Piątek w Hercie Berlin. Ile dostaną Zagłębie i Lechia, co z Niemczanką?

Krzysztof Piątek przeszedł z Milanu do Herthy Berlin. Kwota odstępnego ma wynieść 27 mln euro. To oznacza, że ponad 4 mln zł powinno trafić na Dolny Śląsk, konkretnie do Lubina i Dzierżoniowa. Co z Niemczanką?

 

Zgrupowanie kadry Dolnego Śląska za nami

Przygoda Krzysztofa Piątka w Milanie dobiegła końca. Na San Siro trafił Zlatan Ibrahimovic i stało się jasne, że dla Polaka może zabraknąć miejsca. Zwłaszcza że reprezentant Polski wpadł w dołek formy i nie dawał zbyt wielu argumentów trenerowi, by wciąż na niego stawiał.  Co nie znaczy, że brakowało chętnych na zatrudnienie wychowanka Niemczanki. Wręcz przeciwnie. Mówiło się o zainteresowaniu kilku klubów, a najbliżej pozyskania Polaka miał być Tottenham Hotspur. Ostatecznie Piątek trafił do Berlina, a nie do Londynu.

 

Media podają, że kwota odstępnego wyniosła ok. 27 milionów euro (plus bonusy). Pięć procent tej sumy, a więc ok. 5,7 mln zł, zostanie przeznaczonych na tzw. solidaryty payment (mechanizm solidarnościowy), który trafia do klubów, które przyczyniły się do wyszkolenia zawodnika w wieku od 12. do 23. roku życia.

 

W tym szkoleniu znaczny udział miały trzy dolnośląskie kluby – Niemczanka Niemcza, Lechia Dzierżoniów i Zagłębie Lubin. W poprzednim tekście – na podstawie danych z portalu Łączy Nas Piłka – napisałem, że Niemczanka dostanie 15 proc. kwoty przeznaczonej na solidaryty payment. Okazuje się jednak, że klub, w którym Piątek stawiał pierwsze piłkarskie kroki będzie musiał obejść się smakiem. Z tego co udało mi się ustalić, nie ma dokumentów potwierdzających przynależność klubową Piątka w Niemczance po 2004 roku (mechanizm solidarnościowy w tym przypadku liczy się od 2007 roku). 

 

Na spory zastrzyk gotówki mogą liczyć więc tylko Lechia Dzierżoniów i Zagłębie Lubi n. Jakie to będą kwoty? Tu zaczyna się kolejny problem związany z wyliczaniem należności dla poszczególnych klubów. Generalna zasada mówi, że solidaryty payment za dany rok należy się klubowi, w barwach którego zawodnik skończył 12, 13, 14 i tak dalej aż do 23, lat. Były jednak dwa sezony – 2012/13 oraz 2016/17 – kiedy napastnik reprezentował dwa kluby – odpowiednio Lechię i Zagłębie oraz Zagłębie i Cracovię. W tym drugim przypadku w barwach lubinian spędził ok. 2 miesięcy, choć być zawodnikiem Miedziowych gdy kończył 21 lat.  

 

Biorąc to wszystko pod uwagę – według moich szacunków – Lechia powinna otrzymać od 1,4 mln zł do 2,2 mln zł (w zależności, czy policzymy przynależność klubową do Lechii od 2010 czy od 2007 toku). Z kolei Zagłębie może liczyć na kwotę od ok. 2 do 2,2 mln zł (w zależności od tego ile będzie się należało Miedziowym za jesień 2016 roku).

 

fot. Hertha Berlin twitter

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *