Connect with us

Ekstraklasa

Piłka nożna na Dolnym Śląsku. Potęga czy zaścianek?

Published

on

Piłka nożna na Dolnym Śląsku. Jaki jest jej poziom? Jesteśmy potęgą, czy raczej futbolowym zaściankiem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem będzie zależała od tego, jakich kryteriów użyjemy do ?zmierzenia? poziomu dolnośląskiej piłki. Oto kilka spojrzeń na dolnośląską piłkę, które przynajmniej częściowo dadzą odpowiedź na kluczowe pytanie.

 

Dla statystycznego kibica najważniejsze są sukcesy reprezentacji oraz ulubionych klubów w najwyższych klasach rozgrywkowych, ewentualnie europejskich pucharach. I bez wątpienia taki pryzmat wiele może powiedzieć nam o sile piłkarskich regionów.

 

Jak na tym tle wypada Dolny Śląsk? W trzech ogólnopolskich ligach mamy 4 zespoły ? Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin w ekstraklasie oraz Chrobry Głogów i Miedź Legnica w II lidze. To mniej niż na Śląsku, Mazowszu, Pomorzu i w Małopolsce. Biorąc jednak jakość zespołów i ich dokonania (w końcu Śląsk zakończył miniony sezon na 4. miejscu) spokojnie można uznać, jesteśmy czwartą siłą w Polsce.

 

Znacznie gorzej sprawa się przedstawia z reprezentantami kraju. Ostatnim był Sebastian Mila, który ze Śląska odszedł jednak już rok temu. A jeszcze wcześniej ?wrocławskim? kadrowiczem przestał był Waldemar Sobota.
Jedyna pociecha w tym, że jesienią, gdy reprezentacja Polski wywalczyła awans do mistrzostw Europy we Francji, z polskich klubów kadrowiczami było mniej lub bardziej regularnie jedynie 10 zawodników. Co ciekawe, najwięcej było ich z Lechii Gdańsk, a najwięcej meczów rozegrał Krzysztof Mączyński z Wisły Kraków.

 

Niewiele lepiej wygląda sytuacja w młodzieżowej reprezentacji Polski. Jesienią powoływani byli jedynie Jarosław Jach i Krzysztof Piątek z Zagłębia Lubin, a ostatnio dołączył do nich również Jakub Wrąbel ze Śląska.

 

Piłka amatorska

Dolny Śląsk tradycyjnie jest ?mocny? pod względem rozgrywek amatorskich. W sumie – od IV do klasy C ? rywalizacja trwa w 49 grupach. U nas jest najwięcej grup klasy B w całej Polsce ? 25. 13 grup klasy A oraz 4 okręgówki to też niezły wynik. Na razie jest u nas jedna IV liga, ale już od nowego sezonu będą dwie grupy.
Dodatkowo nasza drużyna od lat jest jedną z najlepszych w amatorskich mistrzostwach Europy Region’s Cup. Mistrzem Europy byliśmy w 2007 roku, a w ubiegłym roku również graliśmy w finałach w Irlandii. Dolnośląska jedenastka wygrała również krajowe eliminacje najnowszej edycji 2016/17 i w przyszłym roku czekają ją europejskie eliminacje.

 

Biorąc to wszystko pod uwagę trzeba stwierdzić, że jesteśmy jednym z prężniejszych regionów pod względem piłki amatorskiej w kraju.

 

Nieźle rozwija się u nas piłka nożna dzieci i młodzieży. Nawet w tej materii odnieśliśmy kilka sukcesów w minionym roku ? uczennic ze szkoły podstawowej z Bierutowa czy gimnazjalistów z Legnicy.

 

Piłka kobieca

Więcej niż nieźle radzimy sobie także w piłce kobiecej. W Ekstralidze na 12 zespołów aż trzy są z Dolnego Śląska ? Zagłębie Lubin, AZS PWSZ Wałbrzych (beniaminek) oraz AZS Wrocław. Co prawda hegemonem w lidze jest Medyk Konin, ale za nasze panie również nie musimy się wstydzić. Ponadto po rundzie jesiennej liderem w grupie południowej I ligi jest Rolnik Biedrzychowice. Dodatkowo w II lidze śląskiej na 12 zespołów aż 5 jest z naszego regionu. W III lidze dolnośląskiej mamy dwie grupy, w których występuje w sumie 14 zespołów.

 

Piłka młodzieżowa

Nie możemy narzekać również biorąc pod uwagę rozgrywki juniorskie na szczeblu krajowym. W grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów występują obcnie trzy zespoły z naszego regionu: Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław i FC Wrocław Academy Wrocław, który jest bardzo dobrze radzącym sobie beniaminkiem.

 

Śląsk

Sprzedaż Śląska Wrocław? Prezes Waśniewski zdradza, kto jest zainteresowany

Published

on

Piotr Waśniewski

Prezes Śląska Wrocław Piotr Waśniewski powiedział o tym, czy właściciel – czyli gmina Wrocław – chce sprzedać klub i kto jest ewentualnie zainteresowany kupnem.

 

Sparingowe derby zdecydowanie dla Śląska

– Prezes Piotr Waśniewski i dyrektor sportowy Dariusz Sztylka przed startem rundy wiosennej odnieśli się wspólnie do tematów i wątków, które w przerwie między rozgrywkami pojawiły się wokół klubu. Jeśli fanom przypadnie do gustu tego typu format komunikacji z nimi – obaj panowie zapowiedzieli gotowość na kontynuowanie serii i otwartość na pytania kibiców Śląska, które będziemy zbierać na Twitterze – czytamy na stronie Śląska.

Co ciekawe, wybrane wątki nie należały do „najprzyjemniejszych”. Jak sobie z nimi poradzili prezes i dyrektor sportowy możecie przekonać się oglądając nagranie.

 

Jednym z wątków była sprzedaż Śląska. Według wielu kibiców, władzom miasta wcale nie należy na zbyciu klubu, co z kolei zawsze będzie przeszkodą do przeskoczenia „na wyższych poziom”.

Według prezesa Waśniewskiego to nie prawda, że właściciel, czyli gmina Wrocław, „za wszelką cenę chce ten klub trzymać pod swoimi skrzydłami i nie prowadzi rozeznania na rynku, żeby go nie oferować na sprzedaż”.

 

Sam jako członek zarządu i reprezentant spółki i klubu uczestniczyłem w co najmniej kilku rozmowach na przestrzeni ostatnich miesięcy w kwestii rozpoczęcia negocjacji i ustalenia jakichkolwiek, brzegowych warunków zainteresowania potencjalnych inwestorów – przyznał prezes.

Jak dodał, większość inwestorów, którzy w tej chwili na rynku są zainteresowani nabywaniem polskich klubów to są fundusze inwestycyjne. Według niego, miasto ma wątpliwości, czy to są na pewno ci właściwi inwestorzy.

 

Te przedsiębiorstwa są zainteresowane tylko i wyłącznie pierwszą drużyną, być może niektórymi zawodnikami z drugiej drużyny. Ale rozwój i szkolenie dzieciaków i młodzieży, powstawanie akademii i szkolenie, tym kompletnie nie są zainteresowani, ponieważ one tworzą kluby satelitarne na terenie całej Europy – uważa Waśniewski.

Decyzja dla gminy Wrocław w przypadku znalezienia odpowiedniego partnera wcale nie jest taka prosta, bo jest obarczona wieloma ryzykami, których na pierwszy rzut oka nie widać – kończy ten wątek prezes Śląska.

 

Continue Reading

Zagłębie

Batman w bramce Zagłębia. Grecki golkiper w Lubinie

Published

on

Sokratis Dioudis

Nowym bramkarzem Zagłębia Lubin został Sokratis Dioudis. W mediach społecznościowych Miedziowych została zaprezentowany jako Batman.

 

Grzybek jak Fiona, czyli nowy obrońca w Zagłębiu Lubin

Sokratis Dioudis wkrótce (3 lutego) skończy 30 lat. Wychowanek Arisu Saloniki w greckiej ekstraklasie zadebiutował w wieku 19 lat. Latem 2014 roku przeniósł się do belgijskiego Club Brugge, skąd najpierw został wypożyczony do Panioniosu Ateny, a następnie wrócił do swojego rodzimego Arisu. Dla tego klubu rozegrał w sumie 80 spotkań, z czego w 34 meczach zachował czyste konto. W sierpniu 2017 roku Sokratis przeniósł się do Panatinaikosu Ateny, dla którego zagrał łącznie 125 meczów (50 czystych kont).

 

Od pierwszego dnia pobytu trenera Fornalika w naszym klubie, trener chciał znacząco zwiększyć rywalizację na pozycji bramkarza, oczekiwał tego i dziś dołącza do nas Sokratis, który tę funkcję będzie spełniał. Liczymy na to, że dzięki jego niebagatelnemu doświadczeniu i klasie bramkarskiej, skorzystają na tym również nasi młodzi bramkarze – powiedział Piotr Burlikowski, dyrektor Pionu Sportowego.

 

Klubowe media społecznościowe – ogłaszając transfer – przedstawiły Greka jako… Batmana. Zobaczcie poniżej.

 

Continue Reading

Ekstraklasa

Doświadczony pomocnik zawodnikiem Miedzi Legnica

Published

on

Kamil Drygas

Doświadczony pomocnik Kamil Drygas został nowym zawodnikiem Miedzie Legnica.

 

Były król strzelców III ligi wrócił na Dolny Śląsk

253 mecze, 39 goli i 25 asyst – to imponujące statystyki nowego, środkowego pomocnika Miedzi Legnica. Ponadto kilkanaście spotkań (i 3 gole) w europejskich pucharach. Kamil Drygas przez wiele lat był ostoją każdej drużyny, w której występował. Były to w ekstraklasie Lech Poznań, Zawisza Bydgoszcz i Pogoń Szczecin. Jesienią w barwach Portowców wystąpił 17 razy i 3 razy wpisał się na listę strzelców. 

 

Przed transferem do Legnicy Drygas konsultował się z Hubertem Matynią, z którym dzielił szatnię Pogoni. Z Miedzią pomocnik związał się 3,5-letnim kontraktem.

 

Fot. Miedź Legnica

 

Continue Reading

Śląsk

Ze Śląska Wrocław do IV ligi… w Hiszpanii

Published

on

Javier Hyjek

Javier Hyjek, środkowy pomocnik Śląska Wrocław, został do końca sezonu wypożyczony do hiszpańskiego klubu Recreativo Huelva.

 

Doświadczony obrońca nowym graczem Miedzi Legnica

Javier Hyjek został zawodnikiem Śląska latem 2020 roku. Urodzony w Madrycie Polak jest wychowankiem Atletico, z którego trafił do Piasta Gliwice, a stamtąd do WKS-u. W zielono-biało-czerwonych barwach rozegrał 13 spotkań w pierwszym zespole i 18 w drużynie rezerw. Zwykle występuje w środku pomocy, na pozycjach numer „6” i „8”.

 

Hyjek trafia do hiszpańskiego Recreativo Huelva (IV liga hiszpańska), które walczy o awans z Segunda Federacion do Primera Federacion, czyli na trzeci poziom rozgrywkowy.

 

Fot. screen youtube

 

Continue Reading

Ekstraklasa

Doświadczony obrońca nowym graczem Miedzi Legnica

Published

on

Andrzej Niewulis

Andrzej Niewulis został nowym zawodnikiem Miedzi. Niespełna 34-letni obrońca podpisał w Legnicy 1,5-roczny kontrakt.

 

Powiększyła się grecka kolonia w Legnicy. Nowy bramkarz w Miedzi

Przez ostatnie lata Andrzej Niewulis związany był z Rakowem Częstochowa. Z klubem spod Jasnej Góry zdobył dwa razy Puchar Polski oraz wygrał dwa Superpuchary Polski, a poprzedni sezon zakończył wicemistrzostwem Polski. Uważany jest również za nieustępliwego walczaka i motywatora, co może być przydatne w szatni zespołu walczącego o utrzymanie się w ekstraklasie.

 

Niewulis grał również w Jagiellonii Białystok, Zniczu Pruszków, Dolcanie Ząbki, Wigrach Suwałki czy Ruchu Radzionków. Z tego ostatniego klubu zna się z Grzegorzem Mokrym. Obecny szkoleniowiec Miedzi był wówczas asystentem trenera „Cidrów” Artura Skowronka.

 

Trener Mokry od dłuższego czasu zabiegał o sprowadzenie Niewulisa do Legnicy i dopiął swego. Zawodnik pomyślnie przeszedł testy medyczne i podpisał z Miedzią 1,5-letni kontrakt z opcją przedłużenia o dodatkowy rok.

 

Fot. Miedź Legnica

 

Continue Reading

Ekstraklasa

Powiększyła się grecka kolonia w Legnicy. Nowy bramkarz w Miedzi

Published

on

Stefanos Kapino

Grecki bramkarz Stefanos Kapino został zawodnikiem Miedzi Legnica. Podpisał kontrakt do końca sezonu.

 

 Dolnośląskie sparingi. Wyniki meczów kontrolnych z tygodnia i weekendu

28-letni Stefanos Kapino dysponuje znakomitymi warunkami fizycznymi, ma 198 cm wzrostu. Seniorską karierę rozpoczynał w Panathinaikosie Ateny. Później trafił do FSV Mainz 05, a po powrocie do ojczyzny reprezentował Olympiakos Pireus. W barwach tego klubu debiutował w Lidze Mistrzów. W sumie w najmocniejszych greckich klubach rozegrał po 48 meczów.

 

Występował również w Championship, Bundeslidze oraz 2. Bundeslidze. Ostatnim klubem Greka była Arminia Bielefeld, z którą spadł w poprzednim sezonie z Bundesligi.

 

Obecny sezon Kapino rozpoczął jako podstawowy bramkarz Arminii w 2. Bundeslidze, ale na przełomie sierpnia i września doznał kontuzji, która wykluczyła go z gry na ponad dwa miesiące. Do zdrowia wrócił w listopadzie, lecz nie odzyskał już miejsca w składzie.

 

O to powalczy między słupkami bramki Miedzi, z którą podpisał kontrakt obowiązujący do czerwca 2023 roku. Będzie drugim Grekiem w zespole, bowiem wcześniej do Legnicy przybył Giannis Masouras.

 

Fot. Miedź Legnica

Continue Reading

To się czyta