Spadki i awanse w sezonie 2017/18 na Dolnym Śląsku [III, IV, OKRĘGÓWKA]

Za nami mniej więcej połowa rundy wiosennej. To dobra okazja do przypomnienia zasady spadków i awansów w sezonie 2017/18. Zwłaszcza że walka o awanse i utrzymanie się w poszczególnych ligach wchodzi w decydującą fazę. Oto aktualna sytuacja w rozgrywkach od III ligi do okręgówki na Dolnym Śląsku.

 

Cztery mecze w 8 dni? To nie Premier League, tylko A i B klasa

O tym ile drużyn spada z poszczególnych lig, nie decydują tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z lig centralnych do III ligi. W II lidze mamy cztery drużyny – trzy ze Śląska i jedną z Opolszczyzny – które mogą spaść do 3. grupy III ligi, gdzie grają dolnośląskie zespoły.

 

Na dziś (3 maja) sytuacja nie jest zła. Realnie patrząc zagrożone degradacją mogą być trzy zespoły – ROW 1964 Rybnik (obecnie 8. miejsce), Rozwój Katowice (12. miejsce) oraz MKS Kluczbork (16. miejsce). Tylko ten ostatni jest obecnie w strefie spadkowej, do miejsca nad kreską traci 2 punkty, ale ma jeden mecz mniej rozegrany od bezpośrednich rywali.

 

Strajk sędziów. Miał się rozszerzać, a został… zawieszony

Prawda jest jednak taka, że MKS będzie do końca walczył o utrzymanie się. Sytuacja ROW-u i Rozwoju jest na razie całkiem przyzwoita. Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Zapis ten będzie miał zastosowanie jednak tylko wtedy, jeśli z II ligi nie spadnie żadna drużyna do 3. grupy III ligi. Jeśli będzie jeden spadkowicz z II ligi, to z III ligi spadną 4 ekipy, a jeśli z II ligi spadną 2 drużyny, to III ligę opuści 5 zespołów, itd.

 

Na dziś byłyby to więc cztery drużyny spadające z 3. grupy III ligi. Gdyby sezon skończyłby się dziś, byłaby wśród nich Miedź II Legnica, która zajmuje 15, miejsce w tabeli.

 

Legniczanie mają jeden mecz rozegrany mniej od poprzedzających ją zespołów i nawet gdyby zdobyli w nim tylko 1 punkt, już byliby na miejscu bezpiecznym.

 

Biorąc pod uwagę rundę wiosenną i formę naszych drużyn walka o utrzymanie się w lidze oprócz Miedzianki czeka również rezerwy Zagłębia Lubin, a także Lechię Dzierżoniów, która gra w kartkę. Wydaje się, że Piast Żmigród już na dobre opuścił dolne rejony tabeli.

 

Awans do III ligi uzyska zespół, który wygra baraż rozegrany między mistrzami dwóch grup IV ligi. Na dziś są to AKS Strzegom i Foto-Higiena Gać, ale Apis Jędrzychowice oraz Śląsk II Wrocław (a także Bielawianka) też mają chrapkę na baraże.

 

Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2017/2018 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli.

 

Powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół.

  • jeśli z III ligi spadną dwa zespoły wówczas IV ligę opuści drużyna z 12 miejsca (grupy I bądź II z gorszą średnią punktową z całego sezonu), jeśli średnia punktowa będzie identyczna wówczas o pozostaniu zadecyduje mecz barażowy;
  • jeśli z III ligi spadną trzy zespoły wówczas IV ligę opuszczą drużyny z 12 miejsca obydwóch grup. Powyższą zasadę ewentualnego spadku z IV ligi Dolnośląskiej (dwóch grup) należy przyjąć przy spadku czterech i pięciu zespołów.

 

Gdyby sezon zakończyłby się dziś, to z IV ligą pożegnałyby się:

  • Zachód: Górnik Złotoryja, Nysa Zgorzelec, Olimpia Kamienna Góra i Górnik Boguszów- Gorce.
  • Wschód: Wiwa Goszcz, MKP Wołów, Pogoń Oleśnica i Karolina Jaworzyna Śląska.

 

Walka będzie trwała zapewne do końca, ale szanse dwóch ostatnich ekip w obu grupach są już chyba tylko teoretyczne. Coraz gorsza jest również sytuacja Nysy Zgorzelec. Walka o pozostałe miejsca wydaje się otwarta.

 

Nie można jednak wykluczyć odwrotnej sytuacji, że żaden klub z Dolnego Śląska nie spadnie z III ligi. W takiej, bardzo optymistycznej sytuacji, jedna (lepsza) z drużyn, która zajmie 13. miejsce w IV lidze utrzyma się. Z okręgówki do IV ligi uzyskają zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsce w czterech grupach okręgówki.

 

W okręgówkach zostało jeszcze najwięcej grania, więc zarówno kwestia awansów jak i spadków jest jeszcze otwarta. W trzech grupach jest zdecydowany lider – Piast Nowa Ruda, Victoria Ruszów i Prochowiczanka – który ma wielkie szanse na wejście do IV ligi. Za nimi trwa walka o drugie miejsce premiowane awansem. W grupie wrocławskiej trzy drużyny ostro walczą o promocję, a czwarta jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa.

 

Drużyny, które zajmą cztery ostatnie miejsca w każdej klasie okręgowej, spadną do odpowiednich klas A. Trzeba jednak pamiętać, że liczba może być większa w zależności od ilości drużyn, które spadną z IV lig do poszczególnych grup okręgówki.

 

5 thoughts on “Spadki i awanse w sezonie 2017/18 na Dolnym Śląsku [III, IV, OKRĘGÓWKA]

  1. Co zadecyduje o wyborze, który zespół jako 9. awansuje z ligi okręgowej? Czy na pewno wtedy spadają i tak po 4 zespoły?

    1. Tego nie jestem pewien w 100 proc., ale nie ma takiej sytuacji opisanej w regulaminie. Jest natomiast napisane, że spadają po 4 drużyny z 2 grup IV ligi, więc CHYBA awansuje 9 zespół z okręgówki. Według mnie najlepszy zespół z 3. miejsca na DŚ, ta która będzie miała najlepszy współczynnik

  2. Można wnioskować z regulaminu, że awans 3. drużyny będzie tylko wówczas gdy 1 i 2 zespół się wycofa. Nie jest określone kto uzupełni lukę. Wg mnie, najbardziej fair, “zgodnie z duchem sportowej rywalizacji” powinno się w takim razie zostawić najlepszy zespół 4ligowy, który w tej lidze już jest. Sytuacja podobna miała miejsce w sezonie 10/11, 11/12 (było jedno miejsce wolne)wtedy odmowila awansu druzyna z ośna lubuskiego a w lidze pozostał Twardy Świętoszów, ktory sie po 3. kolejkach wycofał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *