Rozgrywki dzieci i młodzieży zawieszone. III liga może grać

W czwartek wieczorem zostało opublikowane nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń wchodzących w życie od soboty,  27 marca. Oto co się zmieniło. 

 

„Ostatnia rozegrana kolejka”, czyli kiedy tabela może zostać uznana za końcową

W czwartek, 25 marca odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Poznaliśmy na niej najnowsze decyzje w sprawie twardego lockdownu w Polsce. Na razie na okres dwóch tygodni, do 9 kwietnia.

 

Przypomnijmy, że 20 marca, zamknięte zostały obiekty sportowe na potrzeby sportu amatorskiego. Rozgrywki w niższych ligach na Dolnym Śląsku zostały zawieszone do 9 kwietnia.

 

Co nowego wprowadzają obostrzenia od 27 marca? Przede wszystkim nie mogą odbywać się treningi i rozgrywki dzieci i młodzieży.   

 

Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem współzawodnictwo/zajęcia/wydarzenia sportowe oraz działalność obiektów sportowych jest możliwa:

“wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art.107 i 108 Traktatu lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy”.

 

Jak widać, możliwość uprawiania sportu dla zawodników mających stypendia została utrzymana. Dlatego rozgrywki III ligi nie są zagrożone. Czy inne, niższe ligi, mogłoby również grać na tej podstawie? W kilku województwach właśnie dzięki temu rozgrywki są kontynuowane. 

 

Przypomnijmy, że DolZPN również sondował taką możliwość wśród dolnośląskich czwartoligowców (i zespołów niższych lig). Nawet jednak w IV lidze nie wszystkie drużyny były w stanie sprostać wymogom rozporządzenia dotyczących sportowych stypendiów. Rozgrywki na Dolnym Śląsku – przynajmniej na razie – nie zostaną więc odwieszone.  

  

 

      

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *