Hej IV-ligowcy! Poprzewracało wam się już w głowach od tego wsparcia?

PZPN przeznaczył na pomoc polskim klubom dziesiątki milionów złotych (według związku jest to 116 mln zł). Po lupę wziąłem pomoc, na którą mogą liczyć drużyny z IV ligi.

 

Kluby od III ligi do C klasy w nowym sezonie nie zapłacą opłaty ryczałtowej

Dziś dopiero obejrzałem niedzielny odcinek programu „Cafe Futbol” na Polsacie Sport. Było głównie o pomocy i pieniądzach, jakie PZPN przeznaczył na wsparcie klubów (za co mu oczywiście chwała).

 

Obejrzałem głównie dlatego, że wkrótce na stronie powstanie większy materiał o pieniądzach w niższych ligach. Temacie, który grzeje media społecznościowe (i nie tylko) od niedzieli właśnie. A gościem w „Cafe Futbol” (via skype) był Łukasz Wachowski, dyrektor Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, który m.in. przekonywał redaktora Cezarego Kowalskiego, że kluby z niższych lig również dostały solidne wsparcie.

 

Jako przedstawiciele niższych lig na tapet zostali wzięci czwartoligowcy. Według Łukasza Wachowskiego, zostali oni objęcie trzema projektami. Brzmi nieźle, prawda?

 

Szczegóły już tak fajnie nie wyglądają. Pierwszy projekt to dokończenie w bieżącym sezonie programu Pro Junior System. Według mnie żadna łaska, ale jak można było usłyszeć – drużyny nie dograły sezonu, więc program mógł zostać ograniczony. Nie zostanie. Ufff.

 

Drugi projekt – również w przyszłym sezonie w IV lidze będzie Pro Junior System. No tak, mogli zlikwidować.

 

Ile dolnośląskiego kluby na nim zyskają? W sumie 100 tys. zł za sezon, ale będzie to dokładnie… pięć klubów (wysokość nagrody od 35 tys. do 5 tys. zł). Ze względu na fakt, że w naszej IV lidze są dwie grupy, a więc w sumie 32 zespoły, to na wsparcie z tego tytułu może liczyć 15,6 proc. czwartoligowców w jednym sezonie.

 

No i trzeci projekt dedykowany czwartoligowcom (i innym małoligowcom – dla niech to jedyne wsparcie) czyli brak opłat ryczałtowych w przyszłym sezonie. Przypomnijmy, że w bieżącym sezonie w IV lidze opłata ta wynosiła 1300 zł.

 

Czy to wsparcie duże czy małe, każdy może sobie sam odpowiedzieć.

 

Po obejrzeniu wspomnianego programu jednak odnoszę wrażenie, że czwartoligowcy powinni się cieszyć, że cokolwiek dostali, bo (tu cytat): „nie do końca w tym całym układzie piłkarskim są zawsze fair w stosunku do całej struktury piłkarskiej”.

 

Dlaczego? Bo płacą zawodnikom…

 

Ale o tym szerzej już wkrótce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *