DolZPN
“Dziwny” konkurs dla klubów. Dotację otrzymają, jeśli zignorują przepisy?
Gmina Siechnice ogłosiła konkurs ofert na realizację zadań publicznych w zakresie sportu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie niektóre zapisy, które nijak mają się do regulaminu rozgrywek.
Ze Ślęzy do Zabrza? Maciej Firlej na obozie Górnika na Cyprze
Amatorskie kluby piłkarskie w zdecydowanej większości utrzymują się z dotacji gminnych. Samorządy zazwyczaj ogłaszają właśnie konkursy na realizację zadań publicznych w zakresie sportu, w którym kluby i stowarzyszenia zgłaszają swoje oferty.
Podobnie jest również w podwrocławskiej gminie Siechnice, która konkurs na 2018 rok ogłosiła przed kilkoma dniami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie niektóre zapisy konkursu. Są one sprzeczne z obowiązującym Regulaminem Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej Sezon 2017/2018.
Klub, który złoży ofertę w konkursie ma dołączyć ponadto następujące oświadczenia”
Dziwnie brzmi zwłaszcza zgoda na transfery między klubami z terenu gminy Siechnice w każdym momencie obowiązywania umowy (od marca do połowy grudnia 2018), nawet poza oknami transferowymi ? regulamin DolZPN jasno mówi, że można to zrobić tylko w czasie okna transferowego. Oznacza to, że taki zawodnik, nie mógłby być zgłoszony do rozgrywek poza oknami.
Kolejny punkt ? oświadczenie o niepobieraniu ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika, gdzie przechodzi on z klubu do klubu z gminy Siechnice. Trudno mi rozstrzygać, czy jest to zgodne z regulaminem, który obliguje do wypłacenia ekwiwalentu ? zakładam jednak, że klub z tych pieniędzy może zrezygnować.
Zupełnie natomiast nie rozumiem podpunktu d) w którym klub ma oświadczyć, że nie będzie honorował opłat transferowych wynikających z przynależności do federacji w takiej części w jakiej finansuje swoją działalność wkładem własnym?
Działacze związani z Energetykiem Siechnice uważają, że zapisy te mają uderzyć w ich klub. W grudniu bowiem powstał MKS Siechnice, który posiada również sekcję piłkarską. Według nich, jeśli Energetyk złoży ofertę w konkursie i dostanie dofinansowanie, będzie musiał zgodzić się na odejście młodych zawodników do nowego klubu bez żadnych opłat.
Czy tak jest w rzeczywistości, trudno mi rozstrzygać. Jedno jest pewne – w lokalnym środowisku piłkarsko-samorządowym od kilku miesięcy nie dzieje się zbyt dobrze.
Abstrahując jednak od tej konkretnej sytuacji i piłki dziecięcej, nowe zasady konkursowe mogą znacznie zmienić rzeczywistości klubów na terenie gminy. Teoretycznie zawodnicy będą mogli teraz swobodnie przechodzić z klubu do klubu, a te nie tylko będą się musiały na to godzić, ale również nie będą mogły żądać żadnych pieniędzy, nawet jeśli gwarantuje im to regulamin rozgrywek.
DolZPN
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
Znamy wszystkich finalistów turnieju finałowego UEFA Regions’s Cup 2025. Wśród ośmiu zespołów jest oczywiście reprezentacja Dolnego Śląska.
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
Zakończyły się eliminacje europejskie mistrzostw Europy amatorów, czyli UEFA Region’s Cup. W miniony weekend poznaliśmy ostatniego finalistę turnieju finałowego, którym zostało San Marino. Co ciekawe, właśnie ta drużyna, razem z Maltą, to jedyni przedstawiciele krajowi, a nie regionalni.
W eliminacjach finałowych wzięło udział San Marino (które, podobnie jak Malta, gra w reprezentacji narodowej, a nie regionalnej). Trzy zwycięstwa zapewniły im pierwsze miejsce w jakimkolwiek turnieju finałowym UEFA jako drużynie San Marino.
Finaliści UEFA Region’s Cup 2025
- Dolny Śląsk
- Aragonia (Hiszpania)
- Vojvodina (Serbia)
- Hradec Kralove (Czechy),
- Länsi-Vantaan Ylpeys (Finlandia)
- Rijeka (Chorwacja)
- San Marino (San Marino)
- Vaud (Szwajcaria)
Będzie to 13. turniej finałowy UEFA Region’s Cup. Odbędzie się on w czerwcu lub lipcu 2025 r. Gospodarzem będzie jeden z finalistów, który zostanie wybrany w grudniu. Ostatnim mistrzem Europy amatorów jest hiszpańska Galicia, którzy pokonała w finale serbski Belgrad. Hiszpanie tytułu nie obronią, bowiem krajowe eliminacje z Aragonią. Co ciekawe, drużyna z Hiszpanii zagra po raz 10, a Aragonia jest siódmym regionem z tego kraju. Siedem różnych regionów reprezentowało również Czechy.
To inaczej, niż np. w Polsce, gdzie udział w finałach zmonopolizowała reprezentacja Dolnego Śląska. Dodatkowo nasz region dwukrotnie – w 2007 i 2019 roku – został mistrzem Europy.
DolZPN
Znów to zrobili. IV-ligowa Barycz wyeliminowała z pucharu rezerwy Śląska
W ćwierćfinałowym meczu Jaxan okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej Barycz Sułów pokonała rezerwy Śląska Wrocław 1:0.
Pary półfinałowe okręgowego Pucharu Polski w strefie wrocławskiej
W zeszłym sezonie, na początku kwietnia br., Barycz Sułów niespodziewanie pokonała rezerwy Śląska Wrocław w finale okręgowego Pucharu Polski. Tym razem obie drużyny spotkały się już w ćwierćfinale. Przez godzinę gry lepsze wrażenie sprawiali wrocławianie, ale nie przełożyło się to na zbyt wiele sytuacji podbramkowych. Najbliżej strzelenia gola był w 17. min. Maksymilian Zagórski, ale piłka po jego mocnym strzale trafiła w poprzeczkę.
W 63. min. doświadczony napastnik Piotr Grzelczyk najprzytomniej zachował się w polu karnym Śląska i strzałem z powietrza trafił do bramki strzeżonej przez Gracjana Korytkowskiego.
Jak się później okazało był to jedyny gol meczu. Wrocławianie do końca spotkania starali się doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale czwartoligowcy z Sułówa obronili skromne prowadzenie. Tym samym w ciągu niespełna siedmiu miesięcy po raz drugi odprawili z kwitkiem wyżej notowanego rywala.
W półfinale Barycz zagra na wyjeździe ze zwycięzcą meczu Sokół Marcinkowice – Orzeł Marszowice.
powódź 2024
Zbiórka sprzętu sportowego dla poszkodowanych klubów
Dolnośląski Związek Piłki Nożnej uruchomił zbiórkę sprzętu sportowego dla klubów dotkniętych powodzią na Dolnym Śląsku.
Piłkarka Ślęzy Wrocław straciła rodzinny dom. Każdy grosz na wagę złota
– Zachęcamy do włączenia się do zbiórki i gwarantujemy, że każdy otrzymany sprzęt trafi do potrzebujących klubów piłkarskich. Jednym z pierwszych klubów, który zadeklarował taką pomoc jest LKS Perła Złotokłos z województwa mazowieckiego, za co serdecznie dziękujemy – poinformował związek na swoim profilu na Facebooku.
Co jest potrzebne w pierwszej kolejności?
- piłki,
- stroje sportowe,
- wszelkiej maści trenażery,
- znaczniki,
- pozostały sprzęt sportowy.
Punktem zbiórki jest biuro Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej przy ul. Oporowskiej 62 (53-434 Wrocław). – Sprzęt można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą na wyżej wymieniony adres – informuje związek.
Pierwsze transporty piłek ruszyły już do podokręgów Jelenia Góra i Wałbrzych.
DolZPN
Dolnośląskie stadiony pod wodą. Katastrofalne skutki powodzi
Zalane stadiony i boiska, zniszczona infrastruktura – wiele klubów na Dolnym Śląsku ucierpiało w wyniku powodzi, która nawiedziła nasz region. Ten widok mówi więcej niż tysiąc słów.
Nie zdołali pojechać na mecz. „Powodzenia w walce o to, co najważniejsze”
2024 rok z pewnością zapadnie wielu mieszkańcom Dolnego Śląska w pamięci jak rok 2010, a zawłaszcza 1997. Wtedy również znaczne części regionu znalazły się pod wodą. Niestety, kataklizm nie omija również obiektów sportowych i boisk dolnośląskich zespołów. Już wiadomo, choć jeszcze do końca katastrofy daleko, że znaczna część infrastruktury sportowej znalazła się pod wodą. Straty będą ogromne!
Tymczasem zarząd Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o zabezpieczeniu środków z rezerwy budżetowej w wysokości 200 tys. zł na wsparcie klubów poszkodowanych w powodzi na Dolnym Śląsku. – W związku z tym, zwracamy się z apelem o informowanie o szkodach wyrządzonych przez żywioł. W tej sprawie do dyspozycji klubów pozostaje Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej – czytamy na profilu związku na Facebooku.
Można kontaktować się w tej sprawie również z dyrektorami poszczególnych Podokręgów.
Warto przy okazji dodać, że wiele klubów, a także kibiców, włączyło się w pomoc dla powodzian lub przy wzmacnianiu wałów oraz innych pracach zabezpieczających.
Oto jak wygląda sytuacja niektórych klubów na Dolnym Śląsku. Oczywiście, to tylko część, i to zapewne niewielka, klubów, które ucierpiały podczas powodzi.
Zamek Kamieniec Ząbkowicki
Chrobry Nowogrodziec
Strzelinianka Strzelin
Nysa Kłodzko
Granica Tłumaczów
Jaworzanka Jawor
Moto-Jelcz Oława
Sędziowie
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Od rundy wiosennej sezonu 2024/25 wzrosną stawki ryczałtów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.
Doświadczony napastnik dołączył do beniaminka IV ligi
Jak zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Padewski, prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej, od 1 stycznia 2025 wzrosną stawki sędziowskie w regionie. Średnio podwyżki wyniosą ok. 10 proc.
Przypomnijmy, że obecne stawki obowiązują od stycznia 2023 roku.
Oto stawki ekwiwalentów sędziowskich od stycznia 2025 r.
DolZPN
UEFA Region’s Cup. Dolny Śląsk dołączył do drużyn z Czech i Finlandii
Dolny Śląsk, czeski Hradec Kralove oraz fiński Länsi-Vantaan Ylpeys – te drużyny awansowały już do przyszłorocznych finałów UEFA Region’s Cup. Pozostało jeszcze pięć miejsc.
UEFA Region’s Cup. Tałgar zdobyty! Jedziemy na mistrzostwa Europy!
W niedzielę, 25 sierpnia, reprezentacja Dolnego Śląska nie dała szans gospodarzom z kazachskiego regionu Akbat i wygrali w Kazachstanie 3:1. Dzięki temu nasz region po raz piąty awansował do finałów UEFA Region’s Cup.
Tym samym Dolny Śląsk dołączył do grona drużyn, które wywalczyły awans już wcześniej – fińskiego Länsi-Vantaan Ylpeys oraz czeskiego Hradec Kralove. Mecze eliminacyjne będą trwały do 19 listopada, kiedy zakończy się rywalizacja w ostatniej grupie.
Osiem zwycięskich drużyn zagra w finałach, które odbędą się w czerwcu lub lipca 2025 r. Gospodarzem turnieju będzie jeden z finalistów.
Będzie to 13. edycja UEFA Region’s Cup. W 2023 r. wygrała hiszpańska Galicja, ale nie obroni tytułu, bowiem rozgrywki w Hiszpanię wygrała Aragonia.
-
Wrocław2 dni ago
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
-
DolZPN1 dzień ago
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
-
IV liga5 dni ago
Bezbramkowy hit w Księginicach, wymiana ciosów w Lubaniu
-
Okręgówka4 dni ago
Rozpędzona Polonia zatrzymana przez wicelidera. Mini-kryzys WKS-u i Piasta zażegnany
-
Śląsk1 tydzień ago
Jednak zwolnienia! Jacek Magiera i David Balda odchodzą ze Śląska Wrocław
-
Śląsk1 tydzień ago
To najlepsze jedenastki Śląska Wrocław w ostatnich latach. Która najmocniejsza?
-
Okręgówka1 tydzień ago
Starcie dwóch niepokonanych drużyn na szczycie okręgówki
-
Wrocław3 dni ago
Trener z licencją UEFA B szuka klubu
-
Śląsk1 tydzień ago
Hetel i Dymkowski. Duet tymczasowych trenerów poprowadzi Śląsk Wrocław
Siechniczanin
20 stycznia, 2018 at 10:41 am
“Tekst sponsorowany” ???!!!!
Mam pytanie do redaktora który pisał ten tekst. Gdzie tu obiektywizm? Użył Pan nazwy dwóch klubów piłkarskich jakby w gminie tylko te dwa kluby funkcjonowały!? Wystarczy użyć jakiejkolwiek wyszukiwarki żeby dowiedzieć się, że w gminie funkcjonuje kilka klubów piłkarskich oraz kilka szkółek/akademii piłkarskich!
Pan redaktor postanowił jednak stanąć po jednej ze stron nie starając się zgłębić sytuacji w gminie Siechnice jak i genezy “problemów” Energetyka Siechnice. Pisze Pan o niezgodnych z regulaminem rozgrywek punktach…a czy zastanowił się Pan kto tak naprawdę płaci ekwiwalent kiedy dziecko, bo tylko i wyłącznie możemy tu mówić o dzieciach, chce przejść do innego klubu/szkółki? Płacą za to rodzice dziecka. Nie są to duże pieniądze, ale kluby piłkarskie w gminie są na tyle biedne, albo tak słabo zarządzane (Energetyk), że albo dogadają się między sobą, albo rodzic musi z własnej kieszeni zapłacić ekwiwalent!!! Przytoczył Pan Energetyk Siechnice i MKS Siechnice jako przykład, MKS powstał z inicjatywy niezadowolonych rodziców dzieci które uczęszczały na treningi do Energetyka Siechnice. Nawet Pan nie postarał się dowiedzieć jakie były zarzuty w stronę Energetyka?! Nie pofatygował się Pan o opinie Ratusza. Energetyk walczy teraz o to aby przed “dotacjami” nie stracić kolejnych dzieci, a Pan redaktor postanowił im w tym pomóc. Jakie jest moje osobiste zdanie?! Gmina Siechnice udostępnia swoje obiekty bardzo często nieodpłatnie, wspomaga kluby dotacjami i wydaje mi się, że tymi “niezgodnymi” z regulaminem punktami wychodzi na przeciw rodzicom. Rodzice szukają najlepszego miejsca do treningu dla swoich dzieci, szukają najlepszej oferty dla siebie i dla rozwoju dzieci. Skoro gmina w pośredni sposób uczestniczy w szkoleniu młodego piłkarza, chce “pomóc” rodzicowi w wyborze najlepszej drogi dla dziecka nie obciążając go dodatkowymi kosztami! Energetyk zamiast łapać się nieczystych zagrywek, powinien zacząć pracę nad poprawieniem jakości zarządzania, poprawieniem jakości treningów i jakości oferty jaką ma dla rodzica i dziecka. Myślę, że w tym momencie nie będzie musiał się martwić o to, że dzieci będą od nich odchodziły do innych szkółek. Panie redaktorze, Energetyk może stracić swoich młodych zawodników na rzecz Radwanic, św.Katarzyny, Żernik czy innych. Jednak trzeba też zaznaczyć, że wszystkie te kluby mogą stracić swoich zawodników na rzecz Energetyka, jeśli tylko klub ten zacznie się odpowiednio zarządzać i dbać o swoich młodych adeptów! Proszę więc o obiektywizm, szersze spojrzenie na problem w gminie i w samym Energetyku, a nie będzie musiał się Pan redaktor martwić o “oskarżenia” o “tekst sponsorowany” . Pozdrawiam
ForStoper
20 stycznia, 2018 at 11:48 am
Szczerze mówiąc, nie wiem, przez kogo miałby być ten tekst sponsorowany. To jest moja opinia na ogłoszenie urzędu gminy, które uważam w kilku punktach za trochę absurdalne. I tylko tyle. O konflikcie na linii MKS – Energetyk – gmina nie piszę, bo moja wiedza jest na ten temat za mała… Gdy dolfutbol będzie normalnym portalem, to oczywiście będę podejmował takie tematy i pytał każdą ze stron o przyczyny takiego stanu rzeczy, na razie to hobbystyczny blog.
Oczywiście gmina, która dotuje gminny sport (i chwała jej za to) może rościć sobie prawo do wpływania na to, jak te pieniądze są wydawane. I to robi, ja napisałem tylko o tym, że niektóre punkty są niezgodne z regulaminem rozgrywek. I nie ma nic do rzeczy fakt, że w ten sposób “wychodzi na przeciw rodzicom”. Albo respektujemy regulaminy, albo mamy je gdzieś – ale wtedy nie nie gramy w rozgrywkach związkowych.
Pozdrawiam
Siechniczanin
20 stycznia, 2018 at 12:21 pm
“Działacze związani z Energetykiem Siechnice uważają, że zapisy te mają uderzyć w ich klub. W grudniu bowiem powstał MKS Siechnice, który posiada również sekcję piłkarską. Według nich, jeśli Energetyk złoży ofertę w konkursie i dostanie dofinansowanie, będzie musiał zgodzić się na odejście młodych zawodników do nowego klubu bez żadnych opłat.” – ten fragment dowodzi tego, że miał Pan możliwość “zasięgnięcia” opinii jednej ze stron. Wymienia Pan dwa podmioty działające na korzyść jednego a niekorzyść drugiego. Albo nie używa Pan nazw zainteresowanych klubów, albo podchodzi Pan rzetelnie do tematu i stara się zagłębić w sytuację panującą w gminie. Temat powinien być rozpatrywany tylko pod kontem dzieci, bo seniorów na poziomie ma na razie tylko Energetyk, więc okna transferowego muszą być zachowane i to bez dwóch zdań. Rozmawiamy o dzieciach, bo to właśnie w oparciu o dzieci przyznawane są dotacje. Ktoś wykorzystuje Pana do własnych celów, mam nadzieję, że jest Pan tego świadomy?!
Również Siechniczanic
21 stycznia, 2018 at 8:31 pm
Rozumiem, że działanie Burmistrza Siechnic, polegające na próbach nacisku na inne kluby z terenu gniny, żeby przekazały swoich młodych zawodników do MKS-u są w porządku? I wraz z powyższymi zmianami w regulaminie przyznawania dotacji, stanowią idealne i obiektywne warunki do konkurowania pomiędzy klubami? Ha, ha, ha!!
Siechniczanin
21 stycznia, 2018 at 8:49 pm
Czy ja napisałem, że to jest ok? Ja tylko piszę, że na terenie gminy są różne zespoły i rożne szkółki do których zawodnicy mogą odchodzić. Problem z tym artykułem jest taki, że porusza problem z jakim zderzył się ostatnio Energetyk. Dzieci odchodzą z niego właśnie do MKS SIECHNICE. Ale nie w wyniku działań burmistrza a w wyniku nieudolnego zarządzania Energetykiem, braku wizji rozwoju oraz niejasnym sytuacją jakie targają klub od wewnątrz. Najgorsze jest jednak to, że Energetyk traktuje swoich adeptów wyłącznie w kategoriach dotacji a nie robi zbyt wiele w celu zachęcenia adeptów do pozostania w ich szeregach albo ściągnięcia nowych do siebie 🙂 Niech się wezmą do roboty, to nie będą się musieli obawiać odpływu “dotacji” !!!
ForStoper
21 stycznia, 2018 at 9:59 pm
Tekst nie jest o problemach Energetyka, tylko o dziwnym zapisie w konkursie dla klubów, które muszą podejmować działania niezgodne z regulaminem rozgrywek, aby dostać dotację. Proszę mnie nie wciągać w konflikty, w których nie uczestniczę
Również Siechniczanin
21 stycznia, 2018 at 9:02 pm
Nie zgadzam się, “problem” z tym artykułem polega na tym, że ujawnia on chęć uzależnienia przyznawanych przez władze gminy dotacji od wyrażenia przez kluby zgody na zrzekanie się własnych zawodników pod groźbą utraty tych dotacji. A także na ryzyko bycia wykluczanym z rozgrywek klubowych z powodu udziału nieuprawnionych zawodników. Niekoniecznie ma to coś wspólnego z Energetykiem, nie mówimy też jedynie o szkółkach (gdzie dzieci nie biorą jeszcze udziału w regularnych rozgrywkach ligowych), ale także o zespołach młodzieżowych – młodzikach, trampkarzach, juniorach. Tylko że póki co to nie problem MKS-u, więc niech inni (Energetyk, Kolektyw, Olimpiakos, Szaluna itp.) się martwią i oddają swoich zawodników “na telefon” pod groźbą wniosku o zwrot dotacji, prawda?
Siechniczanin
21 stycznia, 2018 at 11:14 pm
A ja nadal uważam, że ten zapis ma umożliwić zmianę barw klubowych bez dodatkowych kosztów które poniosą rodzice. Myślę też, że będzie odbywało się to poza “okienkami” lub z zachowaniem okresu w jakim zawodnik nie będzie mógł grać dla danego klubu. Klub narazi się na stratę dotacji w wypadku gdy przy zmianie klubu na inny klub z gminy, zarząd ekwiwalentu za wyszkolenie. Jak już pisałem, gmina pośrednio uczestniczy w szkoleniu zawodnika a koszta opłacenia trenera są pokrywane ze składek rodziców. Dlatego osobiście jestem za pomysłem bezgotówkowego transferu zawodników między klubami z gminy z zachowaniem wszystkich regół jakie narzuca regulamin związku co do terminów w jakich takie zmiany mają zachodzić. Pan redaktor niech następnym razem poruszy problem nie biorąc na tapetę tylko dwóch podmiotów. Będzie bezpieczniej 🙂