Niższe ligi w III etapie zdejmowania obostrzeń. Pojawiło się światełko w tunelu?

Rząd ogłosił etapy zdejmowania obostrzeń związanych z koronawirusem. W III etapie są również “wydarzenia sportowe do 50 osób”. Czy to szansa na dokończenie sezonu w niższych ligach?

 

Nieoficjalnie: Będą awanse, ale nie będzie spadków. Sprawdziliśmy

W czwartek wieczorem premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan stopniowego zdejmowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Pierwsze zmiany zaplanowano na 20 kwietnia. Wtedy wejdzie w życie I etap.

 

W III etapie zdejmowania obostrzeń znalazł się punkt „Wydarzenia sportowe do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności)”. Wydaje się, że idealnie pasuje on do meczów w niższych ligach. Czy to oznacza, że jest szansa na to, że jeszcze przed wakacjami piłkarze wrócą na boiska i dokończą sezon?

 

Problem w tym, że żaden z punktów przedstawionych przez premiera Morawieckiego – poza pierwszym – nie ma żadnej daty. A to oznacza, że nie wiadomo, kiedy wejdzie w życie. Będzie to uzależnione od sytuacji epidemiologicznej. – Kolejne etapy mogą być wcielane w odstępie tygodnia, ale też w odstępie trzech tygodni – wyjaśnił minister Łukasz Szumowski.

 

Oznacza to, że trzeci etap mógłby wejść w życie zarówno na początku maja, jak i początku czerwca. Oczywiście, gdy uda się ustabilizować jakoś sytuację z koronawirusem.

 

Czy możemy więc dziś mówić o światełku w tunelu? Tak naprawdę niewiele się zmienia, bowiem do tej pory również decyzja miała być uzależniona od sytuacji epidemiologicznej. Choć konferencja premiera i ministra zdrowia z pewnością wprowadza pewne ramy czasowe. To ważne, bowiem sytuacja jest dynamiczna i potrzebne są punkty odniesienia.

 

Przypomnijmy, że na dziś nie ma ostatecznej decyzji co do terminu oraz sposobu zakończenia sezonu 2019/20. Ma ona zapaść do 11 maja, choć wydaje się, że stanie się to wcześniej. Nieoficjalnie wiadomo, że jeśli sezon zostanie zakończony, to w niższych ligach ma być wprowadzony wariant z awansami ale bez spadków. Wydaje się jednak, że warto poczekać do momentu, gdy rząd wprowadzi III etap zdejmowania obostrzeń. Może wtedy – jakimś cudem – uda się dokończyć sezon choćby w okrojonej formie.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *