Spadki i awanse w III i IV lidze. Dużo zależy od… MKS-u Kluczbork

Rozgrywki piłkarskie wchodzą w decydującą fazę. Wkrótce rozstrzygnie się kto awansuje, a kto spadnie. Los niektórych dolnośląskich klubów III i IV ligi zależy również od… MKS-u Kluczbork.

 

III liga. Piast i Miedź II wygrywają, blamaż rezerw Zagłębia

O tym, ile drużyn spadnie z 3. grupy III ligi, w której grają dolnośląskie zespoły, bardzo duży wpływ mają spadkowicze z II ligi. A konkretnie – ile drużyn spadnie do poszczególnych grup III ligi. W II lidze są 4 zespoły z „naszego” okręgu. GKS Jastrzębie jest już pewny awansu do I ligi, Rozwój Katowice natomiast pewny utrzymania. Praktycznie zapewniony II-ligowy byt ma również ROW Rybnik (tylko jakaś katastrofa może spowodować jego degradację). Na granicy za to balansuje MKS Kluczbork. W tej chwili zajmuje 14. miejsce w tabeli (ostatnie bezpieczne), ale ma tyle samo punktów co 15. Znicz Pruszków i tylko jeden punkt więcej od Wisły Puławy.

 

Dlaczego miejsce MKS-u jest tak ważne? Ano dlatego, spadek drużyny z Kluczborka może (choć nie musi) spowodować, że z III ligi spadnie jakiś dolnośląski zespół. Zgodnie z regulaminem z III ligi spadają 3 zespoły, ale jeśli z II ligi spadnie jakaś drużyna, to wtedy z III ligi spadają 4 ekipy.

 

Znamy pierwszego beniaminka IV ligi na Dolnym Śląsku

Aktualnie zagrożone spadkiem są trzy nasze drużyny: Lechia Dzierżoniów, Miedź II Legnica i Zagłębie II Lubin. Jeśli spadałyby 3 drużyny, to nasze zespoły miałby bezpieczną zaliczkę nad strefą spadkową – odpowiednio 10, 8 i 7 punktów. Jeśli spadnie MKS to z III ligi będą leciały 4 ekipy, to wtedy zaliczka ta stopnieje do – 4, 2 i 1 punktu. A to oznacza walkę z nożem na gardle do ostatniej kolejki.

 

Tym jak zakończy sezon MKS żywo zainteresowane są również dolnośląskie kluby z IV ligi. Jeśli bowiem żaden z naszych III-ligowców nie spadnie (a szanse na to przy utrzymaniu się drużyny z Kluczborka znacznie rosną), to wtedy z IV ligi spadnie 7 a nie 8 zespołów.

 

Przypomnijmy, że z IV ligi spadają po 4 drużyny z obu grup. Jeśli jednak nikt nie spadnie z III ligi to wtedy jedna drużyna, która zajmie 13. miejsce, zachowa ligowy byt. Co ciekawe, na dziś dwie drużyny, które zajmują tę lokatę – Wiwa Goszcz i Górnik Złotoryja – mają tyle samo punktów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *