Jedna trzecia sezonu IV ligi. Czas na podsumowanie rozgrywek i reformy (SONDA)

Za nami 10 kolejek w IV lidze dolnośląskiej, a więc 1/3 sezonu. Można się pokusić o pierwsze podsumowania – zarówno dotyczące przebiegu rozgrywek, jak i efektów reformy, czyli podziału IV ligi na dwie grupy.

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Jak pamiętamy, pomysł dwóch grup IV ligi po 16 zespołów spowodowany był głównie tym, że w zeszłym sezonie z III ligi spadało aż 11 zespołów. Gdyby wiele z nich było z Dolnego Śląska, pociągnęło by to za sobą lawinę spadków. Czarny scenariusz jednak się nie ziścił, bowiem ostatecznie spadło 5 klubów, a szósty – KP Brzeg Dolny – wycofał się z rozgrywek i został zdegradowany do okręgówki.

 

Zamiast więc wielu spadków, było sporo awansów – by uzupełnić stan czwartoligowców do 32 drużyn, z okręgówki awansowały nawet kluby z 4. miejsc. Władze Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej decyzję powiększenia IV ligi argumentowały m.in. tym, że taka była wolą większości zainteresowanych klubów (no trudno, żeby było inaczej – każdy woli awansować, niż spaść).

 

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

To zrodziło jednak uzasadnione obawy o poziom rozgrywek IV ligi, w której znalazło się w sumie 15 (na 32) drużyn właśnie z okręgówki, czyli niemal połowa. Czy te obawy znalazły potwierdzenie na murawie? Po jednej trzeciej sezonu trudno o jednoznaczne oceny, zwłaszcza dotyczące całej reformy. Pierwsze wnioski można jednak wysnuć.

 

Moim zdaniem obawy, o których pisałem powyżej, poniekąd się potwierdziły, zwłaszcza w grupie zachodniej. Prawie nie ma w niej kolejki, w której nie padłby bardzo wysokie wyniki, świadczące o różnicy klas między drużynami. I nie chodzi o 3 czy 4:0, ale 7:0, a nawet wyżej. W ostatniej kolejce zanotowano wynik 10:1. Oczywiście, takie rezultaty są możliwe nawet w profesjonalnej piłce, ale gdy zdarzają się zbyt często, raczej źle świadczy o poziomie rozgrywek. Choćby to było i 4. liga.

 

Lepiej pod tym względem jest na “wschodzie”,  bo tak wysoki wynik (7:0) padł do tej pory tylko raz. Rzadziej również notowane są takie rezultaty, jak np. 4:0, a więcej spotkań jest zaciętych (znacznie częściej drużyny wygrywają jedną bramką).

 

Paradoksalnie to właśnie w grupie wschodniej mamy drużyny, które wygrała wszystkie mecze (Foto-Higiena Gać) i która wszystkie mecze przegrała (Orzeł Sadowice). Teoretycznie może to świadczyć o tym, że to na zachodzie jest bardziej wyrównana rywalizacja. Z drugiej strony – przeczą temu wyniki np. najlepszych drużyn. Drużyna z Gaci wygrała 10 meczów, ale aż 4 jedną bramką, a najwyższa wygrana była trzybramkowa. W tym czasie Zagłębie II wygrało 8 spotkań, przy okazji notując takie wyniki – 8:1, 7:0, 6:0 i 6:1.

 

Analizując skutki reformy IV ligi trzeba pamiętać o jednym aspekcie, który – w mojej ocenie – kładzie się cieniem na jej ocenę. To fakt, że o awans do III ligi będzie decydował baraż. To jednak kiepska perspektywa, gdy walczysz cały sezon, a na koniec możesz i tak nie awansować, bo nie wyjdzie ci jeden – ostatni mecz barażowy. Na dziś w takim barażu spotkałyby się Foto-Higiena i rezerwy Zagłębia, dwie drużyny, które wyróżniają się na tle innych. I gdyby taki stan się utrzymał się do końca rozgrywek, sporą niesprawiedliwością będzie brak awansu jednej z nich. Na dodatek, może się okazać, że rezerwy Zagłębia będą mogły skorzystać w decydującym meczu z zawodników I drużyny, którzy nie przekroczą limitu występów w ekstraklasie. To oczywiście wybieganie mocno w przyszłość, ale w końcu jest to scenariusz bardzo możliwy.

 

Trzeba również pamiętać o tym, że o ile w zeszłym sezonie było bardzo łatwo awansować z okręgówki czy A klasy do wyższej ligi, to teraz – przy złym układzie w III i IV lidze – będzie równie łatwo spaść. I to nie tylko z IV ligi – ale również może to pociągnąć za sobą lawinę spadków.

 

Podsumowując dotychczasowy przebieg sezonu w podzielonej na dwie grupy IV lidze trudno stwierdzić, że poziom rozgrywek na tym szczeblu jakoś dramatycznie się obniżył. Na pewno jednak uprawnione jest stwierdzenie, że jest znacznie więcej zespołów przeciętnych i słabych.

 

[socialpoll id=”2395506″ path=”/polls/2395506″ width=”300″]

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze ZACHÓD

Podsumowanie 1/3 sezonu w IV lidze WSCHÓD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.