Connect with us

DolZPN

Kapitan reprezentacji Dolnego Śląska: Dla nas to jak finał Ligi Mistrzów

Published

on

Paweł Słonecki

Paweł Słonecki jest kapitanem reprezentacji Dolnego Śląska, która bierze udział w turnieju finałowym UEFA Region’s Cup w Galicji w Hiszpanii. – Dla piłkarzy z niższych lig taki turniej jest jak Liga Mistrzów – mówi doświadczony defensor. 

 

UEFA Region’s Cup 2023. Terminarz turnieju finałowego w hiszpańskiej Galicji

Paweł Słonecki w 2019 roku był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Dolnego Śląska, która w Bawarii zdobyła tytuł mistrzów Europy amatorów. Teraz, już ponad 30-letni defensor, jest kapitanem naszej drużyny, która w hiszpańskiej Galicji będzie broniła mistrzowskiego tytułu. Przypomnijmy bowiem, że turniej finałowy UEFA Region’s Cup przed dwoma laty został odwołany z powodu pandemii COVID-19.

W oficjalnym programie turniejowym ukazał się wywiad z naszym kapitanem. Oto obszerne fragmenty tej rozmowy. 

 

Jakie są Twoje najmilsze wspomnienia z triumfu Dolnego Śląska w 2019 roku?

Powołano mnie dopiero na turniej finałowy w 2019 roku. Myślałem, że zostanę rezerwowym i że trener będzie polegał na tych, którzy już grali. Ale od samego początku dawałem z siebie wszystko na treningach i skończyło się na tym, że zagrałem cały turniej. Czułem się doceniony przez trenera Grzegorza Kowalskiego i zawsze będę to pamiętał. Moim najmilszym wspomnieniem pozostaje wyrównujący gol, który zdobyłem przeciwko Kastylii i León w doliczonym czasie gry meczu fazy grupowej. Emocje były niesamowite i jak się później okazało, ta bramka pomogła nam wygrać grupę i awansować do finału.

 

Wasza drużyna walczy o tytuł pierwszego zespołu, który trzykrotnie zdobędzie Puchar Regionów. Jaki jest sekret Waszego sukcesu?

Nie ma znaczenia, czy zdobyliśmy tytuł dwa razy, raz czy wcale. W tym roku zamierzamy spełnić nasze sportowe ambicje. Każdy na boisku chce wygrać, niezależnie od tego, czy jest doświadczonym liderem czy debiutantem. Ten turniej będzie wyjątkowy, ponieważ możemy osiągnąć coś, czego nie udało się jeszcze żadnemu regionowi w Europie. Reprezentujemy nie tylko Dolny Śląsk, ale i całą Polskę, a to dla nas okazja, by pokazać, że Polacy nie tylko kochają piłkę nożną, ale też potrafią w nią grać. Jestem również wdzięczny Dolnośląskiemu Związkowi Piłki Nożnej za to, że choć jest to turniej dla amatorów, to możemy profesjonalnie się przygotować, aby walczyć o zamierzone zamierzone cele.

 

Opowiedz nam o finale 2019, ekscytującym zwycięstwie 3:2 z Bawarią?

To był trudny mecz, nie tylko dlatego, że graliśmy z bardzo mocnymi gospodarzami, ale także ze względu na upał. Mimo że była godz. 18, temperatura oscylowała wokół 36 stopni, do czego nie jesteśmy przyzwyczajeni w meczach ligowych. Z tyłu głowy siedziało mi też to, że trener mógł dokonać tylko trzech zmian w meczu. W trakcie spotkania dokonaliśmy trzech ofensywnych zmian, co sprawiło, że jako obrońcy nie mogliśmy sobie pozwolić na żadne błędy czy kontuzje. Mecz był bardzo emocjonujący do samego końca.

 

Bawaria w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry strzeliła gola na 2:3 z rzutu karnego. Jak bardzo nerwowe były te ostatnie minuty?

To było dla mnie bardzo trudne, ponieważ to ja sprokurowałem rzut karny! Nie do końca zgadzałem się z tą decyzją, ale nie miałem na nią wpływu. W takich sytuacjach zmuszam się do jeszcze cięższej pracy – nie załamuję się i nie poddaję. Kiedy gra została wznowiona, miałem czystą głowę i skupiłem się wyłącznie na zrobieniu wszystkiego, aby mecz zakończył się dla nas zwycięstwem.

 

Co robiłeś po tamtym turnieju?

Cały czas gram w piłkę. Odszedłem z klubu, którego jestem wychowankiem (Lechii Dzierżoniów – przyp. red.) i zacząłem reprezentować Bielawiankę Bielawa, w której gram do dziś. Jestem również asystentem głównego trenera i prowadzę moją grupę młodzieżową. Zdaję sobie sprawę, że ze względu na wiek niedługo zakończę swoją przygodę z graniem, więc rozwijam swoje umiejętności trenerskie.

 

Co wyróżnia Puchar Regionów?

Dla nas, piłkarzy-amatorów, Puchar Regionów to sposób na przeżycie atmosfery profesjonalnej piłki nożnej. Przez chwilę możemy poczuć się jak profesjonaliści i sprawdzić się na arenie międzynarodowej. Każdy sportowiec w swojej karierze chce być najlepszy, a zdobycie Pucharu Regionów jest dla nas najlepsze.

 

Dlaczego taki turniej jest tak ważny?

Dla piłkarzy z niższych lig taki turniej jest jak Liga Mistrzów. To tutaj na murawie spotykają się najlepsi piłkarze z całej Europy, którzy z różnych względów nie mieli zaszczytu grać zawodowo. Dla młodych zawodników Puchar Regionów może być przepustką do świata zawodowej piłki nożnej. A dla ludzi takich jak ja to ukoronowanie sportowych ambicji i nagroda za to, że za każdym razem, gdy gram, wkładam całe serce i duszę w grę.

 

źródło: oficjalny program turnieju/uefa.com

fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej/Facebook

DolZPN

Startuje IV liga. Duże zmiany w kwestii spadków i awansu do III ligi

Published

on

Sezon 2023/24 w IV lidze na Dolnym Śląsku pod wieloma względami będzie wyjątkowy. Zagra w niej 18 zespołów w jednej grupie, duże zmiany w regulaminie dotyczą również spadków i awansu do III ligi.

 

Błażej Augustyn stoczył walkę w klatce MMA. Co z okręgówką?

Po siedmiu sezonach IV liga dolnośląska ponownie będzie rozgrywana w jednej grupie, która została powiększona do 18 zespołów. Zapowiada się bardzo ciekawy sezon, zwłaszcza że zęby na awans ostrzy sobie wiele klubów. Inne za wszelką cenę będą chciały uniknąć degradacji. W nowym sezonie kwestia awansów i spadków również będzie znacznie się różniła od tego, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

Oto najważniejsze zapisy regulaminu, które określają te kwestie. Kwestia awansu jest prosta – już nie będzie decydował o tym baraż, a do III ligi awansuje mistrz IV ligi.

 

Bezpośrednio do klasy okręgowej spadną trzy drużyny (miejsca 16 – 18). Tak się stanie jednak tylko w przypadku, jeśli żadna dolnośląska drużyna nie spadnie z III ligi. Każdy spadkowicz z III ligi natomiast oznacza dodatkowego spadkowicza z IV ligi.

 

Gdy już poznamy liczbę bezpośrednich spadkowiczów, kolejne cztery najgorsze zespoły w tabeli zagrają w barażach. Zmierzą się one z wicemistrzami czterech klas okręgowych (mistrzowie okręgówek mają zapewniony awans bezpośredni do IV ligi).

O utrzymaniu/awansie zdecyduje jeden mecz barażowy. Pary oraz gospodarzy spotkań wyłoni losowanie. W przypadku remisu na zakończenie regulaminowego czasu gry, sędzia zarządzi serię rzutów karnych.

 

Continue Reading

DolZPN

Finał europejskiego pucharu na stadionie we Wrocławiu

Published

on

Finał Ligi Konferencji Europy we Wrocławiu

Finał Ligi Konferencji Europy we Wrocławiu? Jak informuje portal meczyki.pl, jest to już praktycznie przesądzone.

 

Sprzedaż Śląska Wrocław. Chętnych miało być wielu, oferta wpłynęła tylko jedna

Jak poinformował portal meczyki.pl, praktycznie przesądzone jest, że Wrocław będzie gospodarzem finału jednego z europejskich pucharów – Ligi Konferencji Europy. Na Tarczyński Arena mają zagrać finaliści tych rozgrywek w sezonie 2023/2024 lub 2024/2025.

 

Jak udało nam się dowiedzieć, oficjalna decyzja UEFA jest tylko kwestią czasu – ma zostać podjęta 28 czerwca, podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA. Właśnie wtedy zostaną ogłoszeni gospodarze finałów na dwa kolejne lata – czytamy na portalu meczyki.pl

 

Według portalu to właśnie o tym wydarzeniu pisał w sobotę na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza: – PZPN chce organizować duże piłkarskie wydarzenia – na miarę swoich ambicji i potencjału. Rozmawiałem wczoraj o tym z prezydentem UEFA Aleksandrem Ceferinem. Mamy jego zrozumienie, poparcie… i nadzieje na dobre wiadomości wkrótce.

 

Continue Reading

DolZPN

Infrastruktura, drużyny młodzieżowe czy budżety. Czy ktoś podzieli los Apisu?

Published

on

IV liga

Apis Jędrzychowice zrezygnował z gry w IV lidze. Czy ktoś może pójść w jego ślady? Nie można tego wykluczyć, zwłaszcza że wymagania dla klubów są wyśrubowane.

 

Czołowa drużyna IV ligi organizuje test-mecz dla chętnych zawodników

W sezonie 2023/24 IV liga dolnośląska będzie składała się z 18 zespołów, które zagrają w jednej grupie. Jak się w czwartek, 15 czerwca, okazało, Apis Jędrzychowice zrezygnował z gry w tej klasie rozgrywkowej. Dzięki temu utrzymała się Barycz Sułów, 7. zespół ze wschodniej grupy IV ligi. Czy można spodziewać się również kolejnych rezygnacji?

 

Jak się dowiedzieliśmy, na razie nie ma takich sygnałów, aczkolwiek wszystko może jeszcze ulec zmianie. Przypomnijmy, że w pierwszym terminie Komisji ds. Licencji Klubowych DolZPN przyznała licencję upoważniającą do uczestnictwa w rozgrywkach IV ligi tylko sześciu klubom. Są to:

  • Polonia-Stal Świdnica
  • Piast Żmigród
  • Moto-Jelcz Oława
  • Piast Nowa Ruda
  • Chrobry II Głogów
  • Prochowiczanka Prochowice

 

Pozostałe muszą jeszcze poprawić sprawy infrastrukturalne czy spełnić inne wymogi licencyjne. Wiadomo, że nie wszystkie kluby będą mogły zagrać na własnych obiektach. Inne dostały listę zaleceń, które muszą spełnić, by dostać licencję. Z kolei jeszcze inne muszą zgłosić do rozgrywek minimum 3 drużyny młodzieżowe, w tym obligatoryjnie jedną drużynę w kategorii Junior Starszy U-19/U-18 lub Junior Młodszy U-17/U-16 oraz po jednej w kategorii Trampkarz U–15/U-14 i Młodzik U-13/U-12.

 

W nowym sezonie kluby musza liczyć się również z większymi kosztami. Meczów będzie więcej, a dodatkowo wyjazdy będą znacznie dalsze. Jest przynajmniej jeden klub, który wciąż szuka środków by spiąć budżet na nowy sezon. Od tego uzależnia, czy zagra w IV lidze czy klasie okręgowej.

 

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Bezbramkowy remis na koniec mistrzostw

Published

on

Z jednym punktem na koncie i bez strzelonej bramki. Reprezentacja Dolnego Śląska nie zaliczy turnieju finałowego UEFA Region’s Cup do udanych. Na zakończenie mistrzostw bezbramkowo remisujemy z Czechami ze Zlina i zajmujemy ostatnie miejsce w grupie B.

 

„Architekt” sukcesu Słowianina żegna się drużyną, ale nie klubem. Kto następcą?

W ostatnim spotkaniu na turnieju finałowym UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska mierzyła się z ekipą z czeskiego Zlina. Nasi rywale mieli jeszcze szanse na awans do wielkiego finału, Dolnoślązacy grali już tylko o honor i dobre zaprezentowanie się na zakończenie mistrzostw. Żadnej z ekip nie udało się do końca swojego celu zrealizować. 

 

Bezbramkowy remis oznacza bowiem, że Czesi zajęli 2. miejsce, a grupę wygrała drużyna z Belgradu po wygranej z Lizboną 2:1. Nasza drużyna co prawda zdobyła pierwszy punkt, ale kończy turniej bez strzelonego gola na ostatnim miejscu w tabeli grupy B.  Trener Grzegorz Borowy mocno przemeblował skład, ale nie przełożyło się to na skok jakościowy w grze naszego zespołu. Ostatecznie mecz ze Zlinem nie był zbyt porywającym widowiskiem nawet na tle dwóch wcześniejszych porażek po 0:1.

 

Dodajmy, że w finale turnieju Belgrad zmierzy się z gospodarzami z Galicji, którzy w grupie A wygrali wszystkie mecze.   

 

fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej 

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Porażka z Belgradem oznacza koniec marzeń o finale

Published

on

W drugim meczu turnieju finałowego UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska przegrała z Belgradem 0:1. To oznacza koniec szans na obronę tytułu mistrzowskiego. 

 

UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk zaczyna mistrzostwa od porażki z Lizboną

To nie tak miało wyglądać. W drugim meczu UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska przegrała z drużyną z Belgradu 0:1. To niestety oznacza, że podopieczni Grzegorza Borowego stracili szansę na wyjście z grupy i awans do finału mistrzostw.

W przeciwieństwie do meczu z Lizboną, w niedzielę do Dolnoślązacy lepiej weszli w spotkanie. Niestety, brakowało tego, czego i w pierwszym meczu – sytuacji podbramkowych. Najlepszą w I połowie miał Adrian Puchała, jeden z naszych najaktywniejszych zawodników, ale nieczysto trafił w piłkę i trzeba było się obejść smakiem.

 

Z czasem to Serbowie przejęli inicjatywę. W 32. min. Mladen Miljković wykorzystał pasywną postawę Dolnoślązaków we własnym polu karnym i z bliska wcisnął futbolówkę do bramki strzeżonej przez Szymona Brandla.

Po zmianie stron nasza drużyna rzuciła się na rywali, ale ci przetrwali początkową nawałnicę i z czasem znów spotkanie się wyrównało. W 64. min. Nemanja Vuković otrzymał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Wydawało się, że będzie nam się grało łatwiej, problem w tym, że już osiem minut później siły się wyrównały, kiedy bezpośrednią czerwoną kartkę za faul otrzymał Adrian Niewiadomski.

 

Niestety, mimo kilku sytuacji ostatecznie nie udało się choćby zremisować. Co więcej, nasza drużyna, która ma w składzie wielu świetnych, ofensywnych zawodników, nie strzeliła jeszcze gola.

Warto dodać, że arbiter Antti Munukka z Finlandii podjął w spotkaniu kilka kontrowersyjnych decyzji, przede wszystkim nie podyktował rzutu karnego za zablokowanie strzału ręką we własnym polu karnym przez jednego z Serbów.

 

fot. UEFA.COM

 

Continue Reading

DolZPN

UEFA Region’s Cup. Wygrać z Belgradem i liczyć na Czechów

Published

on

UEFA Region’s Cup

W drugim meczu turnieju finałowego UEFA Region’s Cup reprezentacja Dolnego Śląska zmierzy się z Belgradem. Trzeba wygrać i liczyć na potknięcie Portugalczyków z Lizbony.  

 

UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk zaczyna mistrzostwa od porażki z Lizboną

Druga seria gier podczas turnieju finałowego UEFA Region’s Cup przed nami. Reprezentacja Dolnego Śląska zagra dziś (niedziela, 11 czerwca) z drużyną z Belgradu. Początek o godz. 17 (transmisja na kanale YouTube Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej). Niestety, po porażce w pierwszej kolejce z Lizboną 0:1, szanse podopiecznych Grzegorza Borowego na awans do finału mistrzostw mocno zmalały.

 

Teraz trzeba wygrać z Belgradem i liczyć na to, że punkty pogubią Portugalczycy. Oni rozpoczną swój mecz z Czechami ze Zlina o godz. 19. Wygrana Lizbony będzie oznaczała, że stracimy szanse na wyjście z grupy (liczą się bowiem mecze bezpośrednie). Remis lub zwycięstwo Czechów będą oznaczały, że wszystko rozstrzygnie się w ostatnie kolejce (oczywiście, cały czas zakładamy, że Dolnoślązacy wygrają z Belgradem).

 

fot. Dolnośląski Związek Piłki Nożnej

 

Continue Reading

To się czyta