Koniec sezonu i co dalej? Spadki i awanse na dziś [II LIGA – OKRĘGÓWKA]

Zawieszone na dwa tygodnie rozgrywki od III ligi do B klasy to optymistyczna wersja wydarzeń w niższych ligach. Niestety, czarny scenariusz zakłada, że runda wiosenna w ogóle się nie odbędzie. Co to oznacza dla rozgrywek? Jakie będą zasady awansów i spadków w sezonie 2019/20?

 

Niższe ligi w czasach zarazy… To może być koniec sezonu

Zgodnie z uchwałą przyjęta przez zarząd PZPN w czwartek, 12 marca, rozgrywki od III ligi do B klasy zostały odwołane co najmniej do 29 marca. W sytuacji, gdy nie będzie możliwości rozgrywania meczów, rozgrywki mogą zostać zakończone pomimo nierozegrania wszystkich zaplanowanych kolejek. O kolejności drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 będzie decydowała kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

 

Innymi słowy, tabela po ostatniej pełnej rozegranej kolejce, będzie uznana za tabelę końcową. Nie można jednak wykluczyć, że wiosną z powodu pandemii koronawirusa nie uda już się rozegrać żadnej kolejki. Wtedy w niższych ligach za ostateczne uznane zostaną tabele po rundzie jesiennej.

 

Jak wtedy będą wyglądały awanse i spadki? Dziś pod lupę wezmę rozgrywki od II do IV ligi.

 

Teoretycznie mecze II ligi powinny się jeszcze odbyć, tyle że bez udziału publiczności. Problem w tym, że niektóre drużyny deklarują, że w meczach nie wezmą udziału (m.in. Legionovia, GKS chce zawieszenia rozgrywek). Wiele wskazuje na to, że najbliższa kolejka II ligi może się nie odbyć.

 

Załóżmy, że obecna tabela II ligi to tabela końcowa. Co to oznacza?

 

Jak wiadomo, o tym, ile drużyn spada z poszczególnych lig w naszym regionie, decydują nie tylko zapisy zawarte w regulaminie rozgrywek. Równie ważna jest ilość drużyn spadających z II ligi do III ligi. Obecnie z II ligi do 3. grupy III ligi spada Skra Częstochowa. Do II ligi awansuje mistrz 3. grupy III ligi, który obecnie jest Śląsk II Wrocław.

 

Zgodnie z regulaminem z 3. grupy III ligi spadną 3 zespoły. Niestety, liczba ta się powiększy o jedną drużynę, ze względu na spadek Skry. To oznacza, że na dziś z III ligi spadałby dwa nasze zespoły – Zagłębie II Lubin i Piast Żmigród (a także Stal Brzeg i LZS Starowice Dolne).

 

Według regulaminu awans do III ligi uzyska zespół, który wygra barażowy dwumecz rozegrany między mistrzami dwóch grup IV ligi. Jeśli jednak sezon nie zostanie dokończony, to przepis brzmi:

w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami tej samej klasy, klub/y zajmujący najwyższe miejsce w końcowej tabeli rozgrywek spośród klubów uprawnionych do udziału w meczach barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w rozgrywkach klasy wyższej w sezonie 2020/2021;

 

Obecnie liderzy obu grup IV ligi – Apis Jędrzychowice na zachodzie i Polonia-Stal Świdnica na wschodzie – mają po 37 pkt. po 16 meczach. Lepszy stosunek bramek (56:14 do 33:9) ma Apis i wygląda na to, że – jeśli spełniłby wymogi licencyjne – awansowałby do III ligi.

 

Z IV ligi natomiast (z każdej grupy) do klasy okręgowej przynależnej terytorialnie spadną cztery zespoły, które na koniec sezonu 2019/20 zajmą odpowiednio 16, 15, 14, 13. miejsce w końcowej tabeli. Niestety, powyższe zapisy regulaminu będą miały zastosowanie wtedy, jeśli z III ligi spadnie jeden dolnośląski zespół. Gdy spadną dwa, z jednej z grup IV ligi zdegradowanych zostanie pięć ekip.

 

Co ciekawe, obecnie na miejscach dwunastych w obu grupach drużyny – Orla Wąsosz i Orzeł Ząbkowice Śląskie – mają po 16 punktów. Normalnie musiałby zagrać baraż o utrzymanie się. Nie będzie to możliwe, a lepszy bilans bramek ma Orzeł i to on utrzymałby się w IV lidze.

 

Spadkowicze z IV ligi na dziś:

Zachód: Orla Wąsosz, Lotnik Jeżów Sudecki, Gryf Gryfów Śląski, Stal Chocianów i Prochowiczanka Prochowice.

Wschód: Polonia Trzebnica, Orzeł Prusice, Pogoń Pieszyce i LKS Bystrzyca Górna.

 

Awans do IV ligi uzyskają drużyny z 1. i 2. miejsca w każdej z okręgówek. Po jesieni byłby to: Leśnik Osiecznica, Victoria Ruszów, Mewa Kunice, Konfeks Legnica, Nysa Kłodzko, Orzeł Lubawka, MKP Wołów i Mechanik Brzezina.

Oczywiście pod warunkiem, że uzyskałby licencje.

 

Na dziś, biorąc pod uwagę potencjalnych spadkowiczów z IV ligi, z poszczególnych klas okręgowych spadłyby:

Jelenia Góra – 3 spadkowiczów: Nysa Zgorzelec, Lechia Piechowice oraz Stella Lubomierz (wycofała się z rozgrywek, spadek do klasy B);

Legnica – 4 spadkowiczów: Przyszłość Prusice, Pogoń Góra, Zamet Przemków i Huta Przemków (wycofała się z rozgrywek i połączyła z Zametem);

Wałbrzych – 3 spadkowiczów:  Płomień Makowice, Skałki Stolec i Victoria Tuszyn (wycofała się z rozgrywek, spadek do klasy B)

Wrocław – 4 spadkowiczów: Parasol Wrocław, KS Żórawina, GKS Kobierzyce i Energetyk Siechnice.

 

PS. To są nieoficjalne wyliczenia i z pewnością tak powinny być traktowane. 

 

3 thoughts on “Koniec sezonu i co dalej? Spadki i awanse na dziś [II LIGA – OKRĘGÓWKA]

  1. Najbardziej sprawiedliwe byłyby baraże między tymi drużynami co na miejscu premiowanym a tymi z miejsc spadkowych. Baraże na przełomie maja i czerwca byłyby możliwe do rozegrania gdyż szczyt zachorowań będzie już dawno za Nami a doleczać się będą niezagrożeni Koroniarze.

    1. Jeśli będą możliwe mecze to tak, nie można jednak wykluczyć nawet sytuacji, że do końca czerwca nie da się grac, a wtedy stanie się to niemozliwe. Zobaczymy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *