Connect with us

Zagłębie

Sekundy od sensacji w Lubinie. Rezerwy Zagłębia po karnych przegrały z Miedzią

Published

on

Zagłębie II Lubin - Miedź Legnica

W 1/32 finału Pucharu Polski rezerwy Zagłębia Lubin zmierzyły się z Miedzią Legnica. I były o krok, albo kilka sekund, od sprawienia ogromnej sensacji.

 

Transmisja meczu Widzew – Śląsk. Sprawdź, gdzie oglądać

Do Lubina zawitała I-ligowa Miedź, choć zawodników z pierwszego składu legniczan nie było zbyt wielu. Na murawę wybiegli głównie zawodnicy ocierający się o wyjściową jedenastkę, bądź zmiennicy. Mimo wszystko należało się spodziewać lepszej postawy faworyta na początku spotkania z III-ligowcem, który jak dotąd nie wygrał w lidze ani jednego meczu.

 

Tymczasem Miedziowi, którzy są zdobywcami wojewódzkiego Pucharu Polski na Dolnym Śląsku, rozpoczęli fantastycznie. W 8 min. gola na 1:0 strzelił Bartosz Białek, a dwie minuty później rezultat podwyższył Adam Borkowski.

 

Mecz Widzew – Śląsk. Transmisja w telewizji oraz w internecie

Druga połowa to już totalna dominacja Miedzianki. Legniczanie obijali słupki i poprzeczki bramki gospodarzy, mieli sporo sytuacji, ale albo chybiali, albo fenomenalnie bronił Kacper Bieszczad. Swego dopięli dopiero w 84 min., gdy do siatki trafił Hubert Antkowiak. Po chwili mogło być po meczu, ale piłka po strzale Kacpra Chodyny trafiła w słupek.

 

Arbiter doliczył 4 minuty, a Miedź rzuciła się do ataku. Stworzyła sobie kilka wyśmienitych sytuacji, ale gola nie strzeliła. Aż do? 95 min., kiedy Bieszczada pokonał Damian Byrtek. Lubinianom do wygrania tego meczu zabrakło dosłownie kilku sekund. 

 

Dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu i o awansie decydowały rzuty karne. Te lepiej wykonywali bardziej doświadczeni gracze z Legnicy. Warto dodać, że Mateusz Hewelt obronił dwa rzuty karne strzelane przez lubinian.

 

Ostatecznie Miedź wygrywa po rzutach karnych i unika kompromitacji. Młodym zawodnikom z Lubina, których średnia w tym meczu nie przekroczyła 19 lat, należą się jednak ogromne słowa uznania za ten mecz.

 

 

 

Śląsk II Wrocław

Trzy dolnośląskie zespoły w rundzie wstępnej Pucharu Polski

Published

on

okręgowy Puchar Polski

Zagłębie II Lubin, Śląsk II Wrocław i Górnik Polkowice poznały rywali w rundzie wstępnej Pucharu Polski 2023/2024.

 

Wrócił na chwilę, zostanie 2 lata. Jacek Magiera podpisał nową umowę ze Śląskiem

Zmagania w Pucharze Polski w sezonie 2023/2024 rozpoczną się od rundy wstępnej, którą zaplanowano na 9 sierpnia. Wezmą w niej udział drużyny z II ligi oraz oraz dwa najsłabsze zespoły z I ligi w zakończonym niedawno sezonie.

 

Swoich rywali poznali więc trzej dolnośląscy drugoligowcy, a właściwie jeden – rezerwy Zagłębia Lubin – oraz dwaj niedawni drugoligowcy, bo Górnik Polkowice i Śląsk II Wrocław spadli z trzeciego poziomu rozgrywkowego. Nie było jednak klasycznego losowania, a zestawiono ze sobą drużyny według klucza „najmocniejsza” vs. „najsłabsza” z tego grona.

Runda wstępna Pucharu Polski:

  • Kotwica Kołobrzeg – Zagłębie II Lubin
  • Znicz Pruszków – Górnik Polkowice
  • Chojniczanka Chojnice – Śląsk II Wrocław

 

W I rundzie PP zagrają ponadto Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Miedź Legnica i Miedź II Legnica (zdobywca dolnośląskiego Pucharu Polski).

 

Continue Reading

Zagłębie

Jakub Świerczok wśród czterech zawodników, którzy opuszczają Zagłębie Lubin

Published

on

Jakub Świerczok

Czterech zawodników opuszcza po sezonie Zagłębie Lubin. Wśród nich jest Jakub Świerczok, który na wiosnę nie zdołał przekonać do siebie trenera Waldemara Fornalika.

 

UEFA Region’s Cup. Oto kadra Dolnego Śląska na finały mistrzostw Europy amatorów

30-letni Jakub Świerczok trafił ponownie do Zagłębia na początku rundy wiosennej. To była jego druga przygoda z Miedziowymi. Za pierwszym razem, od lipca 2017 do stycznia 2018 roku, zaliczył 21 meczów, w których strzelił 16 goli.

Teraz tak dobrze już nie było. Świerczok, który wrócił do futbolu po dłuższej przerwie spowodowanej dyskwalifikacją, rozegrał pięć spotkań, w sumie zaliczając 163 minuty na murawie. W notesach statystyków nie zaistniał.

 

Z Lubinem żegna się ponadto trzech innych graczy. 32-letni skrzydłowy Saša Živec dołączył do Zagłębia 27 czerwca 2019 roku. Podczas czterech lat w Miedziowych barwach rozegrał 80 spotkań, w których zdobył 14 goli i zanotował 11 asyst.

 

Mateusz Bartolewski do Lubina trafił latem 2020 roku z Ruchu Chorzów. Lewy obrońca wystąpił w Zagłębiu 54 razy (3 gole i 3 asysty).

 

Jakub Żubrowski przeszedł do Zagłębia Lubin w lipcu 2020 roku z Korony Kielce. Przez blisko trzy lata rozegrał łącznie 49 meczów w lidze i Pucharze Polski (strzelił 2 bramki w PP).

 

fot. Zagłębie Lubin 

 

Continue Reading

Śląsk II Wrocław

Siedem meczów – siedem porażek, bramki 6:23

Published

on

Czy to był najgorszy weekend w dziejach dolnośląskiej piłki w rozgrywkach drużyn zawodowych? Wiele na to wskazuje.

 

III liga. Ślęza lepsza od lidera, rezerwy Chrobrego wygrały w Gorzowie Wlkp.

W piłce profesjonalnej – czyli od ekstraklasy do II ligi – Dolny Śląsk reprezentuje siedem drużyn. Po dwa zespoły Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin, a także Miedź Legnica, Chrobry Głogów i Górnik Polkowice. Aż tyle drużyn w zawodowej piłce dobrze świadczy o naszym regionie, choć w bieżącym sezonie kibice większości z nich nie są rozpieszczani wynikami.

 

Miniony weekend nie zapisze się jednak w historii dolnośląskiego futbolu złotymi zgłoskami, bowiem wszystkie nasze drużyny przegrały swoje mecze ligowe. Siedem porażek na siedem meczów, w tym kilka wręcz druzgocących. Bilans bramkowy – 6:23 – mówi sam za siebie.

 

Oto wyniki dolnośląskich drużyn z weekendu

  • Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 4:1
  • Zagłębie Lubin – Pogoń Szczecin 0:1
  • Lechia Gdańsk – Miedź Legnica 4:0
  • Podbeskidzie Bielsko-Biała – Chrobry Głogów 6:0
  • Pogoń Siedlce – Górnik Polkowice 3:2
  • Śląsk II Wrocław – Garbarnia Kraków 2:3
  • Lech II Poznań – Zagłębie II Lubin 2:1
Continue Reading

Zagłębie

Jakub Świerczok wraca i do grania, i do Zagłębia Lubin

Published

on

Jakub Świerczok

Jakub Świerczok ponownie został zawodnikiem Zagłębia Lubin. 30-letni napastnik wrócił po pięciu latach i podpisał umowę do końca sezonu z opcją przedłużenia o kolejny rok.

 

Ze Stali do Sokoła. Drugi transfer czwartoligowca

Jakub Świerczok po raz pierwszy do Lubina trafił latem 2017 roku. W 21 meczach strzelił wówczas 16 bramek i zanotował 3 asysty. Wysoka forma, już po rundzie, zaowocowała transferem do Ludogoretsa Razgrad. W Bułgarii wiodło mu się z różnym szczęściem. W sumie zdobył 37 goli i 10 asyst, a także cztery tytuły mistrzowskie. Następnie „Świeży” wrócił do Polskie i trafił do Piasta Gliwice, gdzie pod okiem Waldemara Fornalika – obecnego trenera Miedziowych – znów błyszczał skutecznością. Z Gliwic napastnik przeniósł się do japońskiego Nagoya Grampus. Radził sobie całkiem dobrze, aż do końcówki 2021 roku, kiedy w jego organizmie wykryto niedozwoloną substancję. Cały 2022 rok miał zmarnowany, ale ostatecznie Trybunł Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie oczyścił Polaka z zarzutów.

 

Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości pozyskania Kuby Świerczoka, wszystkie inne sprawy odeszły na bok. Pozyskanie innego napastnika w ogóle nie wchodziło w grę. Bardzo się cieszę, że udało się ten węzeł gordyjski rozwiązać i Kuba jest u nas. Mogę to podsumować tylko jednym stwierdzeniem – Kuba, witaj w domu – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Sześciokrotny reprezentant Polski również jest zadowolony, że w końcu wraca do grania. I do Lubina. – Jestem bardzo szczęśliwy, że podpisałem kontrakt z Zagłębiem. Pierwszy raz byłem tutaj krótko, ale bardzo dobrze wspominam ten czas, myślę, że podobnie jak kibice i teraz będzie tak samo – mówi Jakub Świerczok.

 

 

Continue Reading

Zagłębie

Obrońca przychodzi, pomocnik odchodzi. Transfery Zagłębia

Published

on

Luis Mata

Luis Mata został nowym graczem Zagłębia Lubin. Portugalczyk podpisał umowę do 30 czerwca 2025 roku. Z zespołem pożegnał się natomiast Japończyk Koki Hinokio.

 

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Luis Mata jest wychowankiem FC Porto. Później dwukrotnie był wypożyczony – najpierw do Portimonense SC, a następnie hiszpańskiego zespołu FC Cartagena. Latem 2020 roku 25-latek trafił do Pogoni Szczecin. W barwach Portowców rozegrał 69 spotkań, w których zaliczył 5 asyst.

 

Bardzo się cieszę, że dołączyłem do Zagłębia. Grałem już kiedyś w Lubinie i wiem, że są tu świetni kibice, którzy nam pomogą. Jestem bardzo zmotywowany, aby zacząć już treningi z całym zespołem. Chciałbym pomóc Zagłębiu w odnoszeniu zwycięstw w kolejnych meczach – powiedział lewy obrońca klubowej stronie Zagłębia.

 

Tymczasem lubinianie pożegnali się z Koki Hinokio. 21-latek przeniósł się do Stali Mielec. Przypomnijmy, że Japończyk trafił do Zagłębia w lipcu 2021 roku ze Stomilu Olsztyn. Następnie został wypożyczony do Stali Mielec, gdzie spisywał się na tyle dobrze, że Zagłębie sprowadziło go z powrotem w lutym 2022 roku. W sumie pierwszym zespole Miedziowych wystąpił w 17 spotkaniach.

 

Fot. Zagłębie Lubin

 

Continue Reading

Zagłębie

Batman w bramce Zagłębia. Grecki golkiper w Lubinie

Published

on

Sokratis Dioudis

Nowym bramkarzem Zagłębia Lubin został Sokratis Dioudis. W mediach społecznościowych Miedziowych została zaprezentowany jako Batman.

 

Grzybek jak Fiona, czyli nowy obrońca w Zagłębiu Lubin

Sokratis Dioudis wkrótce (3 lutego) skończy 30 lat. Wychowanek Arisu Saloniki w greckiej ekstraklasie zadebiutował w wieku 19 lat. Latem 2014 roku przeniósł się do belgijskiego Club Brugge, skąd najpierw został wypożyczony do Panioniosu Ateny, a następnie wrócił do swojego rodzimego Arisu. Dla tego klubu rozegrał w sumie 80 spotkań, z czego w 34 meczach zachował czyste konto. W sierpniu 2017 roku Sokratis przeniósł się do Panatinaikosu Ateny, dla którego zagrał łącznie 125 meczów (50 czystych kont).

 

Od pierwszego dnia pobytu trenera Fornalika w naszym klubie, trener chciał znacząco zwiększyć rywalizację na pozycji bramkarza, oczekiwał tego i dziś dołącza do nas Sokratis, który tę funkcję będzie spełniał. Liczymy na to, że dzięki jego niebagatelnemu doświadczeniu i klasie bramkarskiej, skorzystają na tym również nasi młodzi bramkarze – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Klubowe media społecznościowe – ogłaszając transfer – przedstawiły Greka jako… Batmana. Zobaczcie poniżej.

 

Continue Reading

To się czyta