W ciągu dekady o 17 procent spadła liczba drużyn w B klasie na Dolnym Śląsku

W ciągu ostatnich 10 sezonów liczba zespołów grających w B klasie na Dolnym Śląsku spadła o ponad 17 procent. To wynik zbliżony do ogólnopolskiej tendencji. 

 

Dolnośląskie sparingi. Pierwsze mecze kontrolne w niższych ligach

Jak obliczył Piotr Zadrożny, prowadzący fanpage Janusz Statystyk, w ciągu 10 lat z piłkarskiej mapy Polski w B klasie zniknęło 428 drużyn. Oczywiście, nie zniknęło dosłownie – wiele z nich gra z powodzeniem w wyższych ligach. Chodzi o różnicę w liczbie drużyn występujących w tej klasie rozgrywkowej w sezonach 2010/11 i 2019/10.

 

Liczba drużyn w B klasie w tym czasie zmniejszyła się więc w Polsce o 18,5 procent. Sprawdziłem, jak to wygląda na Dolnym Śląsku. Pamiętajmy, że nasz region od lat znajduje się w krajowej czołówce pod względem liczby drużyn grających w niższych ligach.

 

W B klasie w naszym regionie spadek jest jednak również spory. W sezonie 2010/11 rozgrywki w „Bundeslidze” rozpoczęło u nas 349 drużyn. W przedwcześnie zakończonym sezonie zagrało 289 zespołów. Mamy więc mniej 60 ekip, czyli 17,2 procent.

 

Czy to dużo czy mało? Każdy może sobie sam odpowiedzieć.

 

Warto pamiętać, że być może spadek ten byłoby nieco mniejszy, gdyby nie powiększenie IV ligi do dwóch grup. Natomiast liczba zespołów w A klasie był porównywalna (taka sama ilość grup – 13), więc tutaj z pewnością nie można szukać przyczyn spadku.

 

Jest on wyraźnie widoczny również po liczbie grup B klasy na przestrzeni lat. W sezonie 2010/11 było ich 31, a sezonie 2019/20 – już tylko 22. Inna sprawa, że z czasem tworzono mniej grup, ale były one liczniejsze. Wcześniej było średnio 11,2 drużyn w grupie, teraz – 13,1.

 

Jak to będzie wyglądało w sezonie? Na razie nie słychać o masowym rezygnowaniu klubów z udziału w rozgrywkach. Pamiętajmy jednak, że na zgłoszenie się do ligi pozostało jeszcze trochę czasu. I wiele się jeszcze może wydarzyć.

 

 

One thought on “W ciągu dekady o 17 procent spadła liczba drużyn w B klasie na Dolnym Śląsku

  1. Coraz mniej osób chce grać w piłkę, najlepiej to widać po juniorach starszych. Trzeba by to policzyć, ale tak mniej więcej jest 50 % mniej zespołów w tej kategorii wiekowej w stosunku do tego co było 5 lat temu. Za 5-10 lat nie będzie komu grać w bundeslidze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *