Okręgówki na Dolnym Śląsku. Awanse i spadki 2018/19 [SYMULACJA]

Sześć kolejek do końca sezonu w dolnośląskich okręgówkach. Kto ma szanse na awans, a kto nie uniknie degradacji? I przede wszystkim – ile drużyn spadnie z poszczególnych klas rozgrywkowych. Wyjaśniamy.

 

Kto spadnie z IV ligi? Jaki będzie podział grup? [SYMULACJA]

Sprawa awansów z okręgówki do IV ligi jest prosta. Z każdej grupy awansują po dwie drużyny, które zajmą 1. i 2. miejsce. Oczywiście, muszą one spełnić również wymogi licencyjne – które mają być w przyszłym sezonie szczególnie wymagane. Jeśli któraś z drużyn nie spełni wymagań, szanse na awans będą miały również drużyny z miejsc 3. lub 4.

 

Sprawa spadków jest bardziej skomplikowana. Co ciekawe, choć reguluje ją regulamin rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Sezon 2018/2019, to każdy z OZPN-ów wprowadził swoje, odmienne zasady w tej kwestii.

 

Cudu nie było. ROW spada z II ligi, a to oznacza 6 spadkowiczów z III ligi

Największy jednak wpływ na liczbę spadkowiczów z poszczególnych okręgówek, ma liczba spadkowiczów z IV ligi, pośrednio nawet z III ligi.

 

Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy na koniec sezonu. Już jednak widać, że w niektórych okręgach szykują się duże przetasowania, a w innych ligowy byt mogą zachować nawet potencjalni spadkowicze.

 

Jak to wygląda na dziś (21.05.)? Oto symulacja, choć trzeba pamiętać, że jeszcze wiele może się zmienić.

 

WROCŁAW

Awans

W grze o awans jest aż sześć zespołów: Moto Jelcz Oława, Zachód Sobótka, Mechanik Brzezina, Polonia Środa Śląska, Wiwa Goszcz i Pogoń Oleśnica. Dzieli je obecnie tylko 6 punktów, a niemal każda kolejka przynosi zmianę lidera. Wiele się jeszcze może wydarzyć.

 

Spadek

Na dziś z IV ligi wschodniej do wrocławskiej okręgówki spadałaby tylko jedna drużyna – MKP Wołów. To oznacza, że z okręgówki do A klasy spadałyby 3 zespoły:

 • Kolektyw Radwanice
 • Energetyk Siechnice
 • Strzelinianka Strzelin

Trzy inne zespoły wciąż nie mogą być jednak pewne utrzymania się.

Jeszcze jedno wyjaśnienie. Choć regulamin zakłada, że z okręgówki spadają 4 drużyny, to w przypadku jednego spadkowicza z IV ligi niemal na pewno zespół z 13. miejsca w okręgówce się utrzyma. Piszę niemal, bo nie ma jasnego wyjaśnienie takiej sytuacji w regulaminie, choć jest to znacznie bardziej prawdopodobne, niż awans piątej drużyny z klasy A.

 

WAŁBRZYCH

Awans

W grze wciąż jest 5 drużyn, ale liderująca Pogoń Pieszyce ma awans na wyciągnięcie ręki (aktualnie 7 pkt. przewagi nad 3. drużyną). O drugie premiowane awansem miejsce walczą Zamek Kamieniec Ząbkowicki, Victoria Tuszyn, LKS Bystrzyca Górna oraz Włókniarz Kudowa Zdrój.

 

Spadek

Z IV ligi wschodniej płyną kiepskie wieści. Na dziś do wałbrzyskiej okręgówki spadają bowiem 3 zespoły. A to oznacza, że z okręgówki do A klasy spadną nie 3, a 4 drużyny. Na dziś są to:

 • Piławianka Piława Górna
 • MKS Szczawno Zdrój
 • Sparta Ziębice
 • Górnik Boguszów-Gorce

 

LEGNICA

Awans

Walczą o awans 4 zespoły: KS Legnickie Pole, GKS Męcinka, Konfeks Legnica oraz Kuźnia Jawor. Lider ma największe szanse na zwycięstwo, ale również może mieć największe problemy z uzyskaniem licencji.

 

Spadek

Zgodnie z regulaminem spadają 4 drużyny, ale realnie będą to zapewne trzy, a być może tylko dwie drużyny. Wszystko dzięki korzystnej sytuacji w zachodniej grupie IV ligi. Na dziś do legnickiej okręgówki spada tylko Sparta Grębocice – wtedy okręgówkę opuściłby 3 drużyny.

Nie można jednak wykluczyć nawet sytuacji, że grębociczanie się utrzymają (będzie to zależało w dużej mierze od tego, czy w III lidze utrzyma się Foto-Higiena Gać). Wtedy do A klasy spadną 2 zespoły.

Na dziś spadkowiczami są natomiast:

 • Chojnowianka Chojnów
 • Huta Przemków
 • Czarni Rokitki

 

JELENIA GÓRA

Awans

Lotnik Jeżów Sudecki już jest niemal pewno awansu. Potrzebuje 1 punktu w 6 meczach, by cieszyć się z po dwóch latach z powrotu do IV ligi. Drugi Gryf Gryfów Śląski ma bardzo duże szanse na awans, a pokrzyżować mu plany będzie chciał ktoś z trójki Łużyce Lubań, Nysa Zgorzelec i Włókniarz Leśna.

 

Spadek

Kiepsko wygląda na dziś sprawa spadków. A to za sprawą IV ligi, z której obecnie spadają trzy drużyny (Victoria Ruszów i Włókniarz Mirsk już na 100 proc., walczy jeszcze BKS Bolesławiec). A to oznacza, że grono spadkowiczów do A klasy powiększy się z 3 do 4.

Na dziś są to:

 • GKS Warta Bolesławiecka
 • Cosmos Radzimów
 • Piast Bolków
 • Hutnik Pieńsk

Ale spać spokojnie nie mogą także Granica Bogatynia i Chrobry Nowogrodziec.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *