Okręgówka
Drużyna piłkarzy-żołnierzy wycofana z jeleniogórskiej okręgówki
Twardy Świętoszów, drużyna złożona głównie przez żołnierzy z miejscowej jednostki wojskowej, została wycofana z rozgrywek jeleniogórskiej okręgówki.
Niedawny czwartoligowiec wycofał się z legnickiej okręgówki
Piątek, 4 marca, nie było to najszczęśliwszy dzień dolnośląskiej piłki. Najpierw z rozgrywek legnickiej okręgówki wycofał się Orkan Szczedrzykowice, potem zapadła decyzja o wycofaniu Twardego Świętoszów, zespołu z jeleniogórskiej okręgówki.
Kłopoty świętoszowian zaczęły się już kilka miesięcy temu. Runda jesienna dla Twardego skończyła się bowiem z końcem października, a jego cztery mecze zostały przesunięte na wiosnę. Powodem był fakt, że niemal cały zespół ? który w większości składa się z żołnierzy ? został wysłany na wschód kraju w związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy.
Niestety, o ile sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nieco się ustabilizowała, to w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę, w gotowości muszą być żołnierze. Twardy nie przystąpił do przełożonych na wiosnę meczów, z których pierwszy miał odbyć się 19 lutego.
W piątek, 4 marca, zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o wycofaniu Twardego z rozgrywek. Wszystkie dotychczasowe wyniki z udziałem świętoszowian zostały anulowane.
DolZPN
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.
Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”
2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!
Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.
Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.
Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.
Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.
Zamek Kamieniec Ząbkowicki
Chrobry Nowogrodziec
Strzelinianka Strzelin
Nysa Kłodzko
Granica Tłumaczów
Jaworzanka Jawor
Moto-Jelcz Oława
III liga
Te mecze się nie odbędą. Rozgrywki ligowe przegrały z pogodą
Z powodu ulewnych deszczów wiele meczów w niższych ligach na Dolnym Śląsku zostało odwołanych i odbędą się w innych terminach.
Czy ulewne deszcze storpedują mecze ligowe? Znamy stanowisko związku
W czwartek zastanawialiśmy się, czy ulewne deszcze, które zaczęły padać tego dnia w regionie, storpedują weekendowe mecze w niższych ligach. Jak informowaliśmy, Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie zdecydował się na podjęcie odgórnej decyzji o odwołaniu spotkań w poszczególnych ligach. Niestety, wszystko wskazuje na to, że pogoda sama “pokona” piłkarzy, bowiem już od wczoraj kolejne drużyny informują, że ich spotkania zostały odwołane i odbędą się w innym terminie.
Nie mogło być zresztą inaczej, skoro w wielu miastach gospodarze obiektów zdecydowali o zamknięciu boisk będących w zarządzie gminy. Tak się stało choćby we Wrocławiu czy Wałbrzychu. – Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne oraz prognozę pogody na nadchodzące dni, Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław informuje o zamknięciu wszystkich boisk o nawierzchni naturalnej do niedzieli (15 września) włącznie. Tym samym wszystkie rozgrywki oraz treningi zaplanowane na boiskach o nawierzchni naturalnej, zostają odwołane – poinformował MCS, a kilka godzin później poinformowano o zamknięciu również boisk o nawierzchni sztucznej.
Problemy dotknęły zresztą nie tylko zespoły z najniższych klas rozgrywkowych, ale nawet te III i IV ligi. Oto niektóre mecze które wiadomo, że nie odbędą się zgodnie z planem (w nawiasie nowy termin, jeśli jest znany):
Oczywiście, nie są to wszystkie odwołane mecze, a jedynie te (głównie od III ligi do A klasy), które były przełożone w momencie powstania tekstu w piątek wieczorem.
- Karkonosze Jelenia Góra – Polonia Słubice (14.09.)
- Śląsk II Wrocław – Stilon Gorzów Wielkopolski (01.10.)
- Polonia Środa Śląska – Barycz Sułów (09.10.)
- Błyskawica Gać – Orzeł Mysłakowice (25.09.)
- Zenit Międzybórz – Polonia Trzebnica (02.10.)
- GKS Mirków – Piast Lutynia (17.09.)
- Orzeł Marszowice – Orzeł Pawłowice Wrocław (09.10.)
- Polonia Bielany Wrocławskie – WKS Wierzbice (09.10.)
- Wratislavia Wrocław Rokita Brzeg Dolny (25.09.)
- Galakticos Solna – Błysk Kuźniczysko (18.09.)
- Dolpasz Skokowa – MKP Wołów (25.09.)
- Legsad Kościelec – Błękitni Koskowice (02.10.)
- Konfeks Legnica – GKS Męcinka (01.10.)
- Stał Chocianów – Chojnowianka
- Karolina Jaworzyna Śląska – Zjednoczeni Żarów (01.10.)
- LKS Bystrzyca Górna – Pogoń Pieszyce (02.10)
- Pogoń Świerzawa – Chrobry Nowogrodziec (02.10.)
- Twardy Świętoszów – Lotnik Jeżów Sudecki (25.09)
- Polonia II Bielany Wrocławskie – Porcelana Ciechów (25.09.)
- Odra Lubiąż – Sokół Smolec (18.09.)
- Piast Żerniki Wrocław – Pogoń Miękinia (18.09.)
- Ślęża Sobótka – Błyskawica Lenartowice (25.09)
- Sokół Marcinkowice – Strzelinianka
- Odra Kotowice – Błękitni Siedlce
- Orzeł Święta Katarzyna – KS Mińkowice Oławskie
- Barycz Milicz – Tomtex Widawa Wrocław (02.10.)
- Sokół Wielka Lipa – Plon Gądkowice (02.10.)
- Sparta Skarszyn – Bresna Brzeźno (25.09.)
- Sparta Wszemirów – LKS Krzyżanowice (03.10)
- KS Gręboszyce – Olimpia Bukowinka (02.10)
- Wratislavia II Wrocław – Czarni Chrząstawa (02.10)
- Perła Węgrów – Skra Wojnowice (02.10)
- Korona Osiek – LKS Brożec (25.09.)
- Rapid Domaniów – Kolektyw Radwanice (02.10.)
- KP Ludów Śląski – KS Żórawina
- Pogoń Kopalina – KS Dziadowa Kłoda
- Iskra Pasikurowice – Piast Dobrzeń (25.09.)
- Unia Jaroszów – Victoria Świebodzice (25.09.)
- STEP Tąpadła-Wiry – LKS Marcinowice
- Delta Słupice – LKS Dobrocin (25.09.)
- Płomień Makowice – Zieloni Łagiewniki (25.09.)
- Kłos Lutomia – Piast Jaźwina (02.10)
- Tarnovia Tarnów – Sparta Ziębice (09.10.)
- Nysa Kłodzko – Iskra Jaszkowa Dolna (25.09)
- Sudety Międzylesie – Kryształ Stronie Śląskie (16.10)
- Włókniarz Kudowa Zdrój – Zjednoczeni Ścinawka Średnia (31.10)
- MLKS Radków – Trojan Lądek Zdrój (30.11)
- Pogoń Duszniki Zdrój – Unia Bardo (25.09)
- Unia Miłoradzice – Orkan Szczedrzykowice (02.10)
- Odra Malczyce – Park Targoszyn (25.09)
- Orzeł II Mysłakowice – Orzeł Wojcieszów (24.09)
- Włókniarz Mirsk – Łużyce II Lubań (02.10)
- BKS Bolesławiec – Apis Jędrzychowice
źródło: własne, 90minut.pl
IV liga
Czy ulewne deszcze storpedują mecze ligowe? Znamy stanowisko związku
Ulewne deszcze będą padały na Dolnym Śląsku przez cały weekend. Niestety, wszystko wskazuje na to, że mogą one storpedować wiele meczów w niższych ligach w regionie.
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Deszcz na Dolnym Śląsku zaczął padać w czwartek w nocy, ale najbardziej intensywne opady planowane są na piątek, sobotę i niedzielę. Prognozy są fatalne – lokalnie może spaść w tych dniach nawet 300 l/mkw. To wielkości podobne do tych, które miały miejsce podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku. Nawet jeśli nie spełni się najczarniejszy scenariusz, czeka nas weekend z fatalną, deszczową pogodą, podczas której podtopienia i lokalne powodzie mogą być na porządku dziennym.
Czy fatalna pogoda storpeduje rozgrywki w niższych ligach w regionie? Z pewnością wiele meczów się nie odbędzie. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej nie chce jednak podejmować pochopnych decyzji i nie ma w planach odwoływania całych kolejek w poszczególnych ligach i przekładania ich na nowe terminy. Przynajmniej na razie.
O tym, czy dane spotkanie będzie można rozegrać, czy nie, będzie rozstrzygało się w normalnym trybie. Przypomnijmy, że decyduje o tym sędzia w dniu zawodów, biorąc pod uwagę przede wszystkim stan nawierzchni i czy nie zagraża ona bezpieczeństwu zawodników. Oczywiście, w sytuacji, gdy boisko np. znajduje się pod wodą i nie ma szans ma rozegranie spotkania, nie ma sensu, żeby na miejsce jechali sędziowie i goście. W takiej sytuacji należy z wyprzedzeniem poinformować rywali i związek.
Takie spotkania odbędą się w innych terminach. Podobnie jak te, kiedy kluby dogadają się i wspólnie zdecydują o nowym dniu rozegrania meczu. Już zresztą pierwsze takie spotkania zostały przełożone. Lista ta zapewne będzie się wydłużać.
Sędziowie
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.
Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi
Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.
Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.
Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.
Okręgówka
Pierwsze wygrane Błysku i MKP. GKS wskoczył na podium
MKP Wołów i Błysk Kuźniczysko wygrały pierwsze mecze w sezonie. Dwie pierwsze drużyny pewnie wygrały swoje mecze, a na podium wskoczył GKS Mirków.
Niespodzianka w Świdnicy, hat-trick Głowieńkowskiego
Orzeł Marszowice nie zwalnia tempa. Podopieczni Krystiana Pikausa pewnie pokonali w Jaszowicach Polonię 4:0. Bramki dla gości strzelali Michał Pluciński – 2, Oleksandr Laptsai i Volodymyr Pasichnyk.
Lidera goni Zenit Międzybórz, choć wygrana w Wierzbicach spadkowiczowi z IV ligi łatwo nie przyszła. Do przerwy goście prowadzili z WKS-em 3:2 po dwóch golach Filipa Szczypkowskiego i Jakuba Budzowskiego, na które odpowiedzieli Dmytro Kuras i Yevhenii Zhuk. W końcówce międzyborzanie dołożyli kolejne trzy bramki autorstwa Marcina Tomaszewskiego, Macieja Iwaszki i ponownie Szczypkowskiego.
Polonia Bielany Wrocławskie bezbramkowo zremisowała w Brzegu Dolnym. Wykorzystał to GKS Mirków, który pokonując Galakticos Solna 3:0 wskoczył na 3. miejsce w tabeli. Dwie bramki zdobył Tobiasz Jarczak, a jednego dołożył Jakub Pancerz.
Remis padł również w Trzebnicy, gdzie Polonia podejmowała Orła Pawłowice. Goście dwa razy obejmowali prowadzenie po trafieniach Marcina Tomczyka i Chrystiana Edelbauera, na które dwukrotnie odpowiedział Grzegorz Rajter.
Emocji nie brakowało w starciu beniaminków w Jelczu-Laskowicach, gdzie Czarni grali z Dolpaszem Skokowa. Gospodarze prowadzili do przerwy 2:1, ale to ostatecznie goście cieszyli się z kompletu punktów, zwyciężając 4:2. Na listę strzelców wpisali się Mikołaj Flak i Bartłomiej Pawłowski oraz Igor Gajewski, Maciej Owczarek, Błażej Kalinowski i Jakub Kozaczewski.
Dwie drużyny, które fatalnie rozpoczęły sezon, przełamały się w miniony weekend. Wicemistrz z poprzedniego sezonu MKP Wołów wygrał u siebie z Piastem Lutynia 4:0. Bramki strzelali Piotr Możdrzech – 2, Kamil Moskwa i Kamil Słobodzian. To pierwsza wygrana wołowian w sezonie.
Po raz pierwszy w sezonie komplet punktów zdobył również Błysk Kuźniczysko, który po zaciętym meczu pokonał Wratislavię 3:2. Gole strzelali Wojciech Zalewski – 2 i Grzegorz Mazurek oraz Marcin Kurasiewicz – 2. Było to nie tylko pierwsze zwycięstwo podopiecznych Krystiana Januszewskiego, ale również pierwsze punkty w rozgrywkach.
Wyniki 5. kolejki
- Polonia Jaszowice – Orzeł Marszowice 0:4
- Czarni Jelcz-Laskowice – Dolpasz Skokowa 2:4
- MKP Wołów – Piast Lutynia 4:0
- GKS Mirków – Galakticos Solna 3:0
- Błysk Kuźniczysko – Wratislavia Wrocław 3:2
- Rokita Brzeg Dolny – Polonia Bielany Wrocławskie 0:0
- WKS Wierzbice – Zenit Międzybórz 2:6
- Polonia Trzebnica – Orzeł Pawłowice 2:2
Okręgówka
Transferowy hit lidera jeleniogórskiej okręgówki
Mateusz Baszak został zawodnikiem GKS-u Raciborowice, lidera jeleniogórskiej okręgówki.
Fotel lidera obronili po golu w 96. minucie. Dokończona kolejka IV ligi
Beniaminek jeleniogórskiej okręgówki, który po 4 kolejkach jest liderem, jeszcze wzmocnił swoją kadrę. Nowym zawodnikiem GKS-u Raciborowice został bowiem Mateusz Baszak.
26-letni napastnik ostatnie trzy lata spędził w Karkonoszach Jelenia Góra, choć większość poprzedniego sezonu stracił na leczeniu kontuzji.
Mateusz Baszak jest wychowankiem Gryfa Gryfów Śląski, z którego trafił do Olimpii Kowary. Wówczas, jeszcze jako 18-latek, strzelił w III lidze 10 goli, a kolejnych kilkadziesiąt goli dołożył w IV lidze, zarówno w barwach Olimpii, a także po przenosinach do Apisu Jędrzychowice.
Strzelecka forma zaowocowała przenosinami do II-ligowego Górnika Polkowice. W II lidze Baszak rozegrał 43 mecze (wiele jako zmiennik), w których zdobył 2 gole i dodał 2 asysty. Latem 2021 roku przeniósł się do Karkonoszy.
– Swego czasu zawodnik wyceniany był przez fachowy portal Transfermarkt na około 350 tysięcy złotych. Transfer ten może okazać się istotnym wzmocnieniem dla klubu, a sam Baszak ma szansę ponownie udowodnić swoją wartość na boisku – podsumował GKS na swoim profilu na Facebooku.
-
Śląsk3 godziny ago
Transfery Śląska w ostatnich 15 latach. Kto robił hity, a kto zaliczał wtopy?
-
Transmisje19 godzin ago
Monaco – Barcelona gdzie oglądać? Transmisja online TV
-
Transmisje3 dni ago
Milan – Liverpool gdzie oglądać? Transmisja online TV
-
Transmisje3 dni ago
Real – Stuttgart gdzie oglądać? Transmisja TV online
-
DolZPN3 dni ago
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
-
powódź 20241 dzień ago
Wielka zbiórka do powodzian. Włączyli się nie tylko sędziowie piłkarscy
-
powódź 20241 dzień ago
Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota
-
powódź 20241 dzień ago
Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów