Ekstraklasa
Piłka nożna na Dolnym Śląsku. Potęga czy zaścianek?
Piłka nożna na Dolnym Śląsku. Jaki jest jej poziom? Jesteśmy potęgą, czy raczej futbolowym zaściankiem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bowiem będzie zależała od tego, jakich kryteriów użyjemy do ?zmierzenia? poziomu dolnośląskiej piłki. Oto kilka spojrzeń na dolnośląską piłkę, które przynajmniej częściowo dadzą odpowiedź na kluczowe pytanie.
Dla statystycznego kibica najważniejsze są sukcesy reprezentacji oraz ulubionych klubów w najwyższych klasach rozgrywkowych, ewentualnie europejskich pucharach. I bez wątpienia taki pryzmat wiele może powiedzieć nam o sile piłkarskich regionów.
Jak na tym tle wypada Dolny Śląsk? W trzech ogólnopolskich ligach mamy 4 zespoły ? Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin w ekstraklasie oraz Chrobry Głogów i Miedź Legnica w II lidze. To mniej niż na Śląsku, Mazowszu, Pomorzu i w Małopolsce. Biorąc jednak jakość zespołów i ich dokonania (w końcu Śląsk zakończył miniony sezon na 4. miejscu) spokojnie można uznać, jesteśmy czwartą siłą w Polsce.
Znacznie gorzej sprawa się przedstawia z reprezentantami kraju. Ostatnim był Sebastian Mila, który ze Śląska odszedł jednak już rok temu. A jeszcze wcześniej ?wrocławskim? kadrowiczem przestał był Waldemar Sobota.
Jedyna pociecha w tym, że jesienią, gdy reprezentacja Polski wywalczyła awans do mistrzostw Europy we Francji, z polskich klubów kadrowiczami było mniej lub bardziej regularnie jedynie 10 zawodników. Co ciekawe, najwięcej było ich z Lechii Gdańsk, a najwięcej meczów rozegrał Krzysztof Mączyński z Wisły Kraków.
Niewiele lepiej wygląda sytuacja w młodzieżowej reprezentacji Polski. Jesienią powoływani byli jedynie Jarosław Jach i Krzysztof Piątek z Zagłębia Lubin, a ostatnio dołączył do nich również Jakub Wrąbel ze Śląska.
Piłka amatorska
Dolny Śląsk tradycyjnie jest ?mocny? pod względem rozgrywek amatorskich. W sumie – od IV do klasy C ? rywalizacja trwa w 49 grupach. U nas jest najwięcej grup klasy B w całej Polsce ? 25. 13 grup klasy A oraz 4 okręgówki to też niezły wynik. Na razie jest u nas jedna IV liga, ale już od nowego sezonu będą dwie grupy.
Dodatkowo nasza drużyna od lat jest jedną z najlepszych w amatorskich mistrzostwach Europy Region’s Cup. Mistrzem Europy byliśmy w 2007 roku, a w ubiegłym roku również graliśmy w finałach w Irlandii. Dolnośląska jedenastka wygrała również krajowe eliminacje najnowszej edycji 2016/17 i w przyszłym roku czekają ją europejskie eliminacje.
Biorąc to wszystko pod uwagę trzeba stwierdzić, że jesteśmy jednym z prężniejszych regionów pod względem piłki amatorskiej w kraju.
Nieźle rozwija się u nas piłka nożna dzieci i młodzieży. Nawet w tej materii odnieśliśmy kilka sukcesów w minionym roku ? uczennic ze szkoły podstawowej z Bierutowa czy gimnazjalistów z Legnicy.
Piłka kobieca
Więcej niż nieźle radzimy sobie także w piłce kobiecej. W Ekstralidze na 12 zespołów aż trzy są z Dolnego Śląska ? Zagłębie Lubin, AZS PWSZ Wałbrzych (beniaminek) oraz AZS Wrocław. Co prawda hegemonem w lidze jest Medyk Konin, ale za nasze panie również nie musimy się wstydzić. Ponadto po rundzie jesiennej liderem w grupie południowej I ligi jest Rolnik Biedrzychowice. Dodatkowo w II lidze śląskiej na 12 zespołów aż 5 jest z naszego regionu. W III lidze dolnośląskiej mamy dwie grupy, w których występuje w sumie 14 zespołów.
Piłka młodzieżowa
Nie możemy narzekać również biorąc pod uwagę rozgrywki juniorskie na szczeblu krajowym. W grupie zachodniej Centralnej Ligi Juniorów występują obcnie trzy zespoły z naszego regionu: Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław i FC Wrocław Academy Wrocław, który jest bardzo dobrze radzącym sobie beniaminkiem.
Śląsk
Paluszek i główka to już nie wymówka. To przepis na awans
Śląsk Wrocław pokonał na wyjeździe Radomiaka 3:0 i awansował do 1/8 finału Pucharu Polski. Bohaterem meczu był Aleksander Paluszek, który strzelił oba gole. Oba po strzałach głową.
Najpierw demolka, potem pościg. Osiem goli w derbach Doliny Baryczy
Śląsk Wrocław walkę o Puchar Polski, który ma być jednym z celów w tym sezonie, rozpoczął od wyjazdowego meczu w 1/16 finału z Radomiakiem Radom. Pierwsza połowa, w miarę wyrównana, upłynęła pod dyktando kartek rozdawanych na lewo i prawo przez Daniela Stefańskiego. Część było oczywistych, cześć mocno naciąganych, ale jednej zabrakło – czerwonej dla Donisa za bandyckie wejście w Jakuba Świerczoka. Chyba tylko cud sprawił, że napastnik Śląska nie doznał poważnej kontuzji.
Z rzeczy czysto piłkarskich warto odnotować cztery świetne wrzutki, i cztery doskonałe sytuacje do strzelenia gola przez wrocławian. Udało się tylko raz, gdy trafił Aleksander Paluszek.
Druga połowa to już totalna dominacja Śląska i festiwal zmarnowanych sytuacji, zwłaszcza przez Świerczoka, który łatwo dochodził do sytuacji, ale ciągle trafiał w… dobrze spisującego się golkipera gospodarzy.
W końcu udało się podwyższyć na 2:0 i znów w roli głównej wystąpił Paluszek, który ponownie trafił strzałem głową. Trzeba przyznać, że defensor WKS-u był najlepszym graczem na boisku, nie tylko dzięki golom, ale również świetnej dyspozycji w defensywie. Na 3:0 podwyższył Sebastian Musiolik, który zastąpił Jakuba Świerczoka.
Warto zaznaczyć, że bardzo dobry mecz rozegrał również Piotr Samiec-Talar, który – miejmy nadzieję – wraca powoli do formy, którą czarował w zeszłym sezonie. Mogły się podobać zwłaszcza idealne wrzutki, którymi czarował skrzydłowy Śląska.
Śląsk
Jaspar na ratunek. Nowy skrzydłowy w Śląsku Wrocław
Sylvester Jasper został nowym zawodnikiem Śląska. We Wrocławiu liczą, że 23-letni bułgarski skrzydłowy odmieni kiepską grę zespołu w nowym sezonie.
Niespodzianka! A-klasowy Sokół pokonał IV-ligową Błyskawicę. Juniorzy grają dalej
Sylvester Jasper urodził się w Londynie, ale jego rodzice pochodzą z Nigerii oraz Bułgarii. Właśnie w ojczyźnie matki rozpoczynał przygodę z piłką, ale szybko przeniósł się Wyspy. Najpierw występował w Queens Park Rangers, a potem w Fulham. W tym drugim spędził kilkanaście lat, ale do pierwszej drużyny się nie przebił (zaliczył epizod w meczu FA Cup z Manchesterem City). Częściej było wypożyczany do takich zespołów jak Colchester United, Hibernian czy Bristol Rovers.
W kwietniu 2023 roku trafił do portugalskiego Portimonense, gdzie w końcu pograł trochę więcej (2 gole i dwie asysty w poprzednim sezonie). Regularne granie Bułgar zakończył jednak w połowie marca, odkąd spędził na murawie niespełna 80 minut.
– Obecnie trzeba poszukiwać piłkarzy bez klubu, ale bez zaległości treningowych i jesteśmy zdania, że właśnie takim będzie nasz najnowszy ruch. Sylvester Jasper ma za sobą sezon w klasowej lidze, na najwyższym poziomie w Portugalii. Wyróżniał się jednak już wcześniej. Liczymy, że zwiększy rywalizację w ofensywnych formacjach naszej drużyny – mówi David Balda, dyrektor sportowy Śląska Wrocław.
Czy 23-latek będzie brakującym ogniwem w zespole Śląska, który jeszcze nie wygrał ligowego meczu i zamyka ligową tabelę? Kibice WKS-u mają nadzieję, że tak właśnie będzie… Zresztą, nie mają wyjścia, bo wydaje się, że gorzej już być nie może.
Jasper podpisał kontrakt do końca czerwca 2026 roku z opcją przedłużenia o rok. W Śląsku Wrocław będzie występować z numerem 23 na koszulce.
Zagłębie
Ligowy żółtodziób zastąpił weterana. Asystent Probierza przejął Zagłębie
Marcin Włodarski, dotychczasowy trener reprezentacji Polski U16 oraz członek sztabu pierwszej reprezentacji Michała Probierza, został trenerem Zagłębia Lubin.
Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin
Marcin Włodarski to trenerski żółtodziób jeśli chodzi o piłkę ligową, bowiem nigdy nie prowadził zespołu ligowego. Doświadczenia 42-letniemu szkoleniowcowi odmówić jednak nie można, bowiem w ostatnim czasie należał do sztabu szkoleniowego Michała Probierza oraz prowadził reprezentację Polski U16.
Wcześniej prowadził też reprezentacje do lat 15, 16 oraz 17, a także był asystentem w kadrze U18. Największy dotychczas sukces osiągnął z kadrą U17, która w 2023 roku sięgnęła po brązowy medal mistrzostw Europy.
Umowa Marcina Włodarskiego obowiązuje do 30 czerwca 2025 roku. 42-latek w Lubinie zastąpił trenerskiego weterana Waldemara Fornalika.
Śląsk
Barycz lepsza, ale nieskuteczna. Rezerwy Lecha wygrały w rzutach karnych
Barycz Sułów przegrała z rezerwami Lecha Poznań i odpadła z rozgrywek o Puchar Polski. O losach meczu 1/32 finału zdecydowały rzuty karne.
Okręgowy Puchar Polski. Tylko Zenit sprawił niespodziankę w 1/8 finału
Czwartoligowa Barycz Sułów, zdobywca dolnośląskiego Pucharu Polski, rozpoczęła swoją pucharową przygodę na szczeblu centralnym od spotkania z rezerwami Lecha Poznań, które występują w II grupie III ligi. O losach awansu do II rundy (1/16 finału) zdecydowały w Sułowie rzuty karne.
Niestety, jedenastki lepiej egzekwowali poznaniacy i wygrali 5:3. Dominik Budzyński dwukrotnie był bardzo bliski obrony strzałów lechitów, ale piłka za każdym razem przetoczyła się po ręce doświadczonego golkipera. W ekipie gospodarzy pomylił się Wiktor Kacprzak, po strzale którego piłka trafiła w słupek.
Przegranej szkoda tym bardziej, że z przebiegu spotkania to gospodarze byli lepszym zespołem. Częściej atakowali, stworzyli więcej sytuacji podbramkowych, ale zawsze czegoś brakowało – albo nieco szczęścia, albo precyzji. Świetny mecz między słupkami zagrał również golkiper z Poznania. W dogrywce sułowianie grali nawet z przewadze liczebnej, ale nie zdołali przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.
Wyniki dolnośląskich zespołów:
- Barycz Sułów – Lech II Poznań 0:0, karne 3:5
- Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Lubin – czwartek
- Chrobry Głogów – Polonia Warszawa 1:2
- Miedź Legnica – Raków Częstochowa 0:0, karne 4:3
Śląsk Wrocław przystąpi do rywalizacji od II rundy, czyli od 1/16 finału.
Rezerwy Zagłębia Lubin odpadły natomiast w rundzie wstępnej z Hutnikiem Kraków.
Zagłębie
Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin
Po porażce 1:5 z Rakowem Częstochowa Waldemar Fornalik przestał być trenerem Zagłębia Lubin.
Lider za mocny dla beniaminka. Cztery gole Pancerza
– Zagłębie Lubin S.A. informuje, iż trener pierwszego zespołu KGHM Zagłębia Lubin Waldemar Fornalik od dziś nie będzie już pełnił powierzonej mu funkcji. Życzymy powodzenia w dalszej karierze – brzmi lakoniczny komunikat klubu.
Do zwolnienia Fornalika doszło pod wysokiej porażce w Częstochowie z Rakowem. Po 9 kolejkach Zagłębie zajmuje 16. miejsce w tabeli ekstraklasy z 8 punktami na koncie.
Przypomnijmy, że Waldemar Fornalik został szkoleniowcem Miedziowych pod koniec listopada 2022 roku, kiedy zastąpił Piotra Stokowca. 61-latek całą piłkarską karierę spędził w Ruchu Chorzów, dla którego rozegrał ponad 200 spotkań. Dwukrotnie prowadził również Niebieskich jako trener. Z chorzowskim klubem zdobywał medale mistrzostw Polski, ale największy sukces świętował jednak w Gliwicach, gdzie poprowadził Piasta po mistrzostwo kraju w sezonie 2018/2019. 10 lipca 2012 roku Waldemar Fornalik został selekcjonerem reprezentacji Polski. Kadrę prowadził tylko przez 15 miesięcy, w sumie w 18 meczach.
Śląsk
Transfery Śląska w ostatnich 15 latach. Kto robił hity, a kto zaliczał wtopy?
Wzięliśmy pod lupę transfery Śląska Wrocław w ostatnich 15 latach. Kto sprowadzał najlepszych zawodników, a kto zaliczył największe wtopy? Oto zestawienie transferów z podziałem na dyrektorów sportowych, a także trenerów i prezesów.
Podwyżki dla sędziów. Oto stawki ryczałtów od nowego roku
Matias Nahuel Leiva opuścił Śląsk Wrocław i przeniósł się izraelskiego Maccabi Hajfa. WKS nieoficjalnie dostał za hiszpańskiego pomocnik ok. 2,5 mln euro. Kilka dni wcześniej do zespołu dołączył Jakub Świerczok. Tym samym zakończyło się letnie okienko transferowe, które w ocenie wielu kibiców wrocławskiego klubu – oględnie mówiąc – do najlepszych nie należało.
Dyskusjom na temat ostatnich ruchów na rynku transferowym Davida Baldy często towarzyszą porównania do działalności innych dyrektorów sportowych. Zebraliśmy ich dokonania przez ostatnich 15 lat.
Ze względu na fakt, że dyrektor sportowy rzadko sam decyduje o transferach, sprawdziliśmy również, kto w danym okienku transferowym był trenerem oraz prezesem klubu. Ponadto zaznaczyliśmy gotówkowe transfery wychodzące z klubu.
Efekty sprawdzicie poniżej. Kto waszym zdaniem robił najlepsze transfery, a kto zanotował najwięcej wtop? Komentujcie na stronie i na Facebooku. Zestawienie powstało na bazie portalu transfermarkt.pl
Dyrektorzy sportowi Śląska i ich okienka transferowe
Kliknij w dane nazwisko i sprawdź szczegóły
Fot. Krystyna Pączkowska, Marcin Folmer, Dawid Antecki/Śląsk Wrocław
-
III liga3 dni ago
Najpierw nowy trener, teraz asystent. Zmiany w sztabie trzecioligowca
-
III liga2 dni ago
Pniówek rozbity, czas na wicelidera. Rezerwy Śląska odrobiły zaległości
-
Śląsk3 dni ago
Paluszek i główka to już nie wymówka. To przepis na awans
-
Legnica15 godzin ago
Siedem minut szczęścia. Miedź prowadziła, ale ostatecznie przegrała z Legią