Rewolucja w piłce młodzieżowej. Oto najważniejsze zmiany

Piłkę młodzieżową – zwłaszcza na szczeblu centralnym – czekają duże zmiany. To ważna informacja również dla wielu zespołów z Dolnego Śląska. Oto co nas czeka w piłce juniorskiej w niedługim czasie – pisze Wojciech Janiuk.

 

Reorganizacja rozgrywek juniorów młodszych U-17 – czytaj więcej

24 marca 2017 roku PZPN przyjął uchwałę w sprawie reorganizacji rozgrywek młodzieżowych w Polsce. Najważniejsze punkty dotyczą utworzenie Centralnej Ligi Juniorów w kategoriach wiekowych U-15 ? trampkarz starszy oraz U-17 – junior młodszy już od kolejnego sezonu 2017/2018 oraz zmiany w rozgrywkach CLJ U-19 ? junior starszy. W związku z uchwałą Dolnośląskiego Związek Piłki Nożnej o kwalifikacjach do tych rozgrywek, przedstawię czytelnikom zasady reformy, obecną sytuację i kto ma w obecnej chwili szanse na kwalifikacje do rozgrywek centralnych z naszego regionu.

 

Na początek zajmijmy się rozgrywkami w kategorii wiekowej junior starszy. W przyszłym sezonie, podobnie jak teraz, rozgrywki będą prowadzone w dwóch grupach, z podziałem na grupę wschodnią i zachodnią.

 

Reorganizacja rozgrywek trampkarzy – czytaj więcej

Duże zmiany nastąpią po sezonie 2017/2018. Wtedy spadną z ligi drużyny z miejsc 7-16, a pozostałych 6 czołowych zespołów z każdej grupy oraz 4 zwycięzców w spotkaniach barażowych, w których wezmą udział mistrzowie wojewódzkich lig utworzą jedną, 16-zespołową ligę.

 

W obecnym sezonie Dolny Śląsk jest reprezentowany przez cztery kluby: FC Wrocław Academy Wrocław, Miedź Legnica, Śląsk Wrocław oraz Zagłębie Lubin. Na siedem kolejek przed końcem rozgrywek najwyżej w tabeli, na 6. miejscu znajduje się Śląsk Wrocław. Miedź Legnica jest 9., a Zagłębie Lubin 10. Żaden z tych zespołów nie liczy się w walce o udział w fazie play-off o mistrzostwo Polski, wszystkie jednak powinny bez problemu zachować swój byt na kolejny sezon. Do czwartku wydawało się, że lubińskie Zagłębie po serii 5 kolejnych, wiosennych porażkach może mieć problem, by uniknąć walki o utrzymanie. Przełamanie w spotkaniu z Bałtykiem w Gdyni uspokoiło nastroje w klubie oraz pozwoliło uzyskać 4 punktową przewagę nad strefą spadkową. W najgorszej sytuacji znajduje się drugi zespół z Wrocławia, FC Wrocław Academy, w tym przypadku spadek jest raczej nieuchronny.

 

W rozgrywkach Dolnośląskiej Ligi Juniorów Starszych na razie na czele są Chrobry Głogów i Zagłębie II Lubin. Ale grupa pościgowa – Lechia Dzierżoniów, Ślęza Wrocław i WKS Śląsk Wrocław – jest mocna i jeszcze niczego nie można przesądzić. Zwycięzca ligi zagra w barażach o CLJ U-19.

 

ZMIANY W ROZGRYWKACH JUNIORÓW MŁODSZYCH i TRAMPKARZY – CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *