DolZPN
Trzęsienie ziemi w okręgówce. Jeden klub wykluczony, kolejne zagrożone
Burza Godzieszowa została wykluczona, dwa kolejne kluby realnie zagrożone wykluczeniem z wrocławskiej okręgówki. Na tym jednak nie koniec.
Reforma IV ligi ? kluby mają głos. Jedna czy dwie grupy? [CZĘŚĆ I]
W minionym tygodniu Komisja Dyscyplinarna DolZPN wykluczyła z rozgrywek we wrocławskiej okręgówce Burzę Godzieszowa. Powód? Brak udziału drużyn żaków i orlików na turniejach. Klub się odwołał, tłumacząc sytuację m.in. pandemią i faktem, że rodzice w takich okolicznościach nie chcieli puszczać dzieci na turnieje. Odwołanie zostało jednak odrzucone, m.in. dlatego, że Burza w ogóle nie miała przez wiele miesięcy uprawnionych zawodników w extranecie.
W ten sposób już teraz poznaliśmy pierwszego spadkowicza z wrocławskiej okręgówki. Dodajmy, że sensacyjnego, bowiem Burza po 25 kolejkach była na 4. miejscu w tabeli. Teraz została zdegradowana o 2 klasy rozgrywkowe i w nowym sezonie rozpocznie rozgrywki od klasy B.
Wkrótce lista ?spadkowiczów? może się powiększyć o dwie kolejne drużyny. – Potwierdziły się ?lewe mecze na papierze?. Komisja Dyscyplinarna rozpoczęła procedurę przeciwko Odrze Malczyce, Galacticos Solna oraz 11 Kąty Wrocławskie. Trwa postępowanie wyjaśniające w stosunku do trzech innych klubów ? napisał na facebooku Andrzej Padewski, prezes DolZPN.
W tym przypadku kary mogą dosięgnąć nie tylko kluby, ale również trenerów, którzy brali udział w procederze.
DolZPN
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
Znamy wszystkich finalistów turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup 2025. Wśród ośmiu zespołów jest oczywiście reprezentacja Dolnego Śląska.
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
Zakończyły się eliminacje europejskie mistrzostw Europy amatorów, czyli UEFA Region’s Cup. W miniony weekend poznaliśmy ostatniego finalistę turnieju finałowego, którym zostało San Marino. Co ciekawe, właśnie ta drużyna, razem z Maltą, to jedyni przedstawiciele krajowi, a nie regionalni.
W eliminacjach finałowych wzięło udział San Marino (które, podobnie jak Malta, gra w reprezentacji narodowej, a nie regionalnej). Trzy zwycięstwa zapewniły im pierwsze miejsce w jakimkolwiek turnieju finałowym UEFA jako drużynie San Marino.
Finaliści UEFA Region’s Cup 2025
- Dolny Śląsk
- Aragonia (Hiszpania)
- Vojvodina (Serbia)
- Hradec Kralove (Czechy),
- Länsi-Vantaan Ylpeys (Finlandia)
- Rijeka (Chorwacja)
- San Marino (San Marino)
- Vaud (Szwajcaria)
Będzie to 13. turniej finałowy UEFA Region’s Cup. Odbędzie się on w czerwcu lub lipcu 2025 r. Gospodarzem będzie jeden z finalistów, który zostanie wybrany w grudniu. Ostatnim mistrzem Europy amatorów jest hiszpańska Galicia, którzy pokonała w finale serbski Belgrad. Hiszpanie tytułu nie obronią, bowiem krajowe eliminacje z Aragonią. Co ciekawe, drużyna z Hiszpanii zagra po raz 10, a Aragonia jest siódmym regionem z tego kraju. Siedem różnych regionów reprezentowało również Czechy.
To inaczej, niż np. w Polsce, gdzie udział w finałach zmonopolizowała reprezentacja Dolnego Śląska. Dodatkowo nasz region dwukrotnie – w 2007 i 2019 roku – został mistrzem Europy.
DolZPN
Znów to zrobili. IV-ligowa Barycz wyeliminowała z pucharu rezerwy Śląska
W ćwierćfinałowym meczu Jaxan okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej Barycz Sułów pokonała rezerwy Śląska Wrocław 1:0.
Pary półfinałowe okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej
W zeszłym sezonie, na początku kwietnia br., Barycz Sułów niespodziewanie pokonała rezerwy Śląska Wrocław w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny spotkały się już w ćwierćfinale. Przez godzinę gry lepsze wrażenie sprawiali wrocławianie, ale nie przełożyło się to na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej strzelenia gola był w 17. min. Maksymilian Zagórski, ale piłka po jego mocnym strzale trafiła w poprzeczkę.
W 63. min. doświadczony napastnik Piotr Grzelczyk najprzytomniej zachował się w polu karnym Śląska i strzałem z powietrza trafił do bramki strzeżonej przez Gracjana Korytkowskiego.
Jak się później okazało był to jedyny gol meczu. Wrocławianie do końca spotkania starali się doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale czwartoligowcy z Sułówa obronili skromne prowadzenie. Tym samym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy po raz drugi odprawili z kwitkiem wyżej notowanego rywala.
W półfinale Barycz zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Sokół Marcinkowice – Orzeł Marszowice.
powódź 2024
Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów
Dolnośląski Związek Piłki Nożnej uruchomił zbiórkę sprzętu sportowego dla klubów dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku.
Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota
– Zachęcamy do włączenia się do zbiórki i gwarantujemy, że każdy otrzymany sprzęt trafi do potrzebujących klubów piłkarskich. Jednym z pierwszych klubów, który zadeklarował taką pomoc jest LKS Perła Złotokłos z województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękujemy – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.
Co jest potrzebne w pierwszej kolejności?
- piłki,
- stroje sportowe,
- wszelkiej maści trenażery,
- znaczniki,
- pozostały sprzęt sportowy.
Punktem zbiórki jest biuro Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przy ul. Oporowskiej 62 (53-434 Wrocław). – Sprzęt można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą na wyżej wymieniony adres – informuje związek.
Pierwsze transporty piłek ruszyły już do podokręgów Jelenia Góra i Wałbrzych.
DolZPN
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.
Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”
2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!
Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.
Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.
Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.
Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.
Zamek Kamieniec Ząbkowicki
Chrobry Nowogrodziec
Strzelinianka Strzelin
Nysa Kłodzko
Granica Tłumaczów
Jaworzanka Jawor
Moto-Jelcz Oława
Sędziowie
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.
Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi
Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.
Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.
Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.
DolZPN
UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk dołączył do drużyn z Czech i Finlandii
Dolny Śląsk, czeski Hradec Kralove oraz fiński Länsi-Vantaan Ylpeys – te drużyny awansowały już do przyszłorocznych finałów UEFA Region’s Cup. Pozostało jeszcze pięć miejsc.
UEFA Region’s Cup. Tałgar zdobyty! Jedziemy na mistrzostwa Europy!
W niedzielę, 25 sierpnia, reprezentacja Dolnego Śląska nie dała szans gospodarzom z kazachskiego regionu Akbat i wygrali w Kazachstanie 3:1. Dzięki temu nasz region po raz piąty awansował do finałów UEFA Region’s Cup.
Tym samym Dolny Śląsk dołączył do grona drużyn, które wywalczyły awans już wcześniej – fińskiego Länsi-Vantaan Ylpeys oraz czeskiego Hradec Kralove. Mecze eliminacyjne będą trwały do 19 listopada, kiedy zakończy się rywalizacja w ostatniej grupie.
Osiem zwycięskich drużyn zagra w finałach, które odbędą się w czerwcu lub lipca 2025 r. Gospodarzem turnieju będzie jeden z finalistów.
Będzie to 13. edycja UEFA Region’s Cup. W 2023 r. wygrała hiszpańska Galicja, ale nie obroni tytułu, bowiem rozgrywki w Hiszpanię wygrała Aragonia.
-
Wrocław4 dni ago
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
-
DolZPN4 dni ago
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
-
Transmisje20 godzin ago
Legia – Cracovia online TV. Gdzie oglądać transmisję na żywo?
-
Transmisje11 godzin ago
Celta Vigo – Barcelona gdzie oglądać? Transmisja online TV
-
Transmisje21 godzin ago
Lechia – Pogoń gdzie oglądać? Transmisja online TV na żywo
-
IV liga1 tydzień ago
Bezbramkowy hit w Księginicach, wymiana ciosów w Lubaniu
-
Okręgówka6 dni ago
Rozpędzona Polonia zatrzymana przez wicelidera. Mini-kryzys WKS-u i Piasta zażegnany
-
Śląsk1 tydzień ago
To najlepsze jedenastki Śląska Wrocław w ostatnich latach. Która najmocniejsza?
-
Wrocław6 dni ago
Trener z licencją UEFA B szuka klubu
Robertolej
15 maja, 2021 at 10:35 pm
Ciekawy jestem co z tego wyjdzie z tymi grupami młodzieżowymi na wioskach to lekka przesada niby skąd mają się wziąć tym więcej w dobie pandemii sam swojego syna nie puszczałem na zajęcia
wsiowi amatorscy zawodowcy
16 maja, 2021 at 5:14 am
Takie są wymogi. Szkoda jednak wydawać pieniądze na szkolenie, lepiej za to kupić paru starych ligowych wyjadaczy i płacąc “pod stołem” chlubić się prawie zawodowym klubem.
Tylko co to ma wspólnego z amatorskim sportem?
KIBIC
16 maja, 2021 at 10:17 pm
W kwestii szkolenia dzieci i młodzieży należałoby przyjąć model czeski.Czyli szkoli dzieci i młodzież ten,kto ma do tego następujące warunki:odpowiednią bazę szkoleniową(boiska+hala w okresie zimowym),odpowiednią kadrę trenerską,zapewnione środki finansowe na opłacenie sprzętu (piłki,stroje,osprzęt treningowy),trenerów i transportu na mecze/sparingi/turnieje.Dzieci i młodzież z takich ośrodków treningowych po osiągnięciu wieku starszego juniora zostają rozsyłani do poszczególnych klubów,które szkółek piłkarskich nie prowadzą.Za to kluby te wpłacają na rzecz tych ośrodków szkoleniowych kwoty pieniężne w określonej wysokości.I nie są to wygórowane sumy,bo w przeliczeniu na złotówki oscylują w granicach 100-120 zł miesięcznie.(u nas pewnie od razu byłoby to jakieś 1000 zł miesięcznie dla klubów klasy “B” a każda wyższa klasa to suma byłaby też wyższa).Resztę środków dokładają sponsorzy,gminy oraz czeski związek piłkarski.Nie ma tak jak u nas wymogów posiadania drużyn dziecięcych czy młodzieżowych.Jeśli drużyna z małej miejscowości awansuje wyżej to skąd ma wziąć sporą grupę dzieci i młodzieży ,by stworzyć drużynę?Do tego dochodzi kwestia transportu młodych zawodników na treningi i w okresie jesiennym sezon na różne choroby typu grypa,angina,przeziębienie itp.To skutecznie dziesiątkuje dziecięce drużyny.Nie mówiąc juz o tym,że w zimny i deszczowy dzień rodzice nie puszczaja dzieci na treningi czy mecze.W mieście dziecko wsiada w tramwaj czy autobus i jedzie na trening.Poza miastem trzeba czekać na PKS czy kurs prywatnych przewoźników bez pewności czy bus przyjedzie.Porównywanie możliwości drużyn z dużych ośrodków z tymi z małych miejscowości mija sie z celem.Swego czasu miałem możliwość oglądania występów takiej drużyny z małej miejscowości z rówiesnikami z duzego miasta.Grali oni przedmecz przed starciem drużyn seniorskich obu klubów grających w ówczesnej klasie “A”.Mali piłkarze z małej miejscowości przegrali z kolegami z miasta 0-43,inne ich wyniki to 0-27,0-32,0-18,2-16,1-23,2-20,1-19.Grali tylko dlatego,by ich starsi koledzy mogli grać w klasie “A”,bo taki był wymóg.Ktos naprawdę uważał,że tak wysokie porażki młodych zawodników to dobry model wychowawczy i zachęcający do gry w piłkę oraz uczęszczanie na treningi???
wsiowi amatorscy zawodowcy
17 maja, 2021 at 1:18 pm
Racja. Ale jeżeli obowiązuje nie najlepsze prawo, to trzeba go zmienić, a nie olewać. Ktoś prowadzi szkolenia i drużyny, wydając na to ostatnie pieniądze w klubie, a cwaniaczek wraz ze sponsorem w drugim klubie pakuje kasę w jeden zespół i rżnie przysłowiowego głupa. Wioska ma 10 domów i drużynę w okręgówce, bo biznesmenowi zamarzyło się ją mieć. Cała wioska modli się o zdrowie biznesmena, bo jak mu przejdzie zapał to zostanie po klubie z dnia na dzień tylko pastwisko dla kóz.
Ikarus
17 maja, 2021 at 10:02 pm
Patrz na IV ligę, Wielka Lipa 410 mieszkańców , Szczedrzykowice 491 mieszkańców. Dla kogo oni tam grają? Bliskie awansu są Księginice 686 mieszkańców.
wsiowi amatorscy zawodowcy
18 maja, 2021 at 4:26 am
Jasne. Trzeba zrobić jeszcze ze dwie dodatkowe grupy IV ligi. Wtedy to nawet syn sołtysa i “biznesmena” w Pierdziszewie Dolnym zrobi oszałamiającą karierę piłkarską.
wsiowi amatorscy zawodowcy
18 maja, 2021 at 5:41 am
Czy Związek zrobi sensowną reformę i jasne zasady funkcjonowania klubów? To jest pytanie, na które jest tylko jedna odpowiedź. Nie zrobi, gdyż nie zarzyna się kury……. . Z C klasy nie ma pieniędzy, więc ma być jak jak najwięcej drużyn w wyższych ligach i ich poziom się nie liczy.