Kto się utrzyma w IV lidze, jak nikt z “naszych” nie spadnie z III ligi?

Jest szansa, że w tym roku z IV ligi spadnie tylko siedem zespołów. Kto się uratuje, gdyby żadna dolnośląska drużyna nie spadła z III ligi? Wyjaśniamy poniżej i nie ma to nic wspólnego z tym, która drużna awansuje z IV do III ligi.

 

IV liga. Znamy 5 spadkowiczów, szósty może się utarować… tylko w teorii

Przy okazji tekstu (link powyżej), w którym pisałem o spadkowiczach z IV ligi, pojawiły się wątpliwości co do tego, czy wpływ na to, która drużyna spadnie, a która się uratuje, będzie miała przynależność grupowa zespołu, który awansuje do III ligi. Przypomnijmy, że beniaminka III ligi w nowym sezonie wskaże baraż (dwumecz), w którym zmierzą się mistrzowie grup wschodniej i zachodniej IV ligi.

 

Co mówi regulamin? Według niego z każdej grupy IV ligi spadają po 4 drużyny. Liczba spadkowiczów może się zwiększyć, jeśli z III ligi spadałyby 2 lub więcej drużyn z Dolnego Śląska. Na dziś jednak jest to mało prawdopodobne. Jeśli w II lidze utrzyma się natomiast MKS Kluczbork, jest duża szansa, że żadna dolnośląska drużyna nie spadnie z III ligi.

 

Mirków i Prusice coraz bliżej IV ligi. Aż pięciu spadkowiczów?

Dzięki temu utrzyma się jeden z czwartoligowych spadkowiczów, bowiem do klasy okręgowej spadnie 7 drużyn (licząc obie grupy IV ligi) a nie osiem. Który? Będzie to drużyna z 13. miejsca w jednej z grup, która będzie miała więcej punktów na koniec sezonu.

 

W tym przypadku nie będzie miał znaczenia fakt, mistrz której grupy awansuje do III ligi (np. jeśli awansuje Foto-Higiena Gać lub Śląsk II Wrocław nie oznacza to, że 13. zespół wschodniej grupy IV ligi utrzyma się).

 

Podobna sytuacja miała już miejsce przed rokiem. Awans wywalczyły rezerwy Zagłębia Lubin, ale nie oznaczało to, że mniej drużyn spadło z grupy zachodniej. Ze względu na fakt, że spadkowiczów z III ligi było aż trzech, z obu grup IV ligi spadło po 5 zespołów.

 

Dopiero przed nowym sezonem IV ligi tworzony jest ostateczny podział drużyn na grupy wschodnią i zachodnią. Np. w tym roku aż dwa zespoły ze wschodu, a konkretnie z region wałbrzyskiego – AKS Strzegom i Górnik Boguszów-Gorce, grają w grupie zachodniej. To oczywiście pokłosie faktu, że na wschodzie było 18 czwartoligowców, a na zachodzie 14.

 

Duże znacznie ma natomiast kto spada z IV ligi dla poszczególnych klas okręgowych. Tutaj podział jest już terytorialny i większa liczba spadkowiczów do danego okręgu zwiększa ilość degradowanych zespołów w niższych ligach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *