Współpraca czy szantaż? Ślęza ujawnia szokujące fakty

10 lutego zostało podpisana porozumienie Śląska Wrocław z akademiami, klubami i szkółkami piłkarskimi z miasta i okolic w sprawie współpracy. Przystąpiło do niego 14 klubów. Nie było wśród nich Ślęzy Wrocław, czyli drugiej piłkarskiej siły w mieście. Dlaczego? Oto dość szokujące fakty…

 

Śląsk chce szlifować lokalne talenty. Co dostaną małe kluby?

W środę odbyła się konferencja prezes Ślęzy Katarzyny Ziobro-Franczak. I to co powiedziała wydaje się wręcz szokujące. Choć, wcale mnie nie zaskoczyło. Już w tekście o współpracy (link powyżej) pisałem….

 

Jeśli będą to partnerskie zasady, z czasem projekt ma szansę na powodzenie. Co ciekawe, Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji w urzędzie miejskim stwierdził, że kluby, które będą współpracowały ze Śląskiem ?mogą liczyć ma większe dotacje? z miasta. Oby tylko się nie okazało, że będzie to bat na tych, którzy współpracować nie chcą?

 

Zwoliński w Śląsku? Czyli ?Miś? na miarę możliwości [SONDA]

Niestety, wiele wskazuje na to, że o partnerstwie nie ma mowy. Tak wygląda to przynajmniej z relacji prezes Ślęzy, ale trudno nie przyznać jej racji w większości punktów (video z konferencji poniżej).

 

Ślęza nie podpisała porozumienia, bo według Katarzyny Ziobro-Franczak, nie miała ona praktycznie żadnego wpływu na jej treść. A porozumienie rodzi dalekosiężne konsekwencje, również finansowe. Prezes dodała, że III-ligowiec od lat zabiegał o wypracowanie jakiegoś modelu współpracy na linii Ślęza – Śląsk, ale nie spotkał się on z odezwem. Teraz, nagle, w ciągu kilku dni, klub miał podpisać umowę, na którą nie miał żadnego wpływu…

 

A co ona zawierała? Dwa największe zarzuty w skrócie. Śląsk ma niemal same prawa, kluby partnerskie głównie obowiązki. A kwoty, które ewentualnie klub partnerski może otrzymać w przyszłości za swojego zawodnika, raczej symboliczne. Najbardziej kuriozalne jest jednak, że kluby partnerskie nie mogą podejmować działań sprzecznych z interesem Śląska (co zrozumiałe), w tym jakichkolwiek negocjacji biznesowych czy sportowych (to już absurd). Czyli, że co? Klub partnerski nie będzie mógł pozyskać sponsora np. z branży, w której sponsora ma już Śląsk?

 

Czarę goryczy u szefowej Ślęzy przelało jednak to, o czym sam wspominałem – że podpisanie porozumienia będzie ważnym punktem przy ocenie merytorycznej wniosków o przyznanie dotacji na szkolenie dzieci i młodzieży. Katarzyny Ziobro-Franczak przyznała, że wielu małym klubom nie podoba się ta umowa, ale ze względu na to, że nie dostaną dotacji wolą ją podpisać.

 

Niestety, wygląda to na coś w rodzaju szantażu – nie podpiszecie porozumienia, nie wiadomo co z waszym wnioskiem o dotację…

 

– My znamy swoje miejsce w szeregu. My chcemy szkolić dla Śląska, chcemy żeby w Śląsku grali chłopcy stąd. Ale na zasadzie partnerstwa i współpracy, a nie na zasadzie wasalskiej. Bo dziś jest tak – dajcie, dajcie, dajcie, i nie pytajcie o nic, nie odzywajcie się i nie chciejcie nic więcej od nas – podsumowała prezes Ślęzy.

 

UPDATE

Na stronie slaskwroclaw.pl ukazało się oświadczenie w sprawie konferencji Katarzyny Ziobro-Franczak, prezes Ślęzy. No cóż, każdy może sam je przeczytać i wyciągnąć wnioski…

 

Dla mnie jest zestawem komunałów i górnolotnych haseł, nie niesie ze sobą, niestety, żadnej treści. Co ciekawe, nie ma w nim odniesienia do dość poważnych “zarzutów” ze strony prezes Ślęzy. Pytanie, nie ma – bo Śląsk nie ma merytorycznych argumentów?

 

Śląsk tylko się pogrąża pisząć takie słowa “Jesteśmy otwarci także na współpracę ze Ślęzą, choć z doświadczenia wiemy, że rozmowy prowadzone za pośrednictwem mediów są znacznie trudniejsze niż te w cztery oczy, przy wspólnym stole”.

 

Jak te rozmowy w “cztery oczy”, a w zasadzie ich brak, wyglądały w ostatnim czasie usłyszeliśmy od szefowej Ślęzy. Jak widzą to włodarze Śląska? Nie wiadomo, bo ich odpowiedzią są banały z oświadczenia…   

 

Oświadczenie: Śląsk deklaruje otwartość

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.