Connect with us

III liga

Trzecioligowcy rozpoczynają przygotowania [RAPORT ZIMA #1]

Published

on

raport zima 3 liga

Dolnośląscy trzecioligowcy rozpoczynają przygotowania do rundy wiosennej sezonu 2016/17. Najważniejsze wiadomości z obozów naszych drużyn w pierwszej odsłonie trzecioligowego #Raportu Zima.

 

InStat w III lidze. Czy pomoże Lechii w utrzymaniu się?

Runda jesienna w 3. grupie III ligi startuje 18 marca 2017 r. Przed dolnośląskimi zespołami grającymi na tym poziomie niewiele ponad 2 miesiące wytężonej pracy i ładowania akumulatorów. Dziś kilka słów o tym, co słychać w naszych klubach na początku zimowych przygotowań.

 

KS Polkowice

W poniedziałek, 9 stycznia polkowiczanie wznowili treningi. Na razie wciąż bez nowego trenera, który ma się pojawić w ciągu kilku najbliższych dni. Zajęcia poprowadził więc asystent Juliusz Cios.

 

W okresie przygotowawczym KS zagra 7 sparingów. Pierwszy mecz kontrolny odbędzie się 28 stycznia, a rywalem polkowiczan będzie inny III-ligowiec – Olimpia Kowary.

 

Ślęza Wrocław

Piłkarze Ślęzy rozpoczęli przygotowania już w sobotę, 7 stycznia. Przed podopiecznymi Grzegorza Kowalskiego ciężki czas, bowiem zajęcia będą odbywały się 6 razy w tygodniu. Nie tylko na boiskach oraz w hali, ale także z trenerami sportów walki.

 

Żółto-czerwoni pojadą również na kilkudniowe zgrupowanie do Świdnicy, a podczas okresu przygotowawczego rozegrają aż 12 spotkań kontrolnych, a przed meczem ligowym czeka ich jeszcze zaległe spotkanie w ramach okręgowego Pucharu Polski z Foto-Higieną Gać (14.03).

 

Plan sparingów Ślęzy

 • 21.01. Ślęza – Wiwa Goszcz (IV liga)
 • 28.01. Miedź Legnica (I) – Ślęza
 • 01.02. Ślęza – Piast Żmigród (III liga) ? w Środzie Śl.
 • 04.02. KKS 1925 Kalisz (III liga) ? Ślęza ? w Miliczu
 • 08.02. Rozwój Katowice (II liga) ? Ślęza ? w Kluczborku
 • 10.02. Ślęza – Sokół Wielka Lipa (IV liga)
 • 11.02. Ślęza – Szkółka Brazylijska z Dzierżoniowa
 • 18.02. Ślęza – Stal Brzeg (III liga)
 • 25.02. Odra Opole (II liga) – Ślęza
 • 04.03. Unia Bardo (IV liga) ? Ślęza ? w Świdnicy
 • 05.03. Orzeł Ząbkowice Śl. (IV liga) ? Ślęza ? w Świdnicy
 • 11.03. Ślęza – Chrobry Głogów ? w Oławie

 

Lechia Dzierżoniów

Lechia ruszała z przygotowaniami 9 stycznia. Zaczęło się od spotkania ze sztabem trenerskim, na którym zawodnicy poznali plan przygotowań. Kolejny dzień to testy wydolnościowe, a następnie rozpoczęcie okresu przygotowawczego. W tym czasie trójkolorowi rozegrają 7 meczów kontrolnych.

 

Lechia pozyskała również pierwszego zawodnika. 18-letni Jakub Mazur to boczny obrońca lub pomocnik. Ostatni rok spędził w Miedzi Legnica. Jesienią grał w Lidze Dolnośląskiej Juniorów oraz Centralnej Lidze Juniorów, a najbliższe pół roku spędzi w Lechii, której jest wychowankiem.

 

Górnik Wałbrzych

Wiele wskazuje na to, że Wałbrzychu nie będzie takich kłopotów jak przed startem sezonu. Co prawda do normalności (finansowo-organizacyjnej) daleko, ale trenerzy i piłkarze mają zapewnienie, że stabilne funkcjonowanie klubu nie jest zagrożone.

 

Celem Górnika jest oczywiście utrzymanie się, więc trener Robert Bubnowicz zaplanował mocne przygotowania ? treningi 6 razy w tygodniu plus 9 sparingów (lista sparingów poniżej za stroną skibasport.pl).

 

Plan sparingów Górnika

 • 21.01. Górnik – Victoria Świebodzice
 • 29.01. SK Trutnov (IV liga czeska) ? Górnik
 • 04.02. Soła Oświęcim ? Górnik ? w Nowej Rudzie
 • 11.02. Olympia Hradec Kralove (III liga czeska) ? Górnik
 • 18.02. Piast Nowa Ruda ? Górnik
 • 22.02. Zjednoczeni Żarów ? Górnik
 • 25.02. Górnik – Polonia Sparta Świdnica
 • 04.03. Olimpia Kamienna Góra ? Górnik
 • 11.03. Sokół Marcinkowice – Górnik

 

Piast Żmigród

Piłkarze Piasta Żmigród rozpoczęli przygotowania w poniedziałek 9 stycznia. Od pierwszych zajęć trener Grzegorz Podstawek testuje kilku zawodników, którzy chcieliby trafić do Żmigrodu.

 

Bliski odejścia natomiast jest Grzegorz Mazurek. Napastnik Piasta (który w naszym plebiscycie na dolnośląskiego piłkarza jesieni w III lidze zajął 2. miejsce) przebywa na testach Górniku Zabrze. To już drugie testy w zabrzańskim klubie, więc niewykluczone, że Mazurek zmieni klub.

?Grzegorz jest nadal sprawdzany przez Górnik i tak naprawdę nie wiemy jak ten temat się zakończy. Myślę, że wszystko powinno się rozstrzygnąć w następnym tygodniu? – powiedział na klubowej stronie internetowej prezes Rafał Zagórski.

 

Plan sparingów Piasta

 • 27.01. Miedź II Legnica (III liga) – Piast
 • 01.02. Piast ? Ślęza Wrocław (III) ? w Środzie Śl.
 • 04.02. Piast – KS Polkowice (III) ? w Środzie Śl.
 • 08.02. Piast Żmigród ? Rozwój Katowice (II) ? w Kluczborku
 • 11.02. Piast – Lech II Poznań (III) ? we Wronkach
 • 15.02. Piast – Sokół Wielka Lipa (IV)
 • 18.02. – Zagłębie II Lubin (IV) ? Piast
 • 04.03. Piast – KKS Kalisz (III)
 • 04.03. Rawia Rawicz (IV) ? Piast
 • 11.03. Piast – Śląsk II Wrocław (III)

 

Śląsk II Wrocław

II drużyna Śląska rozpoczęła przygotowania do rundy rewanżowej III ligi w poniedziałek, 9 stycznia. Jak informuje oficjalna strona klubu, do kadry drużyny Arkadiusza Batora dołączyli juniorzy: Jakub Kierkiewicz, Konrad Poprawa, Mateusz Czerwiński oraz Patryk Ostrowski.

 

Drużyna najpierw będzie trenowała na swoich obiektach, weźmie również udział w turnieju halowym w Sosnowcu. 6 lutego rezerwy Śląska pojadą na tygodniowy obóz przygotowawczy do Zgorzelca.

 

Plan sparingów Śląska II

 • 27.01. Polonia Trzebnica ? Śląsk
 • 04.02. Stal Brzeg ? Śląsk
 • 10.02. Apis Jędrzychowice ? Śląsk
 • 15.02. Śląsk ? Wiwa Goszcz
 • 18.02. Śląsk ? MKP Wołów
 • 25.02. LZS Starowice ? Śląsk
 • 04.03. Śląsk ? Foto-Higiena Gać
 • 11.03. Piast Żmigród ? Śląsk

 

III liga

III liga. Dreszczowiec Ślęzy bez happy endu, Miedź bez rekordu

Published

on

III liga

20. kolejka III ligi. Bez wygranej zakończyły się sobotnie mecze dolnośląskich zespołów w III lidze. Bliska zdobycia punktów była Ślęza, ale ostatecznie – po dramatycznym meczu – przegrała w Kluczborku.

 

4LigaWschód. Mecz na szczycie dla Lechii Dzierżoniów

Po trzeciej porażce z rzędu lidera z Częstochowy, szansę na zrównanie z rezerwami Rakowa mieli piłkarze Ślęzy Wrocław, którzy grali w Kluczborku z MKS-em. Wrocławianie wyszli na prowadzenie po golu z rzutu karnego egzekwowanego przez Mateusza Kluzka w 37. min. spotkania, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Michał Płonka. Zaraz po zmianie stron MKS prowadził po trafieniu Dominika Lewandowskiego, kolejne minuty należały jednak do gości. Najpierw kapitalnym strzałem wyrównał Afonso, a w 69. min. Vinicius wyprowadził żółto-czerwonych na prowadzenie. Niestety, gospodarze mieli w swoich szeregach Bartosza Włodarczyka, który dwoma świetnymi strzałami dał MKS-owi komplet punktów.

 

Bez punktów z wyjazdu wróciły również rezerwy Miedzi. Legniczanie przegrali w Bielsku-Białej z Rekordem 1:2. Gospodarze prowadzili po golach Michała Biskupa i Filipa Walusia. Pod koniec spotkania Michał Skowron zdobył kontaktowego gola dla Miedzi, ale na doprowadzenie choćby do remisu zabrakło już czasu.

W niedzielę rezerwy Chrobrego przegrały w Głogowie z Lechią Zielona Góra 0:2.

 

Wyniki 20. kolejki

 • Rekord Bielsko-Biała – Miedź II Legnica 2:1
 • MKS Kluczbork – Ślęza Wrocław 4:3
 • Chrobry II Głogów – Lechia Zielona Góra 0:2
 • Raków II Częstochowa – Stal Brzeg 1:2
 • Górnik II Zabrze – Stilon Gorzów Wielkopolski 2:3
 • Gwarek Tarnowskie Góry – Polonia Bytom 1:3
 • Warta Gorzów Wielkopolski – Odra Wodzisław Śląski 2:1
 • LKS Goczałkowice Zdrój – Polonia Nysa 0:0
 • Pniówek Pawłowice – Carina Gubin 1:2
Continue Reading

III liga

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

Published

on

III liga

19. kolejka III ligi. Ślęza wygrała z liderem z Częstochowy i zbliżyła się do ścisłej czołówki. Cenna wygrana rezerw Chrobrego, remis Miedzi II.

 

Pogoda sparaliżowała start rundy wiosennej. Mecze w podokręgu legnickim odwołane

Wydarzeniem kolejki był mecz we Wrocławiu, gdzie przyjechał lider – rezerwy Rakowa Częstochowa. Żółto-czerwoni stanęli na wysokości zadania i pokonali gości 1:0. Jedynego gola meczu strzelił Mikołaj Wawrzyniak w 23. min. spotkania. Dzięki wygranej wrocławianie zbliżyli się do lidera na 3 punkty, choć są jeszcze drużyny, które mogą objąć prowadzenie w tabeli III ligi z większą liczbą punktów, niż częstochowianie.

 

Rezerwy Chrobrego przed tygodniem straciły punkty w ostatnich minutach, tym razem udało się dowieźć korzystny wynik do końca. Pomarańczowo-czarni objęli prowadzenie w meczu ze Stilonem Gorzów Wlkp. w 21. min. po golu Adriana Marciniaka. W 60. min. wyrównał Emil Drozdowicz, ale głogowianie błyskawicznie odpowiedzieli. 180 sekund później zwycięskiego gola dla gości strzelił Jakub Cieślicki, który kilka minut wcześniej zameldował się na boisku.

 

Tymczasem rezerwy Miedzi podejmowały Wartę Gorzów Wlkp. Gospodarze prowadzili już od 8. min. po debiutanckim golu w legnickich barwach Piotra Stępnia. Tuż przed przerwą Stępień był faulowany w polu karnym i sędzia podyktował „jedenastkę”, którą na gola zamienił Marcin Garuch.

Po przerwie, przy padającym śniegu, goście zdołali jednak wyrównać i mecz zakończył się wynikiem 2:2.

 

Wyniki 19. kolejki

 • Ślęza Wrocław – Raków II Częstochowa 1:0
 • Miedź II Legnica – Warta Gorzów Wielkopolski 2:2
 • Stilon Gorzów Wielkopolski – Chrobry II Głogów 1:2
 • Polonia Nysa – Pniówek Pawłowice 1:1
 • Odra Wodzisław Śląski – LKS Goczałkowice Zdrój 2:2
 • Stal Brzeg – Górnik II Zabrze 3:3
 • Carina Gubin – MKS Kluczbork – niedziela
 • Polonia Bytom – Rekord Bielsko-Biała – odwołany
 • Lechia Zielona Góra – Gwarek Tarnowskie Góry – odwołany
Continue Reading

II liga

Spadki i awanse 2022/23. Kiepski początek wiosny, liczba spadkowiczów rośnie

Published

on

Spadki i awanse 2022/23

Rozpoczęła się runda wiosenna w rozgrywkach od II do IV ligi. Start większości naszych zespołów, zwłaszcza z II ligi, daleki jest od ideału. Gdyby taki układ w tabelach był na koniec sezonu to – i tak wysoka – liczba spadkowiczów jeszcze by urosła.  

 

TOP 100 najlepszych drużyn Dolnego Śląska w 2022 roku

Na stronie dolfutbol.pl regularnie publikujemy symulacje spadków i awansów w niższych ligach na Dolnym Śląsku po określonym etapie rozgrywek. Dziś przyjrzymy się tylko spadkom od II do IV ligi, a więc w tych rozgrywkach, które już wystartowały.

     

Przyczyna jest niepokojąca, a mianowicie kiepski start naszych drużyn, zwłaszcza w II lidze. Po dwóch wiosennych kolejkach w strefie spadkowej mamy aż dwie drużyny – rezerwy Śląska Wrocław (3 punkty na wiosnę) i Zagłębia Lubin (0 punktów). Co więcej, po dwie porażki mają dwie inne drużyny, które mogą spaść do 3. grupy III ligi – Górnik Polkowice oraz GKS Jastrzębie. Ich słaby start spowodował, że obie te ekipy mają dziś tylko 2 punkty przewagi nad strefą spadkową. Dlaczego to takie ważne? Każda drużyna, która spadnie z II ligi do “naszej” III ligi, powiększy liczbę spadkowiczów z III ligi do IV, a z IV do okręgówki.

 

Na dziś z II ligi byłoby dwóch naszych spadkowiczów – Śląsk II i Zagłębie II.

 

To by oznaczało, że liczba spadkowiczów z 3. grupy III ligi wzrosłaby z regulaminowych trzech do pięciu! Na dziś w strefie spadkowej są rezerwy Miedzi Legnica, a tuż nad nią rezerwy Chrobrego Głogów. Gdyby tak zakończyłby się jednak sezon to z ligą pożegnałyby się i Miedź II, i Chrobry II.

 

To oznaczałoby oczywiście kłopoty dla czwartoligowców. Przypomnijmy, że IV liga będzie zredukowana z dwóch grup do jednej. To oznacza spadek 17 zespołów – z jednej grupy 8 zespołów (miejsca 9. – 16.), a z drugiej 9 zespołów (miejsca 8. – 16.). Oczywiście tak się stanie wtedy, gdy żadna drużyna dolnośląska nie spadnie z III ligi.

Gdyby jednak sprawdził się czarny scenariusz z dwoma spadkowiczami, to z IV ligi spadłoby 19 drużyn 9 z jednej grupy i 10 z drugiej.

 

Na dziś (stan na 7 marca) z IV ligi spadłoby 10 zespołów ze wschodu i 9 z zachodu:

Grupa wschodnia

 • Foto-Higiena Gać
 • Galakticos Solna
 • Piast Nowa Ruda
 • Górnik Wałbrzych
 • Bielawianka Bielawa
 • Polonia Trzebnica
 • Barycz Sułów
 • Sokół Marcinkowice
 • Skałki Stolec
 • Zamek Kamieniec Ząbkowicki 

 

Grupa zachodnia

 • Mewa Kunice
 • Iskra Kochlice
 • Granit Roztoka
 • BKS Bolesławiec
 • Sokół Jerzmanowa
 • Gryf Gryfów Śląski
 • AKS Strzegom
 • Jaworzanka Jawor
 • Sparta Grębocice

 

Czwartoligowcom nie pozostaje więc nic innego jak walczyć o każdy ligowy punkt i trzymać kciuki za dolnośląskie drużyny w II i III lidze, bo od nich będzie zależał los jednego, albo nawet dwóch spadkowiczów.

  

 

 

Continue Reading

III liga

III liga. 9 goli w meczu za “6 punktów”. Vinicius zapewnił Ślęzie zwycięstwo

Published

on

18. kolejka III ligi. Kiepsko rozpoczęli rundę wiosenną dolnośląscy III-ligowcy, którzy walczą o utrzymanie. Chrobry II przegrał u siebie po dramatycznym meczu, rezerwy Miedzi poległy w starciu z drużyną Łukasza Piszczka. Ślęza wygrała w Zabrzu z rezerwami Górnika.

 

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Dziewięć goli i wielkie emocje, niestety, bez happy endu – tak rozpoczęła się runda wiosenna w Głogowie. Rezerwy Chrobrego podejmowały podejmowały Stal Brzeg, czyli bezpośredniego rywala w walce o utrzymanie się w lidze. Gospodarze prowadzili najpierw 2:0, później 3:1, a na kilka minut przed końcem meczu 4:3. Niestety, komplet punktów pojechał do Brzegu, bowiem goście w ostatnich minutach – gdy głogowianie grali już w liczebnym osłabieniu – strzelili dwa gole zwyciężając 5:4.

Bramki dla gospodarzy strzelali Patryk Mucha (rzut karny), Mateusz Ozimek, Adrian Marciniak – 2, a dla gości Dominik Bronisławski – 2 (oba z karnych), Jakub Czajkowski, Marcin Wdowiak i Maksymilian Podgórski.

 

Chrobry II jest obecnie tuż nad kreską w ligowej tabeli, na ostatnie miejsce spadły natomiast rezerwy Miedź Legnica (wyprzedzone właśnie przez Stal Brzeg). Legniczanie – również w meczu „za 6 punktów” – ulegli na wyjedzie LKS-owi Goczałkowice Zdrój. Gole padły po przerwie. Najpierw, w 48. min., z rzutu karnego trafił Krzysztof Kiklaisz, w 87. min. trafił Dawid Lipniak.

 

Na zakończenie kolejki Ślęza Wrocław grała w Zabrzu z rezerwami Górnika. Po bezbramkowej I połowie, która toczyła się po lekkie dyktando gospodarzy, w drugiej w roli głównej wystąpił Vinicius. Napastnik wrocławian strzelił dwa gole i zapewnił żółto-czerwonym komplet punktów.

 

fot. Chrobry Głogów

 

Wyniki 18. kolejki

 • Górnik II Zabrze – Ślęza Wrocław
 • LKS Goczałkowice Zdrój – Miedź II Legnica 2:0
 • Chrobry II Głogów – Stal Brzeg 4:5
 • Gwarek Tarnowskie Góry – Stilon Gorzów Wielkopolski 1:2
 • MKS Kluczbork – Raków II Częstochowa 2:1
 • Rekord Bielsko-Biała – Lechia Zielona Góra 3:0
 • Warta Gorzów Wielkopolski – Polonia Bytom 1:2
 • Pniówek Pawłowice – Odra Wodzisław Śląski 1:1
 • Carina Gubin – Polonia Nysa 1:0
Continue Reading

III liga

Dwóch drugoligowców w kadrze rezerw Miedzi Legnica

Published

on

Przed startem rundy wiosennej w III lidze do kadry Miedzi II Legnica dołączyło dwóch zawodników, którzy ostatnio występowali na poziomie II ligi – Michał Dryja i Mariusz Sławek.

Przed startem rundy wiosennej w III lidze do kadry Miedzi II Legnica dołączyło dwóch zawodników, którzy ostatnio występowali na poziomie II ligi – Michał Dryja i Mariusz Sławek.

 

Co za derby w II lidze! Przerwany mecz, czerwone kartki i remontada Śląska

Michał Dryja został wypożyczony ze Śląska Wrocław do końca sezonu. Niespełna 20-letni zawodnik jest wychowankiem FC Wrocław Academy, z którego trafił do rezerw Śląska. Sezon 2021/22 miał całkiem udany na wypożyczeniu w III-ligowych wówczas Karkonoszach Jelenia Góra. Jesienią zagrał 3 mecze w rezerwach Śląska w II lidze. Mierzący 185 cm wzrostu zawodnik może występować na pozycji bocznego napastnika oraz ofensywnego pomocnika.

 

Mam nadzieję, że będę mógł pomóc drużynie w rundzie wiosennej w walce o utrzymanie w lidze. Dla mnie to kolejne wyzwanie, które podejmuję i wierzę, że wspólnie z zespołem osiągniemy postawiony przed nami cel – powiedział Michał Dryja klubowej stronie Miedzi.

 

Ofensywnie usposobiony, tyle że na lewym skrzydle, jest zazwyczaj również Mariusz Sławek. 23-latek podpisał w Legnicy 1,5 roczny kontrakt. Pochodzący z Gdańska zawodnik dotychczas reprezentował barwy Arki II Gdynia, Gryfa Wejherowo, Stali Rzeszów, Pogoni Grodzisk, a ostatnio Górnika Polkowice. Ma na koncie 99 meczów w II lidze, w których strzelił 6 goli.

 

Bardzo podoba mi się w Legnicy. Myślę, że to bardzo dobre miejsce do rozwoju. Poza tym mamy przed sobą cel jakim jest utrzymanie się w III lidze. To na pewno spowoduje dużą rywalizację o miejsce w składzie. Jestem na nią gotowy i mam nadzieję, ze uda nam się utrzymać – dodał Mariusz Sławek.

 

Fot. Miedź Legnica

Continue Reading

III liga

Dwóch młodych zawodników w Ślęzie Wrocław

Published

on

Roman Heresh i Miłosz Kozik

Roman Heresh i Miłosz Kozik – dwaj młodzi zawodnicy dołączyli do III-ligowej Ślęży Wrocław i na wiosnę zobaczymy ich w żółto-czerwonych barwach.

 

Doświadczony napastnik z Ukrainy nowym zawodnikiem Chrobrego

Roman Heresh to niespełna 18-letni piłkarz z Ukrainy. Wcześniej występował w zespole KZ LOR LFKS Lviv. – Już jesienią rozpoczął on treningi z pierwszym zespołem Ślęzy, a w okresie przygotowawczym do rundy wiosennej zagrał w większości meczów sparingowych Ślęzy – informuje Ślęza na swojej klubowej stronie.

 

Do zespołu dołączył też 18-letni Miłosz Kozik. Zaczynał on swoją przygodę z futbolem w częstochowskich klubach – Rakowie i Skrze. Do Wrocławia przeniósł się w 2018 roku i przez kolejne sezony występował w drużynach młodzieżowych WKS-u Śląska Wrocław.

W rozgrywkach sezonu 2021/22 wystąpił w 24. meczach drużyny występującej w WLJS i strzelił w nich 9 bramek. Do zespołu Ślęzy, Miłosz Kozik trafił na zasadzie transferu definitywnego – informują żółto-czerwoni.

 

Fot. Śląska Wrocław

Na zdjęciu Miłosz Kozik jest z lewej, a Roman Heresh z prawej

 

Continue Reading

To się czyta