Mniej obcokrajowców spoza UE w niższych ligach

Ekstraklasa bez limitów gry obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, niższe ligi z zaostrzonymi przepisami – to efekt uchwały zarządu PZPN.

 

Wilki z Premier League pomogły Wilkom z A-klasy

Na piątkowym posiedzeniu zarządu PZPN przegłosowano dwie ważne uchwały. Dotyczyły one obowiązku gry młodzieżowców oraz limitów obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy mogą jednocześnie występować na murawie.

 

Przepisy te są szczególnie ważne dla klubów Ekstraklasy. Wprowadzono bowiem obowiązek wystawiania w składzie co najmniej jednego młodzieżowca, który musi być na murawie przez całe spotkanie. Wedle uchwały, zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21 rok życia oraz zawodnik młodszy.

 

Trener Orkana Szczedrzykowice przechodzi do Zagłębia

O ile wprowadzenie obowiązku gry młodzieżowca spotkała się z krytyką większości klubów, to już zniesienie limitu dwóch piłkarzy spoza Unii Europejskiej w ekstraklasie przyjęta została z zadowoleniem. Teraz, od sezonu 2019/2020, będzie można wystawić niemal całą jedenastkę zawodników spoza Wspólnoty.

 

Ta sama uchwała zaostrzyła przepisy dotyczące obcokrajowców spoza UE w pozostałych ligach – od I ligi do klasy B. Od nowego sezonu w tych rozgrywkach na murawie będzie mógł przebywać tylko jeden taki zawodnik.

 

Warto pamiętać, że obecnie na Dolnym Śląsku takich zawodników mogło być dwóch. Biorąc po uwagę fakt, że w naszym regionie, zwłaszcza Wrocławiu, ale nie tylko, przebywa sporo obcokrajowców spoza Unii (głównie Ukraińców), przepis ten wydawał się więcej niż uzasadniony.

 

Czy jego zmiana ma sens? Jeśli zamysłem było to, że przepis ten chronić kluby przed „zalewem” obcokrajowców, którzy będą blokować „młodym, zdolnym” Polakom grę w pierwszym składzie, to warto przypomnieć, że w niższych ligach wiele klubów ma często problem ze skompletowaniem kadry…

 

One thought on “Mniej obcokrajowców spoza UE w niższych ligach

  1. Obowiązek gry młodzieżowca w klubie ekstraklasowym przez całe spotkanie to klasyczny przykład strzału w stopę.Ten wymóg przecwiczono w nizszych klasach i nic dobrego on nie wniósł do zespołów.Jeśli bowiem zawodnik tzw. młodzieżowiec jest dobry,to grać będzie w drużynie i bez obowiązywania tego wymogu.Jeśli zas drużyna nie ma dobrego młodzieżowca a wstawia do składu zawodnika spełniającego tylko wymogi wiekowe to i tak gra ona de facto w 10 czyli jest już na starcie na straconej pozycji.Kontynuacja gry w 10 po kontuzjowaniu młodzieżowca i niemożności zastąpienia go innym odpowiednim wiekowo zawodnikiem to kolejny absurd.Co to ma wspólnego z fair play?Jak widać po futbolowa centrala po nieudanym mundialu zaczęła strzelać na ślepo we wszystkich kierunkach zupełnie bez sensu,tworząc kuriozalne pomysły i przepisy jak ten o konieczności gry młodzieżowca.Coraz bardziej odnieść można wrażenie,że sztab PZPN “odlatuje ” od rzeczywistości polskiej piłki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *