Awanse i spadki w strefie wrocławskiej 2016/17 [III LIGA – B KLASA]

Sezon 2016/17 dobiega końca. Niektóre ligi już zakończyły rozgrywki, inne skończą granie w niedzielę. Wtedy też poznamy kluby, które awansowały do wyższej ligi, a które spadły. Oto drużyny, które awansowały i spadły w strefie wrocławskiej od III ligi do B klasy (stan na 12 czerwca).

 

Złotoryja i Kłodzko w IV lidze. Zostało już tylko jedno miejsce

Trzeba jednak pamiętać, że ostateczne decyzje zapadną dopiero do końca czerwca – kiedy ligowe tabele będą zweryfikowane i będzie wiadomo, czy wszystkie kluby dostały licencję na grę w wyższej klasie. Jak sytuacja wygląda na dziś (12 czerwca) w strefie wrocławskiej? Oto awanse i spadki od III ligi do klasy B.

 

Spadki od III ligi do klasy A 2016/17 Okręg Wrocław

 

Zła wiadomości dla drużyn zagrożonych spadkiem jest taka, że będą musiały czekać nie tylko do zakończenia sezonu, ale jeszcze dłużej (do czasu decyzji w sprawie Polonii Bytom). Wiele bowiem zależy od tego ile drużyn spadnie z III ligi do IV ligi. Na dziś są to 3 drużyny i jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

 

Ireneusz Mamrot trenerem Jagiellonii Białystok [SONDA]

Jeśli Polonia Bytom, która spadła z II ligi, nie dostanie licencji na grę w III lidze, liczba spadkowiczów do IV ligi dolnośląskiej może zmaleć do 2. W skrajnie czarnym scenariuszu natomiast mogą być nawet 4. Choć dla strefy wrocławskiej nie będzie to już miało większego znaczenia.

 

Jeśli z III ligi do IV ligi spadną 3 zespoły (lub 4), to z Saltex IV ligi wschodniej do wrocławskiej okręgówki spadną 3 zespoły (Orzeł Sadowice, Bystrzyca Kąty Wrocławskie i GKS Kobierzyce); jeśli spadkowiczów z III do IV ligi będzie dwóch – z IV ligi spadną dwa zespoły – Orzeł, Bystrzyca lub GKS.

 

To oczywiście ma zasadnicze znaczenie dla liczby zespołów, które spadną z okręgówki do klasy A. Jeśli będą to 3 drużyny, to okręgówkę wrocławską opuści 5 zespołów: Olimpia Oleśnica, Dolpasz Skokowa, Zjednoczeni Łowęcice, LKS Brożec i Czarni Kondratowice. Jeśli będą 2, to z okręgówki spadną 4 kluby: LKS Brożec, Czarni Kondratowice oraz dwa z trójki: Olimpia, Dolpasz i Zjednoczeni. Ważna uwaga – Czarni, ze względu że się wycofali po rundzie jesiennej, zostali zdegradowani do klasy B (jeśli w ogóle w nowym sez0nie wystawią drużynę seniorów).

 

Spadkowiczów z klasy A będzie 12 (po 3 z każdej grupy).

 

Klasa A – Grupa I

Tutaj znamy już wszystkich spadkowiczów. Są to: Porcelana Ciechów, Bumerang Wrocław, UKS Domanice (te dwie drużyny wycofały się z rozgrywek).

 

Klasa A – Grupa II

W tej grupie znamy dwóch spadkowiczów. Są to Victoria Zawonia i Różanka Wrocław. Kto będzie ostatnim? Zagrożone są trzy drużyny: Burza Godzieszowa (29 pkt.), Zorza Pęgów (28) oraz Błysk Kuźniczysko (26). Co ciekawe, w ostatniej kolejce Błysk podejmie u siebie Burzę. Aby się utrzymać, musi wygrać 3:0, 4:1 lub czterema bramkami (pierwszy mecz wygrała bowiem Burza 5:2).

Co się stanie, jeśli Błysk wygra z Burzą, a Zorza zremisuje swój mecz z Lotnikiem Twardogóra? Wtedy 3 zespoły będą miały po 29 pkt., ale wtedy sporządzi się małą tabele, według której spadnie Burza.

Z kolei jeśli Zorza przegra, to spadnie jeśli wygra Błysk.

 

Klasa A – Grupa III

W tej grupie z A klasą żegnają się Burza Chwalibogożyce oraz Pogoń Syców. Trzecim spadkowiczem będzie… tu sytuacje je mocno skomplikowana, bowiem na koniec sezonu aż 4 zespoły mogą mieć 32 punkty. Obecnie po 29 punktów mają Polonia Wrocław i Widawa Stradomia, a po 32 Skra Wojnowice i Zenit Międzybórz.

 

Klasa A – Grupa IV

Tutaj znamy już komplet spadkowiczów. Są to: Świteź Wiązów, Orzeł Pustków Wilczkowski oraz LZS Stary Śleszów.

 

Awanse od IV ligi do klasy B 2016/17 Okręg Wrocław

 

Mniej skomplikowana jest sytuacja z awansami w strefie wrocławskiej. Mistrzem Saltex IV ligi grupy wschodniej została Foto-Higiena gać, która w barażu o awans do III ligi zmierzy się z Zagłębiem II Lubin. Od dawna wiemy już również kto awansował do IV ligi – Polonia Trzebnica i Piast Żerniki Wrocław.

 

Znamy również mistrzów czterech grup A klas, którzy awansowali do okręgówki – Mechanik Brzezina, Orzeł Prusice, GKS Mirków/Długołęka oraz Kolektyw Radwanice.

 

Z B klasy do A klasy awansuje 12 zespołów, a więc to oznacza, że będzie to 9 zwycięzców grup B klas oraz 3 wiceliderów.

 

Klasa B – Grupa I

Victoria Orzeszków ma dwa punkty przewagi nad drugą Odrą Lubiąż, ale jeśli oba kluby wygrają swoje mecze, to oba awansują, bowiem wicelider tej grupy aktualnie ma najlepszy współczynnik spośród wszystkich drużyn.

 

Klasa B – Grupa II

Mistrzem grupy została już Kometa Kryniczno. O 2. miejsce i ewentualny (możliwy) awans walcza Sparta Sakrszyn i Perła Węgrów.

 

Klasa B – Grupa III

O mistrzostwie zdecyduje ostatnie kolejka – lider Pogoń Miękinia ma jeden punkt przewagi nad Mechanikiem II Brzezina.

 

Klasa B – Grupa IV

Mistrzem już od kilku kolejek jest Ambrozja Bogdaszowice. Ślęża Sobótka ma wciąż szanse na awans z 2. miejsca.

 

Klasa B – Grupa V

Awans z tej grupy wywalczyła Sparta Wrocław. Druga Polonia Bielany Wrocławskie jest aktulanie na 4. miejscu w tabeli wicemistrzów.

 

Klasa B – Grupa VI

Arcyciekawa sytuacja panuje w tej grupie. Na prowadzeniu mamy dwie drużyny z taką samą ilością punktów – Lidera Borów i KP Ludów Śląski. W niedzielę zagrają one ze sobą. W pierwszym meczu był remis 3:3, więc teraz kto wygra, ten zajmie pierwsze miejsce. A jak będzie remis?

Jeśli będzie remis 0:0, 1:1 lub 2:2 – to awansuje Lider. Jeśli 4:4 lub wyższy, to awansuje KP. A jeśli padnie wynik 3:3, to o awansie zdecyduje… baraż. No chyba, że obie drużyny awansują bezpośrednio (jest to możliwe).

 

Klasa B – Grupa VII

Tu sezon już się skończył. Awansował Orzeł Marszowice, a drugi Piast Nadolice bez szans na awans z 2. miejsca.

 

Klasa B – Grupa VIII

Prowadzi KS Dobroszów, który ma 2 punkty przewagi nad Gromem Szczodrów i 3 nad KS Byków. W ostatniej kolejce wszystkie drużyny zagrają na wyjazdach. Ta, która zajmie 2. miejsce nie ma szans na awans.

 

Klasa B – Grupa IX

Barycz Sułów już awansowała do A klasy. Druga drużyna bez szans na awans.

5 thoughts on “Awanse i spadki w strefie wrocławskiej 2016/17 [III LIGA – B KLASA]

  1. A czy przypadkiem BKS Borów grający w grupie 4 a klasy nie spadnie jeżeli będzie spadać będzie najsłabszy zespół z 4 miejsca grup A klasy ?

  2. Kwestia IV ligi wschodniej, co będzie jak nie awansuje po barażu Foto-Higiena Gać ?, czy nie spadnie wtedy zespół z 11.miejsca w najgorszym wypadku by zrobić miejsce w lidze.

  3. Z IV ligi na pewno nie spadnie mniej, niż 4 drużyny. Regulamin mówi to wprost.
    Nawet jeśli z klasy okręgowej spadnie pięć drużyn, to z klasy A spadnie 12 drużyn, nie więcej. Przecież spada również zespół z Kondratowic, który nie zajmie miejsca w klasie A.

    1. Racja co do Kondratowic, spadają od razu do B (jeśli w ogóle będą mieli seniorów). Nie do końca rozumiem o co chodzi z tą IV ligą, spadnie na pewno 4, albo 5…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.