Awanse i spadki 2018/19

Awanse i spadki 2018/19. Gdyby sezon skończył się dziś… [III LIGA – OKRĘGÓWKA]

Koniec rundy jesiennej to dobra okazja do przypomnienia zasady awansów i spadków w sezonie 2018/19. Przy okazji zaprezentuję symulację, co by się działo, gdyby to teraz zakończył się sezon.

 

Jesień dolnośląskich III-ligowców. Oto krótkie podsumowanie

O tym, ile drużyn spada z poszczególnych lig, nie decydują tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z lig centralnych do III ligi.

 

W II lidze „mamy” cztery drużyny – wszystkie z Górnego Śląska – które mogą spaść do 3. grupy III ligi, gdzie grają dolnośląskie zespoły. Aktualnie dwa są nad kreską – beniaminek Skra Częstochowa zajmuje 9. miejsce (7 pkt. nad strefą spadkową) oraz Ruch Chorzów na 12. miejscu (4 pkt. nad strefą spadkową). Z kolei dwa pozostałe – Rozwój Katowice i ROW 1964 Rybnik znajdują się w strefie spadkowej. Realnie oceniając żadna z nich nie może czuć się bezpiecznie, a z degradacją jednej bądź dwóch trzeba się liczyć.

 

Futboholik Cup 2019 już w styczniu we Wrocławiu

Do II ligi awansuje mistrz III ligi. Jest duża szansa, że będzie to zespół z naszego regionu. Liderem na półmetku jest Górnik Polkowice, który wyprzedza Zagłębie II Lubin i Ślęzę Wrocław.

 

Zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Zapis ten będzie miał zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli z II ligi nie spadnie żadna drużyna do 3. grupy III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz z II ligi, to z III ligi spadną 4 ekipy, a jeśli z II ligi spadną 2 drużyny, to III ligę opuści 5 zespołów, itd.

 

Gdyby więc sezon skończył się już dziś, to z III ligi spadałoby aż pięć zespołów. Z ligą żegnałaby się więc Lechia Dzierżoniów. Foto-Higien Gać miałby zaledwie jeden punkt nad strefą spadkową.

 

Awans do III ligi uzyska zespół, który wygra baraż rozegrany między mistrzami dwóch grup IV ligi. Na dziś byłby to więc drużyny rezerw Chrobrego Głogów i Śląska Wrocław. Pamiętajmy jednak, że walka o 1. miejsce w poszczególnych grupach będzie trwała zapewne do końca rozgrywek.

 

Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2018/19 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli. Oczywiście w grupie zachodniej będą to 3 drużyny, bowiem grupa ta liczy 15 zespołów po tym, jak przed sezonem wycofała się z rozgrywek Olimpia Kowary.

 

Na dziś byłyby to więc: Sparta Grębocice, Włókniarz Mirsk i Victoria Ruszów na zachodzie oraz Nysa Kłodzko, Piast Nowa Ruda, GKS Mirków i Zjednoczeni Żarów na wschodzie.

 

Powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół. Ale:

  • jeśli z III ligi spadną dwa zespoły wówczas IV ligę opuści drużyna z 12 miejsca (grupy I bądź II z gorszą średnią punktową z całego sezonu – na dziś byłaby to Prochowiczanka);
  • jeśli z III ligi spadną trzy zespoły wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 12 miejsca obydwóch grup – na dziś Prochowiczanka i Unia Bardo.

 

Pamiętajmy, że nie można wykluczyć odwrotnej sytuacji, że żaden klub z Dolnego Śląska nie spadnie z III ligi (tak było w sezonie 2017/18). W takiej, bardzo optymistycznej sytuacji, utrzymała by się drużyna z 13. miejsca z IV ligi – z lepszym współczynnikiem na koniec sezonu. Dziś byłaby to Nysa Kłodzko.

 

Awans do IV ligi uzyskają drużyny z 1. i 2. miejsca w każdej z okręgówek. Po jesieni byłby to: Lotnik Jeżów Sudecki, Gryf Gryfów Śląski, GKS Męcinka, KS Legnickie Pole, Pogoń Pieszyce, Zamek Kamieniec Ząbkowicki, Wiwa Goszcz i Pogoń Oleśnica.

 

Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca w każdej klasie okręgowej, spadną do odpowiednich klas A. Trzeba jednak pamiętać, że liczba może być większa w zależności od ilości drużyn, które spadną z IV lig do poszczególnych grup okręgówki.

Na dziś, biorąc pod uwagę potencjalnych spadkowiczów z IV ligi, z poszczególnych klas okręgowych spadłyby:

  • Jelenia Góra – 4 spadkowiczów: Chrobry Nowogrodziec, GKS Warta Bolesławiecka, Piast Bolków, Hutnik Pieńsk
  • Legnica – 3 spadkowiczów: Chojnowianka Chojnów, Czarni Rokitki, Huta Przemków
  • Wałbrzych – 5 spadkowiczów: Górnik Boguszów-Gorce, Karolina Jaworzyna Śląska, Sparta Ziębice, MKS Szczawno Zdrój, Zdrój Jedlina Zdrój
  • Wrocław – 3 spadkowiczów: Kolektyw Radwanice, Energetyk Siechnice, Strzelinianka Strzelin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *