wszystkim na utrzymanie kadry z poprzedniego sezonu (odeszło tylko dwóch zawodników). Bilans jest dodatni, bo do Żernik przybyli m.in.: Grzegorz Tomasiuk, Tomasz Swaczeński czy utalentowany Jakub Telatyński, a na horyzoncie jest jeszcze zawodnik z Hiszpanii, który powienien dołączyć do zespołu do końca sierpnia.

Sparingi: Piast – Foto-Higiena Gać 0:3, Śląsk Wrocław (CLJ) – Piast 4:4, Pogoń Oleśnica – Piast 1:3, Piast – Parasol Wrocław 7:1, Piast – Wiwa Goszcz 4:0.

 

ORZEŁ ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

Kolejny zespół w zestawieniu, który czuje duży niedosyt po poprzednim sezonie. W letniej przerwie doszło do dużych zmian kadrowych. Najważniejsza zmiana dotyczyła stanowiska trenera. Tomasza Masłowskiego zastąpił Tomasz Oleksy prowadzący poprzednio Polonię-Stal Świdnica.

Z Orła odeszło aż ośmiu zawodników. Tą lukę wypełnili m. in.: Remigiusz Kowerko, Szymon Brandl, Jakub Karykowski, Daniel Orzechowski, Łukasz Kucharek, Dawid Ziółkowski, Antoni Kąderak, Cezary Madej oraz Tomasz Gawlas. Wydaje się, że Orzeł będzie walczył w tym sezonie o punkty w każdym meczu a celem będzie pierwsza szóstka.

Sparingi: Orzeł – Strzelinianka Strzelin 4:0, Orzeł – Polonia Ząbkowice 4:0, Pogoń Prudnik – Orzeł 1:2, Skałki Stolec – Orzeł 1:5.

 

SOKÓŁ WIELKA LIPA

Sokół to prawdziwy czwartoligowy weteran – będzie to jego ósmy z rzędu sezon! Poprzedni był przyzwoity, ponieważ zawodnicy z Wielkiej Lipy zajęli ósmą pozycję w tabeli (historycznie najwyższym miejscem było 2. w sezonie 2015/16). Drużyna będzie chciała poprawić się w stosunku do czerwca i powalczyć o czołowe miejsca w tabeli.

Sparingi: Sokół – GKS Kobierzyce 0:0, Sokół – Stal Chocianów 4:0, Sokół – Wiwa Goszcz 1:1, Orla Wąsosz – Sokół 0:0, Sokół – Odra Ścinawa 2:3.

 

BIELAWIANKA BIELAWA

Trzecie miejsce w sezonie 2017/18 było najwyższym od czasu spadku Bielawianki z III ligi. Po Sokole Marcinkowice było to drugie pozytywne zaskoczenie poprzedniego sezonu.

Bielawianka grała równo cały sezon praktycznie nie zaliczając większych wpadek. W przerwie do zespołu dołączyła trójka młodych, perspektywicznych zawodników (w przedziale 18-22 lata): Dawid Wasilewski, Mateusz Bób oraz Maciej Rakoczy.

Sparingi: Bielawianka – Pogoń Pieszyce 4:1, Bielawianka – Polonia Świdnica 1:3, Lechia Dzierżoniów – Bielawianka 2:1, Bielawianka – Polonia Nysa 3:2.

 

UNIA BARDO

Unia jest trzecim zespołem IV ligi, który dzięki łaskawej postawie DolZPN w ogóle wystąpi w tej klasie rozgrywkowej. Podczas meczów wyjazdowych jesienią władze klubu zostały zobowiązane do wypełnienia warunków licencyjnych związanym z boiskiem w Bardzie.

W Unii bez większych zmian. Do zespołu dołączyli m.in. Seweryn Ślepecki oraz Dawid Kuriata, najlepszy strzelec Orła Ząbkowice Śl. w poprzednim sezonie.

Sparingi: Unia – Skałki Stolec 7:0, Unia – Polonia Ząbkowice Śl. 6:1, Unia – Ślęza Wrocław 0:1, Unia – Piast Żmigród 0:4, Unia – Piast Nowa Ruda 2:4, Unia – Zdrój Jedlina-Zdrój.

 

ŚLĄSK II WROCŁAW

We Wrocławiu liczy się tylko awans do III ligi. Wydaje się, że aż tak mocnego rywala jak Foto-Higiena Gać w tym roku nie ma, ale jest kilka zespołów, które mogą rezerwom Śląska pokrzyżować szyki.

W rezerwach będą występować (o ile nie odejdą do innych klubów) Kamil Vacek i Dragoljub Srnić, którzy nie znaleźli uznania w oczach Tadeusza Pawłowskiego. Zabraknie jesienią natomiast Patryka Obiały, który musi dojśc do siebie po groźnej kontuzji.

Sparingi: Piast Żmigród – Śląsk II 1:0, Miedź II Legnica 5:1Śląsk II – Miedź II Legnica 5:1, Rekord Bielsko-Biała – Śląsk II 1:2.

 

NYSA KŁODZKO

Powszechnie uważa się, że drugi sezon w lidze jest zawsze najcięższy. Przekonała się o tym w czerwcu Karolina Jaworzyna Śląska oraz Wiwa Goszcz, które kolejny sezon rozpoczną w swoich klasach okręgowych. Przed Nysą stoi zadanie przełamania tej reguły. Dlatego też kłodzczanie zdecydowali się na aż siedem kroków transferowych i do klubu dołączyli: Kamil Dymek, Tomasz Spyrka, Mateusz Grudzień, Jarosław Drobek oraz Kacper Cyba, Łukasz Wiącek, Kacper Fedorec (ostatnia trójka to powroty z wypożyczenia).

Sparingi: Polonia Nysa – Nysa 2:2, Piast Nowa Ruda – Nysa 2:2, Nysa – Kryształ Stronie Śląskie 6:3, Nysa – Pogoń Prudnik 5:5.

 

Autor: Wojciech Syntyrz

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *