spadki 2018/19

Kto spadnie, a kto się utrzyma? Kolejka rozstrzygnięć [III liga, IV liga, Okręgówka]

W sobotę ostatnia kolejka w III lidze oraz w dwóch grupach IV ligi. Poznamy liczbę spadkowiczów, co ma duże znaczenie dla zespołów walczących o utrzymanie się w czterech okręgówkach.

 

Cud nad Stobrawą: Foto-Higiena wygrywa i potrzebuje tylko punktu

W III lidze o utrzymanie się walczy Foto-Higiena Gać. Podopieczni Marcina Dymkowskiego byli już w bardzo trudnej sytuacji, ale w minioną sobotę wygrali arcy ważny mecz w Kluczborku z MKS-em 3:2, choć przegrywali już 0:2. Teraz do utrzymania beniaminkowi wystarczy 1 punkt w spotkaniu ze Stilonem Gorzów Wlkp., który już jakiś czas temu spadł z III ligi.

 

Jest więc duża szansa, że Foto-Higiena zachowa trzecioligowy byt. Ma to bardzo duże znaczenie dla drużyn walczących o utrzymanie się w zachodniej grupie IV ligi. Ze względu na fakt, że gra w niej 15 drużyn (Olimpia Kowary wycofała się jeszcze przed startem sezonu) spadają z niej automatycznie 3 zespoły. Gdyby jednak spadła Foto-Higiena, z IV ligi zachodniej zdegradowana zostanie dodatkowo ekipa z 12. miejsca.

 

Kontrowersje po meczu w Wałbrzychu. Skandal czy szukanie dziury w całym?

Aktualnie lokatę tę zajmuje BKS Bolesławiec, który jednak ma tyle samo punktów (27) w tabeli, co 13. Sparta Grębocice. BKS w ostatniej kolejce pauzuje, a Sparta zagra u siebie (choć formalnie będzie gościem) ze Spartą Rudna. Rudnianie cały sezon mecze domowe grali w Lubinie, ale teraz boiska tam są zajęte, więc spotkanie, które zdecyduje o utrzymaniu się przeniesiono… do Grębocic. Sparcie wystarczy remis, żeby zostać w IV lidze.

 

Tymczasem na wschodzie wiemy, że spadną cztery drużyny. Zdegradowane już zostały Nysa Kłodzko, Zjednoczeni Żarów oraz MKP Wołów. Czwartym spadkowiczem będzie albo Orzeł Ząbkowice Śląskie, albo Piast Nowa Ruda. Piast ma 2 punkty więcej, jeśli więc wygra z Wałbrzychu z Górnikiem, na pewno się utrzyma. Jeśli zremisuje, a Orzeł wygra w Marcinkowicach, to i Orzeł i Piast będą mieli po 35 punktów. Wtedy utrzyma się zespół z Ząbkowic Śląskich. Z kolei, jeśli Piast przegra, musi liczyć na to, żeby Orzeł nie wygrał z Sokołem.

 

Bez względu na to, który z tych zespołów spadnie, wiadomo już, że aż trzy drużyny zostaną zdegradowane do wałbrzyskiej okręgówki, a tylko jedna do wrocławskiej.

 

To dla drużyn walczących o utrzymanie się we wrocławskiej okręgówce świetna wiadomość. Tutaj z ligą żegna się Strzelinianka, a trzy drużyny – Kolektyw Radwanice, Energetyk Siechnice i Widawa Bierutów – były w bardzo trudnej sytuacji. Teraz jedna z nich się utrzyma. Która? Ciężko wskazać, bo między nimi są tylko 2 punkty różnicy. Pewny utrzymania się nie jest jeszcze Parasol Wrocław.

 

Dobre wieści dla drużyn z okręgu wrocławskiego oznaczają, że fatalne dla ekip z okręgu wałbrzyskiego. Liczba spadkowiczów powiększy się tutaj do czterech. Górnik Boguszów Gorce już praktycznie spadł. Trzech pozostałych spadkowiczów prawdopodobnie będzie z grona tych ekip: Zdrój Jedlina Zdrój, MKS Szczawno Zdrój, Piławianka Piława Górna i Sparta Ziębice. Choć ligowego bytu nie może być pewny jeszcze nawet Grom Witków, czy Skałki Stolec.

 

Do czasu rozstrzygnięcia kwestii, kto spadnie z zachodniej IV ligi – czy BKS Bolesławiec czy Sparta Grębocice – nie będzie wiadomo, ile drużyn zostanie zdegradowanych z legnickiej oraz jeleniogórskiej okręgówki.

Jeśli będzie to BKS, to:

  • z IV ligi do legnickiej okręgówki nie spadnie żadna drużyna, a wtedy z legnickiej okręgówki zdegradowane zostaną tylko 2 drużyny
  • z IV ligi do jeleniogórskiej okręgówki spadną aż 3 drużyny, a wtedy z jeleniogórskiej okręgówki zdegradowane zostaną 4 drużyny

 

Jeśli będzie to Sparta, to:

  • z IV ligi do legnickiej okręgówki spadnie jedna drużyna, a wtedy z legnickiej okręgówki zdegradowane zostaną 2 drużyny
  • z IV ligi do jeleniogórskiej okręgówki spadną 2 drużyny, a wtedy z jeleniogórskiej okręgówki zdegradowane zostaną 3 drużyny

 

W okręgu legnickim spadkiem zagrożone najbardziej są Zryw Kłębanowice (niemal pewny spadek), Chojnowianka Chojnów, Huta Przemków, a także – ale już mniej – Czarni Rokitki.

 

W okręgu jeleniogórskim w bardzo trudnej, właściwie beznadziejnej, sytuacji są Piast Bolków i Hutnik Pieńsk. O uniknięcie degradacji walczą jeszcze Cosmos Radzimów, Granica Bogatynia Chrobry Nowogrodziec i GKS Warta Bolesławiecka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *