Startuje III liga. O co powalczą nasze drużyny? [SONDA]

W piątek, 2 sierpnia staruje sezon 2019/20 w 3. grupie III ligi. Zagra w nim sześć drużyn z Dolnego Śląska. O co powalczą? Oto krótka zapowiedź sezonu.

 

III liga. Dwóch młodych graczy w Ślęzie Wrocław

Pierwszy mecz kolejki już w piątek. W Rybniku spadkowicz z II ligi ROW 1964 podejmie Ślęzę Wrocław. Zapowiada się ciekawy mecz, zwłaszcza że obie drużyny uważane są faworytów, jeśli nie do awansu, to z pewnością do bycia w czołówce ligi.

 

Czy rzeczywiście wrocławianie mogą włączyć się do walki o awans? Oczywiście nikt głośno o tym nie mówi. Pamiętajmy jednak, że podopieczni Grzegorza Kowalskiego od dwóch sezonów kończą sezon w ścisłej czołówce. Obecna kadra nie jest słabsza od poprzedniej, choć odeszło kilku ważnych zawodników, m.in. Mateusz Kluzek, Dawid Molski i Filip Olejniczak. Doszli za to nowi gracze, którzy powinni dodać jakości. Chodzi przede wszystkim o doświadczonego obrońcę Roberta Pisarczuka, a także ofensywnych zawodników – Semira Ahmeda z Erytrei (posiada też brytyjski paszport) oraz Szymona Tragarza. A szykowany jest jeszcze jeden transfer zagranicznego zawodnika. Ślęzę z pewnością stać, żeby zakończyć sezon na podium, choć o pierwszy stopień może być trudno.

 

Sześć transferów Foto-Higieny Gać. Są duże wzmocnienia

O ile zmiany kadrowe, które zaszły we Wrocławiu można nazwać ewolucją, to z pewnością do małej rewolucji doszło w Żmigrodzie. Z zespołem Ediego Andradiny pożegnało się ośmiu zawodników, w tym kilku kluczowych. W zamian pozyskano wielu graczy, w większości młodych, a także kilku juniorów z zespołów młodzieżowych. Ciekawych nazwisk nie brakuje, ale czy to wystarczy by walczyć o coś więcej niż środek tabeli? Może być trudno.

 

Foto-Higiena Gać w poprzednim sezonie dopiero na samym finiszu zapewniła sobie ligowy byt. Gdy okazało się, że do Stali Brzeg odchodzi najlepszy strzelec Dominik Wejerowski, mogłoby się wydawać, że gacianie skazani są na pożarcie. Przed startem ligi Foto-Higiena przedstawiła sześciu zawodników, którzy wzmocnili zespół i wydaje się, że powinien on być jeszcze mocniejszy niż w poprzednim sezonie. Wśród nich są m.in. Michał Bartkowiak, Marcin Przybylski, Kacper Czajkowski czy Mateusz Sawicki.

 

Przypomnijmy, że Foto-Higiena ma również nowego trenera, którym został Jacek Fojna, wcześniej szkoleniowiec Górnika Wałbrzych. Wydaje się, że gacianie mogą namieszać w lidze, choć spokojne utrzymanie się to cel nadrzędny.

 

Fojna zastąpił w Gaci Marcina Dymkowskiego, który dołączył do sztabu rezerw Śląska Wrocław, czyli beniaminka III ligi. Ocena szans rezerw WKS-u, podobnie jak drugich drużyn Zagłębia Lubin i Miedzi Legnica, nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza że szkoleniowcy tych zespołów – nie bez racji zresztą – podkreślają, że ich najważniejszym celem jest rozwój zawodników i przygotowanie ich, by byli gotowi do gry w I drużynie.

 

Pamiętajmy, że rezerwy służą również do ogrywania piłkarzy, którzy nie łapią się do meczowej dwudziestki pierwszej drużyny. I gdy kilku takich zawodników wystąpi w III lidze, wartość takiego zespołu od razu mocno idzie w górę.

 

Na co stać rezerwy naszych klubów z ekstraklasy i III ligi? Z pewnością na wiele. Zagłębie II powinno być w czołówce, nawet w pierwszej piątce. Śląsk II – mimo że jest beniaminkiem – też może namieszać. Zwłaszcza jeśli minuty grania będą regularnie dostawać zawodnicy będący w szerokiej kadrze I zespołu. Górna połowa tabeli jest jak najbardziej w zasięgu podopiecznych Piotra Jawnego.

 

Miedź II pod wodzą nowego trenera Wojciecha Robaszka również nie będzie chłopcem do bicia. W Legnicy młodzież będzie dodatkowo wspomagana przed doświadczonych Wojciecha Łobodzińskiego i Marcina Garucha, co powinno przełożyć się również na wyniki.

 

 

1. kolejka III ligi

  • ROW 1964 Rybnik – Ślęza Wrocław (piątek, godz. 18)
  • Gwarek Tarnowskie Góry – Śląsk II Wrocław (sobota, 17)
  • Miedź II Legnica – Piast Żmigród (sobota, 17)
  • Polonia Bytom – Foto-Higiena Gać (sobota, 18)
  • Ruch Chorzów – Zagłębie II Lubin – przeniesiony na 18 września
  • Stal Brzeg – Górnik II Zabrze
  • Ruch Zdzieszowice – MKS Kluczbork
  • Lechia Zielona Góra – Rekord Bielsko-Biała
  • LZS Starowice Dolne – Pniówek Pawłowice Śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *