Connect with us

Rozgrywki

Rewolucja w piłce młodzieżowej. Oto najważniejsze zmiany

Published

on

Pogoń Oleśnica Olimpia Oleśnica fuzja

Tatuś ci dobrze radzi? Oto urok małych lig [FILM]

Spore zmiany czekają nas w rozgrywkach w kategorii U-17. Obecnie w rundzie jesiennej rozgrywane są rozgrywki w ramach lig wojewódzkich, po 1 meczu każdy z każdym. Dwa najwyżej sklasyfikowane zespoły automatycznie awansują do rozgrywek makroregionalnych, a pozostałe dokańczają ligę wojewódzką na zasadzie meczów rewanżowych.

 

W Makroregionalnej Lidze Juniorów Młodszych, Dolny Śląsk reprezentowany jest przez legnicką Miedź oraz wrocławski Śląsk. Zaskakująco dobrze radzą sobie w niej legniczanie, zajmując pozycję lidera po 5 kolejkach. Dwa pierwsze miejsca, premiowane są udziałem w dalszej fazie rozgrywek, w formule play-off o Mistrzostwo Polski Juniorów Młodszych.

[league_table 7307]

 

Bez młodzieżowców w małych ligach ? marchewka zamiast kija

Rozgrywki w ramach Dolnośląskiej Ligi toczone są pod dyktando Zagłębia Lubin oraz Śląska II Wrocław. Ciekawie zapowiada się walka o 3. miejsce pomiędzy Chrobrym Głogów a WKS Śląsk Wrocław. Miejsce bardzo ważne w kontekście reorganizacji rozgrywek, ale o tym za chwilę, najpierw aktualna tabela LDJM.

 

Od nowego sezonu 2017/2018 powstanie liga na szczeblu centralnym. Będzie ona podzielona na 4 grupy, podobnie jak to wygląda obecnie. Drużyny z regionu dolnośląskiego będą rywalizowały w grupie z regionem opolskim, śląskim i lubuskim.

 

Każda z czterech grup składać się będzie z 8 drużyn. System rozgrywek według uchwały PZPN wyglądać ma następująco: runda jesienna każdy z każdym rozegra mecz i rewanż, a dwa ostatnie zespoły spadają. Na ich miejsce awans uzyskują zwycięzcy spotkań barażowych pomiędzy zwycięzcami rozgrywek wojewódzkich w danym makroregionie. Runda wiosenna podobnie jak jesienna mecz i rewanż w systemie każdy z każdym, awans i spadek analogicznie jak jesienią. Lecz dwa pierwsze zespoły walczą o mistrzostwo Polski w systemie play-off w rozgrywkach ogólnopolskich.

 

Kto w takim razie będzie uczestniczyć w nowej lidze z ramienia DZPN? Uchwała związku wojewódzkiego wprowadziła następujące zasady eliminacji: po zakończeniu rozgrywek wojewódzkich orz centralnych, stworzona zostanie grupa eliminacyjna złożona z Miedzi Legnica i Śląska Wrocław jako reprezentantów w MLJM, oraz dwa najlepsze zespoły z ligi wojewódzkiej. Lecz w przypadku zajęcia jednego z tych miejsc przez Śląsk II Wrocław SA, udział w barażach zajmie drużyna z 3 miejsca.

 

Gdyby jednak Miedź wygrała MLJM uzyska automatycznie miejsce w nowej centralnej lidze, a wtedy i czwarty zespół z ligi wojewódzkiej uzyskałby prawo gry w eliminacjach wojewódzkich do CLJ U-17.

 

Utworzona zostanie jeszcze jedna CLJ, tym razem w kategorii wiekowej U-15. Podział w niej na grupy będzie adekwatny jak w przypadku juniorów młodszych, tj 4 grupy po i zespołów. Zasady rozgrywek, awansów i spadków analogicznie jak w przypadku CLJ U-17. Awans z regionu uzyskają dwa najlepsze zespoły z Ligi Wojewódzkiej Trampkarzy. W tym wypadku nie będzie żadnych eliminacji. Na najlepszej drodze ku temu znajduje się Zagłębie Lubin oraz Śląsk Wrocław. Obecnie tabela prezentuje się następująco:

 

Warto wspomnieć na zakończenie, że koszty związane z uczestnictwem w rozgrywkach U-15 i U-17 będzie pokrywać PZPN. Walka w ligach młodzieżowych zapowiada się emocjonująco, uczestnictwo w rozrywkach centralnych to nie tylko prestiż, ale i bezpośrednie spotkania z najlepszymi w kraju w rozgrywkach ligowych, podniesienie poziomu szkolenia młodych piłkarzy. Właśnie o to ma chodzić w tej reformie, przeprowadzonej przez związek, przy mocnym poparciu czy nawet lekkim nacisku ze strony BIG6, czyli 6 obecnie najsilniejszych akademii piłkarskich w kraju.

 

autor: Wojciech Janiuk

Strony: 1 2

A klasa

Zmiana trenera drużyny beniaminka wrocławskiej A klasy

Published

on

Zmiana trenera rezerw Galakticos Solna, beniaminka wrocławskiej A klasy.

 

Niepokonana “siedemnastka”. Te drużyny jesienią nie doznały porażki

Zarząd klubu poinformował we wtorek, 5 grudnia, że z rezerwami Galakticos Solna rozstał się trener Wojciech Kukuś. – Jednocześnie pragniemy poinformować, że trener Grzegorz Stępień przejmie obowiązki trenera nad wszystkimi drużynami seniorskimi Galaktikos – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

 

Grzegorze Stępień od czerwca prowadzi pierwszy zespół z Solnej. Niedawno ukończył kurs trenerski PZPN UEFA A.

Przypomnijmy, że rezerwy Galakticos to beniaminek wrocławskiej A klasy. Po rundzie jesiennej zajmują 15. miejsce w tabeli grupy I.

 

Fot. Galakticos Solna Facebook

 

Continue Reading

Okręgówka

Niepokonana “siedemnastka”. Te drużyny jesienią nie doznały porażki

Published

on

Runda jesienna sezonu 2023/24 za nami. Nie brakowało w niej drużyn, które nie doznały w tym czasie żadnej porażki, a nawet wygrały wszystkie mecze. Oto 17 niepokonanych jesienią.

 

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi?

17 drużyn w niższych ligach na Dolnym Śląsku nie przegrało jesienią żadnego meczu ligowego. Większość z nich jest liderem w swojej grupie, mamy też kilku wiceliderów. Ponadto cztery zespoły mają komplet zwycięstw na koncie.

W sumie wśród niepokonanych ekip mamy jedną drużynę z okręgówki, cztery reprezentują A klasę, a 12 jest z B klasy.

 

Poniżej zestawienie wszystkich zespołów. Znajdziecie w nim ligę, w której występują, nazwę drużyny, liczbę rozegranych spotkań oraz ich bilans: zwycięstwa – remisy – porażki (tych ostatnich z oczywistych względów nie ma).

 

Okręgówka

 • Apis Jędrzychowice – 15 meczów – 39 pkt. (12-3-0)

Klasa A

Jelenia Góra, grupa III

 • GKS Raciborowice – 15 meczów – 45 pkt. (15-0-0)

Wałbrzych, grupa I

 • Karolina Jaworzyna Śląska – 15 meczów – 43 pkt. (14-1-0)

Wałbrzych, grupa II

 • Pogoń Pieszyce – 15 meczów – 43 pkt. (14-1-0)

Wrocław, grupa IV

 • Kolektyw Radwanice – 14 meczów – 34 pkt. (10-4-0)

 

Klasa B

Jelenia Góra, grupa II

 • Orzeł II Mysłakowice – 10 meczów – 28 pkt. (9-1-0)

Legnica, grupa I

 • Orla Wąsosz – 10 meczów – 30 pkt. (10-0-0)

Legnica, grupa II

 • Arka Trzebnice – 10 meczów – 30 pkt. (10-0-0)

Legnica, grupa III

 • Chojnowianka II Chojnów – 11 meczów – 33 pkt. (11-0-0)

Wałbrzych, grupa I

 • Błękitni Słotwina – 13 meczów – 37 pkt. (12-1-0)

Wałbrzych, grupa II

 • Sudety Kątki – 13 meczów – 35 pkt. (11-2-0)

Wałbrzych, grupa III

 • Piast Jaźwina – 15 meczów – 43 pkt. (14-1-0)

Wrocław, grupa III

 • Olimpia Bukowinka – 11 meczów – 31 pkt. (10-1-0)

Wrocław, grupa VI

 • Czarni Kondratowice – 11 meczów – 31 pkt. (10-1-0)
 • LZS Stary Śleszów – 11 meczów – 29 pkt. (9-2-0)

Wrocław, grupa VII

 • Wicher Domasław – 9 meczów – 23 pkt. (7-2-0)
 • KP Kobierzyce – 9 meczów – 21 pkt. (6-3-0)

 

Continue Reading

III liga

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi?

Published

on

Runda wiosenna sezonu 2023/24

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Wiemy już, kiedy wystartują na wiosnę poszczególne ligi na Dolnym Śląsku.

 

Powrót po 3 latach. Zespół z okręgówki ma nowego trenera

Przed nami zimowa przerwa w rozgrywkach na Dolnym Śląsku, ale już wiadomo, kiedy rundę wiosenną rozpoczną poszczególne klasy rozgrywkowe.

Dolnośląskie drużyny grające w 3. grupie III ligi rozpoczną zmagania w weekend 2-3 marca. W pierwszej wiosennej kolejce zagrają:

 • Ślęza Wrocław – Górnik Polkowice
 • Carina Gubin – Śląsk II Wrocław
 • Karkonosze Jelenia Góra – Raków II Częstochowa

 

Start IV ligi również zaplanowano na weekend 2-3 marca. Wtedy zagrają ze sobą:

 • Lechia Dzierżoniów – Piast Nowa Ruda
 • Prochowiczanka Prochowice – Zenit Międzybórz
 • Moto-Jelcz Oława – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
 • Polonia-Stal Świdnica – Iskra Księginice
 • Polonia Środa Śląska – KS Łomnica
 • Chrobry II Głogów – Barycz Sułów
 • Słowianin Wolibórz – BKS Bolesławiec
 • Miedź II Legnica – Piast Żmigród
 • Łużyce Lubań – Górnik Złotoryja

 

Klasy okręgowe będą startowały w dwóch terminach:

 • Legnica: 9-10 marca
 • Wrocław, Wałbrzych i Jelenia Góra: 16-17 marca

 

Klasa A

 • Jelenia Góra, Legnica: 16-17 marca
 • Wrocław, Wałbrzych: 23-24 marca

 

Klasa B

 • Wrocław, Legnica, Jelenia Góra: 7 kwietnia
 • Wałbrzych: 24 marca, 7 kwietnia

 

Continue Reading

Okręgówka

Powrót po 3 latach. Zespół z okręgówki ma nowego trenera

Published

on

Krystian Pikaus

Orzeł Marszowice, zespół z wrocławskiej okręgówki, ma trenera. Nowym szkoleniowcem został Krystian Pikaus, dla którego jest to powrót po 3 latach do klubu spod Oławy.

 

Zmiana trenera zespołu z okręgówki. Kto poprowadzi Orła?

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Po 3 latach przerwy na ławkę trenerską Orzełka wraca Krystian Pikaus. Postać, której sympatykom naszej drużyny nie trzeba przedstawiać – informuje klub z Marszowic na swoim profilu na Facebooku.

Znany i lubiany, ze świeżym zapałem do podjęcia kolejnych piłkarskich wyzwań. Witamy na pokładzie i życzymy jak najwięcej pozytywnych emocji popartych wysoką ilością zdobytych punktów w nadchodzącej rundzie – czytamy.

 

Krystian Pikaus prowadził już Orła od lipca 2018 roku do końca 2020 roku, kiedy przeniósł się do Moto-Jelcza Oława. Ostatnio, przez półtora roku, prowadził Foto-Higienę Gać.

Nowy-stary trener w Marszowicach zastąpił Jacka Imianowskiego. Przypomnijmy, że zespół z Marszowic po rundzie jesiennej zajmuje 13. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki.

 

Fot. Orzeł Marszowice

 

Continue Reading

IV liga

Zmiana trenera w IV lidze. Szkoleniowiec odchodzi po ponad dwóch latach

Published

on

Mariusz Bełkowski nie jest już trenerem Zenitu Międzybórz, drużyny z IV ligi. Rozstał się z zespołem po ponad dwóch latach.

 

Nieoczekiwana zmiana trenera w okręgówce. 6. miejsce za słabe?

Z dniem 30 listopada 2023 roku Mariusz Bełkowski przestał pełnić funkcję trenera IV-ligowego zespołu KS Zenit Międzybórz. Bardzo dziękujemy za współpracę i życzymy powodzenia w dalszej karierze trenerskiej – poinformował zarząd IV-ligowca. Na razie klub z Międzyborza nie poinformował, kto poprowadzi zespół w rundzie wiosennej.

 

Mariusz Bełkowski objął Zenita pod koniec września 2021 roku, gdy zespół po 7. kolejkach zajmował 13. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Ostatecznie zajął ze swoimi podopiecznymi 4. miejsce. W kolejnym sezonie międzyborzanie w cuglach wygrali okręgówkę i awansowali do IV ligi. Obecnie, po rundzie jesiennej, beniaminek zajmuje 13. miejsce w tabeli IV ligi.

 

Wcześniej, były już szkoleniowiec Zenitu, prowadził WKS Wierzbice, z którym również awansował do IV ligi. Przez cztery lata pracował również w IV-ligowym Sokole Wielka Lipa u boku Marcina Foltyna (jego zastąpił w Wierzbicach, gdy ten odszedł do Piasta Żmigród), prowadząc również A-klasowe rezerwy. Ponadto ma na koncie roczną pracę w III-ligowym zespole Miedzi Legnica, gdzie był asystentem Radosława Belli.

 

 

Continue Reading

Okręgówka

Zmiana trenera w okręgówce. Cel? Utrzymanie!

Published

on

Górnik Lubin, drużyna z legnickiej okręgówki, ma nowego trenera. Został nim doskonale znany w regionie Robert Malawski.

 

Nieoczekiwana zmiana trenera w okręgówce. 6. miejsce za słabe?

Jak poinformował Górnik Lubin na swoim profilu na Facebooku, Robert Malawski w czwartek, 30 listopada, został oficjalnie trenerem pierwszej drużyny. – Tym samym zastępuje na tym stanowisku grającego trenera Karola Gracza. Trenerowi Karolowi dziękujemy za zaangażowanie od samego początku letnich przygotowań i życzymy samych pomyślności w dalszej przygodzie trenerskiej – informuje klub z Lubina.

 

Przypomnijmy, że Górnik po rundzie jesiennej zajmuje 15. miejsce w tabeli legnickiej okręgówki.

 

Continue Reading

To się czyta