Związek zapłaci sędziom i rozliczy ich PIT-y. Co kluby muszą zrobić?

Od rundy wiosennej sezonu 2019/20 kluby mogą zgłaszać się do programu e-delegacje sędziowskie DolZPN. Co trzeba zrobić, aby przystąpić do programu? Ile to kosztuje? Oto najważniejsze informacje.

 

Tu znajdziecie do pobrania deklarację przystąpienia do programu

Przystąpienie do programu jest dobrowolne. Aby to zrobić, klub musi najpierw wysłać wypełnioną deklarację (link powyżej) przystąpienia na adres mailowy e-delegacje@dolnoslaskizpn.pl

 

Druga ważna sprawa. Za każdą rozliczoną delegację sędziowską (1 sędzia – 1 delegacja) związek pobiera opłatę manipulacyjną w wysokości 5 zł.

 

W deklaracji przystąpienia do programu klub zobowiązuje się do uiszczenia przedpłaty za wszystkie klasy rozgrywkowe i uczestniczące w nich drużyny klubu (z wyłączeniem klasy rozgrywkowej, którą obsługują wyłącznie sędziowie klubowi) wraz z opłatą manipulacyjną. Jej wysokość wylicza się na podstawie zadeklarowanych danych: klasa rozgrywkowa, ilość sędziów.

 

Tak wyliczoną zaliczkę (na podany w deklaracji adres mailowy związek prześle fakturę proforma) należy wpłacić na 7 dni przed rozpoczęciem rozgrywek najwyższej klasy rozgrywkowej wynikającej ze złożonej deklaracji przez klub.

 

Na przykład – jeśli do programu przystąpi klub z A klasy, która liczy 14 zespołów, a w klubie jest tylko drużyna seniorów, to musi wpłacić na tydzień przed startem sezonu zaliczkę za sędziów w meczach, w których jest gospodarzem oraz 5 zł za każdego sędziego. Jeśli drużyna zagra u siebie 7 meczów, będzie to 2 744 zł na ekwiwalenty sędziowskie + 105 zł opłaty manipulacyjnej (7 meczów X 3 sędziów X 5 zł).

 

Oczywiście w B klasie, gdzie zazwyczaj jest jeden sędzia, a drużyn w grupie mniej, ta opłata będzie niższa – i odwrotnie – w wyższych ligach może znacznie wzrosnąć.

 

Z drugiej strony kluby i tak muszą ponieść koszty rozliczenia podatkowego delegacji sędziowskich, a zaoszczędzą sporo czasu, bowiem odpadnie im sporo „papierologii”.

 

Każdy klub, który przystąpi do programu uzyska:

  • Rozliczenie delegacji sędziowskiej, weryfikacja delegacji w extranecie,
  • Wypłata delegacji bezpośrednio na konto bankowe sędziego,
  • Wyliczenie i przesłanie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych pit-4R w trakcie roku podatkowego,
  • Przygotowanie rocznego rozliczenia dochodów PIT-11 dla sędziego,
  • Rozesłanie deklaracji PIT-11 do właściwych urzędów skarbowych i do sędziów.

 

Klub, który zdecyduje się na udział w programie całą sumę powinien wpłacić (w tytule wpłaty podać numeru faktury proforma) na konto: 19 1090 2503 0000 0001 1633 1523

 

Jak informuje DolZPN, brak przedpłaty jest równoznaczny z rezygnacją z programu – związek nie będzie wypłacać delegacji sędziowskich w imieniu klubu nawet w sytuacji otrzymania deklaracji przystąpienia do programu.

 

Po zakończonej rundzie związek dokona rozliczenia wpłat. Decyzję o zwrocie ewentualnej nadpłaty lub o jej przeksięgowaniu na kolejny sezon podejmą kluby.

 

Osoba odpowiedzialne za kontakt w sprawie rozliczania delegacji sędziowskich ze strony DolZPN:

  • Beata Balińska, tel. 71 342 23 50 wew. 1
  • Agnieszka Damasiewicz, tel. 71 342 23 50 wew. 3

 

źródło: dolzpn.pl

 

One thought on “Związek zapłaci sędziom i rozliczy ich PIT-y. Co kluby muszą zrobić?

  1. Gdy przebywałem w Stanach Zjednoczonych,niedaleko Detroit,interesowałem się oczywiście tamtejszymi rozgrywkami mniejszych lig.Obowiązywał tam podobny system rozliczania delegacji sędziowskich.Podobny co nie znaczy taki sam.Jedno się zgadzało z proponowanym przez DZPN rozwiązaniem :organizator rozgrywek rozliczał delegacje sędziowskie.Poza tym wszystko było inaczej.Bo delegacje sędziom opłacały nie kluby a organizator rozgrywek.Pieniądze na ten cel pochodziły nie od klubów a od sponsorów lokalnych rozgrywek,jakich musiał znaleźć organizator rozgrywek.W czasie gdy tam przebywałem,sponsorem lokalnych rozgrywek była sieć piekarni.Sponsoring delegacji sedziowskich obejmował klasy niższe:District ligę (jakby nasza okręgówka),County ligę(jakby nasza klasa A),City ligę(coś pośredniego między klasą A a klasą B) i Local ligę (jakby nasza klasa B)
    U nas wszystko przerzuca się na kluby.I jeszcze taka ciekawostka-sędziowie dostawali diety TYLKO za sędziowanie.Nikt im nie zwracał kosztów podróży na mecze.Oni mieli tam dotrzeć a jak,to tylko ich sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *