Jedna czy dwie grupy IV ligi? Jest decyzja zarządu DolZPN-u

Jedna czy dwie grupy? – to pytanie od początku podziału na grupy wschodnią i zachodnią towarzyszyło rozgrywkom IV ligi dolnośląskiej. Zarząd DolZPN podjął ważną decyzję w tej sprawie.

 

Podwyżki ekwiwalentów sędziowskich od sezonu 2022/2023

Przypomnijmy, że podział wprowadzono w sezonie 2016/17. Była to odpowiedź związku na reformę III ligi (redukcja 8 grup do 4), by zminimalizować skutki dużej liczby spadkowiczów z III ligi. Obawiano się bowiem, że będzie to nawet 8 drużyn, co spowodowałoby lawinę spadków z IV ligi, okręgówek, itp. Ostatecznie spadkowiczów było 6, a właściwie 5, bo KP Brzeg Dolny wycofał się po rundzie jesiennej. I zamiast fali spadków była fala awansów, aby jakoś wypełnić drużynami dwie grupy IV ligi.

 

Od tego czasu trwała dyskusja, czy dwie grupy mają sens. Tematem zajął się w środę, 26 stycznia, zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Zdecydowano, że od sezonu 2023/24 będzie jedna grupa IV ligi na Dolnym Śląsku.

 

Związek już wcześniej pytał czwartoligowe kluby, czy są za redukcją liczby grup z dwóch do jednej. Zawsze większość była przeciw. Dlatego nic się nie zmieniało. Zazwyczaj za jedną grupą opowiadały się kluby mocniejsze ? i finansowo, i organizacyjnie. Dla większości jednak jedna grupa oznaczała koniec marzeń o grze na tym poziomie rozgrywkowym.

 

Wiele wskazywało jednak na to, że reorganizacja rozgrywek była nieuchronna. Widziało to coraz więcej włodarzy klubów, a także samorządowców, których gminy w znacznej mierze finansują amatorski futbol. Koszty są coraz większe, często jednak nie idzie za to poziom sportowy.

 

To był kolejny argument przeciwko dalszemu utrzymywaniu dwóch grup. Prawda jest bowiem taka, że obecnie jest bardzo duży rozdźwięk między poziomem prezentującym przez poszczególne drużyny, co, niestety, wpływa również na ogólny poziom rozgrywek. Efekt jest tak, że od kilku lat mistrz IV ligi ? wyłoniony w barażach ? ma poważne kłopoty by utrzymać się w 3. grupy III ligi. Wydaje się, że jedna grupa, a co za tym idzie bardziej zacięta rywalizacja mocniejszych zespołów, pozytywnie wpłynęłaby również na to, jakim potencjałem musiałby dysponować również mistrz IV ligi.

 

One thought on “Jedna czy dwie grupy IV ligi? Jest decyzja zarządu DolZPN-u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.