III liga

Podsumowanie III ligi po 1/3 sezonu 2018/19. Jak grają dolnośląskie zespoły?

Za nami 1/3 sezonu 2018/19 w 3. grupie III ligi. Jak się wiedzie dolnośląskim drużynom? Oto krótkie podsumowanie.

 

Pro Junior System: Te kluby najlepiej punktują [III LIGA]

Piłkarze III ligi wracają na ligowe boiska po tygodniowej przerwie na reprezentację, a dokładniej reprezentację Dolnego Śląska, która brała udział w turnieju eliminacyjnym mistrzostw Europy amatorów UEFA Region’s Cup we Włoszech. Przypomnijmy, że Dolny Śląsk awansował do przyszłorocznych finałów, a w jego składzie znaleźli się głównie zawodnicy Ślęzy Wrocław, Lechii Dzierżoniów, Górnika Polkowice i Piasta Żmigród.

 

Za nami 11. kolejek bieżącego sezonu, a więc niemal 1/3 rozgrywek. To dobra okazja by przyjrzeć się, jak wiedzie się dolnośląskim zespołom. I trzeba przyznać, że na teraz jest dobrze. Całe podium zajmują drużyny z naszego regionu, aż pięć z nich jest w czołowej ósemce.

 

Horror z Toskanią na koniec. Dolny Śląsk awansował do finałów ME amatorów!

Dwie natomiast znajdują się w dolnych rejonach tabeli i wiele wskazuje na to, że łatwo nie będzie do końca rozgrywek. Oczywiście jest jeszcze za wcześnie by coś przesądzać, ale takie wnioski nasuwają się na tym etapie rozgrywek.

 

1. Górnik Polkowice

Przed sezonem drużyna przeszła rewolucję, która jednak wyszła jej na dobre. Zespół Enkeleida Dobi’ega od początku narzucił mocne tempo i lideruje w tabeli mając na koncie imponującą passę 7 kolejnych wygranych z rzędu. Polkowiczanie punktują bowiem zawsze grają o pełną pulę – jako jedyna drużyna w lidze nie zremisowali jeszcze meczu.

 

2. Zagłębie II Lubin

W Lubnie nie chcą powtórki z ubiegłego sezonu, kiedy drużyna do końcowych kolejek nie była pewna utrzymania się. Choć aż tak dobra postawa Miedziowych jest lekkim zaskoczeniem. A byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie sensacyjna porażka ze Stilonem w Gorzowie Wlkp. pod koniec września.

 

3. Ślęza Wrocław

Wysokie miejsce w tabeli nie jest zaskoczeniem, bowiem wrocławianie są mocno marką na III-ligowym nie od dziś. Mocno stroną podopiecznych Grzegorza Kowalskiego jest przygotowanie fizyczne, co pozwoliło już kilka razy przesądzić o losach meczu w samej końcówce.

 

5. Piast Żmigród

Żmigrodzianie byli rewelacją rundy wiosennej ubiegłego sezonu. Teraz, już pod wodzę Edi’ego Andradiny, mogłoby być podobnie, gdyby nie… kilka dotkliwych wpadek. Czasem wydaje się, że problemem jest stabilizacja formy – po porażce 1:4 u siebie z Górnikiem II Zabrze przyszła wgrana 5:1 z Agroplonem, a następnie znów porażka 2:4 z Ruchem. Piast jako jedna z dwóch drużyn wygrała z liderem z Polkowic.

 

8. Miedź II Legnica

Legniczanie sporo strzelają, ale też dużo tracą. Na razie daje to miejsce w środku tabeli, ale wydaje się, że bliżej im do górnej połówki. Gdy poprawią trochę grę w defensywie, mogą jeszcze sporo namieszać w lidze.

 

14. Foto-Higiena Gać

Beniaminek ma aktualnie zaledwie jeden punkt nad strefą spadkową, ale trzeba przyznać, że liczba punktów na koncie podopiecznych Marcina Dymkowskiego powinna być znacznie wyższa. Za wrażenie artystyczne (ani za przewagę w meczu) jednak punktów nie przyznają. Jeśli w kolejnych meczach jednak do gry dojdzie jeszcze chłodna głowa pod bramką rywali, to o miejsce w środku tabeli Foto-Higieny jestem spokojny.

 

17. Lechia Dzierżoniów

Lechia straciła trzy kluczowe ogniwa przed sezonem – Barskiego, Tomaszewskiego i Niedojada – i to musiało się odbić na postawie drużyny. Brakuje zwłaszcza tego ostatniego, bo ofensywni pomocnicy nie zawsze będą w stanie zastąpić napastnika. Jeśli Lechia zimą nie pozyska bramkostrzelnego snajpera, to o utrzymanie się w lidze może być trudno.

 

Czołówka dolnośląskich strzelców po 11. kolejkach

9 goli – Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice),

6 goli – Olaf Nowak (Zagłębie II Lubin), Dominik Wejerowski (Foto-Higiena Gać),

5 goli – Kornel Ciupka (Górnik Polkowice), Mikołaj Juchacz (Piast Żmigród), Mateusz Kluzek, Mateusz Stempin (Ślęza Wrocław), Patryk Makuch (Miedź II Legnica),

4 gole – Marcin Buryło (Lechia Dzierżoniów), Mateusz Jaros (Piast Żmigród), Łukasz Moneta, Eryk Sobków (Zagłębie II Lubin).

 

Spadki i awanse III liga sezon 2018/19

Jeśli chodzi o awans, to sprawa jest prosta – do II ligi przechodzi mistrz. Na dziś z dolnośląskich zespołów w gronie walczących o awans należy widzieć prowadzącą trójkę – Górnika, Zagłębie II i Ślęzę.

 

Jeśli chodzi o spadek, to sprawa jest bardziej skomplikowana. Jak wiadomo bezpośrednio spadają 3 ostatnie drużyny w tabeli. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, w której żaden zespół z II ligi nie spadnie do 3. grupy III ligi.

 

To niestety mało realne. W II lidze grają cztery zespoły ze Śląska, aktualnie wszystkie są w dolnej połowie tabeli, w tym dwa na dwóch ostatnich miejscach (beniaminek Skra Częstochowa oraz Rozwój Katowice).

 

Pamiętajmy więc, że jeden spadkowicz z II ligi oznacza czterech z III ligi, a dwóch spadkowiczów z II ligi – pięciu z III ligi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *