Connect with us

Sędziowie

Nowe stawki ekwiwalentów sędziowskich na sezon 2020/21 [AKTUALIZACJA]

Published

on

ekwiwalent sędziowski

Sędziowie w niższych ligach na Dolnym Śląsku w nowym sezonie mogą liczyć na podwyżki ekwiwalentów. Oto stawki obowiązujące w sezonie 2020/21.

 

Zgrupowanie kadry Dolnego Śląska za nami. Mistrzostwa Polski coraz bliżej

Nowe stawki w nowym sezonie to z pewnością dobra informacja dla arbitrów, bowiem są one wyższe niż w poprzednim sezonie. Mniej dobra jest taka, że nie są to szczególnie wysokie podwyżki ? bowiem kilkuprocentowe.

 

Przypomnijmy, że już od rundy wiosennej poprzedniego sezonu miały obowiązywać wyższe stawki, ale nie weszły w życie z powodu zawieszenia rozgrywek przez pandemię koronawirusa. Wtedy podwyżka wyniosła ok. 3 procent, teraz doszło kolejnych kilka procent.

 

Stawki na sezon 2020/21 dla lig od IV do klasy B zostały odgórnie ustalone dla całego kraju przez PZPN. Lokalnie mogą być odstępstwa do 10 proc. zarówno w górę jak i w dół. Na terenie DolZPN zmian jednak nie będzie.   

 

Przykładowe podwyżki ekwiwalentów sędziów głównych w porównaniu z rundą jesienną 2019. Stawki netto:

 • IV liga – 225 zł (wcześniej 216 zł)
 • Okręgówka ? 181 zł (wcześniej 168 zł)
 • Klasa A ? 138 zł (wcześniej 121 zł)
 • Klasa B ? 121 (wcześniej 108 zł)

 

Oto pełne tabele ekwiwalentów sędziowskich na sezon 2020/21.

[ngg src=”galleries” ids=”32″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″] 

AKTUALIZACJA

Jak słusznie zauważyli internauci, w nowych stawkach są nie tylko podwyżki, ale i obniżki, zwłaszcza w rozgrywkach młodzieżowych. Oto tabelka zmian (autorstwa Marcina Polańskiego ze slasknet.com) w porównaniu z ekwiwalentem z wiosny 2020, który de facto nie wszedł w życie.

 

    

3 komentarze

3 Comments

 1. Uważny

  23 lipca, 2020 at 2:48 pm

  Fajnie, jakby pisać rzetelnie. Są też OBNIŻKI niektórych stawek, np. we Wrocławiu za mecz młodzików będzie stawka 60 zł, a byla 76.

 2. B klasa, A klasa, okręgówka, IV liga

  23 lipca, 2020 at 8:24 pm

  W ligach regionalnych sędziów powinien opłacać związek.
  Dość wydawania milionów na kluby z ekstra klapy!

 3. KIBIC

  23 lipca, 2020 at 10:58 pm

  W niższych ligach sędziów POWINIEN opłacać ORGANIZATOR ROZGRYWEK,tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.Tam organizator rozgrywek ma za zadanie znaleźć sponsora ,który będzie opłacał sędziów niższych lig.I nie chodzi o jakieś gigantyczne kwoty.Na znanym mi przykładzie sponsorem była sieć lokalnych cukierni,która wyasygnowała kwotę 10 tys. dolarów na opłaty sędziów prowadzących mecze w 2 grupach niższej ligi( w jednej grupie 13 drużyn,w drugiej 14 drużyn) czyli w sumie 156+182=338 meczy w sezonie.Kwota 10 tys dolarów dla tej sieci to dochód jaki osiągała ona w 3 godziny w swoich lokalach czyli dla firmy wydatek niemal żaden.Inne niższe ligi sponsorowały inne firmy(sieci pizzerii,warsztaty samochodowe,sklepy,kluby fitness a nawet zakład pogrzebowy).Z jednej strony DZPN klubom “oddał” pieniądze ,nie pobierając opłat startowych za nadchodzący sezon,z drugiej strony te pieniądze wydrenuje z kas klubów na opłaty sędziowskie.Jak zawsze przy tego rodzaju okazjach ani PZPN ani DZPN nie zająkną się nawet o tym,skąd kluby mają brać pieniądze na takie opłaty? Wyczarować czy jak?A przypominam,że to są tzw. rozgrywki amatorskie.Ostatnio podczas rozmowy z piłkarskim kibicem,będącym zupełnym laikiem w sprawach organizacji rozgrywek i delegowania sędziów na mecze,wynikła ciekawa kwestia,gdy zadał pytanie,dlaczego klub musi płacić sędziom,jeśli fakty są takie:po 1 sędzia nie jest pracownikiem klubu,po 2 sędziego przysyła DZPN,po 3 -zawodnicy grający w klubie nie otrzymują za gę wynagrodzenia,więc dlaczego ma je dostawać sędzia?No i gość mnie zakasował,bo logicznego wytłumaczenia tego stanu rzeczy nie ma.Olbrzymia większość kibiców mniejszych lig nie ma pojęcia o tym,jak naprawde wygląda od strony finansowej działalnośc klubu amatorskiego.Dlatego też info o tym,że sędziowie dostają pieniądze za prowadzenie meczów a zawodnicy za grę nie dostają nic,jest dla nich szokiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sędziowie

Wielka kontrowersja w Trzebnicy. Należał się karny czy nie?

Published

on

W meczu Polonii Trzebnica ze Słowianinem Wolibórz nie brakowało niczego. Była walka, emocje, gole w samej końcówce i… nie zabrakło również wielkiej kontrowersji.

 

4LigaWschód. Kolejka z derbowymi emocjami. Zwycięstwo w ostatnich sekundach lidera

Słowianin Wolibórz jest liderem wschodniej grupy IV ligi. Po 23 kolejkach ma 4 punkty przewagi nad Lechią Dzierżoniów i Piastem Żmigród. Co ciekawe, w ostatnich meczach nie wygrywa wysoko, ale zawsze gra do końca, co już nie raz pozwoliło odwrócić losy spotkania i zgarnąć komplet punktów.

Tak też było w minioną sobotę w Trzebnicy. W meczu z Polonią lider prowadził po godzinie gry, kiedy do siatki gospodarzy trafił Oleksii Fatianov. W 70. min. pięknym strzałem wyrównał Łukasz Krawiec. Gdy wydawało się, że mecz zakończy się remisem goście zadali dwa zabójcze ciosy. W 94. min. trafił Łukasz Kamiński, a dwie minuty później wynik spotkania ustalił Łukasz Szczepaniak.

 

Punkty pojechały więc do Woliborza, a sytuacja Polonii w ligowej tabeli stała się dramatyczna. Kto wie jednak, jak zakończyłyby się mecz, gdyby nie kontrowersja z 91. minuty (przy stanie 1:1). Wtedy właśnie szarżującego w polu karnym gości Łukasza Krawca powalił defensor Słowianina. Wydaje się, że “powalił” to najlepsze słowo, bowiem gracz gości ręką sprowadził rywala do parteru, który wygrał już pozycję. Czy przy okazji wybił piłkę? To też sprawa mocno dyskusyjna. A Wy jak uważacie – Polonii należał się rzut karny?

 

Klip dzięki uprzejmości Telewizji Wzgórz Trzebnickich 

Continue Reading

DolZPN

Jest reakcja związku na błąd w Świdnicy. Sędzia odpocznie od IV ligi

Published

on

Jest szybka reakcja Dolnośląskiego Kolegium Sędziów na sytuację, do której doszło w meczu IV Ligi pomiędzy Polonią-Stalą Świdnica i Słowianinem Wolibórz.

 

Skandal w Świdnicy. Dwie żółte kartki nie zawsze oznaczają czerwoną

Dolnośląskie Kolegium Sędziów błyskawicznie zareagowało na błąd, do którego doszło podczas meczu IgnerHome Polonii-Stali ze Słowianinem Wolibórz. Goście wygrali ostatecznie 4:3, ale jeszcze przy wyniki 3:2 dla gospodarzy doszło do przedziwnej sytuacji, kiedy zawodnik gości nie dostał czerwonej kartki mimo otrzymania dwóch napomnień (żółtych kartek). O całej sytuacji przeczytacie pod linkiem powyżej.

 

Jak czytamy w oświadczeniu podpisanym przez Marka Kotlarza, przewodniczącego DKS, “popełniony błąd ma charakter fundamentalny i nie ma prawa się wydarzyć ani w 4. lidze, ani w żadnych inncyh rozgrywkach“.

Błąd obciąża nie tylko sędziego głównego, ale cały zespół sędziowski, który ma onowiązek odnotować kary indywiduane i wspierać w decyzjach sędziego. Sam arbiter, świadomy popełnionego błędu, którego oczywiście nie popełnił w sposób zamierzony, najbliższe tygodnie odpowcznie do rozgrywek 4. ligi dolnośląskie. Jest to oczywiście sankca, ale również konieczność, by zdobyć czas na odbudowanie psychiczne arbitra – poinformował Marek Kotlarz.

  

 

 

Continue Reading

DolZPN

Kurs sędziowski 2023. Zapisy przedłużone do 22 stycznia

Published

on

Kurs sędziowski 2023 startuje już 26 stycznia. Zapisy zostały przedłużone do 22 stycznia. To ostatni moment, żeby zrobić „papiery sędziowskie” i rozpocząć swoją przygodę z gwizdkiem.

 

Tegoroczny kurs odbędzie się w formie szkoleń online oraz w ramach zajęć praktycznych na boisku. Kurs poprowadzą sędziowie Dolnośląskiego Kolegium Sędziów, którzy na co dzień prowadzą mecze PKO Ekstraklasy, I, II i III ligi. – Maksimum praktyczności nauczania – korzystamy z klipów z rozgrywek UEFA oraz z Polski. Niezbędna dawka wiedzy, najważniejsze rady oraz sympatyczna atmosfera i dużo dobrej zabawy gwarantowane! – zachęca Kolegium Sędziów Wrocław.

 

Wymagania od kandydata kursu sędziowskiego:

 • ukończone 16 lat (zgoda rodziców osób niepełnoletnich);
 • niekaralność;
 • brak przeciwwskazań zdrowotnych (m.in. sportowa sylwetka);
 • koszt kursu – 100 zł.

Plan kursu:

 • Start – 26 stycznia 2023 r.;
 • Koniec – 4 marca 2023 r.;
 • Termin zapisów – do 15 stycznia 2023 r.;

 

Jak się zapisać?

Wypełnij ankietę online LINK DO ANKIETY;

Dokonaj płatności na konto Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej

Tytuł: Imię i nazwisko – KURS SĘDZIOWSKI 2023 (np. Jan Kowalski – KURS SĘDZIOWSKI 2023)

Numer konta: 61 1090 2503 0000 0006 3000 0960

Adresat: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

ul. Oporowska 62, 53-434 Wrocław

 

Po dokonaniu opłaty prześlij na adres mailowy (kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com) skan (lub zdjęcie dobrej jakości) oświadczenia o niekaralności (tu znajdziesz WZÓR OŚWIADCZENIA), a w przypadku kandydatów niepełnoletnich – zgody rodzica (tu znajdziesz WZÓR ZGODY).

W przypadku jakichkolwiek pytań można się kontaktować pod adresem mailowym: kurs.sedziowski.wroclaw@gmail.com.

Continue Reading

Sędziowie

Dwa razy uderzył sędziego. Jest decyzja w sprawie agresora ze Strzyżowca

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Podczas meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec zawodnik gości zaatakował sędziego. Komisja Dyscyplinarna podjęła decyzję w sprawie agresora.  

 

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Przypomnijmy, że do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy) w miniony weekend. Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

Arbiter poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję. Zanim jednak organy ścigania zajmą się agresorem, stanął on przed Komisją Dyscyplinarną Podokręgu Jelenia Góra.

 

Zawodnik przyznał się do winy i wyraził skruchę. Ponadto złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej, który – ze względu na postawę zawodnika przed komisją – został uwzględniony. Oskarżonemu została wymierzona kara 3 lat dyskwalifikacji oraz kara pieniężna.

 

Przypomnijmy, że to nie jedyna bulwersująca sprawa, którą musi się zająć „dyscyplina” w okręgu jeleniogórskim. 1 listopada do gorszących scen doszło na cmentarzu w Janowicach Wielkich, gdzie zawodnik Rudawego zaatakował arbitra. Ty przypadkiem KD zajmie się w przyszłym tygodniu.

  

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia zaatakowany na cmentarzu! „I co teraz śmieciu jeb…?”

Published

on

Do skandalicznej sytuacji doszło we wtorek, 1 listopada, na cmentarzu w Janowicach Wielkich w powiecie karkonoskim. Sędzia została zaatakowany i obrażony przez zawodnika miejscowej drużyny. Wszystko działo się na oczach zszokowanej rodziny arbitra.

 

Niepokonani. 22 drużyny jeszcze nie przegrały, dziewięć wygrało wszystkie mecze

O zajściu poinformowało Kolegium Sędziów Jelenia Góra na swoim facebookowym profilu. – Sędzia będąc na cmentarzu został zaatakowany przez jednego z zawodników drużyny Rudawy Janowice, który zaszedł mu drogę i z premedytacją wpadł na niego, zadając mu absurdalne pytanie „I co teraz śmieciu jebany?”. Sytuacja jest o tyle bulwersująca, że sędzia był w obecności swojej najbliższej rodziny, która również poczuła się w tym momencie zagrożona – czytamy.

 

Agresor nie był anonimowy. Jak informuje zarząd KS Jelenia Góra, zawodnik ten w poprzednim sezonie otrzymał od tego sędziego czerwoną kartkę, a później był na ponad pół roku zawieszony za swoje zachowanie wobec arbitra.

 

Sprawa została zgłoszona na policję, a odpowiednie pismo otrzyma także Komisja Dyscyplinarna Podokręgu Jelenia Góra. Sędzia został otoczony pomocą prawną oraz otrzymał wsparcie wszystkich członków zarządu KS Jelenia Góra – czytamy.

 

Niestety, to kolejny już atak agresji na sędziego w okręgu jeleniogórskim w ostatnim czasie. Niedawno arbiter otrzymał od zawodnika dwa ciosy w okolice głowy

 

fot. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne

 

Continue Reading

Sędziowie

Sędzia otrzymał dwa ciosy. Skandal na meczu A klasy

Published

on

Lechia Piechowice - Czarni Strzyżowiec

Skandal na meczu jeleniogórskiej A klasy pomiędzy Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec. Pod koniec spotkania sędzia został zaatakowany przez jednego z zawodników gości. Mecz został przerwany, a sprawa zapewne trafi do sądu.

 

Mecz przerwany w 8. minucie. Koszmar na boisku w A klasie

Do skandalu doszło pod koniec spotkania między Lechią Piechowice i Czarnymi Strzyżowiec (I grupa jeleniogórskiej A klasy). Gospodarze prowadzili wtedy 2:0. – Sędzia prowadzący zawody został uderzony dwukrotnie w okolice twarzy przez jednego z zawodników Czarnych Strzyżowiec. W 86 minucie zawody zostały przerwane w związku z zaistniałą sytuacją – poinformowało w mediach społecznościowych Kolegium Sędziów Jelenia Góra.

 

O całym zajściu został poinformowany przewodniczący KS DZPN, który zapewnił pomoc prawną, a sprawa zostanie zgłoszona do sądu z powództwa cywilnego przeciw winnemu zawodnikowi. Pokrzywdzony sędzia poddał się obdukcji oraz zgłosił sprawę na policję – dodało KS Jelenia Góra.

 

fot. pixabay.com

 

Continue Reading

To się czyta