Connect with us

Okręgówka

Co za sezon! Połowa ligi gra o awans, większość drużyn broni się przed spadkiem

Published

on

Okręgówka Wrocław

Runda wiosenna we wrocławskiej Saller okręgówce jest na półmetku. Końcówka sezonu zapowiada się pasjonująco, bo na awans wciąż ma szansę połowa ligi, ale większość drużyn jest również zagrożona spadkiem.

 

Sensacyjny powrót do Oławy. Stąd wypłynął, teraz ma pomóc w utrzymaniu

23. kolejka Saller okręgówki Wrocław w czwartek, 28 kwietnia, kiedy w meczu dwóch ostatnich drużyn w tabeli Czarnych Białków i Rapidu Domaniów padł remis 1:1. Sam rezultat nie miał większego znaczenia o tyle, że obie drużyny już dawno pogodziły się z degradacją do A klasy.

 

Dwóch spadkowiczów w zasadzie już znamy. Teoretycznie pozostało dwóch ? niestety, w tym sezonie może być ich znacznie więcej niż czterech, jak stanowi regulamin. On zakłada bowiem, że z IV ligi spadną co najwyżej dwie drużyny (tyle, ile awansuje). Niestety, wiele wskazuje na to, że będzie ich więcej. Obecnie byłoby ich aż czterech, bowiem wszystkie miejsca spadkowe zajmują drużyny ze strefy wrocławskiej.

 

W takim wypadku ? gdyby tak zostało do końca sezonu ? aż 6 drużyn spadłoby z wrocławskiej okręgówki. Na tym jednak nie koniec. Istnieje jeszcze gorszy scenariusz. Gdyby spadły dwie dolnośląskie drużyny z III ligi, to wtedy z jednej z grup IV ligi spadałoby 5 zespołów. Zakładając, że stałoby się tak w przypadku grupy wschodniej, a na dodatek wszyscy spadkowicze byliby ze strefy wrocławskiej ? z okręgówką pożegnałoby się aż 7 drużyn!

 

To powoduje, że bezpiecznie czuć się nie mogą nawet zespoły z górnej połowy tabeli. Co więcej, nawet drużyny z czołówki. Dość powiedzieć, że ekipy zajmujące miejsca od 2. do 4., czyli Polonia Środa Śl., Orzeł Marszowice i Orzeł Pawłowice, a więc te, które walczą o awans, mają tylko 10 punktów przewagi nad drużyną z miejsca 14. Oczywiście to spora zaliczka, ale nagły kryzys formy może oznaczać znaczy spadek w tabeli. Z kolei siódma Odra Lubiąż ma zaledwie 4 oczka zapasu nad strefą spadkową.

 

To wszystko powoduje, że praktycznie do ostatniej kolejki będzie trwała walka o utrzymanie, zwłaszcza że do końca może nie być znana liczba degradacji z IV ligi.

 

Podobnie jest z awansem. Przypomnijmy, że po raz ostatni (najprawdopodobniej) dwie drużyny wywalczą promocję do IV ligi. Liderem są Galakticos Solna, którzy mimo ostatnich słabszych wyników, mają 14 punktów punktów przewagi nad grupą pościgową.

 

O drugie miejsce realnie walczyć może nawet 6 – 7 zespołów. Oczywiście nie wszystkie mają takie ambicje, ale nawet te zespoły, które za cel stawiają sobie utrzymanie, mogą przy dobrej formie? powalczyć o awans.

 

1 Comment

1 Comment

  1. mateusz

    30 kwietnia, 2022 at 10:17 pm

    Ten system spadków uzależnionych od regionu czy strefy jest kompletnie pozbawiony sensu i logiki a przede wszystkim wypacza całkowicie sportową rywalizację.To wręcz idiotyczne,by los jakiejkolwiek drużyny w niższej lidze był zależny nie od jej własnych wyników na które ona i tylko ona ma wpływ,ale od tego,jak grają drużyny dwa poziomy wyżej.W takiej sytuacji przed startem sezonu wiadomo tylko tyle,że drużyna,która zajmie pierwsze miejsce na pewno nie spadnie z danej ligi.Jesli spełniać będzie wymogi licencyjne to awansuje wyżej,jeśli nie spełni tych wymogów to co najmniej zostanie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Reszta drużyn już z góry skazana jest na spadek.Wszyscy przecież praktycznie nie zajmą pierwszego miejsca.Teoretycznie jest to możliwe,gdy wszystkie drużyny wszystkie swoje wszystkie mecze zremisują np. po 1-1.I co wtedy?Cała liga awansuje wyżej?Kilka lat temu bodajże w Małopolskim ZPN doszło do wręcz idiotycznej sytuacji,gdy z jednej z lig liczącej 18 zespołów jedynym spadkowiczem został zespół który zajął na mecie sezonu…drugie miejsce.Spadł dlatego,że wg bezsensownego regulaminu “musiał” zrobić miejsce dla spadkowicza ze swego regionu.Ten zespół z drugiego miejsca spadł dlatego,że był najniżej sklasyfikowany spośród drużyn ze swojego regionu,bo było ich dwie w lidze i obie zajęły dwie pierwsze lokaty i ta drużyna jako “najsłabsza” musiała spaść.Nikt mi nie powie,że to normalne,by drużyna z 18-zespołowej ligi spadła jako jedyna po rozegraniu 34 kolejek mimo tego,że zajęła drugie miejsce.To całkowite wypaczenie ducha sportowej rywalizacji,jeśli spada drużyna ,która miała 81 pkt a utrzymała się drużyna,która tych punktów uzbierała bodajże 13 i zajęła ostatnie miejsce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Okręgówka

Doświadczony pomocnik w ekipie lidera legnickiej okręgówki

Published

on

Daniel Sygnatowicz

Nowym zawodnikiem Iskry Księginice, lidera legnickiej okręgówki, został Daniel Sygnatowicz. Doświadczony pomocnik ostatnie lata spędził w Sparcie Rudna.

 

IV liga. To będzie wyjątkowa runda. Szybka i bardzo trudna

Popularny „Mały” przenosi się do naszego zespołu z drużyny GKS Sparta Rudna, gdzie przez cały okres bycia zawodnikiem zapracował na miano legendy. Wierzymy, że jego umiejętności oraz pozostawienie serca na boisku, z którego jest znany, pozwoli nam uzyskać wyznaczony cel, jakim jest awans do IV ligi – poinformowała Iskra na klubowym profilu na Facebooku.

 

Daniel Sygnatowicz w Sparcie spędził ostatnich 9 sezonów, a dodatkowo jeden – przed laty – na początku swojej przygody z seniorską piłką. Szczególnie udany był dla niego poprzedni sezon (2021/22), kiedy w IV lidze strzelił 14 goli. Przed laty występował również m.in. w GKS-ie Kobierzyce czy Motobi Kąty Wrocławskie, a także juniorskich zespołach Zagłębia Lubin.

 

fot. Iskra Księginice facebook

 

Continue Reading

Okręgówka

Najpierw trener, potem prezes. Zmiany w ekipie beniaminka okręgówki

Published

on

Piławianka Piława Górna

W przerwie zimowej doszło do sporych zmian w Piławie Górnej. W połowie stycznia doszło do zmiany trenera Piławianki, a przed kilkoma dniami – prezesa klubu.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Najnowsze wyniki meczów kontrolnych

Oskar Wajdzik, na co dzień bramkarz, ale także… napastnik, został nowy trenerem Piławianki Piława Górna. W połowie stycznia zastąpił Tomasza Idziaka, który po niespełna 2 latach rozstał się z drużyną.

 

Jako zawodnik niespełna 27-letni Wajdzik reprezentował takie kluby jak Polonia-Stal Świdnica, Karolina Jaworzyna Śląska, AKS Strzegom, Kłos Lutomia i Piławianka. Ponadto był trenerem bramkarzy w grupach młodzieżowych Karoliny Jaworzyna Śląska, a także pracował z młodzieżowymi ekipami Akademii Piłkarskiej Dzierżoniów czy Polonii-Stali Świdnica oraz seniorami Kłosa Lutomia.

 

Pod koniec stycznia doszło również to zmiany prezesa klubu. Maksyma Tatuśko, podczas walnego zebrania zastąpił Jarosław Żaba. Po rundzie jesiennej, beniaminek zajmuje 14. miejsce w tabeli wałbrzyskiej klasy okręgowej.

 

Fot. Piławianka Piława Górna facebook

 

Continue Reading

Okręgówka

Doświadczony napastnik wzmacnia ofensywę Piasta

Published

on

Kacper Rokicki

Kacper Rokicki wzmacnia ofensywę Piasta Żerniki przed nadchodzącą rundą wiosenną we wrocławskiej okręgówce.

 

Pierwsze wzmocnienie Piast Żerniki przed rundą wiosenną

Kacper Rokicki od lat związany jest z dolnośląską piłką. Najpierw przez trzy sezony bronił barw GKS-u Kobierzyce, potem przez sześć lat grał w Sokole Marcinkowice. W niemal każdym sezonie należał do najlepszych strzelców zespołu. Jesień co prawda spędził na leczeniu kontuzji, ale na wiosnę ma pomóc Piastowi Żerniki w utrzymaniu w lidze okręgowej.

 

Przypomnijmy, że trzydziestoletni napastnik jest wychowankiem Granicy Kętrzyn, a kilka lat spędził w zespołach młodzieżowych Jagiellonii Białystok.

 

Fot. Piast Żerniki

 

Continue Reading

Okręgówka

Dwie drużyny – z okręgówki i B klasy – szukają sparingpartnerów

Published

on

Sparingpartnerzy poszukiwani

Dwie drużyny – GKS Mirków z okręgówki oraz B-klasowe rezerwy Wratislavii – szukają sparingpartnerów.

 

Były bramkarz Śląska i Miedzi zagra w IV lidze

GKS-owi Mirów wypadły w ostatniej chwili dwaj rywale, którzy grają mecz Pucharu Polski, albo zaczynają już ligę. Dlatego zespół z wrocławskiej okręgówki szuka rywali w dwóch terminach: 25.02. oraz 04.03. Zainteresowane zespoły mogą kontaktować się z trenerem Grzegorzem Dorobkiem pod nr tel. 668 398 362.

 

Tymczasem Wratislavia II Wrocław, czołowa drużyna z wrocławskiej B klasy, szuka sparingpartnera na najbliższą niedzielę, 5 lutego. – Mamy rezerwację boiska ze sztuczną murawą przy ul. Sztabowej we Wrocławiu na godz. 13 – informuje klub.

Drużyna szuka też przeciwnika na 26 lutego. Miejsce drugiego sparingu do uzgodnienia. Kontakt z trenerem pod nr tel. 504 545 132.

Continue Reading

Okręgówka

Pierwsze wzmocnienie Piast Żerniki przed rundą wiosenną

Published

on

Piast Żerniki Wrocław szykuje się do rundy wiosennej we wrocławskiej okręgówce. Pierwszym wzmocnieniem wrocławian został doświadczony Bogdan Gul.

 

Zmiana trenera A-klasowej Polonii. Cel to awans do “piątki”

Doświadczony, niespełna 34-letni wychowanek Śląska Wrocław ma za sobą grę m.in. w rezerwach WKS-u, drużynie Młodej Ekstraklasy, a także w drugoligowej Elanie Toruń. Niestety, groźna kontuzja pokrzyżowała plany podboju piłkarskich boisk na zawodowym poziomie. W ostatnich latach Bogdan Gul związany był z IV-ligowy Sokołem Marcinkowice.

 

Od czterech lat prowadzi również zespoły dziecięce w akademii Piasta Żerniki. Teraz dołącza również do klubu jako zawodnik drużyny seniorów, by pomóc w walce o utrzymanie się we wrocławskiej klasie okręgowej.

 

Fot. Piast Żerniki facebook

 

Continue Reading

Okręgówka

Dwie dolnośląskie drużyny szukają sparingpartnerów [AKTUALIZACJA]

Published

on

sparinpartnerzy poszukiwani

Dwie dolnośląskie drużyny – Zdrój Jedlina-Zdrój oraz Wilki Różana – szukają sparingpartnerów.

 

Sparingi dolnośląskich drużyn. Wyniki z weekendu [27-29.01.]

Zdrój Jedlina-Zdrój to wicelider wałbrzyskiej okręgówki. Zdrój szuka sparingpartnera na najbliższy weekend, 4/5 lutego. – Dysponujemy boiskiem ze sztuczną nawierzchnią w Strzegomiu. Kontakt z trenerem Kamilem Jasińskim pod numerem telefonu 796 239 372 – informuje klub. Aktualizacja – sparingpartner został już znaleziony. 

 

Tymczasem Wilki Różana, czołowa drużyna z legnickiej A klasy, szuka sparingpartnera na 12 lutego. – Mamy rezerwację boiska na 14, sztuczne boisko w Środzie Śląskiej – informują Wilki. Kontakt pod nr tel. 669 953 908.

Continue Reading

To się czyta