Oceniają sędziów po meczach w okręgówce

Wraz z rozpoczęciem rundy wiosennej we wrocławskiej klasie okręgowej, rozpoczęło się testowanie systemu oceny sędziów. Jeśli się sprawdzi, zapewne dolnośląska piłkarska centrala wprowadzi go we wszystkich ligowych rozgrywkach małych lig.

 

Te kluby rządzą w sieci (RANKING KLUBÓW W INTERNECIE)

System oceny sędziów pokrótce polega na tym, że po zakończonym spotkaniu przedstawiciele obu klubów wysyłają smsem ocenę sędziego w skali od 1 do 6.

 

Oto co po pierwszej kolejce okręgówki na swoim facebooku napisał Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej.

 

 

„Za nami pierwsza kolejka wrocławskiej okręgówki, podczas której testowany był system informatyczny oceny pracy sędziów. Głównym założeniem projektu jest statystyczna analiza danych w dłuższej perspektywie czasu (duża liczba ocen). Można jednak pokusić się o krótkie podsumowanie 1 kolejki. Na 16 klubów 15 odpowiedziało na wiadomość sms z systemu, więc zebrane zostało 15 ocen za 8 zawodów. Osoby oceniające zazwyczaj były zgodne co do oceny sędziego (ta sama ocena w skali od 1 do 6 lub minimalna różnica). Jedynie 3 oceny miały wartość „3”, a wszystkie pozostałe były wyższe. Średnia wyniosła 4,27. Najwyżej oceniony został sędzia Piotr Paluch, który za mecz w Kondratowice – Wołów otrzymał oceny 6/5.”

 

Jak się później okazało – z rozmowy pod postem – również przedstawiciel ostatniego klubu (Polonii Środa Śląska). Można więc mówić, że początek działania systemu się udał. Choć ważniejsze będzie jak się on rozwinie, a przede wszystkim – jakie zastosowanie znajdzie w przyszłości.

 

Może być przecież jednym z elementów oceny sędziów pomocnym przy ich awansach. Oczywiście nie jedynym, a nawet nie najważniejszym, bowiem często zaangażowanie w mecz przedstawicieli klubów może sprawić, że nie będą oni w stanie obiektywnie ocenić pracy sędziego. Zwłaszcza że nie należą do odosobnionych przypadków spotkania, po których obie strony są… niezadowolone.

 

Patrząc jednak na oceny w dłuższej perspektywie (jak zapowiada Padewski), może to być ciekawy materiał do analizy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.