Connect with us

IV liga

Jedna trzecia sezonu IV ligi. Czas na podsumowanie rozgrywek i reformy (SONDA)

Published

on

IV liga sezon reforma podsumowanie

Za nami 10 kolejek w IV lidze dolnośląskiej, a więc 1/3 sezonu. Można się pokusić o pierwsze podsumowania – zarówno dotyczące przebiegu rozgrywek, jak i efektów reformy, czyli podziału IV ligi na dwie grupy.

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Jak pamiętamy, pomysł dwóch grup IV ligi po 16 zespołów spowodowany był głównie tym, że w zeszłym sezonie z III ligi spadało aż 11 zespołów. Gdyby wiele z nich było z Dolnego Śląska, pociągnęło by to za sobą lawinę spadków. Czarny scenariusz jednak się nie ziścił, bowiem ostatecznie spadło 5 klubów, a szósty – KP Brzeg Dolny – wycofał się z rozgrywek i został zdegradowany do okręgówki.

 

Zamiast więc wielu spadków, było sporo awansów – by uzupełnić stan czwartoligowców do 32 drużyn, z okręgówki awansowały nawet kluby z 4. miejsc. Władze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej decyzję powiększenia IV ligi argumentowały m.in. tym, że taka była wolą większości zainteresowanych klubów (no trudno, żeby było inaczej – każdy woli awansować, niż spaść).

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

To zrodziło jednak uzasadnione obawy o poziom rozgrywek IV ligi, w której znalazło się w sumie 15 (na 32) drużyn właśnie z okręgówki, czyli niemal połowa. Czy te obawy znalazły potwierdzenie na murawie? Po jednej trzeciej sezonu trudno o jednoznaczne oceny, zwłaszcza dotyczące całej reformy. Pierwsze wnioski można jednak wysnuć.

 

Moim zdaniem obawy, o których pisałem powyżej, poniekąd się potwierdziły, zwłaszcza w grupie zachodniej. Prawie nie ma w niej kolejki, w której nie padłby bardzo wysokie wyniki, świadczące o różnicy klas między drużynami. I nie chodzi o 3 czy 4:0, ale 7:0, a nawet wyżej. W ostatniej kolejce zanotowano wynik 10:1. Oczywiście, takie rezultaty są możliwe nawet w profesjonalnej piłce, ale gdy zdarzają się zbyt często, raczej źle świadczy o poziomie rozgrywek. Choćby to było i 4. liga.

 

Lepiej pod tym względem jest na “wschodzie”,  bo tak wysoki wynik (7:0) padł do tej pory tylko raz. Rzadziej również notowane są takie rezultaty, jak np. 4:0, a więcej spotkań jest zaciętych (znacznie częściej drużyny wygrywają jedną bramką).

 

Paradoksalnie to właśnie w grupie wschodniej mamy drużyny, które wygrała wszystkie mecze (Foto-Higiena Gać) i która wszystkie mecze przegrała (Orzeł Sadowice). Teoretycznie może to świadczyć o tym, że to na zachodzie jest bardziej wyrównana rywalizacja. Z drugiej strony – przeczą temu wyniki np. najlepszych drużyn. Drużyna z Gaci wygrała 10 meczów, ale aż 4 jedną bramką, a najwyższa wygrana była trzybramkowa. W tym czasie Zagłębie II wygrało 8 spotkań, przy okazji notując takie wyniki – 8:1, 7:0, 6:0 i 6:1.

 

Analizując skutki reformy IV ligi trzeba pamiętać o jednym aspekcie, który – w mojej ocenie – kładzie się cieniem na jej ocenę. To fakt, że o awans do III ligi będzie decydował baraż. To jednak kiepska perspektywa, gdy walczysz cały sezon, a na koniec możesz i tak nie awansować, bo nie wyjdzie ci jeden – ostatni mecz barażowy. Na dziś w takim barażu spotkałyby się Foto-Higiena i rezerwy Zagłębia, dwie drużyny, które wyróżniają się na tle innych. I gdyby taki stan się utrzymał się do końca rozgrywek, sporą niesprawiedliwością będzie brak awansu jednej z nich. Na dodatek, może się okazać, że rezerwy Zagłębia będą mogły skorzystać w decydującym meczu z zawodników I drużyny, którzy nie przekroczą limitu występów w ekstraklasie. To oczywiście wybieganie mocno w przyszłość, ale w końcu jest to scenariusz bardzo możliwy.

 

Trzeba również pamiętać o tym, że o ile w zeszłym sezonie było bardzo łatwo awansować z okręgówki czy A klasy do wyższej ligi, to teraz – przy złym układzie w III i IV lidze – będzie równie łatwo spaść. I to nie tylko z IV ligi – ale również może to pociągnąć za sobą lawinę spadków.

 

Podsumowując dotychczasowy przebieg sezonu w podzielonej na dwie grupy IV lidze trudno stwierdzić, że poziom rozgrywek na tym szczeblu jakoś dramatycznie się obniżył. Na pewno jednak uprawnione jest stwierdzenie, że jest znacznie więcej zespołów przeciętnych i słabych.

 

[socialpoll id=”2395506″ path=”/polls/2395506″ width=”300″]

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

Strony: 1 2 3

IV liga

Sparingi zima 2023. Dziewięć sparingów IV-ligowca ze Świdnicy

Published

on

Sparingi zima 2024

Dziewięć sparingów w przerwie zimowej rozegrają piłkarze IV-ligowej Polonii-Stali Świdnica.

 

Sparingi zima 2024. Sześć meczów IV-ligowej Baryczy Sułów

Dziewięć gier kontrolnych rozegrają podczas zimowego okresu przygotowawczego podopieczni trenera Grzegorza Borowego. Polonia-Stal Świdnica zmierzy się z zespołami od III, przez IV ligę po czołowe zespoły klasy okręgowej.

Rywale świdniczan w okresie zimowym:

 • Karkonosze Jelenia Góra
 • Carin Gubin
 • Słowianin Wolibórz
 • Polonia Środa Śląska
 • Górnik Złotoryja
 • Bielawianka Bielawa
 • Rokita Brzeg Dolny
 • WKS_Wierzbice

Jednym z rywali Polonii-Stali będzie również zespół zza południowej granicy.

Continue Reading

IV liga

Sparingi zima 2024. Sześć meczów IV-ligowej Baryczy Sułów

Published

on

Sparingi zima 2024

Sześć meczów ma zagrać w przerwie zimowej Barycz Sułów, zespół z IV ligi.

 

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi?

Niedawno zakończyła się runda jesienna w IV lidze, zespoły już robią przymiarki do okresu przygotowawczego przed runda wiosenną. Barycz Sułów w przerwie zimowej zaplanowała sześć meczów kontrolnych, w tym dwa z zespołami z III ligi.

Rywalami sułowian będą:

 • 20.01. Miedź II Legnica (wyjazd)
 • 24.01. Górnik Polkowice (wyjazd)
 • 03.02. Olympic Wrocław U17
 • 10.02. Lechia Zielona Góra
 • 17.02. Karkonosze Jelenia Góra
 • 21.02. Polonia Leszno

 

Przypomnijmy, że Barycz wciąż nie ma trenera pierwszego zespołu po tym, jak z drużyną pożegnał się Janusz Kudyba.

 

Continue Reading

III liga

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Kiedy startują poszczególne ligi?

Published

on

Runda wiosenna sezonu 2023/24

Runda wiosenna sezonu 2023/24. Wiemy już, kiedy wystartują na wiosnę poszczególne ligi na Dolnym Śląsku.

 

Powrót po 3 latach. Zespół z okręgówki ma nowego trenera

Przed nami zimowa przerwa w rozgrywkach na Dolnym Śląsku, ale już wiadomo, kiedy rundę wiosenną rozpoczną poszczególne klasy rozgrywkowe.

Dolnośląskie drużyny grające w 3. grupie III ligi rozpoczną zmagania w weekend 2-3 marca. W pierwszej wiosennej kolejce zagrają:

 • Ślęza Wrocław – Górnik Polkowice
 • Carina Gubin – Śląsk II Wrocław
 • Karkonosze Jelenia Góra – Raków II Częstochowa

 

Start IV ligi również zaplanowano na weekend 2-3 marca. Wtedy zagrają ze sobą:

 • Lechia Dzierżoniów – Piast Nowa Ruda
 • Prochowiczanka Prochowice – Zenit Międzybórz
 • Moto-Jelcz Oława – Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
 • Polonia-Stal Świdnica – Iskra Księginice
 • Polonia Środa Śląska – KS Łomnica
 • Chrobry II Głogów – Barycz Sułów
 • Słowianin Wolibórz – BKS Bolesławiec
 • Miedź II Legnica – Piast Żmigród
 • Łużyce Lubań – Górnik Złotoryja

 

Klasy okręgowe będą startowały w dwóch terminach:

 • Legnica: 9-10 marca
 • Wrocław, Wałbrzych i Jelenia Góra: 16-17 marca

 

Klasa A

 • Jelenia Góra, Legnica: 16-17 marca
 • Wrocław, Wałbrzych: 23-24 marca

 

Klasa B

 • Wrocław, Legnica, Jelenia Góra: 7 kwietnia
 • Wałbrzych: 24 marca, 7 kwietnia

 

Continue Reading

IV liga

Zmiana trenera w IV lidze. Szkoleniowiec odchodzi po ponad dwóch latach

Published

on

Mariusz Bełkowski nie jest już trenerem Zenitu Międzybórz, drużyny z IV ligi. Rozstał się z zespołem po ponad dwóch latach.

 

Nieoczekiwana zmiana trenera w okręgówce. 6. miejsce za słabe?

Z dniem 30 listopada 2023 roku Mariusz Bełkowski przestał pełnić funkcję trenera IV-ligowego zespołu KS Zenit Międzybórz. Bardzo dziękujemy za współpracę i życzymy powodzenia w dalszej karierze trenerskiej – poinformował zarząd IV-ligowca. Na razie klub z Międzyborza nie poinformował, kto poprowadzi zespół w rundzie wiosennej.

 

Mariusz Bełkowski objął Zenita pod koniec września 2021 roku, gdy zespół po 7. kolejkach zajmował 13. miejsce w tabeli wrocławskiej okręgówki. Ostatecznie zajął ze swoimi podopiecznymi 4. miejsce. W kolejnym sezonie międzyborzanie w cuglach wygrali okręgówkę i awansowali do IV ligi. Obecnie, po rundzie jesiennej, beniaminek zajmuje 13. miejsce w tabeli IV ligi.

 

Wcześniej, były już szkoleniowiec Zenitu, prowadził WKS Wierzbice, z którym również awansował do IV ligi. Przez cztery lata pracował również w IV-ligowym Sokole Wielka Lipa u boku Marcina Foltyna (jego zastąpił w Wierzbicach, gdy ten odszedł do Piasta Żmigród), prowadząc również A-klasowe rezerwy. Ponadto ma na koncie roczną pracę w III-ligowym zespole Miedzi Legnica, gdzie był asystentem Radosława Belli.

 

 

Continue Reading

IV liga

Najpierw uratował IV ligę, teraz żegna się z drużyną. Zmiana trenera w Sułowie

Published

on

Janusz Kudyba nie jest już trenerem seniorów Baryczy Sułów. W zeszłym sezonie utrzymał drużynę w IV lidze, teraz odchodzi po kiepskiej końcówce rundy.

 

Trzech spadkowiczów, kto zagrałby w barażach? Symulacja po rundzie jesiennej

Zarząd klubu LKS Barycz Sułów informuje, iż z dniem dzisiejszym umowa pomiędzy trenerem pierwszej drużyny Januszem Kudybą, a klubem została rozwiązana za porozumieniem stron – poinformował w poniedziałek, 27 listopada, wieczorem klub z Sułowa w mediach społecznościowych.

Trener Janusz Kudyba został zatrudniony w naszym klubie na stanowisku szkoleniowca 9 listopada 2022 roku. Trener Kudyba w pierwszym sezonie swojej pracy prowadził nasz zespół przez 17 kolejek IV lidze, gdzie w efekcie końcowym zajął 7. miejsce. Natomiast w tym sezonie nasz zespół po rundzie jesiennej zajmuje obecnie 4. lokatę. Trenerze, dziękujemy za wszystko! Życzymy powodzenia i samych sukcesów w dalszej karierze! – czytamy w komunikacie.

 

Przypomnijmy, że w zeszłym sezonie Barycz niemal cudem utrzymała się w zreformowanej IV lidze. W dużej mierze dzięki wycofaniu się z rozgrywek Apisu Jędrzychowice, ale również dzięki własnej postawie – odkąd Kudyba objął zespół, jego podopieczni zdobyli najwięcej punktów w lidze!

W bieżącym sezonie Barycz niemal do końca rundy była w samej czołówce tabeli, często na 1. miejscu. W ostatnich czterech kolejkach przyszła zadyszka – w czterech meczach sułowianie zdobyli zaledwie 2 punkty.

Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym trenerem Baryczy, która na wiosnę powalczy o awans do III ligi.

 

Fot. Barycz Sułów

 

Continue Reading

DolZPN

Trzech spadkowiczów, kto zagrałby w barażach? Symulacja po rundzie jesiennej

Published

on

IV liga. Trzech spadkowiczów, kto zagrałby w barażach? Symulacja po rundzie jesiennej

Runda jesienna sezonu 2023/24 w IV lidze za nami. Oto jak wyglądałby awanse, spadki i baraże, gdyby sezon zakończył się już teraz.

 

Hit jesieni dla Słowianina, Miedź II wiceliderem. Górnik kończy z przytupem

Bieżący sezon w IV lidze jest wyjątkowy. Po siedmiu latach, rozgrywki na tym szczeblu ponownie odbywają się w jednej grupie, która została powiększona do 18 zespołów. Koniec rundy jesiennej to dobry moment, aby sprawdzić, jak na tym etapie wyglądałaby kwestia awansu, a zwłaszcza spadków oraz meczów barażowych o utrzymanie.

Przypomnijmy, że w tym sezonie kwestia awansów i spadków znacznie różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia w ostatnich latach.

 

Awans do III ligi

Kwestia awansu jest prosta – już nie będzie decydował o tym baraż, a do III ligi awansuje mistrz IV ligi. Po rundzie jesiennej byłby to Słowianin Wolibórz. Realnie patrząc, w walce o zwycięstwo w lidze powinny liczyć się ponadto Miedź II Legnica, Moto-Jelcz Oława, Barycz Sułów i Piast Żmigród.

 

Spadek do okręgówki

Bezpośrednio do klasy okręgowej spadną trzy drużyny (miejsca 16 – 18). Tak się stanie jednak tylko w przypadku, jeśli żadna dolnośląska drużyna nie spadnie z III ligi. Każdy spadkowicz z III ligi natomiast oznacza dodatkowego spadkowicza z IV ligi.

Na razie z III ligi płyną bardzo dobre wieści – wszystkie cztery dolnośląskie drużyny są w czołówce (zajmują miejsca od 2. do 7.) i wszystko wskazuje na to, że nie będzie dodatkowych spadkowiczów z IV ligi.

Na koniec rundy jesiennej miejsca spadkowe zajmują:

 • BKS Bolesławiec
 • Górnik Nowe Miasto Wałbrzych
 • KS Łomnica

Cała trójka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Oczywiście, nie można nikomu odbierać szans, ale wiosnę będą musiały zespoły te mocno się zmobilizować, by załapać się choćby na baraże.

 

Baraże

Jeśli z IV ligi bezpośrednio spadną trzy zespoły, to w barażach o utrzymanie wystąpią cztery drużyny z miejsc 12 – 15. Na dziś są to:

 • Lechia Dzierżoniów
 • Zenit Międzybórz
 • Iskra Księginice
 • Prochowiczanka Prochowice

W barażach zmierzą się one w wicemistrzami czterech dolnośląskich okręgówek. Na dziś są to:

 • Włókniarz Leśna
 • Chojnowianka Chojnów
 • Bielawianka Bielawa
 • MKP Wołów

O utrzymaniu/awansie zdecyduje jeden mecz barażowy. Pary oraz gospodarzy spotkań wyłoni losowanie. W przypadku remisu na zakończenie regulaminowego czasu gry, sędzia zarządzi serię rzutów karnych.

 

Mistrzowie okręgówek mają zapewniony awans bezpośredni do IV ligi: na dziś są to:

 • Apis Jędrzychowice
 • Sparta Grębocice
 • Orzeł Ząbkowice Śląskie
 • Błyskawica Gać
Continue Reading

To się czyta