Korona króla strzelców III ligi. Czy jest przepustką do zawodowej piłki?

Czy zdobycie korony króla strzelców w III lidze może być przepustką do poważnej, zawodowej piłki? Może, choć to droga trudna i wyboista. I nie zależy tylko od umiejętności strzeleckich.

 

Maciej Firlej znów wypożyczony z Korony. Tym razem do II ligi

Maciej Firlej, najlepszy strzelec III ligi w barwach Ślęzy Wrocław w sezonie 2017/18, trafił do Korony Kielce. Mocno był nim wcześniej zainteresowany również Górnik Zabrze. Na razie jednak wychowanek Orła Wojcieszów nie przebił się do kadry klubu z ekstraklasy i swoje strzeleckie walory musi potwierdzić na wypożyczeniu w II-ligowej Pogoni Siedlce.

 

Przy okazji zadałem sobie pytanie – na ile korona króla strzelców III ligi, a więc czwartego poziomu rozgrywkowego, może być przepustką do poważnej, zawodowej piłki. Dlatego sprawdziłem losy najlepszych strzelców III ligi, w której grają drużyny z Dolnego Śląska, w ostatnich 10 sezonach.

 

Skład III ligi już kompletny, ale wciąż niepewny… Co dalej z Rozwojem?

Pamiętajmy, że do sezonu 2015/16 była to III liga dolnośląsko-lubuska, a ostanie trzy sezony jest to III liga po reformie, w której grają zespoły z województw dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego.

 

Król Strzelców 2009/2010

 • Łukasz Ochmański (MKS Oława) – 17 goli 

Zakończył karierę 2 lata później w wieku 27-lat w barwach Chrobrego Głogów (z którym awansował do II ligi) i wyjechał za granicę.

 

Król Strzelców 2010/2011

 • Szymon Jaskułowski (Polonia Trzebnica), Mateusz Machaj (Chrobry Głogów) – 16 goli

Szymon Jaskułowski powyżej III ligi już nie zagrał.

Machaj po tym sezonie – jako 22 latek – trafił do ekstraklasowej Lechii Gdańsk. Do dziś w najwyższej lidze – w barwach Lechii, Śląska i Jagiellonii – zagrał 103 mecze i strzelił 6 goli. Obecnie gra w I-ligowym Chrobrym.

 

Król Strzelców 2011/2012

 • Łukasz Czyżyk (Promień Żary) – 15 goli

Niemal do końca przygody z piłką grał w Promieniu.

Z dolnośląskich drużyn nikt nie poszalał z bramkami.

 

Król Strzelców 2012/2013

 • Wojciech Okińczyc (UKP Zielona Góra) – 27 goli

Okińczyc awansował wtedy z UKP do II ligi, w tej klasie rozgrywkowej grał i strzelał również w barwach Rakowa Częstochowa. Ponadto zaliczył 7 meczów w ekstraklasie (Górnik Zabrze, Podbeskidzie) oraz 9 meczów z 1 golem w I lidze (Flota Świnoujście).

Wicekrólem strzelców został Grzegorz Rajter ze Ślęzy Wrocław – 19 goli (wówczas 25-latek).

 

Król Strzelców 2013/2014

 • Krzysztof Sikora (Formacja Port 2000 Mostki) – 24 gole

Wcześniej był m.in. w Dyskobolii Grodzisk Wlkp. i Widzewie, ale gdy zostawał królem strzelców nie miał już wielki szanas na „dużą karierę”

Wicekrólem strzelców znów był Rajter ze Ślęzy – 21 goli.

Co ciekawe, 3. miejsce zajął Krzysztof Piątek, wtedy gracz rezerw Zagłębia Lubin. Napastnik Milanu miał wtedy 19 lat.

 

Król Strzelców 2014/2015

 • Krzysztof Piosik (Formacja Port 2000 Mostki) – 29 goli

Napastnik Formacji miał już pond 30 lat na karku, więc na wielką karierę nie mógł już liczyć.

Najlepszy rezultat z dolnośląskich zawodników miał Adrian Bergier z Piast Żmigród, obecnie trener IV-ligowego Orła Prusice.

Grzegorz Rajter tym razem strzelił 17 bramek.

 

Król Strzelców 2015/2016

 • Marcin Orłowski (Górnik Wałbrzych) – 30 goli

Orłowski zdobył koronę mając już uznaną markę na rynku piłkarskim, przynajmniej tym II-ligowym. Potem przeszedł do Puszczy Niepołomnice, z którą awansował do I ligi.

Warto wspomnieć, że po rundzie jesiennej tego sezonu najlepszym strzelcem był Krzysztof Drzazga (KS Polkowice), który zdobył 21 bramek. W zimowym okienku transferowym trafił do Wisły Kraków. Do tej pory ma 29 meczów w ekstraklasie i 5 strzelonych goli.

Grzegorz Rajter tym razem strzelił 22 bramki.

 

Król Strzelców 2016/2017

 • Wojciech Caniboł (GKS 1962 Jastrzębie) – 19 goli

Caniboł koronę zdobył w konkretnym już wieku. Awansował z GKS-em do II ligi, dziś w III-ligowym Pniówku Pawłowice Śląskie.

Drugi na liście strzelców (razem z Damianem Celuchem z Piasta Żmigród) był wtedy Daniel Szczepan z GKS-u 1962 Jastrzębie. Po seoznie spędzonym w II lidze, trafił do ekstraklasowego Śląska Wrocław. Ma na koncie obecnie 8 meczów, ale niewiele minut.

 

Król Strzelców 2017/2018

 • Maciej Firlej (Ślęza Wrocław) – 24 gole

O losach Macieja Firleja pisałem tutaj – Maciej Firlej znów wypożyczony z Korony. Tym razem do II ligi

W tamtym sezonie 20 goli dla Lechii Dzierżoniów zdobył Damian Niedojad, który trafił potem do II-ligowego Rozwoju Katowice, a dziś jest w II-ligowej Skrze Częstochowa.

 

Król Strzelców 2017/2018

 • Mariusz Szuszkiewicz (Górnik Polkowice) – 27 goli

Szuszkiewicz awansował z Górnikiem do II ligi i przedłużył kontrakt o 2 lata.

 

Jak widać, różnie układały się losy królów strzelców III ligi. Można powiedzieć, że III liga była trampoliną dla Machaja czy Drzazgi, choć ten drugi dopiero na dobre zaczyna swoją przygodę z ekstraklasą i musi usadowić się w niej na stałe. Przed Firlejem wciąż wszystko stoi otworem, ale musi zacząć regularnie grać i strzelać.

 

Wracając jeszcze do tytułowego pytania. Korona króla strzelców z pewnością może być przepustką do zawodowej piłki, ale zależy to od bardzo wielu czynników. Choćby wieku, w jakim trafia się propozycja. I czy jest na tyle dobra, że zawodnicy – w końcu amatorzy, którzy często mają rodziny i muszą myśleć również o ich przyszłości – są w stanie zaryzykować i podjąć rękawicę.

 

Fot. Zdjęcia pochodzą ze stron klubowych Górnika Polkowice, Ślęzy Wroclaw oraz Chrobrego Głogów

 

 

2 thoughts on “Korona króla strzelców III ligi. Czy jest przepustką do zawodowej piłki?

 1. Jednak Grzegorz Rajter to klasa sama w sobie, niezależnie w jakim klubie grał jest gwarantem bramek i szkoda, że nie miał okazji sprawdzić się na szczeblu I ligi i maybe ekstraklasy, bo żadna drużyna nie postawiła na tego gracza.

 2. Najważniejszym czynnikiem jest wiek. Jeśli król strzelców ma tak do 21 lat, to jeszcze jest szansa, że się rozwinie. Powyżej to już chyba za późno na duży awans.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *