Regions Cup 2007. Oto jak potoczyły się losy naszych mistrzów Europy

UEFA Regions’ Cup (Puchar Regionów) to nieoficjalne mistrzostwa Europy amatorów. Dolny Śląsk, jako jedyny region w Polsce, może poszczycić się mistrzostwem zdobytym w 2007 roku. Co teraz robią mistrzowie sprzed dziewięciu lat? Czy komuś udało się zaistnieć w poważnej piłce?

 

Kadra Dolnego Śląska na Regions’ Cup 2016/17

W czerwcu 2017 roku po raz 10. odbędą się mistrzostwa Europy amatorów UEFA Regions’ Cup. Za niecały miesiąc reprezentacja Dolnego Śląska zagra w Legnicy i Polkowicach o awans do turnieju finałowego.

 

Właśnie wtedy, gdy będą rozgrywane 10. finały Pucharu Regionów, będziemy obchodzić 10 lat od największego sukcesu dolnośląskiej kadry na mistrzostwach. W 2007 roku została ona mistrzem Europy amatorów pokonując w finale turnieju rozgrywanego w Sliven drużynę gospodarzy, reprezentację Południowo-Wschodniej Bułgarii 2:1. Finał był bardzo dramatyczny. Polacy przegrywali od 66 min. to strzale Stoyanowa. Wyrównał Michał Sudoł w 78 min., a zwycięskiego gola w dogrywce, w 114 min., strzelił Szymon Jaskułowski.

 

Bilety na mecze reprezentacji Polski dla dolnośląskich klubów

Dziś sprawdzamy, jak potoczyły się losy naszych mistrzów Europy? Czy udział w turnieju okazał się trampoliną do profesjonalnej piłki?

 

Kariery przez duże K zrobiło (wciąż robi) dwóch zawodników. Choć oczywiście nie można przeceniać w tym roli udziału w UEFA Regions’ Cup. Mowa o dwóch graczach – wtedy – Polonii/Sparty Świdnica – Arkadiuszu Piechu i Janusz Golu. Obaj mają na koncie kilka gier w reprezentacji Polski, dobrze ponad sto ligowych występów oraz wiele goli (w przypadku Piecha). Obaj również są mistrzami Polski.

 

Nikt więcej z tamtej drużyny nie zagrał w Ekstraklasie. Poziom I ligi osiągnęli Michał Sudoł (kilka meczów w barwach GKP Gorzów Wielkopolski) oraz Arkadiusz Półchłopek. Ten drugi na zapleczu ekstraklasy w MKS-ie Kluczbork rozegrał 60 meczów i strzelił 10 goli.

 

Kolejnych 5 zawodników zaliczyło II ligę – jedni epizody, inni grali w niej przez wiele sezonów. Pozostali nie wyszli ponad III ligę. Dokładne zestawienie wszystkich zawodników z ówczesnej kadry reprezentacji Dolnego Śląska prowadzonej przez Janusza Kudybę i Romualda Kujawę poniżej.

 

Mistrzowie Europy amatorów. Co osiągnęli nasi mistrzowie?

ZawodnikKlub w czasie
Pucharu Regionów 2007
Klub obecny Najwyższa liga,
w której grał
Krzysztof CzerniakPolonia Trzebnicanie graIII liga
Dariusz ZalewskiPolonia TrzebnicaDolpasz SkokowaIII liga
Szymon JaskułowskiPolonia TrzebnicaGKS Mirków/DługołękaIII liga
Ernest BalickiOrzeł Ząbkowice Śl. Sokół Wielka LipaII liga
Adrian SzymczakOrzeł Ząbkowice Śl. Unia Złoty StokIII liga
Tomasz SzczepekOrzeł Ząbkowice Śl. Henrykowianka HenrykówIII liga
Mariusz SadowskiOrzeł Ząbkowice Śl. nie graIII liga
Piotr BroszkowskiZagłębie/Górnik Wałbrzychnie graIII liga
Łukasz SkierskiProchowiczankanie graIV liga
Tomasz Góral Nysa Zgorzelecnie graIV liga
Michał SikorskiPogoń OleśnicaStal Brzeg II liga
Jarosław GadPogoń OleśnicaSV DöbernII liga
Michał Sudoł Motobi Bystrzyca Kąty Wr. AKS StrzegomI liga
Tomasz JaworskiMotobi Bystrzyca Kąty Wr. MKP WołówIII liga
Arkadiusz PółchłopekMotobi Bystrzyca Kąty Wr. LZS Starowice I liga
Michał WróbelMotobi Bystrzyca Kąty Wr. Foto-Higiena Gać II liga
Łukasz OchmańskiMKS Oławanie graII liga
Arkadiusz Piech Polonia/Sparta ŚwidnicaApollon FC Ekstraklasa
Liga turecka
Liga cypryjska
Janusz GolPolonia/Sparta ŚwidnicaAmkar PermEkstraklasa
Liga rosyjska
W zestawieniu powyżej pokazujemy, z jakich klubów pochodzili mistrzowie z 2007 roku, gdzie grają obecnie (uwzględniamy również miniony sezon) i jaką najwyższą ligę osiągnęli od czasu gry w URC.

Kadra Dolnego Śląska na Regions’ Cup 2016/17

 

UEFA Regions’ Cup – co to jest?

To nieoficjalne mistrzostwa Europy amatorów. Nie grają w nich jednak reprezentacje poszczególnych krajów, tylko reprezentacje regionów, które następnie reprezentują swoje państwo w finałach.

Finały UEFA Regions’ Cup odbywają się co dwa lata. Gra w nich osiem zespołów wyłonionych w eliminacjach – zwycięzcy ośmiu grup, w której walczą po cztery zespoły. Wcześniej, w poszczególnych federacjach, trwają eliminacje między regionami.

Aktualnym mistrzem Polski, już po raz kolejny, została w 2015 reprezentacja Dolnego Śląska. We Wrześniu (24 – 28 września) powalczy ona o awans do finałów, które odbędą się w czerwcu 2017 roku w jednym z krajów, które zakwalifikują się do turnieju finałowego.

fot. screen ze strony uefa.com
część statystyk: 90minut.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.