Fuzja i wycofanie z rozgrywek. Kto się utrzyma, a kto awansuje?

Przed nami sezon 2021/22, ale wciąż nie wiadomo jak będą wyglądały poszczególne grupy w podokręgu Wałbrzych. A to za sprawą fuzji Karoliny Jaworzyna Śląska i Darboru Bolesławice, a także wycofania się z rozgrywek Victorii Dębowiec.

 

Górnik zostaje w IV lidze, ale nowy sezon zacznie z nowym trenerem

Karolina Jaworzyna Śląska spadła w minionym sezonie z okręgówki. Wszystko jednak wskazuje na to, że pozostanie w tej klasie rozgrywkowej. A to dzięki fuzji z Darborem Bolesławice, który z kolei do okręgówki awansował. 26 lipca ma się odbyć Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków MKS Karolina, na której połączenie, a de facto przejęcie drużyny piłkarskiej Darboru, ma zostać „klepnięte”.

 

Drugim ważnym wydarzeniem w podokręgu Wałbrzych jest wycofanie się z rozgrywek A-klasowej Victorii Dębowiec, o czym poinformował fanpage „Co słychać w niższych ligach? – powiat kłodzki i ząbkowicki”.

 

Gdy fuzja i wycofanie staną się faktem, pozostaną do uzupełnienia dwa miejsca w wałbrzyskiej A klasie. Kto je zajmie?

 

O tym zdecydują członkowie odpowiedniej komisji DolZPN podokręg Wałbrzych. W sieci sporo się o tym piszę, więc przedstawię również mój pogląd i interpretację regulaminu rozgrywek w sezonie 2020/21.

 

W przypadku wycofania się Victorii Dębowiec, jej miejsce powinien zająć najlepszy spadkowicz z grupy III, czyli Hutnik Szczytna. Moim zdaniem bowiem w tym przypadku powinien mieć zastosowanie pkt. 5 par. 29 RR, który mówi:

W sytuacji wystąpienia konieczności uzupełniania składu poszczególnych klas rozgrywkowych w przypadku wycofania się drużyn lub rezygnacji z awansu z wywalczonego w sportowej rywalizacji awansu do klasy wyższej stosuje się zapisy uchwały nr 13/102 z dnia 07.09.2006r. Prezydium Zarządu PZPN.

 

Z kolei ze wspomnianej uchwały najbardziej do tej sytuacji pasuje pkt. 2 (1):

W sytuacji kiedy drużyna(y) występująca(e) w rozgrywkach danej klasy rozgrywkowej utrzyma się w tej klasie, a przed rozpoczęciem rozgrywek nowego sezonu wycofa się z rozgrywek – zwolnione miejsce(a) zajmie(ą) drużyna(y) z najwyższych miejsc spadkowych danej klasy rozgrywkowej minionego sezonu.

 

Tak właśnie było w przypadku Victorii Dębowiec, która utrzymała się w A klasie, ale przed rozpoczęciem się nowego sezonu wycofała się z rozgrywek.

 

Z kolei w przypadku fuzji Karoliny z Darborem, powinien być zastosowany – moim zdaniem – powinien być zastosowany pkt. 5 par. 29 RR, który mówi:

W sytuacji wystąpienia konieczności uzupełniania składu poszczególnych klas rozgrywkowych z innych powodów, niż określone w ust. 5 i ust. 6, awans uzyskują drużyna, która zajęła kolejne, najwyższe miejsce niepremiowane awansem bezpośrednim do klasy wyższej (a w przypadku tej samej pozycji w różnych grupach z najwyższą średnią zdobytych punktów w stosunku do ilości rozegranych meczów) i uzyska licencję na występowanie w wyższej klasie rozgrywkowej, do 4. miejsca włącznie, a w następnej kolejności utrzymuje się spadkowicza tej klasy, zajmującego najwyższą pozycję na koniec sezonu. W przypadku równej średniej o utrzymaniu zdecyduje dwumecz (mecz i rewanż) premiowany awansem, na zasadach opisanych w ust. 6 lit. a.

 

Dodajmy, że pkt. 6 rozstrzyga sytuację, gdy drużyny nie otrzymają licencji na grę w danej lidze, a więc ani on, ani wspomniany pkt. 5, nie powinny być brane pod uwagę.

 

W związku z powyższym, zgodnie z pkt. 7, do A klasy powinien awansować najlepszy wicemistrz z B klasy czyli Iskra Witków Śląski.

 

Czy tak właśnie będzie, czy jednak inne zapisy regulaminu, będą miały tutaj zastosowanie, przekonamy się już wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *