Zagłębie
Piłka młodzieżowa 2017/18. Tak szkolą Miedź i Zagłębie
2018/2019 oba kluby zagrają po raz pierwszy w Ekstraklasie. Miedź w końcu po kilku lat pukania w bramy Ekstraklasy zdołała wywalczyć awans. Jednakże w cieniu wszystkiego jest także spore i ciekawe zaplecze. Pomysł na klub i szkolenie narybku, który miałby w perspektywie wzmacniać pierwszy zespół oraz klubową kasę. Postaram się przybliżyć modele szkolenia, bazę treningową oraz zaplecze obu klubów. W odległości zaledwie ok 20 km są dwa kluby, mające ciekawe pomysły, ale i różne filozofie.
Miedź Legnica, wraz ze swoim właścicielem Andrzejem Dadełło, postawiło na tzw. biznesową odpowiedzialność społeczną. Klub jest otwarty praktycznie na każdego, już 4-latkowie mogą zacząć przygodę z piłką w barwach klubowych. Oczywiście jest to forma zabawy, ogólnego rozwoju, a nie rywalizacji. Ta zaczyna się dopiero w okolicy 4 klasy podstawowej. Otóż w tym wieku najzdolniejsi maja możliwość uczyć się w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Klub prowadzi edukację w klasach 4-8 oraz na poziomie szkoły średniej. Jet to zapewne sól w oku sąsiadów zza między, którym od kilku lat nie udaje się realizacja podobnego przedsięwzięcia. Jakie plusy daje taka szkoła?
Dzieci są cały czas pod opieką klubu. Nie uczysz się, źle się uczysz? Nie grasz w piłkę. Przypomina to niemiecki system i Dualeausbildung, czyli podwójną edukację. Do tego trenerzy zatrudnieni w Akademii są zatrudniani w szkole, co sprawia, że są związani z klubem i nie muszą szukać dodatkowych źródeł utrzymania.
Kolejne plusy to większa elastyczność w treningach, możliwość przeprowadzania 2 treningów dziennie bez szkody dla edukacji. Przygotowanie młodych ludzi do normalnego życia, w zawodowej piłce karierę zrobi zaledwie kilku z rocznika. Spotkania z dietetykami, możliwość skończenia kursów trenerskich to dodatkowe profity młodych piłkarzy, którym udało się dostać do SMS. W klubie chwalą się głośno, że w klubie zaczęło praktyki trenerskie kilku 20-latków.
Największą bolączką i chyba jedyna rzeczą, jakiej zazdroszczą pracownicy Miedzi Zagłębiu Lubin to baza treningowa w jednym miejscu. W tej chwili treningi odbywają się na kilku boiskach rozsianych po całym mieście. Szanse na zmianę tego jest niestety iluzoryczna.
Miedź Legnica wprowadza zmiany powoli, często wspierana przez miasto. Kilka lat temu zaczęto szkolić dziewczęta, stworzono sekcję kobiecą. W cieniu sąsiada, powstał i rozwija się bardzo ciekawy projekt, który warto obserwować, bo i przyjęty system szkolenia jest inny niż w klubie z Lubina.
O Akademii KGHM Zagłębia Lubin napisano już wiele. Wspaniała baza szkoleniowa, posiadająca kamery monitorujące treningi, boiska że sztuczną i naturalną murawą, część oświetlona. Sama baza tuż w sąsiedztwie stadionu i siedziby klubu. Niedawno zakończono rewitalizację bursy. Powstała nie tylko kawiarnia i stołówka, ale i siłownia. Jest miejsce skąd rodzice mogą oglądać treningi lub mecze, a także zaplecze hotelowe. Już kilka klubów korzystało z możliwości treningów oraz noclegów na terenie Akademii. Plany obejmują budowę zadaszonego boiska (namiot lub balon) oraz odnowę stadionu Górniczego, na którym rozgrywają swoje spotkania drużyny U19 i rezerwy.
Szkoda, że do obecnej chwili nie udało się stworzyć SMS, taka placówka, co pokazuje przykład Miedzi Legnica, daje dużo większy wpływ i większą kontrolę nad wychowankami. W obecnej chwili szkolenie rozpoczyna się w wieku 8 lat. W wieku 15 lat sprawdzanie są zdolni chłopcy z makroregionu, w wieku 17-19 lat skauting obejmuje cały kraj.
W minionym sezonie Akademia odniosła pierwszy, duży sukces na krajowym podwórku, zostając najlepszą drużyną w kategorii U15. Cały czas jakąś drużyna jest na turnieju międzynarodowym. Do tego Zagłębie jest jednym z członków założycieli grupy BIG6. Co to jest? 6 piłkarskich Akademii (Zagłębie Lubin, Pogoń Szczecin, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Jagiellonia Białystok i Lecha Poznań). Spotkania odbywają się cyklicznie, wymiana doświadczeń, rozmowy o szkoleniu i nowych trendach. Co kilka miesięcy każda z Akademii na przemian organizuje turniej dla różnych roczników.
Dobre wyniki, ciekawa gra jest powodem coraz częstszych wyjazdów na turnieje międzynarodowe w najsilniejszych obsadach. Przeciwnicy z Belgii, Holandii czy Anglii bardzo cenią sparingi z lubińskim klubem. Dzięki temu wzmacniania jest marką i renoma klubu w Europie. Nowym projektem jest utworzenie filii Zagłębia Lubin w Wielkiej Brytanii. Czy to przyniesie wymierne korzyści finansowe, ciekawych piłkarzy dowiemy się dopiero za kilka lat.
Oba kluby stają się chlubą regionu, oba mają coraz lepsze Akademie, choć w każdej czegoś brakuje. Rozwój odbywa się harmonijnie, bez zbytniego pośpiechu, ale i bez ociągania się.
Co różni kluby? Podejście do szkolenia. W Lubinie postawiono na system holenderski, skupiający się przede wszystkim na indywidualnym szkoleniu, rozwijaniu techniki. Legnicki model przypomina bardziej niemiecką i belgijską szkołę, gdzie nacisk kierowany jest na motorykę i rozwój ogólny, ale dbając o wyszkolenie indywidualne. Co przyniesie przyszłość jest wielką niewiadomą, ale na pewno warto śledzić rozwój obu klubów, pomimo innej ścieżki oba dbają o rozwój dzieci i młodzieży. Zagłębie już mierzy się z największym problemem, jakim jest wprowadzenie najzdolniejszych do piłki seniorskiej, niedługo ten problem powstanie w Miedzi Legnica. Oba kluby występują w Ekstraklasie, obu życzę sukcesów, ale nade wszystko, trzymam mocno kciuki za udane szkolenie, wprowadzenie jak największej liczby wychowanków do zawodowej piłki i harmonijny rozwój. Inne ścieżki, inny system, ten sam cel.
https://twitter.com/KrzysztofPalus2/status/1018945493920112640
Autor tekstu Wojciech Janiuk dziękuje za pomoc przedstawicielom klubów: Martynie Pajączek, Tomaszowi Brusile, Krzysztofowi Paluszkowi i Witoldowi Lisowi
fot. akademiakghm.com
Śląsk
Absurdalna godzina pucharowego meczu Śląsk – Piast
Znamy dokładne daty meczów 1/8 finału Pucharu Polski. Śląsk Wrocław zagra z Piastem Gliwice 3 grudnia o godzinie… 15.
Czołówka pokazała moc. Efektowna wygrana Polonii z Górnikiem
Po kilku sezonach, w których udział Śląska w Pucharze Polski wiązał się głównie z wstydliwymi kompromitacjami, kibice we Wrocławiu w końcu wierzą, że ich drużyna powalczy o coś więcej. Co prawda wrocławianie zawodzą w lidze na całej linii, to w pucharze świetnie spisali się w Radomiu. Zresztą w klubie nikt nie ukrywa, że mimo wielkich kłopotów, rywalizacja pucharowa traktowana jest nader poważnie.
O ćwierćfinał WKS powalczy z Piastem Gliwice, a więc inną drużyną z ekstraklasy. W czwartek poznaliśmy dokładną datę rozegrania meczu i wprowadziła ona – zwłaszcza godzina – kibiców z Wrocławia w sporą konsternację. Spotkanie odbędzie się bowiem we wtorek, 3 grudnia, o godz. 15.
Taka pora rozegrania spotkania spowoduje, że na stadionie będzie znacznie niższa frekwencja, niż mogłaby być, gdyby mecz o rozpoczął się później. O godz. 15 wielu kibiców będzie jeszcze bowiem w szkole lub pracy.
Taka godzina meczu dziwi tym bardziej, że tego dnia zmagania pucharowe będą rozpoczynały się o godz. 12, 15 i 21. W harmonogramie nie ma meczu o godz. 18, tak jak w środę i czwartek.
Powodem jest fakt, że 3 grudnia, najprawdopodobniej o godz. 18, reprezentacja Polski kobiet zagra z Austrią rewanżowy mecz barażowy o Euro 2025.
Śląsk
Puchar Polski. Śląsk i Zagłębie poznali rywali w 1/8 finału
W poniedziałek, 4 listopada, odbyło się losowanie par 1/8 finału Pucharu Polski 2024/25. Swoich rywali poznały dwie drużyny z Dolnego Śląska, które pozostały w stawce, czyli Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin.
Czołówka pokazała moc. Efektowna wygrana Polonii z Górnikiem
W 1/8 finału Pucharu Polski zagrają dwie drużyny z Dolnego Śląska, które awansowały do tego etapu rywalizacji – Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin. Obie trafiły na rywali z ekstraklasy, tyle że WKS zagra u siebie, a Miedziowi na wyjeździe.
Pary 1/8 finału Pucharu Polski:
- Śląsk Wrocław – Piast Gliwice
- Pogoń Szczecin – Zagłębie Lubin
- Korona Kielce – Widzew Łódź
- Olimpia Grudziądz – Jagiellonia Białystok
- ŁKS Łódź – Legia Warszawa
- Sandecja Nowy Sącz – Puszcza Niepołomice
- Polonia Warszawa – Wisła Kraków
- Unia Skierniewice – Ruch Chorzów
Mecze tej fazy rozgrywek zostaną rozegrane 4 grudnia 2024 roku.
Zagłębie
Ligowy żółtodziób zastąpił weterana. Asystent Probierza przejął Zagłębie
Marcin Włodarski, dotychczasowy trener reprezentacji Polski U16 oraz członek sztabu pierwszej reprezentacji Michała Probierza, został trenerem Zagłębia Lubin.
Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin
Marcin Włodarski to trenerski żółtodziób jeśli chodzi o piłkę ligową, bowiem nigdy nie prowadził zespołu ligowego. Doświadczenia 42-letniemu szkoleniowcowi odmówić jednak nie można, bowiem w ostatnim czasie należał do sztabu szkoleniowego Michała Probierza oraz prowadził reprezentację Polski U16.
Wcześniej prowadził też reprezentacje do lat 15, 16 oraz 17, a także był asystentem w kadrze U18. Największy dotychczas sukces osiągnął z kadrą U17, która w 2023 roku sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy.
Umowa Marcina Włodarskiego obowiązuje do 30 czerwca 2025 roku. 42-latek w Lubinie zastąpił trenerskiego weterana Waldemara Fornalika.
Śląsk
Barycz lepsza, ale nieskuteczna. Rezerwy Lecha wygrały w rzutach karnych
Barycz Sułów przegrała z rezerwami Lecha Poznań i odpadła z rozgrywek o Puchar Polski. O losach meczu 1/32 finału zdecydowały rzuty karne.
Okręgowy Puchar Polski. Tylko Zenit sprawił niespodziankę w 1/8 finału
Czwartoligowa Barycz Sułów, zdobywca dolnośląskiego Pucharu Polski, rozpoczęła swoją pucharową przygodę na szczeblu centralnym od spotkania z rezerwami Lecha Poznań, które występują w II grupie III ligi. O losach awansu do II rundy (1/16 finału) zdecydowały w Sułowie rzuty karne.
Niestety, jedenastki lepiej egzekwowali poznaniacy i wygrali 5:3. Dominik Budzyński dwukrotnie był bardzo bliski obrony strzałów lechitów, ale piłka za każdym razem przetoczyła się po ręce doświadczonego golkipera. W ekipie gospodarzy pomylił się Wiktor Kacprzak, po strzale którego piłka trafiła w słupek.
Przegranej szkoda tym bardziej, że z przebiegu spotkania to gospodarze byli lepszym zespołem. Częściej atakowali, stworzyli więcej sytuacji podbramkowych, ale zawsze czegoś brakowało – albo nieco szczęścia, albo precyzji. Świetny mecz między słupkami zagrał również golkiper z Poznania. W dogrywce sułowianie grali nawet z przewadze liczebnej, ale nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.
Wyniki dolnośląskich zespołów:
- Barycz Sułów – Lech II Poznań 0:0, karne 3:5
- Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Lubin – czwartek
- Chrobry Głogów – Polonia Warszawa 1:2
- Miedź Legnica – Raków Częstochowa 0:0, karne 4:3
Śląsk Wrocław przystąpi do rywalizacji od II rundy, czyli od 1/16 finału.
Rezerwy Zagłębia Lubin odpadły natomiast w rundzie wstępnej z Hutnikiem Kraków.
Zagłębie
Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin
Po porażce 1:5 z Rakowem Częstochowa Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin.
Lider za mocny dla beniaminka. Cztery gole Pancerza
– Zagłębie Lubin S.A. informuje, iż trener pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin Waldemar Fornalik od dziś nie będzie już pełnił powierzonej mu funkcji. Życzymy powodzenia w dalszej karierze – brzmi lakoniczny komunikat klubu.
Do zwolnienia Fornalika doszło pod wysokiej porażce w Częstochowie z Rakowem. Po 9 kolejkach Zagłębie zajmuje 16. miejsce w tabeli ekstraklasy z 8 punktami na koncie.
Przypomnijmy, że Waldemar Fornalik został szkoleniowcem Miedziowych pod koniec listopada 2022 roku, kiedy zastąpił Piotra Stokowca. 61-latek całą piłkarską karierę spędził w Ruchu Chorzów, dla którego rozegrał ponad 200 spotkań. Dwukrotnie prowadził również Niebieskich jako trener. Z chorzowskim klubem zdobywał medale mistrzostw Polski, ale największy sukces świętował jednak w Gliwicach, gdzie poprowadził Piasta po mistrzostwo kraju w sezonie 2018/2019. 10 lipca 2012 roku Waldemar Fornalik został selekcjonerem reprezentacji Polski. Kadrę prowadził tylko przez 15 miesięcy, w sumie w 18 meczach.
Śląsk
Puchar Polski. Barycz Sułów zagra w I rundzie z rezerwami Lecha Poznań [LOSOWANIE]
We wtorek, 20 sierpnia, odbyło się losowanie par I rundy Pucharu Polski w sezonie 2024/25. Z kim zagrają dolnośląskie drużyny? Sprawdźcie.
Iskra zapłonęła po przerwie, 20-latek z Nowej Rudy nie zwalnia tempa
Oto rywale dolnośląskich drużyn w I rundzie Pucharu Polski w sezonie 2024/25. Zapowiada się wiele ciekawych meczów. Czwartoligowa Barycz Sułów, zdobywca dolnośląskiego Pucharu Polski, zagra z rezerwami Lecha Poznań, które występują w II grupie III ligi.
Oto rywale dolnośląskich zespołów:
- Barycz Sułów – Lech II Poznań
- Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Lubin
- Chrobry Głogów – Polonia Warszawa
- Miedź Legnica – Raków Częstochowa
Mecze tej fazy rozgrywek zostaną rozegrane w dniach 24 – 26 września 2024 roku.
Śląsk Wrocław przystąpi do rywalizacji od II rundy, czyli od 1/16 finału.
Rezerwy Zagłębia Lubin odpadły natomiast w rundzie wstępnej z Hutnikiem Kraków.
-
Wrocław2 dni ago
Flaga Foto-Higiena jednak nie zniknęła. Okazało się, że budzi… kontrowersje
-
DolZPN1 dzień ago
Znamy wszystkich finalistów UEFA Region’s Cup 2025. Z kim zagra Dolny Śląski?
-
IV liga5 dni ago
Bezbramkowy hit w Księginicach, wymiana ciosów w Lubaniu
-
Okręgówka4 dni ago
Rozpędzona Polonia zatrzymana przez wicelidera. Mini-kryzys WKS-u i Piasta zażegnany
-
Śląsk1 tydzień ago
Jednak zwolnienia! Jacek Magiera i David Balda odchodzą ze Śląska Wrocław
-
Śląsk1 tydzień ago
To najlepsze jedenastki Śląska Wrocław w ostatnich latach. Która najmocniejsza?
-
Okręgówka1 tydzień ago
Starcie dwóch niepokonanych drużyn na szczycie okręgówki
-
Wrocław3 dni ago
Trener z licencją UEFA B szuka klubu
-
Śląsk1 tydzień ago
Hetel i Dymkowski. Duet tymczasowych trenerów poprowadzi Śląsk Wrocław