Connect with us

Zagłębie

Jarosław Jach w Betisie? Liczą na to w Dzierżoniowie i Pieszycach

Published

on

Jarosław Jach Zagłębie Lubin Betis Sevilla

Jarosław Jach trafi zimą z Zagłębia Lubin do hiszpańskiego Betisu Sevilla? Tak spekulują od tygodni media, zarówno polskie jak i te z Półwyspu Iberyjskiego. Ewentualnym transferem zainteresowani są jednak nie tylko w Lubinie, ale również w Pieszycach i Dzierżoniowie, gdzie wcześniej grał Jach.

 

Chrobry Głogów pozyskał obrońcę. Trzech graczy odchodzi

Jarosław Jach może być jednym z najgorętszych piłkarskich “towarów” w zimowym okienku transferowym. Media spekulują, że stoper Zagłębia jest na celowniku kilku klubów z najmocniejszych lig europejskich. Wylicza się m.in.  Fiorentinę, Sampdorię, Stade Rennais, Saint-Etienne czy Lille, a także Betis, z którym rozmowy są ponoć najbardziej zaawansowane.

 

Zainteresowanie i związane z nim spekulacje to jedno, inna sprawa, to rzeczywiste oferty. Oficjalnie Zagłębie nie odnosi się do tematu transferu Jacha. Wydaje się jednak, że jest to tylko kwestia ceny – jeśli Hiszpanie (albo inny klub) położyliby na stole odpowiednią ofertę, to doszli by do porozumienia z władzami MKS-u.

 

7 najgorszych transferów na Dolnym Śląsku w 2016 roku

Jaka to mogłaby być kwota? Według portalu transfermarkt.pl, obrońca Miedziowych wart jest 200 tys. Euro, co wydaje się kwotą mocno zaniżoną. Przede wszystkim dlatego, że ostatnia wycena pochodzi z lipca br., a od tego czasu Jach stał się podstawowym obrońcą Zagłębia i młodzieżowej reprezentacji Polski. Jego wartość na dziś to minimum 500 tys. Euro.

 

Oczywiście, nie jest to kwota, za jaką lubinianie sprzedaliby swojego defensora. Według mnie, Betis musiałby przelać na konto Zagłębia ok. 2 – 2,5 mln Euro, żeby kupić młodzieżowego reprezentanta Polski. Zwłaszcza że, jeśli Jach utrzyma na wiosnę wysoką formę i dobrze spisze się na mistrzostwa Europy U21 (tak naprawdę, w momencie, finałów będzie to kadra U23), to jego cena może znacznie poszybować w górę.

 

A teraz pospekulujmy… Załóżmy więc, że Betis wyłoży 2,5 mln Euro i kupi Jacha. Na konto Zagłębia nie trafi jednak cała kwota – po przeliczeniu, ok. 11 mln zł. 5 proc. tej sumy trafi do klubów, które miały wpływ na jego rozwój od 12. do 23. roku życia w ramach tzw. solidarity payment (solidarity contribution). Były to kolejno Pogoń Pieszyce (12 – 15 lat), Lechia Dzierżoniów (16 – 18 lat) i Zagłębie Lubin.

 

5 proc. z 11 mln zł to 550 tys. zł. Z tej kwoty Pogoni Pieszyce przypadłoby 20 proc., a Lechii Dzierżoniów 30 proc, czyli odpowiednio 110 tys. zł i 165 tys. zł. Mając na uwadze fakt, że Pogoń gra w wałbrzyskiej klasie A, kwota taka byłaby sporym zastrzykiem gotówki. 3-ligowcowi z Dzierżoniowa zresztą też by się bardzo przydała.

 

Na razie jednak nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu. Po pierwsze, Jach jeszcze nigdzie się nie wybiera, po drugie – jeśli dojdzie do transferu, nie wiemy ile wyniesie kwota odstępnego.

 

[socialpoll id=”2406686″ path=”/polls/2406686″ width=”300″]

Zagłębie

Obrońca przychodzi, pomocnik odchodzi. Transfery Zagłębia

Published

on

Luis Mata

Luis Mata został nowym graczem Zagłębia Lubin. Portugalczyk podpisał umowę do 30 czerwca 2025 roku. Z zespołem pożegnał się natomiast Japończyk Koki Hinokio.

 

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Luis Mata jest wychowankiem FC Porto. Później dwukrotnie był wypożyczony – najpierw do Portimonense SC, a następnie hiszpańskiego zespołu FC Cartagena. Latem 2020 roku 25-latek trafił do Pogoni Szczecin. W barwach Portowców rozegrał 69 spotkań, w których zaliczył 5 asyst.

 

Bardzo się cieszę, że dołączyłem do Zagłębia. Grałem już kiedyś w Lubinie i wiem, że są tu świetni kibice, którzy nam pomogą. Jestem bardzo zmotywowany, aby zacząć już treningi z całym zespołem. Chciałbym pomóc Zagłębiu w odnoszeniu zwycięstw w kolejnych meczach – powiedział lewy obrońca klubowej stronie Zagłębia.

 

Tymczasem lubinianie pożegnali się z Koki Hinokio. 21-latek przeniósł się do Stali Mielec. Przypomnijmy, że Japończyk trafił do Zagłębia w lipcu 2021 roku ze Stomilu Olsztyn. Następnie został wypożyczony do Stali Mielec, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że Zagłębie sprowadziło go z powrotem w lutym 2022 roku. W sumie pierwszym zespole Miedziowych wystąpił w 17 spotkaniach.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Batman w bramce Zagłębia. Grecki golkiper w Lubinie

Published

on

Sokratis Dioudis

Nowym bramkarzem Zagłębia Lubin został Sokratis Dioudis. W mediach społecznościowych Miedziowych została zaprezentowany jako Batman.

 

Grzybek jak Fiona, czyli nowy obrońca w Zagłębiu Lubin

Sokratis Dioudis wkrótce (3 lutego) skończy 30 lat. Wychowanek Arisu Saloniki w greckiej ekstraklasie zadebiutował w wieku 19 lat. Latem 2014 roku przeniósł się do belgijskiego Club Brugge, skąd najpierw został wypożyczony do Panioniosu Ateny, a następnie wrócił do swojego rodzimego Arisu. Dla tego klubu rozegrał w sumie 80 spotkań, z czego w 34 meczach zachował czyste konto. W sierpniu 2017 roku Sokratis przeniósł się do Panatinaikosu Ateny, dla którego zagrał łącznie 125 meczów (50 czystych kont).

 

Od pierwszego dnia pobytu trenera Fornalika w naszym klubie, trener chciał znacząco zwiększyć rywalizację na pozycji bramkarza, oczekiwał tego i dziś dołącza do nas Sokratis, który tę funkcję będzie spełniał. Liczymy na to, że dzięki jego niebagatelnemu doświadczeniu i klasie bramkarskiej, skorzystają na tym również nasi młodzi bramkarze – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Klubowe media społecznościowe – ogłaszając transfer – przedstawiły Greka jako… Batmana. Zobaczcie poniżej.

 

Continue Reading

Testy

Zagłębie sprawdza bezrobotnego hiszpańskiego napastnika

Published

on

Nano Mesa

Hiszpański napastnik Nano Mesa przebywa na testach w Zagłębiu Lubin, które przygotowuje się do rundy wiosennej w tureckim Belek. 28-letni zawodnik ostatnio był bezrobotny, a ostatni mecz ligowy zagrał w kwietniu 2022 roku.

 

101 i koniec. Były kapitan zesłany do rezerw rozstał się ze Śląskiem

Nano Mesa na początku lutego skończy 28 lat. Do tej pory grał w takich klubach jak: SD Eibar, Levante UD, Sporting Gijón, Real Zaragoza czy Cádiz CF. Ostatnie pół roku Hiszpan był bez klubu, a ostatni ligowy mecz rozegrał w kwietniu 2022 roku.

 

Napastnik mierzący 178 centymetrów wzrostu ma w swoim dorobku ponad 160 spotkań na poziomie Segunda División, w których zdobył 27 bramek i zanotował 9 asyst. Ponadto uzbierał 16 występów w La Liga, strzelając jednego gola w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatnio jednak za dużo nie strzelał, od połowy 2020 roku zdobył w sumie 3 gole (w 43 meczach).

 

Hiszpan dołączył do Zagłębia, które przebywa na obozie przygotowawczym w Belek. Podczas wygranego 3:0 sparingu z Grafičar Belgrad zaliczył asystę. Zagra również w spotkaniu z Ludogorecem Razgrad. – Po szczegółowej obserwacji przede wszystkim formy fizycznej i zdrowotnej zawodnika, w najbliższych dniach zostanie podjęta decyzja odnośnie jego zakontraktowania – czytamy na stornie Miedziowych.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Grzybek jak Fiona, czyli nowy obrońca w Zagłębiu Lubin

Published

on

Mateusz Grzybek

Mateusz Grzybek został nowy zawodnikiem Zagłębia Lubin. 26-letni prawy obrońca podpisał z Miedziowymi umowę do 30 czerwca 2026 roku. Niewiele mniej niż o samym transferze mówi się jednak o prezentacji gracza w stylu „Shreka” w mediach społecznościowych.

 

„Zostaliśmy przy stole wigilijnym”. Miedź rozbita w sparingu, Śląsk też przegrywa

Mateusz Grzybek jest wychowankiem klubu Chrzciciel Tychy, z którego przeniósł się do GKS-u Tychy. W barwach I-ligowca 26-latek rozegrał łącznie 144 spotkania, by latem 2019 roku przenieść się do Bruk-Bet Termaliki Nieciecza. Podczas trzyletniego pobytu w klubie z Niecieczy, Grzybek zanotował 88 meczów, strzelił 8 goli i 10-krotnie asystował. Przed startem bieżącego sezonu trafił do Radomiaka Radom, dla którego jesienią rozegrał 16 meczów, strzelając 2 gole i dodając jedną asystę.

 

Cieszę się, że dołączyłem do zespołu i już jestem po pierwszej jednostce treningowej z chłopakami. Przyszedłem w określonym celu. Mam nadzieję, że nikogo nie zawiodę i swoją grą będę dawał dużo radości zarówno kibicom, jak i drużynie. Musimy dobrze przepracować okres przygotowawczy i rozpoczniemy walkę już od pierwszego meczu – powiedział klubowej stronie nowy nabytek Miedziowych.

 

Samo pozyskanie Grzybka to jedno, dużo mówi się również o „prezentacji” w mediach społecznościowych w stylu „Shreka”, gdzie nowy obrońca Miedziowych robi za… Fionę.

https://twitter.com/ZaglebieLubin/status/1612405251075620864?s=20&t=P3tnSXws0kNSJMykHyrT9A

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Dwóch zawodników Zagłębia Lubin przedłużyło kontrakty

Published

on

Zagłębie Lubin

Dwóch zawodników – Rafał Adamski i Saša Živec – przedłużyli swoje kontrakty z Zagłębiem Lubin.

 

Grecki obrońca nowym zawodnikiem Miedzi Legnica

Rafał Adamski, 21-letni napastnik, podpisał nową umowę z Zagłębiem obowiązującą do 30 czerwca 2025 roku. Przypomnijmy, że trafił on do Lubina, najpierw do rezerw, na początku 2021 roku z Miedzi Legnica. W miedziowych barwach w ekstraklasie zadebiutował w maju 2022 roku w meczu przeciwko Radomiakowi Radom.

 

W ubiegłym sezonie Adamski w rezerwach Zagłębia, z którymi awansował do II ligi, strzelił 15 bramek oraz zanotował 2 asysty. Jesienią jest już zawodnikiem pierwszej drużyny lubińskiego klubu, dla której 15 spotkaniach zdobył 2 gole.

 

Kolejny nasz zawodnik młodego pokolenia z Akademii, który dołączył do pierwszego zespołu na dobre przed sezonem. Bardzo się cieszymy, że doszliśmy do porozumienia i możemy podpisać z Rafałem długoterminowy kontrakt. Absolutnie wpisuje się w budowę KGHM Zagłębia i budowę drużyny i Klubu opartą na wychowankach i zawodnikach stąd, także bardzo się cieszymy i życzymy Rafałowi dużo bramek, dużo spotkań i sukcesów w naszych barwach – powiedział klubowej stronie Piotr Burlikowski, dyrektor pionu sportowego.

 

Umowę z Zagłębiem, tyle że do końca bieżącego sezonu, przedłużył również słoweński skrzydłowy Saša Živec. Jego pierwsza przygoda z lubińskim klubem była znacznie bardziej udana, w obecnych rozgrywkach długo zmagał się z kontuzją. Gry wrócił pod koniec rundy jesiennej, zdążył wystąpić w trzech spotkaniach drużyny rezerw oraz w jednym meczu pierwszego zespołu przeciwko Rakowowi Częstochowa.

 

Podpisał kontrakt z opcją przedłużenia. Jeśli oczywiście wszystko na boisku będzie dobrze przebiegało, będzie zdrowy i wypełni umówiony limit. Jest to formuła kontraktu pół roku z opcją przedłużenia na kolejny rok. Jesteśmy zadowoleni i wierzymy w to, że wróci do dobrej dyspozycji sprzed kontuzji – dodał Burlikowski.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Bez niespodzianki. Waldemar Fornalik nowym trenerem Zagłębia Lubin

Published

on

Zagłębie Lubin Waldemar Fornalik

Zagłębie Lubin ogłosiło nazwisko nowego trenera. Niespodzianki nie było – Miedziowych poprowadzi Waldemar Fornalik. Były selekcjoner reprezentacji podpisał umowę do 30 czerwca 2024 roku.

 

Waldemar Fornalik nowym trenerem Zagłębia Lubin

Niepokonani na Dolnym Śląsku. Na koniec rundy zostało 16 zespołów [JESIEŃ 2022]

Po zwolnieniu Piotra Stokowca, to właśnie Waldemar Fornalik – który niedawno rozstał się z Piastem Gliwice – był głównym kandydatem na nowego trenera Zagłębia. Co prawda w przestrzeni medialnej pojawiły się również nazwiska innych szkoleniowców, ale ostatecznie niespodzianki nie było. We wtorek, 29 listopada, klub z Lubina oficjalnie poinformował, że Fornalik obejmuje Miedziowych.

 

Urodzony w 1963 roku w Myślenicach Fornalik całą piłkarską karierę spędził w Ruchu Chorzów, dla którego rozegrał ponad 200 spotkań. Dwukrotnie prowadził również Niebieskich jako trener. Z chorzowskim klubem zdobywał medale mistrzostw Polski, ale największy sukces świętował jednak w Gliwicach, gdzie poprowadził Piasta po mistrzostwo kraju w sezonie 2018/2019. 10 lipca 2012 roku Waldemar Fornalik został selekcjonerem reprezentacji Polski. Kadrę prowadził tylko przez 15 miesięcy, w sumie w 18 meczach.

 

Rozmawialiśmy z kilkoma kandydatami, chcąc poznać ich koncepcje na zespół, na jego rozwój, styl gry czy kwestie wprowadzania młodzieży. Wszyscy byliśmy zgodni co do jednego – Zagłębie stać na zdecydowanie więcej. Jestem bardzo zbudowany poziomem wszystkich spotkań. Naszym numerem jeden na liście od początku był trener Waldemar Fornalik. Doskonale znamy jego atuty. Ma znakomity warsztat szkoleniowy, ogromne doświadczenie i autorytet. Wraz z nowym szkoleniowcem do klubu dołączą również jego stali współpracownicy, którzy wzmocnią nasz sztab – powiedział klubowej stronie Zagłębia prezes Michał Kielan.

 

Kontrakt nowego trenera Miedziowych obowiązuje do zakończenia sezonu 2023/2024.

 

fot. Zagłębie Lubin

Continue Reading

To się czyta