IV liga: 8 drużyn wciąż walczy, kto dodatkowym spadkowiczem?

Ostatnia kolejka IV ligi przed nami. Wciąż toczy sie walka o utrzymanie się w lidze, a także o to, z której grupy będzie 8 spadkowiczów.

 

Paweł Barylski nowym trenerem beniamianka I ligi z Polkowic

Wiadomo, że z III ligi spadną dwie dolnośląskie drużyny. To oznacza, że z IV ligi do klas okręgowych spadnie 15 zespołów ? z jednej grupy będzie to 8 drużyn, a z drugiej ? 7.

 

Przed nami ostatni kolejka w IV lidze. Przed nią dodatkowy spadkowicz jest z grupy zachodniej. Obecnie 12. miejsce w tej grupie zajmuje Odra Ścinawa, która ma 43 punktów w 32 meczach. Dwunasty na wschodzie Piast Żerniki ma 45 punkty w 33 meczach.

 

Wschód 

Na wschodzie znamy już 6 spadkowiczów. Są to Pogoń Pieszyce, Orzeł Prusice, Unia Bardo, LKS Bystrzyca Górna, Orzeł Lubawka i Nysa Kłodzko. Jedną nogą w okręgówce jest Mechanik Brzezina, który traci do Piasta 3 punkty.

 

Mechanik może wyprzedzić wrocławian tylko wtedy jeśli wygra, a Piast przegra. Co ciekawe, jeśli ze wschodu spadnie 7 zespołów, to bezpieczny jest już Orzeł Ząbkowice Śląskie. Wciąż jednak jest możliwe, że Orzeł będzie ósmym spadkowiczem z grupy wschodniej (choć nie bezpośrednio).

 

Jeśli Orzeł przegra lub zremisuje, a Piast wygra, to wrocławianie wyprzedzą ząbkowiczan. Przegrana Orła (z Orłem Lubawka) w najgorszym scenariuszu oznacza udział w barażu o utrzymanie się w IV lidze z 12. zespołem z grupy zachodniej (jeśli obie drużyny będą miały po 46 pkt po 33 kolejkach). Remis daje ząbkowiczanom pewne utrzymanie się w lidze, nawet z 12. miejsca.

 

Z kolei, jeśli Mechanik wygra i zajmie 12. miejsce (gdyby jednocześnie Piast przegrał), to może spaść jako ósma drużyna w przypadku, jeśli 12. zespół z zachodu będzie miał 46 punktów, bo brzezinianie mogą mieć maksymalnie 45 puntów.

 

Podobnie Piast, jeśli nie wygra (i Mechanik nie wygra), to również może spaść z 12. miejsca, nawet jeśli będzie miał 46 punktów (w przypadku remisu). Gdyby zespół z zachodu również miał tyle oczek, to spadają wrocławianie (a nie będzie barażu), bowiem rozegrali 34 spotkania.

 

Zachód

Na zachodzie sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Na razie spadli: Orkan Szczedrzykowice, Gryf Gryfów Śląski, Włókniarz Leśna, Orla Wąsosz, KS Legnickie Pole oraz Lotnik Jeżów Sudecki. Na dziś w strefie spadkowej na zachodzie są również Konfeks Legnica oraz Odra Ścinawa.

 

Po ostatniej kolejce może zdarzyć się sytuacja, że aż 4 zespoły będą miały 46 punktów. Obecnie tabela przedstawia się następująco:

  • 9. Jaworzanka Jawor ? 46 pkt.
  • 10. Sparta Grębocice ? 45 pkt.
  • 11. Górnik Złotoryja ? 43 pkt.
  • 12. Odra Ścinawa ? 43 pkt.
  • 13. Konfeks Legnica ? 41 pkt.

 

W ostatniej kolejce Jaworzanka podejmie Górnika, Odra zagra w Gryfowie Śląskim, Sparta w Jeżowie Sudeckim, a Konfeks z Włókniarzem. W najgorszej sytuacji jest Konfeks – legniczanie, aby się utrzymać, muszą wygrać i liczyć, że swoje mecze przegrają Górnik i Odra.

 

A co by się stało, gdyby 4 drużyny miały 46 punktów? Wtedy zajmuje 12. miejsce w tabeli zajmie Jaworzanka, a od sytuacji w grupie wschodniej będą zależały konsekwencje ? prawdopodobnie spadek lub baraż, choć możliwe ? przy dużym szczęściu ? utrzymanie.

 

Zespół z Jawora będzie najgorszy również w małej tabeli trzyosobowej (z Górnikiem i Odrą). Oczywiście Jaworzanka utrzyma się jeśli swojego meczu nie przegra, albo nie wygra Odra, a Sparta przegra.

 

Kombinacji jest sporo. Kto nie wygra swojego meczu, będzie musiał liczyć na to, że rywal w walce o utrzymanie się zagra… jeszcze gorzej.

  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.