Connect with us

Zagłębie

Szeroka kadra Nawałki nie zaskakuje. Kto z niej odpadnie?

Published

on

szeroka kadra Adam Nawałka reprezentacja Polski

Szeroka kadra reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy we Francji, podana w czwartek przez Adama Nawałkę, nie zaskakuje. Wielkich sensacji nie ma, może niewielkie niespodzianki. Ciekawsze jest pytanie – kto z tych gracz odpadnie na ostatniej prostej i nie załapie się do kadry na EURO 2016.

 

Zobacz, co łączy Euro 2016 z IV ligą dolnośląską

Ostatnio przed wielkimi piłkarskimi turniejami selekcjonerzy polskiej reprezentacji potrafili zaskoczyć swoimi wyborami. Adam Nawałka, zgodnie chyba z oczekiwaniami, wielkiej niespodzianki nie zrobił. Trudno wskazać jakąś ewidentną sensację – czy to z pominięciem, czy też powołaniem, jakiegoś gracza.

 

Pewnie wielu zdziwiła obecność w 28-osobowej kadrze Pawła Dawidowicza z rezerw Benfiki Lizbona. Ale to klasyczne powołanie “na zachętę”. Niemal jak w “Misiu” Stanisława Barei, gdy Ryszard Ochódzki wręcza puchar “za zajęcie I miejsca” dla wnuka partyjnego aparatczyka, który niczego nie trenuje, ale właśnie puchar ten ma go do sportu zachęcić. I chyba zresztą młody obrońca będzie tym, który spośród obrońców nie załapie się na samolot do Francji… Choć, może to będzie główna niespodzianka Nawałki?

 

Sprawdź, jakim kibicem jesteś (QUIZ)

Z pewnością kibice Śląska trzymali kciuki za Sebastiana Milę, byłego pomocnika wrocławskiego klubu, który obecnie gra w zaprzyjaźnionej (kibicowsko) Lechii Gdańsk. I choć Mila zapisał się w annałach polskiej reprezentacji golem w zwycięskim meczu z Niemcami, to – przyznajmy szczerze – na powołanie nie zasłużył.

 

Przegrał rywalizację z Filipem Starzyńskim z Zagłębia Lubin, a już niedługo zapewne z Lokeren, gdzie Figo wróci po zakończeniu wypożyczenia. Świetna gra na wiosnę w miedziowych barwach zaowocowała uznaniem w oczach selekcjonera, ale paradoksalnie może utrudnić pozyskania pomocnika przez Zagłębie. Starzyński-kadrowicz, a tym bardziej uczestnik Euro, będzie z pewnością droższy dla ewentualnego kupca.

 

Czy Starzyński pojedzie na Euro? Jego szansę oceniamy na 50 proc., a prawdopodobnie Adam Nawałka będzie wybierał między nim, a Krzysztofem Mączyńskim z Wisły Kraków.

 

Kto z pomocników jeszcze odpadnie z kadry? Według nas ktoś z dwójki Sławomir Peszko – Paweł Wszołek. Naszym skromnym zdaniem pomocnik Lechii Gdańsk to “nie ten poziom”, a dodatkowo jego każdy występ obarczony jest ryzykiem otrzymania czerwonej kartki. I niewiele tu zmienia świetny ligowy występ przeciwko Legii Warszawa.

 

I napastnicy. Mamy dwóch graczy światowej klasy i dwóch – hmmm – na dorobku (z jednego raczej już nic nie będzie). Dlatego lepiej, że do Francji jechał Stępiński. Na zachętę…

 

23-osobową kadrę na EURO 2016 trener Adam Nawałka ogłosi 30 maja.

Zagłębie

Jakub Świerczok wśród czterech zawodników, którzy opuszczają Zagłębie Lubin

Published

on

Jakub Świerczok

Czterech zawodników opuszcza po sezonie Zagłębie Lubin. Wśród nich jest Jakub Świerczok, który na wiosnę nie zdołał przekonać do siebie trenera Waldemara Fornalika.

 

UEFA Region’s Cup. Oto kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Europy amatorów

30-letni Jakub Świerczok trafił ponownie do Zagłębia na początku rundy wiosennej. To była jego druga przygoda z Miedziowymi. Za pierwszym razem, od lipca 2017 do stycznia 2018 roku, zaliczył 21 meczów, w których strzelił 16 goli.

Teraz tak dobrze już nie było. Świerczok, który wrócił do futbolu po dłuższej przerwie spowodowanej dyskwalifikacją, rozegrał pięć spotkań, w sumie zaliczając 163 minuty na murawie. W notesach statystyków nie zaistniał.

 

Z Lubinem żegna się ponadto trzech innych graczy. 32-letni skrzydłowy Saša Živec dołączył do Zagłębia 27 czerwca 2019 roku. Podczas czterech lat w Miedziowych barwach rozegrał 80 spotkań, w których zdobył 14 goli i zanotował 11 asyst.

 

Mateusz Bartolewski do Lubina trafił latem 2020 roku z Ruchu Chorzów. Lewy obrońca wystąpił w Zagłębiu 54 razy (3 gole i 3 asysty).

 

Jakub Żubrowski przeszedł do Zagłębia Lubin w lipcu 2020 roku z Korony Kielce. Przez blisko trzy lata rozegrał łącznie 49 meczów w lidze i Pucharze Polski (strzelił 2 bramki w PP).

 

fot. Zagłębie Lubin 

 

Continue Reading

II liga

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

  • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
  • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
  • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
  • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
  • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
  • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

Zagłębie

Jakub Świerczok wraca i do grania, i do Zagłębia Lubin

Published

on

Jakub Świerczok

Jakub Świerczok ponownie został zawodnikiem Zagłębia Lubin. 30-letni napastnik wrócił po pięciu latach i podpisał umowę do końca sezonu z opcją przedłużenia o kolejny rok.

 

Ze Stali do Sokoła. Drugi transfer czwartoligowca

Jakub Świerczok po raz pierwszy do Lubina trafił latem 2017 roku. W 21 meczach strzelił wówczas 16 bramek i zanotował 3 asysty. Wysoka forma, już po rundzie, zaowocowała transferem do Ludogoretsa Razgrad. W Bułgarii wiodło mu się z różnym szczęściem. W sumie zdobył 37 goli i 10 asyst, a także cztery tytuły mistrzowskie. Następnie „Świeży” wrócił do Polskie i trafił do Piasta Gliwice, gdzie pod okiem Waldemara Fornalika – obecnego trenera Miedziowych – znów błyszczał skutecznością. Z Gliwic napastnik przeniósł się do japońskiego Nagoya Grampus. Radził sobie całkiem dobrze, aż do końcówki 2021 roku, kiedy w jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję. Cały 2022 rok miał zmarnowany, ale ostatecznie Trybunł Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie oczyścił Polaka z zarzutów.

 

Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości pozyskania Kuby Świerczoka, wszystkie inne sprawy odeszły na bok. Pozyskanie innego napastnika w ogóle nie wchodziło w grę. Bardzo się cieszę, że udało się ten węzeł gordyjski rozwiązać i Kuba jest u nas. Mogę to podsumować tylko jednym stwierdzeniem – Kuba, witaj w domu – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Sześciokrotny reprezentant Polski również jest zadowolony, że w końcu wraca do grania. I do Lubina. – Jestem bardzo szczęśliwy, że podpisałem kontrakt z Zagłębiem. Pierwszy raz byłem tutaj krótko, ale bardzo dobrze wspominam ten czas, myślę, że podobnie jak kibice i teraz będzie tak samo – mówi Jakub Świerczok.

 

 

Continue Reading

Zagłębie

Obrońca przychodzi, pomocnik odchodzi. Transfery Zagłębia

Published

on

Luis Mata

Luis Mata został nowym graczem Zagłębia Lubin. Portugalczyk podpisał umowę do 30 czerwca 2025 roku. Z zespołem pożegnał się natomiast Japończyk Koki Hinokio.

 

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Luis Mata jest wychowankiem FC Porto. Później dwukrotnie był wypożyczony – najpierw do Portimonense SC, a następnie hiszpańskiego zespołu FC Cartagena. Latem 2020 roku 25-latek trafił do Pogoni Szczecin. W barwach Portowców rozegrał 69 spotkań, w których zaliczył 5 asyst.

 

Bardzo się cieszę, że dołączyłem do Zagłębia. Grałem już kiedyś w Lubinie i wiem, że są tu świetni kibice, którzy nam pomogą. Jestem bardzo zmotywowany, aby zacząć już treningi z całym zespołem. Chciałbym pomóc Zagłębiu w odnoszeniu zwycięstw w kolejnych meczach – powiedział lewy obrońca klubowej stronie Zagłębia.

 

Tymczasem lubinianie pożegnali się z Koki Hinokio. 21-latek przeniósł się do Stali Mielec. Przypomnijmy, że Japończyk trafił do Zagłębia w lipcu 2021 roku ze Stomilu Olsztyn. Następnie został wypożyczony do Stali Mielec, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że Zagłębie sprowadziło go z powrotem w lutym 2022 roku. W sumie pierwszym zespole Miedziowych wystąpił w 17 spotkaniach.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Batman w bramce Zagłębia. Grecki golkiper w Lubinie

Published

on

Sokratis Dioudis

Nowym bramkarzem Zagłębia Lubin został Sokratis Dioudis. W mediach społecznościowych Miedziowych została zaprezentowany jako Batman.

 

Grzybek jak Fiona, czyli nowy obrońca w Zagłębiu Lubin

Sokratis Dioudis wkrótce (3 lutego) skończy 30 lat. Wychowanek Arisu Saloniki w greckiej ekstraklasie zadebiutował w wieku 19 lat. Latem 2014 roku przeniósł się do belgijskiego Club Brugge, skąd najpierw został wypożyczony do Panioniosu Ateny, a następnie wrócił do swojego rodzimego Arisu. Dla tego klubu rozegrał w sumie 80 spotkań, z czego w 34 meczach zachował czyste konto. W sierpniu 2017 roku Sokratis przeniósł się do Panatinaikosu Ateny, dla którego zagrał łącznie 125 meczów (50 czystych kont).

 

Od pierwszego dnia pobytu trenera Fornalika w naszym klubie, trener chciał znacząco zwiększyć rywalizację na pozycji bramkarza, oczekiwał tego i dziś dołącza do nas Sokratis, który tę funkcję będzie spełniał. Liczymy na to, że dzięki jego niebagatelnemu doświadczeniu i klasie bramkarskiej, skorzystają na tym również nasi młodzi bramkarze – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Klubowe media społecznościowe – ogłaszając transfer – przedstawiły Greka jako… Batmana. Zobaczcie poniżej.

 

Continue Reading

Testy

Zagłębie sprawdza bezrobotnego hiszpańskiego napastnika

Published

on

Nano Mesa

Hiszpański napastnik Nano Mesa przebywa na testach w Zagłębiu Lubin, które przygotowuje się do rundy wiosennej w tureckim Belek. 28-letni zawodnik ostatnio był bezrobotny, a ostatni mecz ligowy zagrał w kwietniu 2022 roku.

 

101 i koniec. Były kapitan zesłany do rezerw rozstał się ze Śląskiem

Nano Mesa na początku lutego skończy 28 lat. Do tej pory grał w takich klubach jak: SD Eibar, Levante UD, Sporting Gijón, Real Zaragoza czy Cádiz CF. Ostatnie pół roku Hiszpan był bez klubu, a ostatni ligowy mecz rozegrał w kwietniu 2022 roku.

 

Napastnik mierzący 178 centymetrów wzrostu ma w swoim dorobku ponad 160 spotkań na poziomie Segunda División, w których zdobył 27 bramek i zanotował 9 asyst. Ponadto uzbierał 16 występów w La Liga, strzelając jednego gola w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatnio jednak za dużo nie strzelał, od połowy 2020 roku zdobył w sumie 3 gole (w 43 meczach).

 

Hiszpan dołączył do Zagłębia, które przebywa na obozie przygotowawczym w Belek. Podczas wygranego 3:0 sparingu z Grafičar Belgrad zaliczył asystę. Zagra również w spotkaniu z Ludogorecem Razgrad. – Po szczegółowej obserwacji przede wszystkim formy fizycznej i zdrowotnej zawodnika, w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja odnośnie jego zakontraktowania – czytamy na stornie Miedziowych.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

To się czyta