Dolnośląskie kluby 20 lat później [MAPA]

Kto rządził w dolnośląskiej piłce 20 lat temu? Gdzie teraz są te drużyny? A gdzie grały 20 lat temu te, które dziś są najmocniejsze? Sprawdziłem, jak zmieniła się piłka w regionie pod tym względem.

 

PZPN zapłaci za sędziów w III lidze

Inspiracją do napisania tego tekstu był twitterowy profil “PN 20 lat później”, gdzie publikowane są m.in. zdjęcia z tygodnika Piłka Nożna sprzed 20 lat. Jedna z takich grafik przedstawia mapę z zaznaczonymi klubami I i II ligi. Poszedłem tym tropem, ale oczywiście w odniesieniu do Dolnego Śląska.

 

Pod lupę wziąłem I, II i III ligę z sezonu 1996/1997 oraz ekstraklasę, I, II i III ligę z sezonu 2016/2017.  Ktoś powie, że trochę to naciągane, bowiem przyrównam trzy ówczesne i cztery obecne poziomy rozgrywkowe. Będę jednak bronił takiego wyboru. Choćby z tego względu, że system rozgrywek wtedy i dziś różnił się nie tylko nazwami poszczególnych lig.

 

Nowy stadion na piłkarskiej mapie regionu

20 lat temu poszczególne ligi liczyły:

  • I liga – 18 drużyn
  • II liga – 2 grupy po 18 drużyn
  • III liga – 8 grup po 16 drużyn (czasem 16)

W sumie dało to (uwzględniając tabele końcowe) 195 zespołów. Warto pamiętać, że w II lidze (odpowiednik dzisiejszej I ligi) dolnośląskie drużyny grały w grupie zachodniej. Trzecia liga natomiast składała się z ekip dolnośląskich oraz drużyn z południa Wielkopolski i lubuskiego.

 

Obecnie struktura rozgrywek wygląda tak:

  • Ekstraklasa – 16 drużyn
  • I liga – 18 drużyn
  • II liga – 18 drużyn
  • III liga – 4 x 18 drużyn

W sumie na szczeblu centralnym i międzyregionalnym występują obecnie 123 drużyny. To oczywiście mniej niż 20 lat temu na podobnym szczeblu, ale różnica nie jest aż tak znacząca, by poniższe porównanie nie było możliwe.

 

Na mapie umieściłem 18 zespołów, które 20 lat temu grały od I do III ligi oraz 12 zespołów, które teraz  występują od ekstraklasy do III ligi. Te pierwsze oznaczone są cyfrą ligi, drugie współczesnym logo ligi. Po kliknięciu na drużynę przeczytać można gdzie grała 20 lat temu i gdzie znajduje się obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.