Connect with us

IV liga

Jedna trzecia sezonu IV ligi. Czas na podsumowanie rozgrywek i reformy (SONDA)

Published

on

IV liga sezon reforma podsumowanie

Za nami 10 kolejek w IV lidze dolnośląskiej, a więc 1/3 sezonu. Można się pokusić o pierwsze podsumowania – zarówno dotyczące przebiegu rozgrywek, jak i efektów reformy, czyli podziału IV ligi na dwie grupy.

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Jak pamiętamy, pomysł dwóch grup IV ligi po 16 zespołów spowodowany był głównie tym, że w zeszłym sezonie z III ligi spadało aż 11 zespołów. Gdyby wiele z nich było z Dolnego Śląska, pociągnęło by to za sobą lawinę spadków. Czarny scenariusz jednak się nie ziścił, bowiem ostatecznie spadło 5 klubów, a szósty – KP Brzeg Dolny – wycofał się z rozgrywek i został zdegradowany do okręgówki.

 

Zamiast więc wielu spadków, było sporo awansów – by uzupełnić stan czwartoligowców do 32 drużyn, z okręgówki awansowały nawet kluby z 4. miejsc. Władze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej decyzję powiększenia IV ligi argumentowały m.in. tym, że taka była wolą większości zainteresowanych klubów (no trudno, żeby było inaczej – każdy woli awansować, niż spaść).

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

To zrodziło jednak uzasadnione obawy o poziom rozgrywek IV ligi, w której znalazło się w sumie 15 (na 32) drużyn właśnie z okręgówki, czyli niemal połowa. Czy te obawy znalazły potwierdzenie na murawie? Po jednej trzeciej sezonu trudno o jednoznaczne oceny, zwłaszcza dotyczące całej reformy. Pierwsze wnioski można jednak wysnuć.

 

Moim zdaniem obawy, o których pisałem powyżej, poniekąd się potwierdziły, zwłaszcza w grupie zachodniej. Prawie nie ma w niej kolejki, w której nie padłby bardzo wysokie wyniki, świadczące o różnicy klas między drużynami. I nie chodzi o 3 czy 4:0, ale 7:0, a nawet wyżej. W ostatniej kolejce zanotowano wynik 10:1. Oczywiście, takie rezultaty są możliwe nawet w profesjonalnej piłce, ale gdy zdarzają się zbyt często, raczej źle świadczy o poziomie rozgrywek. Choćby to było i 4. liga.

 

Lepiej pod tym względem jest na “wschodzie”,  bo tak wysoki wynik (7:0) padł do tej pory tylko raz. Rzadziej również notowane są takie rezultaty, jak np. 4:0, a więcej spotkań jest zaciętych (znacznie częściej drużyny wygrywają jedną bramką).

 

Paradoksalnie to właśnie w grupie wschodniej mamy drużyny, które wygrała wszystkie mecze (Foto-Higiena Gać) i która wszystkie mecze przegrała (Orzeł Sadowice). Teoretycznie może to świadczyć o tym, że to na zachodzie jest bardziej wyrównana rywalizacja. Z drugiej strony – przeczą temu wyniki np. najlepszych drużyn. Drużyna z Gaci wygrała 10 meczów, ale aż 4 jedną bramką, a najwyższa wygrana była trzybramkowa. W tym czasie Zagłębie II wygrało 8 spotkań, przy okazji notując takie wyniki – 8:1, 7:0, 6:0 i 6:1.

 

Analizując skutki reformy IV ligi trzeba pamiętać o jednym aspekcie, który – w mojej ocenie – kładzie się cieniem na jej ocenę. To fakt, że o awans do III ligi będzie decydował baraż. To jednak kiepska perspektywa, gdy walczysz cały sezon, a na koniec możesz i tak nie awansować, bo nie wyjdzie ci jeden – ostatni mecz barażowy. Na dziś w takim barażu spotkałyby się Foto-Higiena i rezerwy Zagłębia, dwie drużyny, które wyróżniają się na tle innych. I gdyby taki stan się utrzymał się do końca rozgrywek, sporą niesprawiedliwością będzie brak awansu jednej z nich. Na dodatek, może się okazać, że rezerwy Zagłębia będą mogły skorzystać w decydującym meczu z zawodników I drużyny, którzy nie przekroczą limitu występów w ekstraklasie. To oczywiście wybieganie mocno w przyszłość, ale w końcu jest to scenariusz bardzo możliwy.

 

Trzeba również pamiętać o tym, że o ile w zeszłym sezonie było bardzo łatwo awansować z okręgówki czy A klasy do wyższej ligi, to teraz – przy złym układzie w III i IV lidze – będzie równie łatwo spaść. I to nie tylko z IV ligi – ale również może to pociągnąć za sobą lawinę spadków.

 

Podsumowując dotychczasowy przebieg sezonu w podzielonej na dwie grupy IV lidze trudno stwierdzić, że poziom rozgrywek na tym szczeblu jakoś dramatycznie się obniżył. Na pewno jednak uprawnione jest stwierdzenie, że jest znacznie więcej zespołów przeciętnych i słabych.

 

[socialpoll id=”2395506″ path=”/polls/2395506″ width=”300″]

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

Strony: 1 2 3

IV liga

Kibice wybrali najlepszego zawodnika rundy jesiennej. Duża przewaga

Published

on

Revaz Khinchiashvili został wybrany przez kibiców Lechii Dzierżoniów najlepszym zawodnikiem rundy jesiennej IV-ligowca.

 

Piłkarski Dolny Śląsk. 2025 to będzie wyjątkowy rok! Oto, co nas czeka

Gruzin Revaz Khinchiashvili został wybrany przez kibiców Lechii Dzierżoniów najlepszym zawodnikiem rundy jesiennej IV-ligowca. – Przedstawiamy wyniki facebookowego głosowania, podczas którego mogliście wybrać swojego ulubieńca minionej rundy. Dziękujemy za tak dużą aktywność, a Reziemu gratulujemy – czytamy na klubowym profilu na Facebooku.

 

Fani oddali łącznie 432 głosy. Gruzin wygrał ze sporą przewagą. Tak się rozłożyły głosy fanów:

  1. Revaz Khinchiashvili – 217
  2. Bartosz Rzepski – 62
  3. Dominik Watuszko – 57
  4. Jakub Chlipała – 32
  5. Dawid Wasilewski – 28
  6. Kamil Ziółkowski – 22
  7. Kamil Juraszek – 13
  8. Kacper Franaszczyk – 1

Przypomnijmy, że Lechia po rundzie jesiennej zajmuje 10. miejsce w tabeli IV ligi.

Continue Reading

Sędziowie

Tyle sędziowie dostaną za mecze w 2025 roku. Nowe stawki

Published

on

1 stycznia 2025 weszły w życie nowe stawki ekwiwalentów sędziowskich w niższych ligach na Dolnym Śląsku.

Piłkarski Dolny Śląsk. 2025 to będzie wyjątkowy rok! Oto, co nas czeka

1 stycznia 2025 weszły w życie nowe stawki ekwiwalentów, które sędziowie będą otrzymywali za prowadzenie meczów w niższych ligach na Dolnym Śląsku. Średnio wzrosły one o ok. 10 proc.

Przypomnijmy, że poprzednie stawki obowiązywały przez 2 lata.

 

Stawki ekwiwalentów sędziowskich od 1 stycznia 2025 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

II liga

Piłkarski Dolny Śląsk. 2025 to będzie wyjątkowy rok! Oto, co nas czeka

Published

on

Rozpoczął się nowy, 2025 rok. Dla dolnośląskiej piłki będzie to rok wyjątkowy – zapowiada się wiele wydarzeń na boiskach piłkarskich, jak i wokół nich. Oto, co nas czeka w nowym roku.

 

Obóz w Hiszpanii i pięć sparingów Śląska przed „najważniejszą” wiosną od lat

Początek stycznia to jednocześnie końcówka urlopów piłkarzy, którzy wkrótce zaczną wracać do treningów. Najpierw ci z drużyn zawodowych, potem – sukcesywnie – gracze z niższych klas rozgrywkowych. Wszystko po to, żeby przygotować jak najlepszą formę na rundę wiosenną, która będzie sporym wyzwaniem dla naszych zespołów z najwyższej klasy rozgrywkowej.

Emocji z pewnością nie zabraknie na boiskach w niższych ligach, zwłaszcza tam, gdzie będą rozstrzygały się sprawy spadków i awansów. Odbędą się też trzy imprezy rangi mistrzowskiej, finał europejskiego pucharu oraz wybory.

Oto, co nasz czeka w dolnośląskim futbolu w 2025 roku, zwłaszcza w jego pierwszej części.

 

Luty

Na początku miesiąca rundę wiosenną wznowią drużyny z ekstraklasy. Zagłębie Lubin zagra już 1 lutego w Szczecinie z Pogonią, Natomiast Śląsk Wrocław 3 lutego podejmie Piasta Gliwice. Wiosna zwłaszcza dla zawodników WKS-u będzie wyjątkowo trudna – pod wodzą nowego trenera Ante Simundzy spróbują zachować ligowy byt, choć będzie to zadanie arcytrudne.

Pierwszoligowcy wrócą na ligowe boiska w weekend 15/16 lutego. Chrobry Głogów, którego czeka walka o utrzymanie, podejmie Wisłę Płock. Walcząca o awans do ekstraklasy Miedź Legnica zagra u siebie ze Stalą Rzeszów.

 

Tymczasem 22 lutego na Tarczyński Arena we Wrocławiu odbędzie się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Dolnośląskiego ZPN. Poznamy wtedy nowego prezesa związku, jego zarząd oraz delegatów na walne PZPN.

 

Marzec

W weekend 1/2 marca walczące o pozostanie w II lidze Zagłębie II Lubin zmierzy się u siebie z Chojniczanką Chojnice.

Wtedy też do gry wrócą nasi trzecioligowcy – Śląsk II Wrocław, Miedź II Legnica, Ślęza Wrocław, Karkonosze Jelenia Góra i Górnik Polkowice.

W weekend 8/9 marca rundę wiosenną wznowią natomiast drużyny z IV ligi dolnośląskiej, klas okręgowych oraz 16-zespołowych A klas. O ile oczywiście pozwoli pogoda, która w przypadku drużyn z najniższych klas rozgrywkowych może mieć duże znaczenie. B klasy czy 14-zespołowe A klasy będą startowały tydzień lub dwa później.

 

Maj

28 maja na Tarczyński Arenie we Wrocławiu odbędzie się finał Ligi Konferencji Europy UEFA. Wrocław po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem finału europejskich pucharów.

 

Czerwiec

W weekend 7/8 czerwca zakończą się rozgrywki III ligi. Wicemistrz, być może któraś z dolnośląskich drużyn, zagra w barażach o awans – 11 czerwca wicemistrzowie czterech grup III ligi zagrają w półfinałach. Później – w dwumeczu 14/15 czerwca oraz 18 czerwca – zagrają z 13. i 14. zespołem II ligi. Gospodarzami pierwszych meczów będą trzecioligowcy.

IV liga zakończy sezon w weekend 14/15 czerwca. Wicemistrz zagra w barażach o awans do III ligi – najpierw półfinał z innym wicemistrzem z III makroregionu, a jeśli wygra – to w finale zmierzy się ze zwycięzcą drugiego półfinału.

Drużyny z miejsce 12. – 15. zagrają natomiast w barażach z wicemistrzami czterech klas okręgowych. Baraże „o IV ligę” odbędą się w weekend 21/22 czerwca.

Gdy już będzie wiadomo, które drużyny zagrają w IV lidze, a więc też będzie znana liczna spadkowiczów do poszczególnych klas okręgowych, w weekend 28/29 czerwca odbędą się baraże między zespołami z okręgówki i wicemistrzami klas A.

 

11 czerwca na Słowacji rozpoczną się Mistrzostwa Europy U21. W turnieju, w którym reprezentacja Polski zmierzy się w grupie z Portugalią, Francją i Gruzją, mają szansę zagrać zawodnicy Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin.

 

Czerwiec/Lipiec

Na przełomie czerwca i lipca w San Marino odbędą się finały amatorskich mistrzostw Europy, czyli UEFA Region’s Cup. Jednym z ośmiu finalistów będzie reprezentacja Dolnego Śląska.

 

Lipiec

2 lipca w Szwajcarii rozpoczną się mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet. Reprezentacja Polski po raz pierwszy w historii zagra na takim turnieju, niestety, inaczej niż w przypadku kadry U21, zawodniczki z regionu większych szans na powołanie nie mogą liczyć.

Continue Reading

IV liga

Sześciu sparingpartnerów znanych, jeden poszukiwany

Published

on

IV-ligowy Górnik Złotoryja w przerwie zimowej planuje rozegrać siedem meczów kontrolnych.

 

Piłkarskie ogłoszenia z regionu

Górnik Złotoryja treningi przed rundą wiosenną rozpocznie 13 stycznia, by niespełna dwa tygodnie później rozpocząć gry kontrolne. – Aktualnie wśród sparingpartnerów znajduje się sześć drużyn, ale będziemy poszukiwać jeszcze jednego rywala – informuje Górnik na swoim profilu na Facebooku.

  • 25.01. – Chrobry Głogów U19
  • 29.01. – Karkonosze Jelenia Góra
  • 01.02. – Stal Jasień (w Szprotawie)
  • 08.02. – Chrobry II Głogów
  • 15.02. – Konfeks Legnica
  • 22.02. – Sparta Grębocice (w Głogowie)

 

Continue Reading

IV liga

Sześć meczów kontrolnych IV-ligowej Iskry

Published

on

IV-ligowa Iskra Księginice w przerwie zimowej rozegra sześć meczów kontrolnych. Oto rywale zespołu prowadzonego przez Piotra Stańkę.

 

A-klasowa Sparta szuka sparingpartnerów

Okres przygotowawczy do rundy wiosennej sezonu 24/25 rozpoczniemy 13 stycznia po dość długim odpoczynku. Pierwsze niecałe dwa tygodnie zaczniemy od rozruchu i być może sporej niespodzianki i nowości dla zawodników w naszym klubie, a później wdrożymy maraton meczów sparingowych – informuje klub z Księginic.

  • 25.01. – Polonia Środa Śląska (IV liga)
  • 01.02. – Miedzi Legnica U19 (liga makroregionalna)
  • 08.02. – Iskra Kochlice (okręgówka)
  • 15.02. – Odra Ścinawa (okręgówka)
  • 22.02. – Odra Bytom Odrzański (III liga)
  • 01.03 – wolny termin

Podczas okresu przygotowawczego zespół będzie doskonalił swoją taktykę, a zróżnicowanie przeciwników sparingowych pozwoli na przetestowanie różnych wariantów w składzie oraz w taktyce. Zawodnikom życzymy wytrwałości w przygotowaniach oraz liczymy na ciężką pracę, która przełoży się na wynik końcowy sezony 24/25 – dodają przedstawiciele Iskry.

Continue Reading

IV liga

Duże wzmocnienie BKS-u przed rundą wiosenną

Published

on

Fot. BKS Bolesławiec

Maciej Szewczyk został pierwszym zawodnikiem, który dołączy do BKS-u Bolesławiec przed rundą wiosenną w jeleniogórskiej okręgówki.

 

Doświadczony pomocnik rozstał się z Karkonoszami

Maciej Szewczyk ponownie zagra w barwach BKS-u Bolesławiec. Zawodnik wraca do swojego macierzystego klubu po półtorarocznej przerwie spędzonej na IV-ligowych boiskach w Złotoryi i Lubaniu.

30-letni środkowy pomocnik, który przez lata występował również na lewej obronie, to postać doskonale znana w regionie. Wychowanek BKS-u Bolesławiec to syn legendy Zagłębia Lubin Zbigniewa Szewczyka. Później trafił do juniorów FC Kaiserslautern. Dorosłą karierę rozpoczynał w Alemannii Aachen, a w Polsce występował m.in. w KS-ie Polkowice, Bytovii Bytów czy Widzewie Łódź (wówczas trzecioligowym). W I lidze, w barwach Bytovii, zagrał 24 mecze.

 

Kolejne lata Szewczyk spędził w niższych ligach niemieckich, by po powrocie do kraju po raz pierwszy trafić do macierzystego BKS-u.

Zespół z Bolesławca to spadkowicz z IV ligi. Po rundzie jesiennej zajmuje 6. miejsce w tabeli jeleniogórskiej okręgówki.

Continue Reading

To się czyta