Zmiany powrotne w B i A klasie. Co sądzicie o tym pomyśle? [SONDA]

„Dopuszcza się możliwość stosowania zmian powrotnych w rozgrywkach klasy A i klasy B prowadzonych przez DolZPN. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Pomoże trochę? – napisał na twitterze Andrzej Padewski, prezes związku. A Wy co sądzicie? Zagłosujcie w sondzie.

 

Trzy kluby awansowały już do A klasy [RANKING WICELIDERÓW 10.06.]

Piłkarska centrala zainteresowała się w końcu rozgrywkami amatorskimi. PZPN wprowadził jednolite, niższe od obecnych, opłaty w całym kraju za przystąpienie do rozgrywek. Mówi się również o poluzowaniu wymagań licencyjnych dla klubów z najniższych lig. We własnym zakresie działają również związki wojewódzkie. Wszystkie te działania mają – w dużym uproszczeniu – rozwijać rozgrywki amatorskie. By powstawało więcej drużyn, a w piłkę grało jak najwięcej osób.

 

Stąd, jak mniemam, pomysł z wprowadzeniem zmian powrotnych. Bo w niższych ligach w naszym regionie w ostatnim czasie drużyny się raczej zawijają, niż powstają. Zmiana ta miałaby pomóc właśnie takim klubm przeczekać najtrudniejszy czas, by móc uczestniczyć w rozgrywkach nawet z bardzo wąską kadrą.

 

Dolnośląski Puchar Polski dla Zagłębia II Lubin. Czajor zatrzymał Piasta

Moim zdaniem to jednak kiepski pomysł. Może zabrzmi to górnolotnie, ale urok B czy A klasy polega właśnie na tym, że dla tych tysięcy amatorów to namiastka wielkiej piłki. Gdzie obowiązują takie same zasady jak w futbolu zawodowym. I tym właśnie odróżnia się piłka w niższych ligach od grania w ligach halowych, zakładowych czy innych.

 

Rozumiem intencję pomysłodawców, choć uważam, że wprowadzenie zmian powrotnych nie będzie miała wpływu na to, czy jakiś klub przetrwa czy przestanie istnieć. Może pomóc w pojedynczym meczu, ale nie globalnie. 

 

Mogę się jednak mylić. Jak napisał prezes – jestem starym konserwatystą – i w przypadku piłki coś w tym jest. 

 

Co ciekawe, pod wspomnianym tweetem rozgorzała bardzo ciekawa dyskusja. Większość jej uczestników była na „nie”, choć nie brakowało również głosów „za”. Zwłaszcza że, jak wskazywali – w niektórych krajach na zachodzie taki system się sprawdza. 

 

Oczywiście ważne jest również, jakby to miało wyglądać w rzeczywistości i jak zmiany te byłby regulowane przez przepisy. Bo wtedy może łatwiej byłoby przekonć nieprzekonanych…

 

A Wy jak sądzicie? Głosujcie w sondzie

 

2 thoughts on “Zmiany powrotne w B i A klasie. Co sądzicie o tym pomyśle? [SONDA]

  1. Panie prezesie miłościwie nam panujący trzeba koniecznie wprowadzić przepis , ze trzy kornery to automatycznie rzut karny. To podniesie poziom ofensywności w grze niższych lig.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *