Connect with us

DolZPN

Sporo zmian w przepisach na sezon 2017/2018. Oto najważniejsze

Published

on

zmiany w regulaminie rozgrywek 2017/18

W sierpniu wystartuje sezon 2017/18 w małych ligach na Dolnym Śląsku. W regulaminie rozgrywek szykuje się sporo zmian. Oto najważniejsze z nich.

 

UEFA Regions Cup. Porażka mistrzów Polski amatorów

Na temat zmian w regulaminie rozgrywek na Dolnym Śląsku, które mają zostać wprowadzone od nowego sezonu, pisałem już nie raz. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej na swojej stronie przypomniał najważniejsze z nich. Oto one:

 

 • Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej będzie respektować zapis § 23 ust. 8 pkt b ? ?Dokonanie wpłaty w wysokości 100pln (seniorzy) lub 50pln (juniorzy oraz zespoły młodzieżowe) na konto Dolnośląskiego ZPN lub OZPN prowadzącego rozgrywki najpóźniej przed zawodami i przesłanie potwierdzenia wpłaty do Komisji ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub OZPN prowadzący rozgrywki?;

 

 • Każda drużyna grająca w klasie A musi posiadać drużynę młodzieżową ? uczestniczącą w rozgrywkach Orlik, Żak, Młodzik, Trampkarz, Junior Młodszy lub Junior Starszy;

 

 • Kierownicy klubów IV lig oraz klas Okręgowych są zobligowani do wypełnienia przed zawodami składu meczowego w systemie Extranet (szczegóły w § 11 Regulaminu Rozgrywek);

 

 • Kierownik ma obowiązek opisania na załączniku sytuacji, której opis sędziego zdaniem klubu, jest niezgodny z prawdą pod rygorem pominięcia twierdzeń przez Komisje Dolnośląskiego ZPN lub karą finansową (szczegóły w § 11 Regulaminu Rozgrywek);

 

 • Klub z IV lig oraz klub z klas Okręgowych, w których zawodnicy Młodzieżowi (urodzeni 1997 i młodsi) uzyskają największą łączną ilość minut gry otrzymają nagrodę finansową w wysokość 5000pln (szczegóły w § 13 Regulaminu Rozgrywek) (§ 13);

 

 • Zawodnik w sezonie 2017/2018 ukarany karą pieniężną, za żółtą (3, 6 etc.) lub czerwoną kartkę nie może występować w spotkaniach mistrzowskich do czasu wpłacenia orzeczonej kwoty pieniężnej. W celu uniknięcia ewentualnej kary walkowera za nieopłacone w terminie kary finansowe w tym nieopłacone kartki Klub może wpłacić kaucje w wysokości 500 zł na poczet ewentualnych kar finansowych nakładanych przez Komisje dyscyplinarną (§ 39);

 

 • Zgłoszenie do rozgrywek, które wpłyną w dniach 1-10 lipca skutkować będzie podwyższeniem opłat startowych o 100%. Zgłoszenia doręczone po 10 lipca nie będą uwzględniane (§ 6);

 

 • Trenerzy przed zawodami muszą osobiście przedstawić aktualną licencję trenerską (§ 18);

 

 • Dolnośląski Związek Piłki Nożnej przypomina, że zgodnie z § 39 ust. 15 w sytuacji otrzymania w ostatnich zawodach sezonu żółtej kartki, skutkującej pauzą zawodnik w przyszłym sezonie nie wykonuje się kary, a zawodnik zobowiązany jest do wniesienia opłaty, w wysokości kolejnej opłaty za żółte kartki.
4 komentarze

4 Comments

 1. rrr

  30 czerwca, 2017 at 6:35 pm

  “Kierownicy klubów IV lig oraz klas Okręgowych są zobligowani do wypełnienia przed zawodami składu meczowego w systemie Extranet (szczegóły w § 11 Regulaminu Rozgrywek);”

  No bez przesady, ludzie… Dobrze rozumiem, że przed meczem w każdej szatni kierownik ma siedzieć przed komputerem i dodawać skład? PRZED MECZEM?! Jeśli źle myślę, poprawcie mnie.

  • Paweł

   30 czerwca, 2017 at 9:32 pm

   Sprawozdanie można sobie już przygotować np. w sobotę po podaniu wyjściowego składu przez trenera na ostatnim treningu przed danym meczem. My tak robimy w klasie B więc myślę że okręgówka ma lepszą organizację i jakoś sobie poradzi 😀

  • Rudy Rybka

   3 lipca, 2017 at 1:25 pm

   W Czechach tak juz mamy. I na tych wioskach w ostatnich klasach. Niebylo s tym problemu i na komórce moga wszystci patrzecz na w s z y s t k e druziny online na sklad i na wynik koncowy bezposrednie po meciu. Aplikacja sie nazywa Můj fotbal, jest darmowa i przeznaczona nie tylko dla Zwiazku pilkarskiego ale i dla fanow, dzeki skladu napisanym na compu. Pisacz na klawiaturze, albo recznie? W tym niema ruznicy. I internet wystarci przez komurka. Jest to dobra rzecz. Przepraszam za zly jezyk polski.

 2. kiero IV ligi

  30 czerwca, 2017 at 7:11 pm

  ten przepis jest od kilku lat, dla większści kluboów z mojej obserwacji nie stanowiło to problemu. Nie wiem jak kluby stoją z internetem i ustalaniem składu, ja mam internet w klubie i często dostaje skład od trenera kilka godzin przed meczem i wprowadzam w domu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DolZPN

Dąb spadł do A klasy, choć ogłosił, że zostaje w okręgówce. Co się stało?

Published

on

Dąb Stowarzyszenie Siedliska spadł do legnickiej A klasy, choć jeszcze niedawno klub ogłosił, że zostaje w klasie okręgowej. Co się stało? Wyjaśniamy.

 

Drużyna z legnickiej B klasy zaprasza zawodników. „Celujemy w awans”

Dąb Stowarzyszenie Siedliska po barażach o IV ligę ogłosił, że zostaje w legnickiej okręgówce. Mimo że drużyna zajęła 14., ostatnie spadkowe miejsce w tabeli, miała nadzieję na utrzymanie. – Jak wiadomo ten sezon nie był specjalnie udany dla biało-niebieskich, którzy na szczęście w nieszczęściu zajęli 14. pozycję w lidze. Fakt ten pozwalał mieć nadzieję na utrzymanie w lidze przy korzystnych rozstrzygnięciach w barażach o 4 ligę, tak też z się stało, gdyż swój mecz wynikiem 3:0 wygrała LKS Iskra Księginice utrzymując tym samym swój zespół na poziomie czwartoligowym, co dało Nam szansę na rozegranie kolejnego sezonu w legnickiej klasie okręgowej – poinformował klub na swoim profilu na Facebooku.

Niestety, nie była to prawda, bowiem regulamin mówi jasno, że z okręgówki legnickiej spadają 3 drużyny. Fakt, że Iskra utrzymała się po barażu w IV lidze niczego tu nie zmienia. Liczbę drużyn w danej klasie uzupełnia się bowiem zespołami z klasy niższej (w tym wypadku wicemistrzem z jednej z grup A klasy).

 

Oczywiście, są wyjątki od tej reguły. Tak było choćby w zeszłym sezonie, kiedy z gry w IV lidze zrezygnował Apis Jędrzychowice. Wtedy rzeczywiście utrzymała się Barycz Sułów, a nie awansował zespół z okręgówki. Dlaczego tak się stało? Bo w przypadku rezygnacji zespołu decyduje uchwała nr XII/183 z dnia 6 grudnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych.

W sytuacji, w której znalazł się Dąb, mieliśmy normalną sytuację, którą rozstrzyga regulamin rozgrywek, a pozostanie zespołu z Księginic w IV lidze nie miał z nią nic wspólnego.

 

– Niestety, zostaliśmy wprowadzeni w błąd przez DZPN. Dzisiaj zostaliśmy poinformowani, że jakiś paragraf regulaminu potwierdza nasz spadek do A klasy. Smutno nam, że dowiedzieliśmy się dopiero dzisiaj… Wrócimy silniejsi – napisał klub z Siedlisk na Facebooku, w poniedziałek, 8 lipca, gdy okazało się oficjalnie, że Dąb zostaje w A klasie.

Oczywiście, to nie „jakiś paragraf”, ale jeden z punktów (konkretnie § 29, pkt. 2, podpunkt. d) regulujących awanse i spadki, który obowiązuje od lat w tej postaci.

Z tego co udało nam się ustalić, klub z Siedlisk mógł usłyszeć informację, że “zostaje w okręgówce” od kogoś z biura DolZPN, ale z zastrzeżeniem, że jest to informacja nieoficjalna, a właściwie prywatna opinia tegoż pracownika. Należało ją potwierdzić, a właściwie zweryfikować (bo od początku była błędna) u osób w związku, które zajmują się sprawami regulaminowymi na co dzień…

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Mistrzostwo Polski z kompletem punktów

Published

on

Na zakończenie turnieju finałowego mistrzostw Polski UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska pokonała Łódzki ZPN 3:1.

 

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

 

W trzecim, ostatnim meczu turnieju finałowego mistrzostw Polski amatorów, czyli krajowego finału UEFA Regions’ Cup, reprezentacja Dolnośląskiego ZPN-wygrała z Łódzkim ZPN-em 3:1. Bramki dla naszej reprezentacji strzelili Kamil Kurianowicz, Dawid Bąk i Dawid Wasilewski.

Ostatecznie więc Dolnoślązacy z kompletem punktów zakończyli mistrzostwa i udowodnili, że byli najlepszą drużyną na boiska w Bydgoszczy i okolicach.

1. Dolnośląski ZPN 9 punktów bramki 7:2
2. Podkarpacki ZPN 6 punktów bramki 8:3
3. Zachodniopomorski ZPN 1 punkt bramki 4:7
4. Łódzki ZPN 1 punkt bramki 3:10

 

Terminarz turnieju finałowego

1. kolejka

 • Podkarpacki ZPN – Łódzki ZPN 5:0
 • Dolnośląski ZPN – Zachodniopomorski ZPN 2:1

2. kolejka, 29.06, godz. 17

 • Łódzki ZPN – Zachodniopomorski ZPN 2:2
 • Podkarpacki ZPN – Dolnośląski ZPN 0:2

3. kolejka, 30.06, godz. 11

 • Dolnośląski ZPN – Łódzki ZPN 3:1
 • Zachodniopomorski ZPN – Podkarpacki ZPN 1:3

 

Eliminacje europejskie w Kazachstanie

Przypomnijmy, że mistrz Polski amatorów zagra w eliminacjach europejskich UEFA Regions’ Cup. Trafił on do grupy I, gdzie miał rywalizować z zespołami z Ukrainy, Izraela i Kazachstanu. Przedstawiciel ukraińskiej federacji ostatecznie wycofał się ze zmagań, ale to nie jedyna zmiana. Początkowo turniej eliminacyjny miał odbyć się w Izraelu, ale ze względu na sytuację w tym kraju, został przeniesiony do Kazachstanu. Mistrz Polski zagra więc w Ałmatach w turnieju, który zaplanowano od 17 do 26 sierpnia 2024.

Zwycięzca grupy I latem 2025 roku wystąpi w finałach UEFA Regions’ Cup.

 

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk mistrzem Polski amatorów!

Published

on

Dolnośląski ZPN – Podkarpacki ZPN

Reprezentacja Dolnego Śląska została mistrzem Polski UEFA Region’s Cup. Stało się tak po zwycięstwie z Podkarpackim ZPN-em 2:0.

 

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

W drugim meczu na turnieju finałowym mistrzostw Polski amatorów, czyli krajowym finale UEFA Regions’ Cup, reprezentacja Dolnośląskiego ZPN-u zmierzyła się z drużyną Podkarpackiego ZPN-u. Rywale w pierwszej kolejce wygrali z Łódzkim ZPN-em 5:0 i od początku było widać, że nie będzie to łatwa przeprawa.

 

O losach meczu zdecydowała końcówka. W 79. min. Piotr Kotyla wykorzystał szybkie rozegranie rzutu wolnego i wyprowadził Dolnoślązaków na prowadzenie. Gracze z Podkarpackiego próbowali odpowiedzieć, ale szybko nadziali się na kontrę, którą idealnie wykorzystał Adrian Puchała.

 

W drugim sobotnim meczu Łódzki ZPN zremisował z Zachodniopomorskim ZPN 2:2. To oznacza, że reprezentacja Dolnego Śląska już dziś została mistrzem Polski amatorów.

Co ciekawe, Łodzianie do 90. minuty prowadzili 2:1 i gdyby wygrali, to o mistrzostwie decydowałby niedzielne mecze, bowiem o kolejności w tabeli decydują spotkania bezpośrednie. Na szczęście to już tylko ciekawostki i rozważania teoretyczne.

1. Dolnośląski ZPN 6 punktów bramki 4:1
2. Podkarpacki ZPN 3 punkty bramki 5:2
3. Zachodniopomorski ZPN 1 punkt bramki 3:4
4. Łódzki ZPN 1 punkt bramki 2:7

 

Terminarz turnieju finałowego

1. kolejka

 • Podkarpacki ZPN – Łódzki ZPN 5:0
 • Dolnośląski ZPN – Zachodniopomorski ZPN 2:1

2. kolejka, 29.06, godz. 17

 • Łódzki ZPN – Zachodniopomorski ZPN 2:2
 • Podkarpacki ZPN – Dolnośląski ZPN 0:2

3. kolejka, 30.06, godz. 11

 • Dolnośląski ZPN – Łódzki ZPN
 • Zachodniopomorski ZPN – Podkarpacki ZPN

 

Eliminacje europejskie w Kazachstanie

Przypomnijmy, że mistrz Polski amatorów zagra w eliminacjach europejskich UEFA Regions’ Cup. Trafił on do grupy I, gdzie miał rywalizować z zespołami z Ukrainy, Izraela i Kazachstanu. Przedstawiciel ukraińskiej federacji ostatecznie wycofał się ze zmagań, ale to nie jedyna zmiana. Początkowo turniej eliminacyjny miał odbyć się w Izraelu, ale ze względu na sytuację w tym kraju, został przeniesiony do Kazachstanu. Mistrz Polski zagra więc w Ałmatach w turnieju, który zaplanowano od 17 do 26 sierpnia 2024.

Zwycięzca grupy I latem 2025 roku wystąpi w finałach UEFA Regions’ Cup.

 

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Reprezentacja Dolnego Śląska rozpoczęła mistrzostwa Polski od wygranej

Published

on

W pierwszym meczu turnieju finałowym o mistrzostwo Polski UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska wygrała z zachdniopomorskim ZPN-em 2:1.

UEFA Region’s Cup. Kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Polski

W piątek, 28 czerwca, rozpoczął się turniej finałowy mistrzostw Polski amatorów, czyli krajowy finał UEFA Regions’ Cup. W pierwszej kolejce na boisku w Łochowie Dolnośląski ZPN zmierzył się z drużyną Zachodniopomorskiego ZPN-u.

Spotkanie dobrze ułożyło się dla naszej drużyny, bowiem już w 7. min. w polu karnym sfaulowany został Mikołaj Wawrzyniak, a pewnym egzekutorem jedenastki okazał się Kamil Kurianowicz. Później mecz się wyrównał, choć brakowało czystych sytuacji podbramkowych. Nie brakowało za to walki i ostrych spięć w środkowej części boiska.

 

Po zmianie stron rywale osiągnęli przewagę, na szczęście nie potrafili przebić się przez dolnośląską defensywę. To podopieczni Jacka Kołodziejczyka byli znacznie groźniejsi w kontratakach. W 81. min. po wybiciu piłki przez bramkarza Bartłomieja Kota i złej interwencji jednego z obrońców w sytuacji sam na sam znalazł się Mateusz Poświstajło, który był dziś rezerwowym. Napastnik Piasta Nowa Ruda nie miał problemów z pokonaniem golkipera rywali i podwyższył prowadzenie Dolnoślązaków.

 

Co prawda minutę później Jan Król strzałem z dystansu zdobył gola dla Zachodniopomorskiego ZPN-u, ale nasza reprezentacja obroniła komplet punktów do końcowego gwizdka. W sobotę Dolnośląski ZPN zagra z Podkarpackim ZPN-em, który dziś rozbił rywali z województwa łódzkiego 5:0. Wiele wskazuje na to, że może być to mecz o mistrzostwo Polski amatorów.

 

Terminarz turnieju finałowego

1. kolejka

 • Podkarpacki ZPN – Łódzki ZPN 5:0
 • Dolnośląski ZPN – Zachodniopomorski ZPN 2:1

2. kolejka, 29.06, godz. 17

 • Łódzki ZPN – Zachodniopomorski ZPN
 • Podkarpacki ZPN – Dolnośląski ZPN

3. kolejka, 30.06, godz. 11

 • Dolnośląski ZPN – Łódzki ZPN
 • Zachodniopomorski ZPN – Podkarpacki ZPN

 

Eliminacje europejskie w Kazachstanie

Przypomnijmy, że mistrz Polski amatorów zagra w eliminacjach europejskich UEFA Regions’ Cup. Trafił on do grupy I, gdzie miał rywalizować z zespołami z Ukrainy, Izraela i Kazachstanu. Przedstawiciel ukraińskiej federacji ostatecznie wycofał się ze zmagań, ale to nie jedyna zmiana. Początkowo turniej eliminacyjny miał odbyć się w Izraelu, ale ze względu na sytuację w tym kraju, został przeniesiony do Kazachstanu. Mistrz Polski zagra więc w Ałmatach w turnieju, który zaplanowano od 17 do 26 sierpnia 2024.

Zwycięzca grupy I latem 2025 roku wystąpi w finałach UEFA Regions’ Cup.

 

 

 

 

 

Continue Reading

DolZPN

Superpuchar rozpocznie sezon na Dolnym Śląsku. Wiemy, gdzie się odbędzie

Published

on

Mecz o Superpuchar Dolnego Śląska, którym zmierzą się rezerwy Miedzi Legnica i Barycz Sułów, oficjalnie rozpocznie nowy sezonie w niższych ligach w regionie. Wiadomo, gdzie się odbędzie.

 

Zgodnie z planem. Nowy trener beniaminka IV ligi

Mecz o Superpuchar Dolnego Śląska to nowość w kalendarzu rozgrywek w niższych ligach w regionie. W spotkaniu, które będzie oficjalnym początkiem nowego sezonu 2024/25, zmierzą się mistrz IV ligi, czyli rezerwy Miedzie Legnica, oraz zdobywca wojewódzkiego Pucharu Polski – Barycz Sułów.

 

Dziś (w czwartek, 27 czerwca) poznaliśmy miejsce, gdzie spotkanie zostanie rozegrane. Będzie nim Stadion Miejski im. Orła Białego w Legnicy (na którym na co dzień gra pierwszy zespół Miedzi). Mecz zaplanowano na środę, 31 lipca. Pierwszy gwizdek sędziego o godzinie 17.

Przypomnijmy, że już w pierwszy weekend sierpnia, czyli 3/4 tego miesiąca, rozgrywki rozpoczną zespoły z III i IV ligi.

Continue Reading

DolZPN

O spadku Czarnych zdecydował walkower… w innym meczu. Burza we wrocławskiej A klasie

Published

on

A klasa

Czarni Białków w niedzielę byli jeszcze w A klasie, w poniedziałek spadli do klasy B. Wszystko przez walkowera, którego otrzymał ich rywal w walce o utrzymanie. Wyjaśniamy okoliczności bulwersującej sprawy.

 

Spadki i awanse od IV ligi do B klasy. Sezon 2023/24 w strefie wrocławskiej

W niedzielę (23 czerwca) wieczorem, po zakończeniu ostatnich meczów w sezonie, Czarni Białków cieszyli się z utrzymania w grupie I wrocławskiej A klasy. Utrzymania szczęśliwego, bo wywalczonego dzięki lepszemu bilansowi meczów bezpośrednich ze Zjednoczonymi Łowęcice.

Czarni przegrali w ostatniej kolejce w Sobótce ze Ślężą 2:3, ale z drużyn walczących o utrzymanie przegrał również Sokół Smolec 1:3 z rezerwami Polonii Środa Śląska. I to właśnie smolczanie znaleźli się gronie trzech spadkowiczów.

 

Przynajmniej do poniedziałku, 24 czerwca. Wtedy właśnie Komisja ds. Rozgrywek DolZPN zweryfikowała wynik meczu w Środzie Śląskiej jako walkower 3:0 dla Sokoła. Powód? Gra zawodnika, który rozegrał już 2/3 meczów w I drużynie Polonii, a więc nie mógł grać już w zespole rezerw.

Walkower dla Sokoła zdecydował, że to zespół ze Smolca utrzymał się w A klasie, a spadli z niej do B klasy Czarni Białków. Co zrozumiałe, sytuacja wywołała potężną burzę w social mediach.

Poszło o par. 15 pkt. 5 Regulaminu rozgrywek, który stanowi:

 

W Środzie Śląskiej mieli świadomość, że zawodnik – nazwijmy go X – nie może grać, bowiem od kilku spotkań nie był już wystawiany w składzie rezerw. Dlaczego zatem zagrał w ostatniej kolejce?

Najprawdopodobniej osoba odpowiedzialna za skład rezerw Polonii uznała, że skoro pierwsza drużyna zakończyła już sezon (w sobotę „jedynka” grała baraż o utrzymanie w IV lidze), to ma zastosowanie punkt B, bowiem zawodnik X miał na koncie ponad 50 proc. występów w „dwójce”.

Problem w tym, że nie tak należy traktować oba podpunkty. Jeśli zawodnik zagra w pierwszym zespole 2/3 meczów, to już – bez względu na wszystko – nie może grać w rezerwach.

 

Przy okazji burzy w mediach społecznościowych, pojawił się wpis jednego z działaczy Polonii, który sugerował, że klub pytał, czy zawodnik X zagrać w meczu rezerw i miał dostać pozytywną odpowiedź od jednego z działaczy DolZPN. Kategorycznie zaprzeczył temu Adam Michalik, dyrektor biura DolZPN w Legnicy. – Proszę o opublikowanie tego SMSa i odpowiedzi. Bądź skasowanie tych bzdur – napisał w komentarzu na Facebooku.

 

Niestety, w tym wszystkim najbardziej szkoda drużyny z Białkowa, która musi ponosić konsekwencje gapiostwa działaczy innego klubu.

Continue Reading

To się czyta