Mistrzowie Europy amatorów 10 lat później [GDZIE TERAZ GRAJĄ?]

Dolny Śląsk, jako jedyny region w Polsce, może poszczycić się mistrzostwem UEFA Regions’ Cup (nieoficjalne mistrzostwa Europy amatorów) zdobytym w 2007 roku. Co teraz robią mistrzowie sprzed dziewięciu lat? Czy komuś udało się zaistnieć w poważnej piłce?

 

UEFA Regions Cup. Porażka mistrzów Polski amatorów

W lipcu br. reprezentacja Zagrzebia zdobyła tytuł podczas 10. mistrzostw Europy amatorów UEFA Regions’ Cup. Wtedy też minęło 10 lat od największego sukcesu dolnośląskiej kadry na tych mistrzostwach. W 2007 roku została ona mistrzem Europy amatorów pokonując w finale turnieju rozgrywanego w Sliven drużynę gospodarzy, reprezentację Południowo-Wschodniej Bułgarii 2:1. Finał był bardzo dramatyczny. Polacy przegrywali od 66 min. to strzale Stoyanowa. Wyrównał Michał Sudoł w 78 min., a zwycięskiego gola w dogrywce, w 114 min., strzelił Szymon Jaskułowski.

 

Dziś sprawdzamy, jak potoczyły się piłkarskie losy naszych mistrzów Europy? Czy udział w turnieju okazał się trampoliną do profesjonalnej piłki?

 

Magazyn Sport-Track IV ligi w telewizji

Kariery przez duże K zrobiło (wciąż robi) dwóch zawodników. Choć oczywiście nie można przeceniać w tym roli udziału w UEFA Regions’ Cup. Mowa o dwóch graczach – wtedy – Polonii/Sparty Świdnica – Arkadiuszu Piechu i Janusz Golu. Obaj mają na koncie kilka gier w reprezentacji Polski, dobrze ponad sto ligowych występów oraz wiele goli (w przypadku Piecha). Obaj również są mistrzami Polski.

 

Nikt więcej z tamtej drużyny nie zagrał w Ekstraklasie. Poziom I ligi osiągnęli Michał Sudoł (kilka meczów w barwach GKP Gorzów Wielkopolski) oraz Arkadiusz Półchłopek. Ten drugi na zapleczu ekstraklasy w MKS-ie Kluczbork rozegrał 60 meczów i strzelił 10 goli.

 

Kolejnych 5 zawodników zaliczyło II ligę – jedni epizody, inni grali w niej przez wiele sezonów. Pozostali nie wyszli ponad III ligę. Dokładne zestawienie wszystkich zawodników z ówczesnej kadry reprezentacji Dolnego Śląska prowadzonej przez Janusza Kudybę i Romualda Kujawę poniżej.

 

Mistrzowie Europy amatorów - 10 lat później

ZawodnikKlub w czasie
Pucharu Regionów 2007
Klub obecny/ostatni klubNajwyższa liga,
w której grał
Krzysztof CzerniakPolonia Trzebnicanie graIII liga
Dariusz ZalewskiPolonia TrzebnicaMKP WołówIII liga
Szymon JaskułowskiPolonia TrzebnicaGKS Mirków/DługołękaIII liga
Ernest BalickiOrzeł Ząbkowice Śl. Zachód SobótkaII liga
Adrian SzymczakOrzeł Ząbkowice Śl. nie graIII liga
Tomasz SzczepekOrzeł Ząbkowice Śl. Unia BardoIII liga
Mariusz SadowskiOrzeł Ząbkowice Śl. nie graIII liga
Piotr BroszkowskiZagłębie/Górnik Wałbrzychnie graIII liga
Łukasz SkierskiProchowiczankanie graIV liga
Tomasz Góral Nysa Zgorzelecnie graIV liga
Michał SikorskiPogoń OleśnicaStal Brzeg II liga
Jarosław GadPogoń OleśnicaSV DöbernII liga
Michał Sudoł Motobi Bystrzyca Kąty Wr. Sokół Wielka LipaI liga
Tomasz JaworskiMotobi Bystrzyca Kąty Wr. MKP WołówIII liga
Arkadiusz PółchłopekMotobi Bystrzyca Kąty Wr. Esthetic Ludów ŚląskiI liga
Michał WróbelMotobi Bystrzyca Kąty Wr. Sokół Wielka LipaII liga
Łukasz OchmańskiMKS Oławanie graII liga
Arkadiusz Piech Polonia/S parta ŚwidnicaŚląsk WrocławEkstraklasa
Liga turecka
Liga cypryjska
Janusz GolPolonia/Sparta ŚwidnicaAmkar PermEkstraklasa
Liga rosyjska
W zestawieniu powyżej pokazujemy, z jakich klubów pochodzili mistrzowie z 2007 roku, gdzie grają obecnie (uwzględniamy również miniony sezon) i jaką najwyższą ligę osiągnęli od czasu gry w UEFA RC.

UEFA Regions’ Cup – co to jest?

To nieoficjalne mistrzostwa Europy amatorów. Nie grają w nich jednak reprezentacje poszczególnych krajów, tylko reprezentacje regionów, które następnie reprezentują swoje państwo w finałach.

Finały UEFA Regions’ Cup odbywają się co dwa lata. Gra w nich osiem zespołów wyłonionych w eliminacjach – zwycięzcy ośmiu grup, w której walczą po cztery zespoły. Wcześniej, w poszczególnych federacjach, trwają eliminacje między regionami.

Reprezentacja Dolnego Śląska w tym roku została mistrzm Polski i zagra w eliminacjach europejskich w przyszłym roku. Impreza mistrzowska odbędzie się w 2019 roku.

fot. screen ze strony uefa.com
część statystyk: 90minut.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *