DolZPN
Nadchodzi rewolucja w amatorskiej piłce nożnej. Milion graczy w pięć lat
W 2018 roku PZPN rozpocznie wdrażania ?strategii wzrostu partycypacji w piłce nożnej?, czyli zwiększenia liczby osób grających w piłkę. Cele są ambitne, a jeśli mają zostać zrealizowane, to amatorską piłkę w najbliższych latach czeka prawdziwa rewolucja.
Dolnośląski Złoty But 2017/18. Najlepsi strzelcy w regionie
Jesienią 2017 roku w każdym województwie, również na Dolnym Śląsku, trwała rekrutacja na stanowisko regionalnego specjalisty ds. rozwoju piłki nożnej. Będą oni od nowego roku kluczowym elementem wdrażania ?strategii zwiększenia partycypacji w piłce nożnej w Polsce?.
A stratega jest bardzo ambitna. I ma konkretne cele. Jak wyszło bowiem z badania, które wraz z PZPN przeprowadziła firma Deloitte, w Polsce jest ogromna ?szara strefa? w piłce nożnej. Nie chodzi oczywiście o szarą strefę w popularnym znaczeniu tych słów ? w ten sposób nazwano bowiem tych, którzy grają w piłkę poza strukturami związku. Okazało się bowiem, że niemal 3 mln osób zadeklarowały, że kopie futbolówkę przynajmniej raz w miesiącu, a w extranecie (tam rejestruje się każdego zawodnika) widnieje ok. 280 tys. graczy w wieku od 7 do 50 lat. Według szacunków, na Dolnym Śląsku może być nawet 240 tys. osób w wieku od 7 do 50 lat, które przynajmniej raz w miesiącu grają w piłkę, ale nie są zarejestrowane.
Awanse i spadki w sezonie 2017/18 na Dolnym Śląsku
Celem na najbliższych 5 lat ? do końca 2022 roku ? w których realizowana będzie strategia jest wzrost zarejestrowanych graczy do 1 mln. A więc wzrost niemal czterokrotny!
Oczywiście nie chodzi o to, żeby wszyscy zaczęli grać w regularnych ligach. PZPN chce jednak zachęcić do rejestrowania się w strukturach związku, a także, by jak najwięcej ?rozgrywek? odbywało się pod egidą piłkarskiej centrali. W tym celu ma zostać podjętych szereg działań. Wśród nich są m.in.:
- Certyfikacja szkółek piłkarskich przez PZPN
- Turnieje drużyn niezrzeszonych (różne ligi amatorski, ligi szóstek, itp.)
- ABC piłki nożnej w szkole podstawowej (kursy i szkolenia dla nauczycieli WF)
- Asystent organizatora + baza boisk (zestaw narzędzi do organizowania meczów lub turniejów)
- Partnerstwo z istniejącymi rozgrywkami
- Mobilne punkty rejestracji (rejestracja na miejscu podczas wydarzeń i meczów)
Oprócz nowy działań będzie potrzeba usprawnienia również niektórych dotychczasowych rozwiązań. Przede wszystkim sam proces rejestracji będzie musiał być maksymalnie prosty, wygodny i szybki, dostosowany do potrzeb głównie młodych piłkarzy-amatorów.
Innym dużym wyzwaniem – według mnie będzie to jedno z największych zagrożeń dla realizacji projektu ? będzie zwiększenie i polepszenie infrastruktury piłkarskiej. Jeśli ma się zwiększyć niemal czterokrotnie liczba osób grających, to nie ma siły, aby ?zmieściły? się na boiskach, które obecnie są do dyspozycji osób uprawiających futbol. Potrzebne będzie, i to znaczne, powiększenie infrastruktury piłkarskiej. PZPN sam z siebie boisk nie wybuduje, choć ma wspomóc wraz ze sponsorami remont zaniedbanych obiektów. Kluczowe będzie jednak lobbowanie i współpraca w tym zakresie z samorządami, a także stworzenie narzędzi do lepszego wykorzystania istniejącej bazy.
PZPN chce, żeby “piłkarską rodzinę” tworzyli nie tylko zawodnicy i zawodniczki, którzy regularnie grają w piłkę w klubach, szkółkach czy akademiach piłkarskich. Poszerzyć mają ją również kibice, zwłaszcza ci, którzy okazjonalnie, od czasu do czasu, również uganiają się za futbolówką. Ma to ułatwić m.in. przyjazny sposób rejestrowania się w systemie. Z czasem ma się to również wiązać z przywilejami z posiadaniem konta na platformie Łączy Nas Piłka.
DolZPN
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
Znamy wszystkich finalistów turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup 2025. Wśród ośmiu zespołów jest oczywiście reprezentacja Dolnego Śląska.
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
Zakończyły się eliminacje europejskie mistrzostw Europy amatorów, czyli UEFA Region’s Cup. W miniony weekend poznaliśmy ostatniego finalistę turnieju finałowego, którym zostało San Marino. Co ciekawe, właśnie ta drużyna, razem z Maltą, to jedyni przedstawiciele krajowi, a nie regionalni.
W eliminacjach finałowych wzięło udział San Marino (które, podobnie jak Malta, gra w reprezentacji narodowej, a nie regionalnej). Trzy zwycięstwa zapewniły im pierwsze miejsce w jakimkolwiek turnieju finałowym UEFA jako drużynie San Marino.
Finaliści UEFA Region’s Cup 2025
- Dolny Śląsk
- Aragonia (Hiszpania)
- Vojvodina (Serbia)
- Hradec Kralove (Czechy),
- Länsi-Vantaan Ylpeys (Finlandia)
- Rijeka (Chorwacja)
- San Marino (San Marino)
- Vaud (Szwajcaria)
Będzie to 13. turniej finałowy UEFA Region’s Cup. Odbędzie się on w czerwcu lub lipcu 2025 r. Gospodarzem będzie jeden z finalistów, który zostanie wybrany w grudniu. Ostatnim mistrzem Europy amatorów jest hiszpańska Galicia, którzy pokonała w finale serbski Belgrad. Hiszpanie tytułu nie obronią, bowiem krajowe eliminacje z Aragonią. Co ciekawe, drużyna z Hiszpanii zagra po raz 10, a Aragonia jest siódmym regionem z tego kraju. Siedem różnych regionów reprezentowało również Czechy.
To inaczej, niż np. w Polsce, gdzie udział w finałach zmonopolizowała reprezentacja Dolnego Śląska. Dodatkowo nasz region dwukrotnie – w 2007 i 2019 roku – został mistrzem Europy.
DolZPN
Znów to zrobili. IV-ligowa Barycz wyeliminowała z pucharu rezerwy Śląska
W ćwierćfinałowym meczu Jaxan okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej Barycz Sułów pokonała rezerwy Śląska Wrocław 1:0.
Pary półfinałowe okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej
W zeszłym sezonie, na początku kwietnia br., Barycz Sułów niespodziewanie pokonała rezerwy Śląska Wrocław w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny spotkały się już w ćwierćfinale. Przez godzinę gry lepsze wrażenie sprawiali wrocławianie, ale nie przełożyło się to na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej strzelenia gola był w 17. min. Maksymilian Zagórski, ale piłka po jego mocnym strzale trafiła w poprzeczkę.
W 63. min. doświadczony napastnik Piotr Grzelczyk najprzytomniej zachował się w polu karnym Śląska i strzałem z powietrza trafił do bramki strzeżonej przez Gracjana Korytkowskiego.
Jak się później okazało był to jedyny gol meczu. Wrocławianie do końca spotkania starali się doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale czwartoligowcy z Sułówa obronili skromne prowadzenie. Tym samym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy po raz drugi odprawili z kwitkiem wyżej notowanego rywala.
W półfinale Barycz zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Sokół Marcinkowice – Orzeł Marszowice.
powódź 2024
Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów
Dolnośląski Związek Piłki Nożnej uruchomił zbiórkę sprzętu sportowego dla klubów dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku.
Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota
– Zachęcamy do włączenia się do zbiórki i gwarantujemy, że każdy otrzymany sprzęt trafi do potrzebujących klubów piłkarskich. Jednym z pierwszych klubów, który zadeklarował taką pomoc jest LKS Perła Złotokłos z województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękujemy – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.
Co jest potrzebne w pierwszej kolejności?
- piłki,
- stroje sportowe,
- wszelkiej maści trenażery,
- znaczniki,
- pozostały sprzęt sportowy.
Punktem zbiórki jest biuro Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przy ul. Oporowskiej 62 (53-434 Wrocław). – Sprzęt można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą na wyżej wymieniony adres – informuje związek.
Pierwsze transporty piłek ruszyły już do podokręgów Jelenia Góra i Wałbrzych.
DolZPN
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.
Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”
2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!
Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.
Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.
Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.
Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.
Zamek Kamieniec Ząbkowicki
Chrobry Nowogrodziec
Strzelinianka Strzelin
Nysa Kłodzko
Granica Tłumaczów
Jaworzanka Jawor
Moto-Jelcz Oława
Sędziowie
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.
Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi
Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.
Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.
Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.
DolZPN
UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk dołączył do drużyn z Czech i Finlandii
Dolny Śląsk, czeski Hradec Kralove oraz fiński Länsi-Vantaan Ylpeys – te drużyny awansowały już do przyszłorocznych finałów UEFA Region’s Cup. Pozostało jeszcze pięć miejsc.
UEFA Region’s Cup. Tałgar zdobyty! Jedziemy na mistrzostwa Europy!
W niedzielę, 25 sierpnia, reprezentacja Dolnego Śląska nie dała szans gospodarzom z kazachskiego regionu Akbat i wygrali w Kazachstanie 3:1. Dzięki temu nasz region po raz piąty awansował do finałów UEFA Region’s Cup.
Tym samym Dolny Śląsk dołączył do grona drużyn, które wywalczyły awans już wcześniej – fińskiego Länsi-Vantaan Ylpeys oraz czeskiego Hradec Kralove. Mecze eliminacyjne będą trwały do 19 listopada, kiedy zakończy się rywalizacja w ostatniej grupie.
Osiem zwycięskich drużyn zagra w finałach, które odbędą się w czerwcu lub lipca 2025 r. Gospodarzem turnieju będzie jeden z finalistów.
Będzie to 13. edycja UEFA Region’s Cup. W 2023 r. wygrała hiszpańska Galicja, ale nie obroni tytułu, bowiem rozgrywki w Hiszpanię wygrała Aragonia.
-
Wrocław2 dni ago
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
-
DolZPN2 dni ago
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
-
IV liga5 dni ago
Bezbramkowy hit w Księginicach, wymiana ciosów w Lubaniu
-
Okręgówka4 dni ago
Rozpędzona Polonia zatrzymana przez wicelidera. Mini-kryzys WKS-u i Piasta zażegnany
-
Śląsk1 tydzień ago
Jednak zwolnienia! Jacek Magiera i David Balda odchodzą ze Śląska Wrocław
-
Śląsk1 tydzień ago
To najlepsze jedenastki Śląska Wrocław w ostatnich latach. Która najmocniejsza?
-
Wrocław4 dni ago
Trener z licencją UEFA B szuka klubu
-
Śląsk1 tydzień ago
Hetel i Dymkowski. Duet tymczasowych trenerów poprowadzi Śląsk Wrocław
-
IV liga5 dni ago
Sensacja w Oławie. Moto-Jelcz uległ zespołowi ze strefy spadkowej
kibic
29 grudnia, 2017 at 1:05 am
Pomysł z góry skazany na porażkę.Jesli do tej pory,ci którzy kopia piłke poza strukturami związku,nie zgłosili sie do istniejacych i uczestniczących w rozgrywkach druzyn to po ruszeniu tego programu tez tego nie zrobią.Powodów jest bez liku.Po zgłoszeniu sie do druzyny,trzeba będzie chodzic na treningi.A to już jest dla wielu tych kopiących piłke “wolnych strzelców” strata czasu.Poza tym trzeba będzie (jak w ogromnej większości klubów amatorskich) uiszczać składki.A to juz jest strata pieniędzy.Mecze rozgrywane w weekendy to juz jest strata co najmniej połowy weekendu.Dodatkowo trzeba będzie dojeżdżać na treningi czy na mecze.Kolejna strata czasu i pieniędzy.Na meczu w rozgrywkach zwiazkowych ryzyko odniesienia kontuzji jest o wiele większe niz przy kopaniu piłki z kolegami.Jeśli juz trafi się do drużyny,to trzeba będzie dostosować się do rytmu drużyny-określony czas zbiórki,panujace w druzynie zwyczaje itp.To jest nie do zaakceptowania dla wielu tych “wolnych” strzelców.Grajac z kolegami są sami dla siebie sędziami,kiksy i błędy kwitowane są śmiechem.Takie coś na meczu w ramach rozgrywek już nie może miec miejsca.Grając z kolegami można nie przyjść na i nie uczestniczyć w grze,bo można w tym czasie wyskoczyć z dziewczyna do kina.Nic sie nie stanie.Grając w drużynie,takich numerów się nie wywija,bo to psuje atmosferę.Do tego dochodzi brak infrastruktury czyli boisk.W miastach każdy wolny skrawek jest od razu anektowany przez deweloperów.Na boiska nie ma miejsca,nie mówiąc już o zapleczu szatniowo-sanitarnym.Najtęższe umysły nie mogą pojąć,jak to możliwe,że w takiej malutkiej Holandii jest o wiele więcej boisk i klubów piłkarskich oraz zarejestrowanych piłkarzy niż w o wiele większej terytorialnie i ludnościowo Polsce.Uważam,że angażowanie w ten chybiony pomysł kasy jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy w błoto.Bardziej przydałyby sie one na remont infrastruktury klubowej chociażby we Wrocławiu (np. obiekty Wratislavii na ul. Dembowskiego) czy tez wsparcie mniejszych klubów w sprawie zaplecza.I to ma sens.
Scout
29 grudnia, 2017 at 6:40 am
To muszę być realne korzyści z rejestracji jak robią to komercyjne firmy tzw. Programy lojalnościowe. Co mi po tym że się zarejestruje w extranecie, z którym jest problem z funkcjonowaniem w przeglądarkach i za rejestrację w systemie trzeba zapłacić? Ok, można zrobić akcję, grasz w piłkę lub kochasz ja, zarejestruj się i wygraj bilet na mecz Reprezentacji lub bialo-czerwone gadżety. Tylko wtedy ma to sens.
ForStoper
29 grudnia, 2017 at 9:06 am
Myślę, że extranet, a właściwie pewnie jakaś nowa platforma, będzie działała sprawniej… A co do drugiej części, to według mnie tak ma właśnie to wyglądać – zarejestrowani będą mogli liczyć na jakieś “bonusy”
Ja
2 stycznia, 2018 at 9:10 am
A ja bym z osądami poczekał. Dobrze że PZPN idzie w kierunku integracji środowiska jednocześnie nie zakazując działania lig które nie są rozgrywane pod ich logiem. Mam nadzieję, że za programem nie kryją się dodatkowe opłaty rejestracyjne, licencyjne itd., bo jeśli tak to nikt w to nie pójdzie. Tutaj bardziej potrzeba zachęty np pierwszeństwo przy zakupie biletów na mecze reprezentacji. Jeżeli natomiast jednym z celów jest poprawa infrastruktury, to tylko się cieszyć. Pewnie na początku będzie sporo uwag, ale dajmy szansę. Błędów nie popełnia tylko ten co nic nie robi.
Paweł
3 stycznia, 2018 at 3:10 pm
gram ze znajomymi co tydzień w piłkę (zima – hala, wiosna, lato, jesień – orlik) i powiedzcie mi jaki jest sens rejestracji w ekstranecie. Przychodzimy, gramy i idziemy do domu.
kibic
3 stycznia, 2018 at 5:57 pm
Wg tego projektu po zarejestrowaniu w extranecie będziesz dalej grał ze znajomymi,tyle,że za rejestrację zapłacicie.Co prawda to jak na dziś 7 zł,ale jeśli takich jak Wy będzie więcej to strumień kasy będzie szeroki.Oczywiście Wy na tym NIC nie skorzystacie.Wystarczy tylko TROCHĘ POMYŚLEĆ:Jakie sa szanse na wygranie biletu na mecz kadry,,jeśli stadion ma pojemność 60 tys. a takich gości chętnych do losowania biletu jest np 150 tys.?Podejrzewam,ze zgłoszenie sie do losowania będzie płatne (pewnie jakieś np.2,4 zł).Czyli 90 tys przemnożone przez 2,4zł daje 216 tys zł z czego połowa dla operatora,reszta dla PZPN.I kto na tym skorzysta?
Ja
4 stycznia, 2018 at 3:02 pm
Ale jeśli po rejestracji w extranet pojawią się dostępne rabaty na sprzęt sportowy, ubezpieczenia, szkolenia dla trenerów itp to może warto wydać te 7zł? PZPN z bazą kilkuset tysięcy potencjalnych klientów miałby naprawdę mocny argument podczas negocjacji z dostawcami sprzętu, sieciami, ubezpieczycielami. Oczywiście nie wiem jaki PZPN ma plan, ale ja widzę w tym pomyśle również sporo możliwości i te 7zł traktowałbym raczej jako inwestycję. Pieniądz robi pieniądz.
przemek
31 stycznia, 2018 at 3:07 pm
skąd to wiesz?
ForStoper
31 stycznia, 2018 at 5:45 pm
Ze strategii PZPN dotyczącej wzrostu partycypacji w piłce nożnej – jak to ładnie nazwali